Ako si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti

Poistenie v nezamestnanosti je poistenie pre prípad straty príjmu a poistenec, ktorý sa stane nezamestnaným, má nárok na dávku v nezamestnanosti. Nárok na dávku vzniká, po splnení zákonných podmienok, odo dňa zaradenia občana do evidencie uchádzačov o a zaniká uplynutím tzv. podporného obdobia (t.č. 6 (4) mesiacov).

Nárok na dávku v nezamestnanosti sa uplatňuje na pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa trvalého pobytu a to na základe rozhodnutia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ktoré vydáva príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. To znamená, že nezamestnaný sa ide najskôr zaevidovať na úrad práce a potom ide do sociálnej poisťovne, aby si uplatnil nárok na dávku v nezamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti je teda viazaná na rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie sú potrebné ďalšie doklady:

 • Žiadosť o dávku v nezamestnanosti – vypĺňa ju žiadateľ, uvádza v nej napríklad akým spôsobom si žiada dávku v nezamestnanosti vyplatiť, priebeh dôb poistení v posledných štyroch rokoch, údaje o prípadnom nároku na dôchodok a iné. Súčasťou žiadosti je i poučenie, ktoré hovorí o právach a povinnostiach poberateľa dávky v nezamestnanosti.
 • Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti – vypĺňa ho zamestnávateľ a uvádza v ňom dobu zamestnania, vymeriavacie základy na platenie poistného na poistné v nezamestnanosti, obdobia prerušenia poistenia a iné. Potvrdenie slúži na zistenie, či poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti a tiež slúži pri výpočte výšky dávky.

V prípade, ak bol žiadateľ nejakú dobu poistený v nezamestnanosti v niektorom z členských štátov Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarskej konfederácie, predkladá Formulár E 301. Tento formulár potvrdzuje príslušná inštitúcia tohto štátu.

Poberateľ dávky v nezamestnanosti môže požiadať o jednorazové vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak obdobie poberania podpory trvalo aspoň tri mesiace. Napríklad poberal podporu 4 mesiace, následne bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak môže požiadať o vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zvyšné 2 mesiace podporného obdobia.

Poistenec, ktorý sa počas poberania dávky v nezamestnanosti zamestnal (pričom nepožiadal o vyplatenie 50% dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia) a v priebehu nasledujúcich troch rokov sa stane znovu nezamestnaným, má nárok na výplatu zvyšnej dávky v nezamestnanosti v pôvodnej výške.

Napísala MonYenn (3/2011)

Komentáre k článku: Ako si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti

 1. Patricia 23. novembra 2012

  Dobry den,checem sa spitat na takuto vec,po dvoch rokoch v mojej prace kde pracujem na tpp som isla na matersku teraz budu uz tri roky kedy mi materska konci,kedze sme sa odstahovali z mesta a tato praca mi uz csovo nevyhovuje tak chcem dat v praci vypoved,chcem vediet ci mam narok na podporu a ako si ju vybavit.dakujem

 2. Martina Demova 14. marca 2014

  Dobry den prosím vas o radu syna vyradili s up nedostavil sa na dany termin na up tak ho vyradili bol na pn ale pn mu neuznali mal ju doniest skvor ked sa prišiel nahlasit po 3tyzdnoch pn-ky bol postup uradnicky spravny dakujem za odpoved Martina

 3. aďa 19. mája 2014

  dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na podporu,ak´som dala výpoveď sama?

 4. Miro Veselý 19. mája 2014

  aďa áno, budete mať nárok na podporu v nezamestnanosti aj keď ste dali výpoveď. Choďte na úrad práce a tam vás znavigujú.

 5. Eva Murárova 1. decembra 2014

  Dobrý deň,chcela by som sa informovať či mam nárok na podporu v nezamestnanosti,keď som dostala odstupné a odchodné. V máji 2015 mám nárok na starobný dôchodok.Prepustená som bola z organizač.dôvodov z nadbytočnosti.dakujem

 6. zuzanal 1. decembra 2014

  Eva Muránová, nárok na podporu v nezamestnanosti by ste mali mať. Treba sa ísť zaevidovať na príslušný úrad práce, kde Vás budú podrobne informavať. z

 7. Miroslava 3. decembra 2014

  Dobrý deň,chcem vás požiadať o informáciu,či mi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti,ak som za obdobie posledných troch rokov počas zamestnania bola dlhšie PN( 18 mesiacov) a teraz som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia môjho pracovného miesta,resp.platí sa poistenie v nezamestnanosti aj počas PN?Započítava sa PN-ka do splnenia podmienok na vyplatenie dávok v nezamestnanosti?

 8. zuzanal 4. decembra 2014

  Miroslava, zákon definuje vznik nároku na príspevok v nezamestnanosti – odpracované tri roky pred evidenciou na úrade práce.
  Počas práceneschopnosti ste nepracovali. Ak ste boli pred tým zamestnaná spočítava sa aj predchádzajúce zamestnanie, ak sa nič nezmenilo, tak za posledných 5 rokov. Na úrade práce, resp. v Sociálnej poisťovni, Vám na základe potvrdení zo zamestnaní presne zistia, či máte nárok na príspevok v nezamestnanosti, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa

 9. Emilia Holla 17. decembra 2014

  Dobry den. Momentalne poberam rodic. prispevok, ktorynu mi konci 31.12.2014. Nasledne ma zamestnavatel prepusta z organiz dovodov.. Planujem sa ist evidovat na UPSVaR. Nviete mi prosim poradit ci tam bude treba doniest aj nejake povrdenie o ukonceni poberania RP? Neviete mi prosim poradit ake dalsie papiere potrebujem? Dakujem

 10. zuzanal 18. decembra 2014

  ad Emilia Holla, do 7 kalendárnych dní od ukončenia pracovného pomeru treba ísť na príslušný úrad práce. Dostanete tlačivá, ktoré treba vyplniť a potrebujete predložiť zápočet odpracovaných rokov a výpoveď. Jedno z tlačív musí potvrdiť zamestnávateľ. S ukončením RP by nemal byť problém, vypláca sa prostredníctvom úradu práce. Pokiaľ budete mať potvrdení o ukončení poberania navyše, nič sa nestane, z

 11. Ľubomíra 4. januára 2015

  Dobry deň. Pracovny pomer mi trval od 01.02.2013 do 31.08.2014. Predtym som bola na materskej.. Z organizacnych dovodov ma prepustili. Od 01.09.2014 som nastupila na PN ktora trva. Mam narok na podporu ked mam odpracovanych 1 rok a 7 mesiacov s tym ze zapocitava sa sucasna PN do naroku na podporu? Dakujem pekne.

 12. zuzanal 7. januára 2015

  Ľubomíra, nárok na príspevok v nezamestnanosti má občan, ak za posledné 3 roky odpracoval dva roky pred nástupom do evidencie. PN sa do podpornej doby neráta, pretože zákon hovorí o odpracovanej dobe. Ak ste pred MD pracovali, alikvotná časť by sa mohla zarátať s MD. Na úrade práce Vám podľa predložených potvrdení presne povedia, či vznikne nárok na príspevok alebo nie.
  z

 13. Dušan 29. januára 2015

  Dobrý deň chcem sa spýtať či mám nárok na podporu keď pracujem dva roky ďakujem za odpoveď

 14. Božena 28. februára 2015

  Dobrý deň chcela by som sa informovať manžel je SZČO a neplatil poistenie nezamestnanosti či sa dá toto poistenie zaplatiť aj so spiatočnou platnosťou za posledné dva roky.

 15. Jitka 8. júla 2015

  Dobrý den,mám dotaz či mám nárok na příspěvek v nezaměstnanosti, když jsem nastoupila do práce 1.7.2015 a 3.7.2015 jsem dala výpověď. Vypsala jsem si opět žádost o zařazení do evidence uchazeče o zaměstnání. Můžete mi poradit? Měla jsem se zaměstnavatelem trošku problémy. Děkuji za odpověď.

 16. Lenka 1. februára 2016

  Môj otec má odpracovaných 730 dní. Z toho je už 6 mesiac PN. Má nárok na podporu v nezamestnanosti? Končí mu zmluva a keďže je dolhodobo PN určite mu ju nepredĺžia.

 17. tana holbeinova 4. februára 2016

  dobry vecer ,chcem sa opytat ak mam odracovane v taliansku a mam aj formulare U1 obdobie odpracovane .A jeden rok na slovensku ,aky priemer sa vyratava na podporu a ci aj zarataju priemer s talianska ,na slovensku pracujem 1 rok, minimalna mzda ,dakujem

 18. sima 9. februára 2016

  Dobrý deň mám nárok na podporu keď mám odpracované 2,5roka je to moja prvá praca. Dakujem

 19. Palinkus 26. februára 2016

  Mam narok prosim vas na podporu nezam. Ak mam odrobene do kopy 730dni a ztoho 10dni pn splnam podmienky prosim vas

 20. jozef 3. marca 2016

  chcem sa spýtat či pri prerušení poberania podpory zdôvodu zamestnania sa,nerozhoduje kolko mesiacov som ju poberal a pri opätovnej strate zamestnania nezáleži na tom či som neodpracoval aspon rok,alebo či ju možem dobrat aj po odpracovaní skušobnej doby?

 21. Denisa 28. júna 2016

  Dobrý deň, potrebujem poradiť ako ďalej
  Mám nárok na podporu v nezamestnanosti na SK keď som po mesiaci v novej práci dostala výpoveď? Predtým som bola na materskej v zahraničí , poberala som ju 9 mesiacov , este predtým pracovala rok a este predtým bola tiež 9 mesiacov na materskej a este este predtým pracovala vo firme 4 roky.
  Teraz som na SK.
  Ďakujem

 22. miro jarabek 30. novembra 2016

  mam narok na podporu ked som dostala odstupne

 23. Vladimíra Pozorová 5. mája 2018

  Dobrý deň chcem sa opýtať budem poberať podporu môžem popri podpore pracovať na čiastočný úväzok a koľko môžem odrobiť hodín alebo koľko môžem za mesiac mat výplatu z čiastočného aby som si mohla podporu zobrať. Mne vynde asi 300e podpora ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: