Hľadáte si prácu?

Ak si po nejaký čas hľadáte zamestnanie a nedarí sa, mení to náladu aj zameranie človeka. Pôvodný optimizmus sa môže začať vytrácať. Prikráda sa obava, či sa vôbec dá nájsť vhodná práca. Najmä v období hospodárskej krízy je situácia so zamestnaním komplikovaná. Firmy nemajú peniaze a prepúšťajú často v prvom rade menej dôležitých ľudí.

To však má za následok, že v priestore nezamestnaných sa začína „hromadiť“ veľký počet ľudí, ktorí možno vždy nepatria do prvej ligy. Predsa len, prácu nájde ľahšie špičkový neurológ, alebo manažér, než človek s malým vzdelaním a slabou praxou. Ak ste navyše v oblasti stredného veku (teda starší, než 45 rokov) situáciu to dosť dramaticky komplikuje.

Pozrime sa teda teraz na niekoľko myšlienok, ktoré by vám mohli pomôcť hľadať správny uhol pohľadu na svoju situáciu. Najmä ak sa nedarí nájsť prácu, človek začne byť skeptický…

  1. Nevzdávajte sa. Je celkom normálne, že ak sa niečo nepodarí na prvý pokus, môže sa to podariť na ďalší pokus. V hre je veľa faktorov. Ak si hľadáte zamestnanie, potom to záleží nielen na vašich schopnostiach. Ak zároveň hľadá prácu aj veľa iných ľudí, dvíha to konkurenciu. Potom treba aj šťastie. Ak však prestanete hľadať, či skúšať si nájsť prácu, výrazne tým znižujete svoje šance.
  2. Každý pokus nájsť si zamestnanie sa počíta! Možno si spomeniete, ako ste šli hľadať si svoju prvú prácu. Na pracovný pohovor ste možno šli s veľkou trémou, roztrasení, neistí. To na vás bolo vidieť. Čím viac človeku záleží na tom, aby si našiel prácu, tým viac sa bude báť o výsledok prijímacieho pohovoru. Tým väčšia tréma a o to horší prvý dojem. Čo proti tomu? Prax. Dajte si čas. Ak spravíte denne niekoľko neúspešných pracovných ponovorov, či možno len telefonátov, získavate prax! Neskôr už túto činnosť vykonáte s prehľadom. Zanecháte dojem profesionála, ktorý sa v práci asi vyzná, keď nemá trému.
  3. Neberte prvú ponuku. Hovorí sa, aby ste si nekúpili topánky, ktoré vás tlačia. Podobné to je aj pri výbere práce. Ak máte pocit, že práca vo firme, kde by vás aj chceli nie je celkom to, čo chcete, radšej si nechajte otvorené zadné vrátka. Naša intuícia sa síce môže kardinálne pomýliť, ale vo veľkej väčšine prípadov je naopak celkom neomylná. Ak už počas prijímacieho pohovoru cítite že niečo nie je v poriadku, riaďte sa tým.

Získať prácu je v dnešnej dobe neľahké. O to viac sa stane, že okolnosti nás niekedy tlačia do pocitu zúfalstva, kedy sa už nič nedarí a nevychádza. V takom rozpoložení potom človek berie aj všetko, ak si nemôže vyberať. Ak v takej situácii budete, zoberte síce prácu aj keď nie ste nadšení podmienkami. No dajte tomu čas na prípadné odstúpenie.

Nuž a keď už začnete pracovať, avšak nie v ideálnom prostredí, alebo nie za primeraný peniaz, tak sa ďalej pokúšajte nájsť si inú prácu.