Páni nahladko oholení

Pokiaľ ide o biznis oblečenie, asi by bolo vhodné zdôrazniť jednu vec: muž sa musí oholiť, ak chce byť dobrým predajcom.

Možno si teraz poviete, že vy nie ste predajca, ale… Ale iná profesia. Je vhodné myslieť na to, že každé stretnutie s ľuďmi je predaj. Predávate sa keď idete na rande. Predávate sa ak žiadate o prácu. Predávate sa, keď s klientom jednáte o podrobnostiach zakázky. Brada, fúzy či strnisko výrazne ovplyvňujú vnímanie osobnosti zarasteného. V spoločnosti sú zaužívané isté schémy. Dlhé brady a fúzy majú bezdomovci. Neoholení sú pacienti na psychiatrickej klinike. Rôzne ozdoby tváre majú ľudia svojrázni, možno trocha výstrední. A tak pár chlpov môže dokresliť názor na vás smerom, ktorý ste možno ani nechceli.

Možno si starostlivo pestujete porast na brade, ktorý vyzerá ako týždňové strnisko. Máte pocit, že to zvýrazní vaše mužské črty, alebo že budete žiaduci. No na obchodnom jednaní neuspejete. Možno proti vám sedí človek, ktorý si povie, že čo sa dá očakávať od obchodníka, ktorý sa pred rokovaním ani nevie oholiť. Nemusí sa to stať. Ale môže.

Mužská tvár má byť oholená, bez fúzov. Zarastenie môže vyvolávať dojem zanedbanosti, fúzy neistoty. Celkový vzhľad profesionála by mal byť seriózny. Nič by nemalo odpútavať pozornosť od predmetu jednania. Piercingy, či neoholená brada už sú body, ktoré pútajú pozornosť. Ten, s kým jednáte potom môže rozmýšľať, aký problém si riešite, ak máte na tvári kus železa, alebo ste sa neoholili.

V niektorých kruhoch môžu takéto doplnky tváre byť štýlové a výhodné. Ak sa uchádzate o miesto predavača motoriek, veľká brada môže byť znakom, že ste jedným z klientov.

Ak zvažujete či sa oholiť, alebo nie, pozorujte.

  • Ako sú upravení muži na pozícii o ktorú máte záujem?
  • Ako sú upravení zákazníci, s ktorými jednáte?

Je výhodné obliecť a upraviť sa podobne, ako ľudia, s ktorými chcete obchodovať, stretávať sa, jednať. Je výhodné, ak sa upravíte ako "tá lepšia, úspešnejšia" časť týchto ľudí. Ak idete pracovať s financiami, určite uvažujte skôr o obleku, ako o oblečení biznis casual. Ak budete jednať s ľuďmi, ktorí sa obliekajú športovo, voľte mierne športové, ale skôr seriózne oblečenie.

Určite sa pri požiadavke oholiť si tvár ozve mnoho mužov, ktorí si dlhoročne pestujú koziu briadku, či iný druh mušketierskeho ofúzenia. Možno svoju ozdobu brady či fúzy považujete za super doplnok tváre. Nechcem vám ho týmto odporúčaním brať. Je sloboda, pokojne noste čo chcete. Ale z času na čas si položte dotieravú otázku, či vás váš imidž posúva tam, kam sa chcete dostať.

Platí totiž, že hladkým oholením neriskujete nič. Čokoľvek navyše môže byť niekedy vhodné, ale aj nevhodné.