Následky psychického teroru

Psychický teror na pracovisku spôsobuje obeti problém v oblasti psychického i fyzického zdravia. Jeho dôsledky môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

  1. Psychické následky – tie začínajú na základe rozširovaných fám a ohovárania pochybnosťami o sebe, hľadaním viny v sebe samom, strácaním sebadôvery a sebaúcty. Obeť je neustále vystavovaná obrovskému stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje schopnosť koncentrovať sa. Často nastupujú depresie, stavy úzkosti, nespavosť, prípadne nechutenstvo. Psychický teror na pracovisku vedie často k totálnemu duševnému a telesnému vyčerpaniu. Stáva sa, že obeť v niektorých prípadoch vidí iba jediné východisko, nedokáže nájsť žiadne riešenie a siahne si na život.
  2. Psychosomatické následky – tie sa prejavujú poruchami činnosti srdca a krvného obehu, bolesťami hlavy, chrbtice, kožnými chorobami, ochorením tráviaceho traktu a čriev, chorobnými poruchami spánku.

Človek, ktorý takúto psychickú vojnu na pracovisku zažíva na vlastnej koži, má strach a žije v neustálom napätí. Toto napätie nedokáže utlmiť ani počas voľna a svojej neprítomnosti v neprajnom prostredí. Veľmi často sa stáva, že tento tlak obeť nevydrží a rieši to výpoveďou zo zamestnania.

Komentáre k článku: Následky psychického teroru

  1. Codie 25. apríla 2016

    Dobrý deň, prave som kvôli teroru odišla z práce. Tak som sa tesila ze pracujem sice ako upratovačka ale nevadilo mi to.Az do chvile ked mi kedykolvek zamestnavatel volal a musela som ist do prace aj v čase prac.voľna.Robila som aj to, co som robiť nemala. (upratovala jeho garaz) Stale na mňa kričal. Ponizoval ma.Az mi začali problémy s chrbticou, následne alergicka reakcia. Vybijal si na mne zlosť. ..ked som si zobrala výplatu a az potom som ukončila prac.pomer tak ma napadol.Stalo sa to 22.4.2016…a ja sa psychicky zbieram..pekný deň

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: