Oblek

Aj keď slovom oblek sa rozumie len časť oblečenia, popíšme si niektoré parametre oblečenia pre muža.

Tak, ako všade, aj obleky sú na trhu rôzne. Práve na obleku by ste sa nemali pokúšať príliš šetriť. Viem, ak s prácou len začínate, možno nemáte veľa peňazí, aby ste si kúpili oblek "ministerskej triedy", ktorý stojí možno niekoľkonásobok priemernej mzdy. Ale nesiahnite ani po najlacnejších oblekoch.

Voľte radšej oblek v strednej cenovej relácii. Úsporu môže priniesť, ak si zvolíte síce domáceho, ale osvedčeného výrobcu. Výhodné môže byť sledovať aj výpredaje u značkových výrobcov, takzvaný outlet. (V Rakúsku je napríklad obrovský outletový komplex Parndorf.) Niekedy sa tam za bagateľ dá kúpiť prvotriedna kvalita.

Viem, oblek nebudete nosiť s nenápadne povystrčenou cenovkou, aby každý videl, že stál celý majetok. No verte tomu, že ľudia, ktorí sa zvyknú pohybovať v "lepšej spoločnosti" (kam iste chcete patriť aj vy, ak si kupujete oblek) sa v oblekoch vyznajú. Na prvý pohľad vidia, či váš oblek je kvalitný, alebo mizerný.

Ak si prejdete niekoľko obchodov, kde sa predávajú obleky, čoskoro aj vy nadobudnete schopnosť na prvý pohľad rozoznávať kvalitu. Pozriete sa na dlhý vešiak, z ktorého netrčia celé obleky, ale len rukávy sák. Neomylne si vyberiete ten najdrahší. Proste kvalitný oblek sa dá rozoznať okamžite.

Druhým argumentom pre kvalitný oblek je jeho trvácnosť. Lacné obleky už po pár noseniach vyzerajú celkom obnosené. Elegantné ale lacné sako sa po pár noseniach pokryje drobnými žmolkami. Pri kúpe ste ušetrili a po pár týždňoch ho môžete zahodiť. Lacné obleky sa často rýchlo pokrčia. Sadnete si pár krát do auta a navždy máte pokrčené sako, alebo vyťahané nohavice.

Ak si teda chcete kúpiť kvalitný oblek a nevyznáte sa, radšej sa poraďte s nejakou ženou (nie s predavačkou). Ak si priplatíte, oblek vám vydrží veľmi dlho a hlavne splní svoj účel – budete pôsobiť dôstojne. Oblek je totiž často najmä symbolom, do akej skupiny ľudí patríte. Ak sa chcete dostať do pozície vrcholového manažmentu, kde sa nosia už naozaj drahé obleky, nepodarí sa vám to s oblekom z trhoviska.