Príklad vstupu do MLM

Ak by ste o vstupe do MLM uvažovali, navrhujem vám nasledovnú stratégiu.

Vyčleňte vo svojom osobnom rozpočte nejakú finančné čiastku. Vyberte to z banky. Už ju do banky nevrátite. Túto sumu ešte dnes večer začnite oplakávať. Rozlúčte sa s tou bankovkou. Ešte raz ju ohmatajte. Posnívajte si, čo všetko by ste mohli za to kúpiť. A dosť. Máte v rukách peniaze, bez ktorých prežijete? Tak poďme na to. Začnite vnímať, že celú túto sumu idete investovať do svojho vzdelania.

  • Je to investícia, ktorá sa nemusí nikdy vrátiť.
  • Je to investícia, ktorá sa vám môže vrátiť mnohonásobne.

To dnes neviete. Jediný spôsob, ako to zistiť, je že sa rozhodnete to vyskúšať.

Vstúpte do niektorého fungujúceho systému. Produkty by vám mali byť blízke, také, aké aj vy a vaši známi bežne používate.

Rôzne systémy majú rôznu výšku vstupného poplatku a podmienky, popisované čísla teda nemusia sedieť univerzálne.

Prvý poplatok: vstupenka

Vstup do systému stojí 9 eur. To je cena za licenciu, právo v systéme podnikať.

Druhá poplatok: Vstupná sada

Na úvod si musíte kúpiť vstupný balík – podrobné katalógy, informácie o podnikaní a iné materiály. V našom príklade to je 50 eur.

Tretia platba: produkty

Pri vstupe si hneď objednajte produkty z ponuky firmy, odporúča sa investovať okolo 150 eur.

Odporúčam čo najviac rôznych a len také, ktoré by ste aj tak ten nesiac kúpili v drogérii, či v iných obchodoch. Napríklad šampón, mydlo, prací prášok, vitamíny, nejakú kozmetiku, čistiace prostriedky do kuchyne, zubnú pastu… Podľa toho, čo daná MLM firma ponúka. Zvoľte si len také výrobky, ktoré vo svojom živote naozaj bežne používate. Nekúpte si čistiaci prostriedok na auto, ak auto nemáte. Nekupujte si sadu hrncov, ak hrnce nepotrebujete.

Ako zatiaľ pracuje vaša investícia? Kúpili ste si produkty, ktoré ihneď doma začnite normálne používať. Napríklad začnete prať v novom pracom prášku. Vyhovuje vám? Vybavené. Začnete používať mydlo. Vyhovuje vám? Fajn. Začnete používať pleťové mlieko. Nepáči sa vám? Môžete ho vrátiť. Nikto sa nebude na nič pýtať. Peniaze vám vrátia. Týmto spôsobom si postupne vyskúšajte všetky výrobky. V tejto fáze je vaším cieľom testovanie výrobkov. Nič iné!

Potrebujete získať osobnú skúsenosť, že výrobky sú naozaj kvalitné, že vám vyhovujú.

Záruka spokojnosti

Ak by vám produkty nevyhovovali, jednoducho ukončite svoju spoluprácu s MLM. Aj rozpoužívané výrobky vráťte firme aj so štartovacou súpravou informácií. Dostanete nazad peniaze a vaša skúsenosť je uzatvorená.

Vaša celková strata bude 9 euro za registráciu, na túto investíciu sa nevzťahuje záruka. Ostatné peniaze vám vrátia. Uložte ich do banky a hľadajte inú príležitosť, kam by ste ich mohli dobre investovať. Koniec.

Tento scenár sa však zrejme neodohrá. Výrobky ponúkané serióznymi firmami sú rovnako kvalitné, ako výrobky zo supermarketov, ktoré poznáte z reklamy.

Predpokladám, že sa odohrá iný scenár:

Výrobky doma postupne miniete a budete s nimi spokojní. Vašou investíciou do nich ste vlastne nič nestratili – tie peniaze by ste tak či tak dali na chod domácnosti. Riady umývate stále, je jedno, aký detergent si na to kupujete. Hodnota navyše, ktorú ste z tejto investície dostali je skúsenosť s produktami. Posuňme sa.

V tejto fáze už na MLM biznis máte vytvorený svoj názor z pohľadu zákazníka. Viete, že výrobky sú po stránke kvality v poriadku, takže si neznepriatelíte ľudí, ktorým by ste ich odporúčali.

Poďme teraz zaútočiť na druhú časť vašej investície.

Vhodná investícia: vzdelanie

Požiadajte človeka, ktorý vás zaregistroval, aby vám odporučil niekoľko kníh a CD zo školiaceho programu. Asi vám pár titulov požičia zadarmo, možno nejaké predá. Denne si vyčleňte čas na štúdium. Aspoň pol hodinu denne čítajte niektorú z odporúčaných kníh. Vypočujte si denne jedno CD od niektorého lídra. Zistite si termíny všetkých stretnutí v okolí, kde sa môžete stretnúť s ľuďmi z vašej novej skupiny. Sú to semináre a obchodné stretnutia, na ktorých sa budete učiť, ako sa buduje MLM biznis. Na niektorých z týchto stretnutí sa môže platiť vstupné. Obetujte tieto peniaze, pôjde o nízke čiastky. Ak sa vám míting nebude páčiť, vrátia vám peniaze.

Nechajte tieto informácie na seba pôsobiť.

Človek, ktorý vás do biznisu zaregistroval vás možno bude nabádať, aby ste si čo najrýchlejšie vyrobili zoznam známych, ktorých by ste mohli vtiahnuť do tohto biznisu. Neponáhľajte sa s tým. Môžete už uvažovať o tom, koho zo známych by ste o tejto obchodnej príležitosti mohli osloviť. Ale ja vám radím, dajte si mesiac až dva čas na to, aby ste intenzívne vstrebávali informácie z tohto biznisu. Ak to máte robiť dobre, musíte tomu aspoň trocha rozumieť a plne veriť tomu, že to je solídna, korektná ponuka a nie podvod! Musíte byť úplne presvedčení o tom, že je to reálna príležitosť a nie nejaká hurá akcia. Keď potom neskôr budete niekomu vstup do MLM odporúčať, je veľký rozdiel, či to spravíte s hlbokým vnútorným presvedčením, že je to dobrá vec, alebo s pocitom neistoty a snahy rýchlo lapiť svoju dušičku pod hrnček.

Upozornenie: nabádam vás síce k dôkladnému štúdiu, ale toto obdobie by nemalo byť príliš dlhé! Mesiac, najviac dva a potom musíte ísť do vody. Inak sa nikdy neosmelíte!

Človek nikdy nemôže samotným štúdiom dosiahnuť úplnú dokonalosť a znalosti. Akonáhle budete cítiť, že ste presvedčení, že MLM príležitosť je dobrá ponuka, začnite ju postupne ponúkať svojim známym. Presný postup vám odporučí človek, ktorý vás vedie. Rôzne tímy v rámci jednej MLM spoločnosti môžu mať rozličnú stratégiu. To čo navrhujem ja nemusí byť vhodné v inom tíme.

S prvými stretnutiami s vašimi známymi vám človek, ktorý vás do systému pozval rád pomôže. Bez jeho pomoci to radšej neskúšajte. Tento systém je založený na duplikácii, na napodobňovaní. Neskôr budete vedieť ako správne pozvať ľudí do systému, ako im túto príležitosť predstaviť v reálnom svetle.

Stav vašej investície

Predpokladajme, že si prečítate napríklad 10 kníh a vypočujete 20 CD. To vás donútilo značne zmeniť štruktúru vašich dní po dobu jedného až dvoch mesiacov.

  • Namiesto voľna po práci čítate.
  • Tu a tam pôjdete na obchodné stretnutie.
  • Vypočujete si denne jedno CD s radami či príbehmi skúsených a úspešných ľudí.
  • Uvažujete o tom pred spaním alebo len tak.

To vaše myšlienky doslova vtiahne do iného sveta. Uvidíte veľa vecí v nových súvislostiach. Uvidíte, ako vyzerá podnikanie. Uvidíte, že úspech je dosiahnuteľný. Možno dostanete sami chuť úspech dosiahnuť. Veľmi pravdepodobne sa vaše vedomosti a znalosti za toto krátke no intenzívne štúdium výrazne prehĺbia. Zo svojej finančnej a časovej investície získate nový stav mysle, vedomia, sebadôvery.

Keby vám niekto ponúkol, že vám poskytne reálnu nádej na zlepšenie sebavedomia, skúsenosť a nejaké nové znalosti k tomu. Koľko by ste boli ochotní zaplatiť? Koľko času by ste boli ochotní investovať?

Po tejto fáze sa môžete zamyslieť. Určite poznáte zopár ľudí. Všetci si kupujú nejaké pracie prášky, mydlo, či kozmetiku. Väčšinou v hypermarketoch. Výrobky kupujú na základe reklamy. Možno by mohli kupovať podobné produkty od vás. Oni dostanú dobré výrobky a vy niečo aj zarobíte. Možno by boli ochotní sami ich ponúknuť svojím známym. Váš obchod vzrastie. A ich začne vznikať.

Trh s čistiacimi prostriedkami je vytvorený. Každý ich kupuje. Môže od vás, môže v supermarkete. Je to na vás.

Je možné, že zistíte, že vás táto práca nebaví. Môžete s tým prestať. No nadobudli ste hodnotnú skúsenosť a informácie o tom, ako sa robí biznis. Veľa ľudí, ktorí v minulosti robili MLM dnes úspešne podnikajú v celkom iných oblastiach. Často sa z nich stanú podnikatelia, školitelia.

Všetci čo nejaký čas pracovali v MLM, alebo v priamom predaji vám povedia, že táto práca a hlavne vzdelávacie programy ich naučili zlepšiť si aj svoju pôvodnú prácu, plat, zlepšili sa neraz aj ich vzťahy v rodine. To je zásluha vzdelávania, praxe. Samo vzdelávanie je dostupné každému, akurát málokomu sa do toho chce. MLM však pôsobí ako určitý katalyzátor. Nádej na lepšie zárobky motivuje k aktivite. Ľudia sú ambiciózni – aby mali lepší úspech, sú ochotní čítať knihy. Tým, že sú upriamení na biznis, nečítajú detektívky, ani milostné romány. Čítajú motivačnú literatúru zameranú na rozvoj osobnosti. MLM môže akcelerovať vaše životné postoje smerom od pohodlia a pasivity ku úspechu.

Možno nakoniec zistíte, že v tomto biznise vám to nesedí. Ale pár mesiacov skúšok a vzdelania vám možno vytvorí sebavedomie. Možno nakoniec uspejete v celkom inej oblasti. To zas nie je až tak zlá vyhliadka.

Čo za to?

Aké sú šance? Predpokladajme, že budete pracovať asi 15 hodín týždenne, čiže za týždeň o tejto možnosti budete hovoriť s tromi či štyrmi ľuďmi:

  • Šanca, že v dosiahnete finančnú nezávislosť je jedna ku niekoľkým stovkám. (Po dvoch až piatich rokoch práce!)
  • Šanca že dosiahnete "riaditeľský", či "manažérsky" príjem je zhruba 1:100. (Nie skôr ako za rok, počítajte skôr za dva roky.)
  • Šanca že dosiahnete príjem na úrovni priemernej mzdy 1:10. (Niekoľko mesiacov až jeden rok práce)
  • Šanca na to, že si aspoň trocha finančne prilepšíte 1:2. Za pár týždňov práce.

To všetko popri inej práci! V MLM biznise sa odporúča pracovať asi 15 hodín mesačne. Porovnajte si to s "bežným svetom". Predstavte si, že sa chcete stať vysoko postaveným riaditeľom niektorej firmy. Akú šancu máte?

Porovnajte si to s ľuďmi, ktorí sa pokúšajú uspieť cez lotérie – šance na výhru sú jedna ku niekoľkým miliónom. Napriek tomu to mnohí každý týždeň skúšajú. Márne.

Iste, nikto vám nič nedá zadarmo. Koho to prekvapuje, mal by viac čítať.