Ako začať v MLM systéme?

Pozrime sa teraz na situáciu, že to v MLM biznise síce skúsite, ale po niekoľkých mesiacoch zistíte, že sa vám jednoducho nedarí. Aké budú vaše straty? Malé.

  • Členstvo v systéme sa kupuje za symbolickú čiastku, tú zanedbajme. Minuli by ste ju, keby ste namiesto toho išli do kina.
  • Okrem toho si zrejme kúpite nejaké výrobky. Tie by ste za podobnú cenu aj tak kúpili v inom obchode. Takže po stránke peňazí zrejme nepôjde priamo o stratu. Navyše spravidla sa dajú vrátiť s vrátením plnej ceny. Strata peňazí za skúšku MLM podnikania teda je zanedbateľná.
  • Poďme na časové straty. V MLM sa musíte začať školiť. (Nemusíte, ale bez znalostí neuspejete, akurát si znepriatelíte známych.) Budú vám odporučené knihy, alebo CD s informáciami, ktoré vás učia, ako budovať vlastný podnik, ako myslieť ako podnikateľ. Tieto informácie vás môžu aj v osobnom živote posunúť oveľa ďalej, než by ste sa dostali bez nich. Takže ani tu nehrozí nejaká vážnejšia „strata“. Síce „stratíte“ nejaký čas, ale dostanete nazad informácie, skúsenosti, možno nové vzťahy.

Tak, ako v bežných firmách, aj v MLM sú potrebné stretnutia s tímom, v ktorom pracujete. Na iných miestach som už viackrát zdôrazňoval, že by ste sa mali stretávať prednostne s takými ľuďmi, akými sa sami chcete stať.

  • Chcete schudnúť? Stretávajte sa so štíhlymi ľuďmi, čo žijú zdravo.
  • Chcete predstať fajčiť. Zamierte medzi nefajčiarov.
  • Chcete byť úspešní? Vyhľadávajte spoločnosť úspešných.

Ale ako dostať ku úspešným ľuďom? Čo ak vo vašom okolí sú ľudia s malými ambíciami a vy chcete byť podnikateľ? Ako začiatočník sa asi ťažko dostanete do klubu milionárov. Práve tu môže byť kontakt s ľuďmi budujúcimi MLM biznis pre vás zaujímavý. Všetci títo ľudia sa o niečo snažia. Mnohí už sú úspešní aj v iných oblastiach života – do MLM zvyčajne vstúpi skôr človek schopný a úspešný, ako pasívny. Tým, že ste v tíme, získate prístup ku týmto ľuďom. Naživo.

Okrem toho vzdelávacie systémy MLM firiem produkujú stovky nahrávok na CD. Na nich hovoria úspešní ľudia z celého sveta. Sú tam životné príbehy, názory, postoje, skúsenosti, sny. Návody ako podnikať. Príklady, ako myslia úspešní ľudia. Naučíte sa prečo sa vám oplatí podnikať. Ako na to. Prečo sa oplatí stavať na korektných a etických vzťahoch s ľuďmi. Vďaka týmto CD môžete byť pri počúvaní akoby hosťom u úspešných ľudí, milionárov, podnikateľov.

Pustíte si nejaké CD. Názory sa vám možno nebudú páčiť. Iné CD si pustíte päťkrát. Niekoľko diskov vám bude pripadať, že sú to len samé jalové reči. Potom zas príde jeden disk, ktorý vás zásadne ovplyvní. Iný disk zmotivuje. Potom zase zopár takých všakovakých, niektoré možno ani nedopočúvate. Asi tak nejako vyzerá tento školiaci systém. Dáva vám pozadie. Ak denne počúvate úspešných lídrov, niektoré ich postoje sa na vás začnú prenášať. Nepocítite to hneď. Ale má to podobný účinok, ako keby ste sa stretávali s týmito ľuďmi osobne.

Po pár mesiacoch sa vám stane to, že začnete meniť svoje postoje. Ani si to nevšimnete. To, čo vám predtým pripadalo ako jalové reči vám odrazu začne dávať zmysel. Stáva sa to dosť často. Na niektoré informácie človek potrebuje dorásť. Napríklad kniha o správnom zalievaní záhradných rastlín vám bude pripadať ako nudné čítanie, ak žijete v paneláku. No ak o pár rokov kúpite záhradu, odrazu si spomeniete, aký poklad to máte vo svojej knižnici…

Sústavné štúdium, pravidelné osobné stretnutia a počúvanie zvukových nahrávok vo vás bude budovať nové postoje, názory. Začnete sa na veci okolo seba pozerať inak. Práve to vám začne otvárať nové možnosti. Možnosti nielen v MLM biznise. Práve toto je dôležité miesto. Vydržte v tomto systéme nejaký čas a systém vám dá do rúk nástroje a znalosti, ako môžete svoj biznis vybudovať úspešne. Dá vám podporu. Napriek tomu možno neskôr usúdite, že práca v MLM sa pre vás osobne nehodí, nebaví vás, alebo chcete robiť inú prácu. No odídete už zmenení. Nové postoje, ktoré ste sa naučili zaujať vám zostanú. Odídete obohatení o znalosti, aké by ste v tak koncentrovanej forme asi nedosiahli.

Možno namietnete, že ak niekto chce študovať, nepotrebuje na to vstupovať do MLM. To je pravda. Stačí zavítať do knižnice a čítať, čítať, čítať. Ale čo? Ktorú knihu? A čo by vás motivovalo do snahy učiť sa? Väčšina ľudí uznáva, že vzdelávanie a čítanie je fajn. A rovnaká väčšina ľudí si neprečíta za rok často ani jednu celú knihu. No ak ste ku vzdelávaniu motivovaní napríklad ziskom z biznisu, hneď to vezmete vážnejšie.

Samotné čítanie je fajn, ale v osobnom rozvoji je zásadnou aj možnosť mať niekoho, kto vás učí, sprevádza, pomáha, podporuje vás. Nazvite to ako chcete – mentor, kouč, učiteľ. Väčšina úspešných ľudí na svoj rast nebola sama. V MLM biznise máte prístup k radám od ľudí, ktorí už úspech dosiahli. Človek, ktorý má za sebou vlastné výsledky vám zvyčajne môže dať oveľa viac, ako prosté prečítanie teórie z kníh. V bežnom živote sú takí školitelia tak drahí, že si ich bežne človek nemôže dovoliť. V MLM biznise pre vás pracujú zadarmo. Sú motivovaní, aby ste vy dosiahli finančný zisk, pretože aj oni z neho budú mať osoh. Sú motivovaní pomôcť vám rozvíjať sa ako osobnosť, pretože to prospeje všetkým. Zaujímavý vzťah.

Na MLM je dôležité práve to, že je to systém orientovaný na výsledky. Podporuje vo vás snahu naučiť sa byť lepší v najdôležitejších oblastiach života. A v reálnej záťaži podnikania a komunikácie rýchlo odhalíte, ktoré oblasti sú pre vás najsúrnejšie na doštudovanie.

  • Možno zistíte, že sa potrebujete zamerať na to, ako jednať s druhými ľuďmi.
  • Možno potrebujete posilniť sebadôveru, odvahu.
  • Možno chcete byť lepší vodca.
  • Možno sa potrebujete lepšie obliekať.

Vzdelávací systém vás bude motivovať k tomu, aby ste sa nevzdali pri prvých prekážkach, ale znova a znova to skúsili. To sú všetko atribúty úspešného človeka. Ak narazí na prekážku, vyrieši ju.

Ste členom tímu, ktorý má výsledky. Vidíte u ostatných, že úspech sa dosiahnuť dá. A oni vám radi poradia, ako ho môžete dosiahnuť aj vy.

V bežnom profesionálnom svete sa s najúspešnejšími asi ani nestretnete. Vedúci v bežnej firme, alebo v úrade nemá záujem, aby ho jeho podriadení prerástli. Hrozilo by, že stratí prácu. V MLM biznise je to presne naopak. Čím úspešnejších ľudí si líder vychová, tým úspešnejší bude aj on sám. Preto sa v MLM bez problémov môžete radiť aj s tými najúspešnejšími ľuďmi.

MLM nie je rýchly biznis. Je to obyčajné podnikanie. A v podnikaní je vždy v prvej fáze treba investovať. Čas, peniaze, námahu. Neskôr sa začnú dostavovať prvé výsledky. Možno po roku už budú zaujímavé.