Tehotná v pracovnom pomere

Zamestnankyňa, ktorá sa presvedčí o svojej gravidite, by mala o svojom stave informovať zamestnávateľa. Určite by tak mala urobiť písomnou formou a získať o tom potvrdenie, ktoré si následne uschová.
Zamestnávateľa môže osloviť priamo na pracovisku alebo využiť formu doporučenej zásielky. V prvom prípade ako potvrdenie slúži podpis zamestnávateľa pod písomným oznámením, v druhom doklad z pošty o doporučenej zásielke. Informáciu o tehotenstve je nutné doložiť lekárskym potvrdením!

Tento postup zabezpečí zamestnankyni ochranu Zákonníka práce.

Na tehotnú pracovníčku sa vzťahuje ochranná doba, čo je doba, počas ktorej zamestnávateľ nemôže svojej zamestnankyni dať výpoveď. Budúcu mamičku začína chrániť od momentu, kedy písomne informovala svojho zamestnávateľa a ďalej pokračuje i počas materskej a rodičovskej dovolenky. Jedine vo výnimočných a krajných situáciách tento zákaz výpovede neplatí a to napr. v prípade, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť (Zákonník práce § 64).

Ak je žena zamestnaná na dobu určitú, je chránená pred výpoveďou počas trvania pracovnej zmluvy. Po uplynutí doby určitej pracovný pomer končí ako bolo dohodnuté v zmluve.
Ochranná doba neplatí v skúšobnej lehote. Ak žena svoje tehotenstvo oznámi zamestnávateľovi počas skúšobnej lehoty, môže sa stať, že na druhý deň ju v práci privíta výpoveď.

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť zamestnávať tehotnú ženu len prácami, ktoré neohrozujú jej graviditu. Nariadenie vlády udáva zoznam prác a pracovísk, ktoré sú pre tehotné ženy zakázané – napr. práce so škodlivými chemickými látkami, výškové práce, práce s výbušninami, banské práce a pod. – tiež zoznam prác a pracovísk, ktoré sú rizikové – napr. pracoviská s nadmerným hlukom, otrasmi, pohybmi, s nadmernou záťažou chladom alebo teplom a pod. Zamestnávateľ nemôže za žiadnych okolností nútiť tehotnú ženu do vykonávania prác, pri ktorých sa zistilo možné ohrozenie jej bezpečnosti, zdravia, či možné účinky na tehotenstvo.

Ak tehotná zamestnankyňa vykonáva prácu, ktorá je pre ňu zakázaná, alebo ktorá ohrozuje jej tehotenstvo podľa lekárskeho posudku, zamestnávateľ je povinný dočasne vykonať úpravu jej pracovných podmienok alebo ju preradiť na inú prácu, kde môže dosahovať rovnaký zárobok ako doteraz. Ak dosahuje žena v práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve.

Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

Tehotnú ženu možno zamestnávať prácou nadčas len s jej súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s ňou môže len dohodnúť.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Tehotná v pracovnom pomere

 1. Katka 24. marca 2011

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či mi môže zamestnávateľ siahnuť na plat ak požiadam o úpravu pracovného času počas tehotenstva? Ďakujem

 2. Lenka 9. apríla 2011

  Dobrý deň, mala by som otázku…
  Naskytla sa mi veľmi dobrá pracovná príležitosť, no neviem či je problém v tom že som 8tt tehotná, a naozaj mám veľmi veľký záujem o ňu. No neviem ako může zamestnávateľ zareágovať na to keď mu to oznámim, nepoznám zákonník práce a preto neviem či ma může alebo nemůže zamestnať, či to robí problém…Poprosím Vás o radu nakoľko nechcem premárniť šancu, ktorá sa mi naskytla, a zase ani sama neviem predpokladať či sa niečo nestane do budúcna a půrod sa neuskutoční…
  dakujem Lenka

 3. muchomurka30 27. júla 2011

  dobry den. kedy treba v praci oznamit ze som tehotna? v ktorom mesiaci? dakujem.

 4. muchomurka30 27. júla 2011

  a nie je teraz nahodou uz novy zakon ze mozu prepustit aj tehotnu?

 5. judka 28. novembra 2011

  Dobry den,

  Nastupila som do prace a mam zmluvu na dobu urcitu ale som este v 3 mesacnej skusobnej lehote. Zistila som, ze som tehotna ale o niecco dlhsie ako som si myslela ze som. Rada by som od Vas chcela odpoved co mozem ocakavat. Mam velky strach, lebo tuto pracu som si nasla po dlhej dobe na UP.

 6. zuzka 12. decembra 2011

  je pravda ze tehotna zena moze vykonavat len 8 hodinovu pracu a len denne ziadna praca na smeny?

 7. Zuzana 1. októbra 2012

  Dobry den
  chcela by som sa opytat ze ak da zena vypoved a otehotnie pocas vypovednej lehoty ci sa vypoved stornuje a ma narok na PN.
  Dakujem

 8. Zuzana 19. mája 2014

  Dobry den,

  prosim Vas mozte mi blizsie vysvetlit:
  Jedine vo výnimočných a krajných situáciách tento zákaz výpovede neplatí a to napr. v prípade, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť (Zákonník práce § 64).

  Dakujem

 9. slavka 30. septembra 2014

  Dobry den,chcelaa by som sa spytat,dcera pracuje cez agenturu-zmluvu ma do 30.9.2015.teraz je tehotna v 15tt ked to oznamila v praci povedali jej ze ma dat vypoved alebo ju vyhodia.maju na to pravo?robi na 12hodinovkach a odmietli ju preradit

 10. slavka 30. septembra 2014

  Prepacte mam tam chybu je tehotna 5tyzden

 11. zuzanal 30. septembra 2014

  Slavka, na to rozhodne právo nemá žiaden zamestnávateľ. Dôležité je oznámiť mu to písomne. Výpoveď by sama dať nemala. Na druhej strane, ak sa jej chcú zbaviť, budú robiť všetko preto, aby našli dôvod ukončenia pracovného pomeru. Dcéra by mala oznámiť túto skutočnosť zamestnávateľskej agentúre. Vieme aká je realita. Ak bude situácia neúnosná, nebude jediná, ktorá pôjde na PN.

 12. Kitty 5. februára 2015

  Dobry den,chcela by som sa spytat,som v 15tt.,zamestnavatel ma pisomne oznamenie,ziadala som zamestnavatela o skratenie pracovnej doby-namiesto od 8:00-17:00 do 15:00, nakolko mi byva zle a som unavena.Pracujem ako disponentka vo firme,kt.je ,,v krachu,, cize denne hadky kolegov,praca pod tlakom a stres je na dennom poriadku.Po praci musim byt na telefone 24hod.,takisto na maile a hocikedy riesit problemy spojene s dopravou aj v noci.Zamestnavatel mi moju ziadost zamietol s tym, ze praca nema negativny vplyv na moje tehotentvo a ze z prevadzkovych dovodov mi nemoze vyhoviet,musim byt na pracovisku po celu dobu (aj tak sa riesi vsetko po telefone). Vedeli by ste mi poradit ako mam postupovat dalej a na koho sa mam obratit?Dakujem

 13. Mortysha4 2. marca 2015

  Ahoj,rozprávala si sa s gynekológom o možnosti ísť na “rizikové”? podľa mňa, keby si mu opísala, v akom prostredí pracuješ, mohol by to zvážiť, lebo dôležité je, aby si tehotenstvo prežívala v kľude, nie v strese

 14. Gabriela 4. marca 2015

  Dobrý deň chcem sa spýtať som 10tyzdni tehotenstva mám pracovnú zmluvu na dobu určitú,zmluva mi končí 30.4.mám obavy že môžem dôjsť o prácu.Prosím o radu ďakujem pekne Gabriela.

 15. Monika Kopeckova 19. mája 2015

  dobry den, chcela by som sa informovat, som tehotna a mam problem v praci, stalo sa mi teraz 2x po sebe ze ma nechceli pustit na prestavku a mne bolo uz zle na odpadnutie a povedali mi ze musim vydrzat a ked som povedala manazerke co sa stalo tak si zavolala koordinatorku ktorej sa to tykalo a porozpravala sa s nou a o chvilu prisla ta koordinatorka za mnou na pokladnu (pracujem na pokladni lebo ako som im oznamila ze som tehotna tak ma preradili na pokladnu) a zacala tam kricat po mne ze co si vymyslam ze ci sa nehanbim klamat a ze ci si hovorim matka, mne prislo az zle, zacala som sa branit a vravela som ze neklamem ze uz 2x ma nepustila na prestavku a povedala mi ze mam vydrzat tak ake je toto jednanie k tehotnym zenam? a este by ma zaujmalo ako je to s pracovnymi smenamy ako moze najdlhsie pracovat tehotna zena, do ktorej hodiny. Pracujem v Tescu, v nepretrzitej prevadzke, dakujem

 16. Mia 19. apríla 2016

  Dobrý deň, potrebovala by som zistiť čo sa dá robiť a ako reagovať. Na konci apríla mi konci pracovná zmluva. A na začiatku apríla som zistila že som tehotná. Tým že som mala problémy ma poslali do nemocnice .. A doktorka mi automaticky dala pn.Pn som poslala do prace. No teraz neviem čo robit. Ako mám zamestnávateľovi povedať že nepridem.a čo robiť kam ísť keď mi zmluvu na konci apríla nepredlzia l. Vobec neviem čo robiť vie mi niekto poradiť ? Ďakujem veľmi pekne

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: