Vzdelávanie – nutná súčasť MLM

Asi každý z nás sme už niekedy v deväťdesiatych rokoch minulého storočia mali taký ten divný telefonát od niekoho známeho, ktorý nás chcel pozvať na stretnutie. „Príďte si vypočuť jedinečnú obchodnú príležitosť.“ Nechcel povedať nič viac, pretože sa bál, že keby vyslovil názov spoločnosti, alebo priznal, že ide o MLM systém, hneď by ste zložili.

A neskôr ste asi zažili aj to, ako nám niekedy nie príliš príjemným spôsobom známi vnucovali tovar, alebo služby. Na základe takýchto negatívnych zážitkov sa teraz mnoho ľudí na MLM predaj pozerá cez prsty. Tí menej šťastní prišli o pár tisíc korún, niekedy aj viac. Kúpili si tovar, ktorý potom nedokázali predať, alebo kúpili tovar, ktorý nepotrebovali. Možno naleteli podvodníkom.

Prečo v MLM mnohí neuspeli?

Pretože je to biznis a v biznise sa väčšina zamestnaných ľudí vôbec nevyzná. Napriek tomu vám s prehľadom mávnu rukou a povedia „MLM? Báchorky. Sekta. Podvodníci. Pyramída. Od nich len ďalej. Sused si tak znepriatelil všetkých známych.“

MLM nie je sekta. Na náhodného pozorovateľa môže trocha „divne“ pôsobiť snaha dosiahnuť úspech, rast, sústavné vzdelávanie. MLM firmy majú vzdelávacie programy, v ktorých menia uvažovanie ľudí. Snažia sa vzdelávať záujemcov o predaj. Ako sa človek vzdeláva, začína vidieť nové súvislosti, začína chápať, ako funguje spoločenské zriadenie zvané kapitalizmus. Zmeny v uvažovaní sú hlboké najmä u nás.

Mnoho ľudí ešte stále sníva svoj sen o sociálnej spravodlivosti, zárukách a vláde, ktorá má garantovať platy a penzie. Takže, priatelia, máme tu budíček. Žijeme v spoločenskom zriadení kapitalizmus. V ňom uspeje pripravený. Vyhráva schopnejší. Prežíva silnejší. Bohatne bohatý. Nestrácajte čas skúmaním, či to je spravodlivé. Toto sú pravidlá hry. Prežije ten, kto sa prispôsobí – aj to je pravidlo kapitalizmu. Asi najrýchlejším spôsobom, ako sa začať prispôsobovať je, ak sa začnete vzdelávať. Skúmajte veci okolo seba a hľadajte, či nenájdete pre seba nejakú výhodu. Vzdelávací systém MLM spoločností je jednou z takých výhod. Môže vám poskytnúť veľa informácií. Tie môžu zmeniť vaše doterajšie názory. Nie je to vymývanie mozgov. Je to nastolenie reálneho pohľadu na svet.

Ak začnete uvažovať na základe takýchto školení inak, môžu si to všimnúť vaši starí známi.

Odrazu budete pôsobiť, ako vymenení. Človek, ktorému sa darí (nielen v MLM systéme) je často nadšený, má chuť do života, nádej, že veci sa v živote môžu zlepšiť. Budete sa cítiť spokojní. No na bežného apatického občana môžete pôsobiť, že ste „sfanatizovaní“. Hlavne ak pred pár mesiacmi ste aj vy boli ešte apatickí a prežívali v tieni pohodlného zamestnania.

Namiesto pivných rečí budete mať asi nové nápady, snažíte sa dosiahnuť niečo, čo vaši kamaráti asi vopred vzdali bez jediného pokusu. Máte odrazu elán, chuť do života, pretože ste pochopili, že svoje výsledky určujete len vy sami. Učíte sa myslieť pozitívne, pôsobiť profesionálne, inak sa obliekate, inak vystupujete.

Tieto zmeny nezainteresovaní nemôžu pochopiť a preto si ich môžu mylne vykladať ako „poblúznenie sektou“, za dôsledok „vymývania mozgov“. Nezainteresovaní si možno myslia, že MLM firmy na seminároch vo svojich členoch vyvolávajú fanatizmus, davovú psychózu, že ich manipulujú.

A kus pravdy na tom naozaj je – MLM školenia naozaj vyvolávajú nadšenie, nádej a chuť skúsiť to. Učia vytvoriť si sen a skúsiť ho splniť. Manipulujú svojich členov, aby sa venovali radšej svojmu životu, ako by ho mali márniť pri televízore.

Pokiaľ však viem, tak možno práve len MLM firmy sa u nás ako asi jediný subjekt snažia o systematickú výchovu ľudí ku podnikaniu, ku sebadisciplíne, sebazodpovednosti, ku podnikateľskému mysleniu. Málokto iný poskytuje takéto systematické motivačné a edukačné programy. (Dokonca zadarmo, či za symbolické ceny!)

A znova – systematické vzdelávanie a semináre sú značne proti srsti pasívnym ľuďom. Je pohodlnejšie utrúsiť zopár nelichotivých poznámok na margo týchto systémov.

Je to vymývanie mozgov?

Áno. Prešiel som veľa MLM materiálov. Vymývajú z mozgu letargiu, pasivitu, hlivenie. Aktivujú vo vás chuť niečo dosiahnuť, niečo sa naučiť. Byť lepší. Či už v práci, v MLM biznise, alebo v domácnosti.

Takže pozor! Ak máte chuť ďalej sa povaľovať pred televízorom, či tárať pri pive s ožranmi, vyvarujte sa MLM školiacich systémov. A aj MLM! Takých ľudí nikto nechce do pracovného tímu.