Môj šéf je taký…!

Všetci to poznáme. Ráno vstaneme a ideme do práce často práve s takouto myšlienkou. Pohrávate sa s nápadom zmeniť zamestnanie, pretože neviete vystáť šéfa. Ak sa rozhodnete pre takýto radikálny krok, tu je zopár rád, aby ste nespadli z blata do kaluže. Aké sú teda najväčšie chyby šéfov?

Vyriešte to, za to ste platený! Obzvlášť nepríjemný druh šéfa. V zásade má pravdu, ste platení za riešenie problémov, ale niektoré záležitosti zo svojej pozície proste nevyriešite. Ak ste fakturant, či sekretárka, ťažko môžete zvoziť riaditeľa dodávateľskej spoločnosti, ktorá vám už dva týždne sľubuje priviezť materiál. Na riešenie takýchto problémov je tu váš šéf!

Urobte to, ako uznáte za vhodné…! Ale vy počujete aj nevyslovenú časť vety: …a ak to nebude dobré, odnesiete si to vy. Takýto šéf sa veľmi rád zbavuje zodpovednosti a všetku vinu za prípadné chyby zvalí na vás, svojich podriadených. Za predpokladu, že váš šéf má tiež šéfa, nemôžete počítať s tým, že vás podrží a zastane. Naopak, s úsmevom na tvári sa bude pozerať, ako si odskáčete jeho vlastnú neschopnosť.

Dobre, tak objednajte ten modrý komponent, je lacnejší! Po tom, čo ste mu pol hodiny vysvetľovali, prečo je červený lepší! Tento druh šéfa je učinenou katastrofou. Na všetko pozerá z hľadiska ceny a nezaujíma ho kazovosť, nekvalitné prevedenie, neseriózny dodávateľ. Samozrejme, za následky budete ručiť vy, nie on.

Vysvetlite mi to ešte raz! Najhorší šéf na svete!!! S človekom, ktorý nerozumie ani základom vašej práce, sa jednoducho nedá pracovať. Zbytočne budete vysvetľovať, nechápe a nechce pochopiť, v čom váš problém spočíva. Strácate čas, aj tak to budete musieť vyriešiť vy!

Ako je možné, že odchádzate z práce už o 20:00? Máte rodinu? Nezáujem! Musíte niečo súkromne vybaviť na úrade? Nezáujem! Prvoradá je práca. Je náplňou a jediným zmyslom života vášho šéfa a on chce, aby bola aj tým vaším. Prichádza o šiestej ráno a zapisuje si, kto príde neskôr. Odchádza o deviatej večer a zapisuje si, kto odchádza skôr. Ak chcete mať nejaký osobný život, takémuto druhu šéfa sa vyhýbajte na sto honov!!!

V piatok o 19:00 bude firemná akcia, účasť povinná. Tzv. kvočkovský typ šéfa. Ako kvočka svoje kuriatka, aj on chce mať svojich podriadených neustále pod svojimi krídlami. A je jedno, že máte kolegov po ôsmych hodinách denne práve dosť. Firemné akcie, športové dni, večere spojené s poradou, samozrejme, všetko mimo vášho pracovného času. Tento šéf má zvrátenú radosť z toho, že ste nútený tráviť ešte viac času s ním. Veľa jedincov z tohto druhu pochádza zo zahraničia – na Slovensku vďaka jazykovej bariére prosto nemá známych ani priateľov a tak sa sústredí na to, aby čo najviac času trávil s podriadenými. Že im to nevyhovuje, je mu úplne jedno.

Posledná rada na záver. Najhorším zamestnávateľom na svete je slovenský súkromník. Má veľmi dobrý prehľad o mzdových podmienkach na Slovensku, navyše sa za rok chce stať milionárom a preto škrtá Váš plat na najnižšiu únosnú mieru. A za to, že vás zamestná, bude vyžadovať, aby ste pre neho doslova potili krv. Samozrejme, existujú aj svetlé výnimky, pred ktorými klobúk dolu.

Najlepším zamestnávateľom je naopak veľká zahraničná spoločnosť. Platy bývajú nadpriemerné a ak aj nie, máte k dispozícii aspoň mnohé sociálne výhody, napr. firma vám prispieva na dôchodkové sporenie, na dovolenku, prípadne ponúka preplatenie lístkov do kina… aj maličkosti potešia.