Zásady účinnej sebaobrany

 • Ak získaš pocit, že si obeťou vznikajúceho psychoteroru, zbieraj indície a začni sa pripravovať na obranu. Nepodľahni zdaniu, že trpíš stihomanom, ktoré sa útočníci snažia vyvolať!
 • Prekvap agresora otvorenosťou. Nič netutlaj. Vyvolaj dialóg, odmietni zahmlievanie. Trvaj na konkrétnosti!
 • Posilňuj sebavedomie, nedovoľ aby ti vzali sebaúctu. Uvedom si, že si nezaslúžiš nenávisť agresora, nedovoľ, aby ťa urážal a vzbúr sa!
 • Zablokuj vtieravé myšlienky na agresora a na stretnutia s ním. Nájdi si pozitívne vzťahy a vyhľadávaj príjemné citové zážitky.
 • Skús hľadať podporu u nadriadených a vytipovať a získať vhodných spojencov.
 • Nenechaj sa vyprovokovať ku skratovému konaniu, neklesni na jeho nízku úroveň. Dávaj si pozor na afekty, snaž sa nestratiť sebakontrolu. Príliš silné emocionálne reakcie, únikové alebo agresívne, by slúžili psyhoteroristovi ako dôkaz tvojej psychickej lability, duševnej poruchy, ktorú ti pripisuje pred ostatnými. Dôkladne zvažuj každý svoj krok. Pokiaľ ti píše, filtruj slová a nečítaj jeho zlomyseľné narážky medzi riadkami!
 • Uzavri agresorovi cestu k svojim citom. Nedaj ich najavo. Pokús sa o nadhľad a nešetri humorom.
 • Nestrácaj so zreteľa, že tvoj protivník je skúsený herec a vie zahrať obeť, pričom tebe prenechá pred ostatnými svoju rolu. Na zámene rolí sú postavené mnohé vydarené frašky, ktoré zinscenuje. Rátaj s úskokmi – vži sa do jeho myslenia a odhaduj jeho stratégiu!
 • Neboj sa použiť voči nemu jeho vlastné zbrane!
 • Postupne na neho zabúdaj!

Komentáre k článku: Zásady účinnej sebaobrany

 1. dada 23. októbra 2010

  uz dlhsi cas som v paci psychycky tyrana nielen ja ale moji dalsi dvaja kolegovia uprednostnuju sa mladsie rocniky pritom si svoju pracu robime az prilis zodpovedne prace je hrozne vela sme psychycky aj fyzicky hrozne unaveni rozmyslam nad vypovedou ale ked som rozvedena mam strach ako dalej ale uz sa to neda vydrzat su to sefovia ktori tej praci nerozumeju my robime 30rokov sme v tom doma tak nechapem preco ten teror nevedia ocenit dobru pracu uz ked nevedia coby vymyslaju nehorazne veci upodozrievaju nas ze pijeme alkohol co vobec nieje pravda je to praca ktora ma bavi ale uz nevladzem kto mi pomoze dakujem

 2. daria 6. februára 2013

  Dobrý den, môj syn pracuje v Rakusku, v dielni pracuje jeden rakušan,ktorý si s Miškom nepadol do oka, nejde s nim ani z voza ani na voz, ani po dobrom ani po zlom, myslím, že je psychicky narušený, nakolko neurobil psychotesty v autoškole, takže nemá ani v.preukaz, má cca 38 rokov, je arogantný, dokonca pri synovi si odpluval, je to chrapun 1.tr.čo dalej,majitel-to je oničom, všetko ok, syn je inak spokojný, až na toho ….a ešte… neznesie ked syn pracuje nadčas, alebo vie niečo sám urobit, on sa inak rýchlo učí, ten dotyčný ho oklame, že nemá nejaký diel a popritom, druhý kolega mu to vytiahne zo zásuvky atak pod. Poradte mi, syn sa nemá kde poradit a nepochodil by,tak len ja to riešim a psychicky ho podporujem….je to možné, aby si nikto nedal rady so psychopatom?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: