Typy páchateľov mobbingu

Páchateľov mobbingu môžeme rozdeliť do troch skupín:

1. strojcovia – tí sú pri mobbingu určujúci

 • vymýšľajú spôsoby a formy psychického teroru
 • vyberajú si obete
 • z týrania svojich obetí majú zvrátený pocit uspokojenia

2. náhodní páchatelia

 • stáva sa to zväčša vtedy, ak sa z banálneho konfliktu rozvinie trvalý spor medzi dvomi protivníkmi, ktorý sa zmysluplne nerieši

3. spoluúčastníci

 • títo buď aktívne podporujú strojcu v jeho konaní alebo sa len pasívne prizerajú a nezasiahnu v prospech mobbovaného, nezastanú sa ho a nepodporia

Všeobecne obstojí tvrdenie, že je možný len vďaka spoluúčastníkom, ktorí takto poskytujú páchateľovi aktívnu alebo pasívnu podporu.

Komentáre k článku: Typy páchateľov mobbingu

 1. viera 1. augusta 2015

  Stalo sa na pracovisku: nafingovaný navrát osoby, ktorá sa skutočné nechcela vrátiť na svoje miesto, lebo som ju zastupovala. 2 osoby resp. 3 sa ma takto chceli naždy zbaviť.Je len smútne, že jednou z nich bol vedúci zamestnanec a je to o to smutnejšie, že táto osoba akože sa navrácajúca na miesto sa dala na takéto konanie nahovoriť.Veľmi zákerne konanie. Dodnes nechapem príčiny tohto konania, lebo je to pre normálny rozum nepochopiteľne.

 2. Katarína 27. mája 2017

  Vystihujúci článok.Práve niečo podobné prežívame a najhoršie na tom je to,že tým iniciátorom je profesionálny kouč,ktorý je priam školený na manipulovanie s ľuďmi.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: