Po rodičovskej dovolenke na úrad práce

Ak mamička po skončení rodičovskej dovolenky nemá prácu alebo ju zo zamestnania obratom prepustili, môže podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Medzi povinnosti uchádzačov o zamestnanie patrí dostaviť sa na úrad aspoň raz za kalendárny mesiac a aktívne si hľadať zamestnanie, o čom treba predložiť doklad. Úrad na oplátku poskytuje informačné a poradenské služby pre voľbu povolania, zverejňuje zoznamy voľných pracovných miest, ponúka účasť na vzdelávacích programoch a pod.

Za uchádzačov o zamestnanie platí štát poistné do zdravotnej poisťovne. Tí nezamestnaní, ktorí spĺňajú podmienky, majú nárok na podporu v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ktorý v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.

Podľa novely zákona o sociálnom poistení platnej od februára tohto roku majú i mamičky po skončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu v nezamestnanosti. Podmienkou je, že počas poberania rodičovského príspevku mali status zamestnankyne, čiže zostávali u zamestnávateľa v evidencii zamestnancov. Ide o to, že iba obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa započítava do obdobia poistenia v nezamestnanosti, na základe ktorého vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.

Podporné obdobie, počas ktorého sa uchádzačovi o zamestnanie vypláca dávka v nezamestnanosti je 6 mesiacov.

Po troch mesiacoch v evidencii uchádzačov o zamestnanie môže mamička, ktorá má záujem, požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť a založiť si živnosť. S prijatím príspevku sa zaviaže vykonávať túto činnosť nepretržite najmenej dva roky. Výška príspevku závisí od samosprávneho kraja a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese. Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku je absolvovanie prípravy na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti a predloženie podnikateľského zámeru.

Napísala MonYenn (3/2010)

Komentáre k článku: Po rodičovskej dovolenke na úrad práce

 1. Jana 18. novembra 2010

  Dobrý deň. Po skončení rodičovskej dovolenky mi zamestnávateľ dal výpoveď, preto som v evidovaná na úrade práce. teraz som zistila, že som opäť tehotná. Čo v takomto prípade? Spĺňam podmienky na ďalšiu materskú dovolenku, či mám nárok len na rodičovskú dodolenku?
  Ďakujem

 2. Janka 1976 12. decembra 2010

  Dobrý deň!
  Chcela by som vedieť či mám nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení materskej dovolenky ak som počas materskej dovolenky dostala výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu zrušenie organizácie bez právneho nástupcu. Na materskú dovolenku som nastúpila 4. novembra 2007 a organizácia zanikla ku dňu 31.12.0007
  Ďakujem

 3. bsa 17. decembra 2010

  Janka 1976 – žiaľ, nemáte nárok.

 4. 14 15. februára 2011

  Dobry den, chcela by som sa opytat jednu vec a to: Pocas materskej dovolenky, konkretne v 15 tyzdni poberania materskej davky mi skoncila pracovna zmluva, ktoru mi nepredlzili. Tym padom sa stavam nezamestnana. Budem aj nadalej poberat do skoncenia materskej dovolenky 60% mojho platu, ktora mi bola vypocitana? Dakujem za odpoved.

 5. Lenka 20. februára 2011

  Dobrý den, chcela by som vedieť či by som mala nárok na podporu v nezamestnanosti, ak by som sama odišla zo zamestnania. V novembri 2007 som nastupila na matersku dovolenku a následne som poberala rodičovský príspevok. Do práce som nastupila 1.oktobra 2010, ale nie som tam spokojná,preto by som chcela odísť. Ak by som mala nárok na podporu v nezamestnanosti v akej výške? moja hrubá mzda 500 eur/mesiac. dakujem za odpoved.

 6. Lucia 27. apríla 2011

  Dobrý deň, zaujímalo by ma či od 02/2011 sa môžem ísť evidovať na úrad práce a zároveň poberať rodičovský príspevok, či je to nejako obmedzené?

 7. Monika 19. mája 2011

  pred MD som mala zmluvu na urcitu dobu ,mala som rizikove tehotenstvo tak ukoncenim zmluvy uvolnili, este pred MD , som na RP ked sa pojdem po troch rokoch hlasit na urad , nemam narok na podporu hoci som predtym pracovala l0 rokov, dobre tomu rozumiem , dakujem za odpoved Monika

 8. bsa 22. mája 2011

  Lucia – zaevidovanie sa na úrade práce je dobrovoľné, takže teoreticky by ste mohli poberať rodičovský príspevok a zároveň byť vedená na úrade práce.

 9. bsa 22. mája 2011

  Monika – Bohužiaľ je to tak, pokiaľ sa dobrovoľne nepripoistíte, tak nebudete mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

 10. Veronika 18. júna 2011

  Dobrý deň!
  Je možné,aby som odišla z rodičovskej/malý má 11 mesiacov/ a išla na úrad práce a požiadala o príspevok na živnosť?
  A zase či by manžel mohol v práci požiadať o preloženie na rodičovskú.
  Keďže má dlhy a ekekúcie jeho výplata sa zvyšovať nebude.
  Preto by som ja chcela zabezpečiť naše príjmy, keďže aktuálne sú na to vhodné podmienky.
  Len nemám vedomie o tom, či po dobrovoľnom ukončení rodičovskej mám na niečo také nárok, poprípade, či nie je aj iný príspevok na podnikanie, nielen pre ľudí z úradu práce.
  Ďakujem

 11. bsa 21. júna 2011

  Veronika – mylím, že by sa to dalo zariadiť, aby išiel manžel na rodičovskú dovolenku a vy by ste sa prihlásili na úrad práce. Treba sa však pre istotu informovať na úrade. Počítajte však s tým, že nebudete mať hneď nárok na príspevok na podnikanie, musíte byť niekoľko mesiacov registrovaná a až potom o príspevok požiadať. Tiež sa uistite, či budete mať nárok na podoru v nezamestnanosti a v akej výške.

 12. mj 26. júla 2011

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to bude v mojom prípade, keď pred nástupom na MD s mladším synom som ukončila pracovný pomer, teraz v auguste mi končí RD – syn bude mať tri roky. Ak by sme chceli ďalšie bábätko, ako by to bolo s nárokom na materskú?

 13. marcela 31. augusta 2011

  dobryden mam otazku 15.7:mi skončila materska a nastupila som do zamestnania no nevyhuju mi pracovne podmienky na kolko mam dve deti.od septebra budem mat vypoved chcem sa spytat budem mat narok na davku v nezamestnanosi alebo nie?

 14. petra 5. októbra 2011

  dobry den,konci mi rodicovsky prispevok 11.10.2011 ked moj syn bude mat v tento den 3 roky,bola som si pre vypoved ktoru som dostala 30.9.2011 bola som zamestnana od 23.7.2004,teraz pojdem na socialnu poistovnu.mam narok na davku v nezamestnanosti?dakujem

 15. zuzana 5. októbra 2011

  dobry den pred MDmi skoncila pracovna zmluva a teraz v auguste mul syn 3 roky a na urade prace mi povedali ze nemam narok na podporu hoci som predtym pracovala 5 rokov je to tak dakujem za odpoved

 16. barbora 18. októbra 2011

  chcela by som sa opytat kedy mi pride materska dneska je18 a este stale ju nemam odpiste

 17. helena 4. novembra 2011

  Dobry den, dcere konci materska dovolenka 30.1.2012, na MD je od jula 2006 ( ma 2 deti ) bez prerusenia. So zamestnavatelom sa dohodli na ukonceni pracovneho pomeru dohodou k 30.1.2012, nakolko jej dvojsmenna pracovna doba pri 2 detoch nevyhovuje a pracovne zaradenie na jednu smenu jej nemali moznost ponuknut. Vo firme pracovala od roku 1998 na dobu neurcitu a pocas celej MD bola vedena ako zamestnanec firmy.
  1. Ma narok na podporu v nezamestnanosti od 31.1.2012 ?
  2. Ak ano, uplatnuje si podporu po zaevidovani na urade prace ziadostou u Socialnej poistovne ?
  Na urade prace jej totiz povedali, ze narok na podporu ma iba vtedy, ak bude mat dieta umiestnene v materskej skolke.
  Dakujem.

 18. Veronika 29. novembra 2011

  Dobrý deň, poprosím o radu. 18.04.2011 dovŕšil môj syn 3 roky. 19.04.2011 som nastúpila na úrad práce bez nároku na podporu. V máji som zostala tehotná. termín mám v januári 2012 (25.01.). Neviem, čo mám robiť. Mám nárok na materskú dovolenku? Ide mi o to, že neviem, či sa mám odhlásiť z úradu práce. Či mi lekárka vypíše žiadosť o materské. ALebo mám počkať, až kým sa mi narodí dieťa a požiadať rovno o rodičovský príspevok a potom sa odhlásiť? Za objasnenie Vám ďakujem

 19. erika 14. decembra 2011

  Dobrý den ja by som sa chcela spýtat v januári 2012 my konči rodičovská dovolenka ale zamestnávatel my nevie dat prácu tak to vyzerá na ukončenie pracovného pomeru a ked sa prihlásim na urad práce ako nezamestnaná či budem moct poberat dávku nezamestnanosti. dakujem

 20. slavka.o 14. decembra 2011

  16.2 mi konči trojročna rodičovska a mam narok na 6 mesiacov podpori.Chcem sa spytat či by som mohla po skončeni podpori v nezanestnanosti ak si nenajdem vhodne miesto pokračovat v 6ročnej rodičovskej?

 21. NIKOLA 19. decembra 2011

  DOBRI DEN CELA BI SOM SA SPITAT SKOCILA MI MD A NEVIEM ČI MAM NAROK NA VOLAKE PENIAZE SOM VIDATA MANŽEL NEPRACUJE TAK NEVIEM TERAS ČI BUDE DOSTAVAT VOLke peniaze dakujem za pochopeni

 22. zuzana 13. februára 2012

  Dobrý deň. Som na rodičovskom, ktorý mi bude končiť 15.6.2012. Celú dobu mam status zamestnankyne, ale chcela by som k tomuto dátumu dať výpoveď dohodou. Mala by som potom nárok na podporu? Je tu viac príspevkov tohoto typu ale nevidím odpoveď. Ďakujem za skoré reagovanie a prajem pekný večer.Zuzana

 23. Petronela 21. februára 2012

  Dobrý deň.Som na RD končí vo februári 2013 a po jej skončení budem nezamestnaná.Teraz rozmýšlam,že by som si privyrábala nejakou prácou na doma a chcela by som vedieť,či aj takúto prácu alebo nejakú brigádu treba nahlásiť na úrade práce socialnych veci a rodiny kedze teraz mozem aj popri RD pracovať.Ďakujem

 24. Emilia 22. februára 2012

  Dobry den…
  Mam taky problem, ze vo february 2012 mi skoncil RP nakolko mi dieta nastupilo do skolky. Pocas jeho tehotenstva som bola zamestnana avsak ked som bola na PN poslali mi skoncenie prac.pomeru. Teraz ked ma syn 3roky som zastala opet tehotna avsak ale nezamestnana mam narok na nezamestnanecky prispevok pripadne na dalsi RP alebo matersku?? ked sa zahlasim na urade prace?? za odpoved dakujem..

 25. katka 28. februára 2012

  Dobry den, rada by som sa opytala, ci je mozne nastupit po materskej dovolenke do zamestnania a zaroven byt aj na rodicovskej dovolenke. Ide o to, ze by som si chcela vycerpat dovolenku, ktora sa mi nahromadila pocas MD, co mi zamestnavatel umoznil, ale zaroven by som nerada prisla o rodicovsku dovolenku. Viete mi poradit.
  Vopred dakujem.
  Katarina

 26. zdenka 29. marca 2012

  Dobry den,rada by som sa spytala ci mam narok na podporu v nezamestnanosti ked pred nastupom na rodicovsku dovolenku som bola rok nezamestnana rodic,dovolenka mi konci v oktobri 2012

 27. dokrica 23. apríla 2012

  dobry den prosim vas ak sme sa zo zamestnavatelom dohodli na vypovedi paragaf.60(jeho dohoda jedina:( ) mam narok na davku v nezamestnanosti a ak som slobodna matka zijuca sama mojem o nejjaku davku poziadat a kde .dakujem

 28. Henika 7. mája 2012

  Dobrý den,
  apríla mi vypršala mi 3 ročná rodičovská, zamestnávateľ som mnou skončil prac. pomer ihned po uplynutí rodičovskej, v apríli som šla na úrad práce zaradiť sa, lebo som počula, že teraz mám nárok dostávať peniaze v nezamestnanosti a to 6 mesiacov. Dnes som dostala rozhodnutie, no tam nie e písané, že by som niečo dostávala, prečo je to?? A prečo je to, že na úrade jedna povedala ÁNO, a druhé že NEDOSTANEM??
  A ak mi 6 mesiacov vypršalo, a prácu nenájdem, či môžem pokražovať 6 ročné neplatenú rodičovskú?
  Dakujem pekne za odpovede
  Henika

 29. elka 9. mája 2012

  Dobry den,som evidovana na urade prace,pretoze po 3ročnej MD so mnou zamestnavatel ukončil pracovny pomer.No pre dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav syna /4,5ročny/ mi bol teraz priznany predlzeny rodičovsky prispevok.Musim sa aj nadalej hlasit na urade prace v evidencii nezamestnanych?dakujem

 30. Monča 26. mája 2012

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, 16.5. som nastúpila do práce po rodičovskej dovolenke ale v zamestnaní by som chcela dať výpoved a nahlásiť sa na úrad práce, dať výpoved dohodou či mám nárok na podporu v nezamaestnanosti. Ďakujem

 31. Pre Heniku 26. mája 2012

  Pre Heniku…. chcela by som sa Vás spýtať ako ste dopadli teda na tom
  úrade práce ked ste teda dostali výpoved a či vôbec idete dostávať tie peniaze z úradu práce tých 6 mesiacov ako teda to je dakujem

 32. jana1974 13. júla 2012

  dobry den som uz 9rokov na rodicovskom prispevku.ale som zamestnankina ednej firmy.teraz mam ist do prace ale neviem ci ma neprepustia.budem mat narok na podporu.dakujem

 33. Mata 16. júla 2012

  dobry den,chcela by som sa spytat ci mam narok na davku v nezamestnanosti,ked som odpracovala 8 rokov v kuse a teraz sa mi po 3 rokoch konci rodicovsky prispevok,ci je lepsie ak ja dam vypoved,alebo da vypoved firma mne? Nakolko sme zmenili bydlisko

 34. danka 2. novembra 2012

  Dobry den, chcela by som sa informovat ci budem mat narok na davku v nezamestnanosti ked od 9/2008 som pracovala v istej firme, v roku 11/2009som nastupila na matersku a v 4/2012 som dostala vypoved na zaklade zrusenia prevadzky. teraz mi rodicovska konci 11/2012.dakujem

 35. alena 14. novembra 2012

  chcela by som sa informovat ci budem mat narok na podporu 24 februara 2004 som nastupela na matersku a teraz do 30.11 2012 mi konci este v Roku 2004 SA firma zrusela

 36. dominika 19. novembra 2012

  Dobry den, prosim Vas, chcem sa spytat na poberanie podpory v nezamestnanosti. Som este na RD, ale konci mi 16.4.2013. Od decembra ma ide zamestnavatel prebustit s tym, ze mi vyplati odstupne, zost.dovolenku a jeden odrobeny den v novembri. Chcem sa teda ist zaevidovat na UP. Ako mam postupovat ak teda este poberam rod.prispevok. Odhlasit sa a dat na manzela alebo pockat kym mi skonci a az potom ist. Budu mi podporu aj vtedy ratat este z poslednej vyplaty? co je za november 2012? dakujem za vsetky odpovede na moje otazky.

 37. Maria 8. marca 2013

  Dobry den chcela by som sa spitat ci mam narok na podporu konci mi predlzena rodicovska dovolenka bola som doma s dietatom do 6 rokov koli zdravotnemu stavu pred materskou som bola na urade prace nedostavala som nic.Dakujem za odpoved.

 38. janka 18. marca 2013

  dobry den ,prosim Vas,chcem sa spytat na poberanie podpory v nezamestnanosti.Som na RD do 4.8.2013. Azamestnavatel asi ukonci so mno pracovny pomer z dovodu nadbytosnosty. dakujem za odpoved.

 39. katusa8888 26. októbra 2013

  Dobry den chcela by som sa opytat pracujem od 1.10. 2008 13.10. 2010 som nastupila na matersku dovolenku,rodicovsky mi konci teraz 25.11.2013 medzi tym ma vraj zamestnavatel prepustil k 24.6.2012 z dovodu rusenia zivnosti co som ja ale nevedela kedze odmietal som nou komunikovat a domov mi neprisiel ani zapocet rokov ani vypoved vraj mi teraz zanika pravo na podporu v nezamestnanosti.bola som sa pytat na urade prace a socialnej poiatovni tam mi povedali ze ja nemam vypoved ich nezaujima ze keby som prisla do roku tak by sa to este dalo ale po 365 dnoch je to ako keby prerusene a moja otazka znie podla tychto datumov a rokoch pri vupovedi mam narok na aku vypovednu lehotu a ake odstupne kedze narok na podpiru v nezamestnanosti mi zanikol

 40. katusa8888 26. októbra 2013

  A naco ine mam teda narok len na davku v hmotnej nudzi ked som slobodma mamicka? Mozem byt evidovana na urade prace pracovat na dohodu zarobit menej ako 150e a este aj poberat davku v hmotnej nudzi?

 41. iveta 6. novembra 2013

  Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, teraz v novembri mi konci rodicovska dovolenka, pred materskou som mala zivnost, pocas rodicovskej dov. som ju zrusila.

 42. miruska LC 16. januára 2014

  AHOJ MAM 12 MES DCERKU SOM NA RODICOVSKOM,PRED TYM SOM RIADNE ROBILA A STALE SOM ZAMESTNANA NO DOPOCULA SOM SA ZE NASA FIRMA ASI KRACHNE CO POTOM KED NAM NEDAJU VYPOVEDE CO SME NA MATERSKEJ A AKO POSTUPOVAT IST SA EVIDOVAT AJ POCAS RODICOVSKEJ DOVOLENKY A PO TROCH ROKOCH DOSTANEM PODPORU ???? DAKUJEM ZA RADU,,

 43. Zuzana 22. marca 2014

  Dobry den ,rosim vas pekne o radu. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a mam TPP do konca ugusta. Chcem si teraz otvorit zivnost, ale ku koncu augusta by som ju zrusila/prerusila ba ysom mohla poberat podporu v nezamestnanost, co je ovela zaujimavejsia suma ako zisk zo zivnosti. Po 6 mesiacoch by som mohla poziadat o prispevok na podnikanie aj ked uz raz bola zivnost otvorena a prerusena? Mozem to takto nejak urobit? :)
  Dakujem peken za radu

 44. ninuska 2. apríla 2014

  Dobry den. S priatelom zijeme oddelene a mame 1 dieta materska mi konci v auguste a on mi neplati vyzivne budem mat s toho nieaky problem na urade prace??

 45. jana 18. júna 2014

  Dobry deň 27.10 má syn 3 roky čiže mi konci rodicovska dovolenka,syn nastupuje 2.9.do škôlky.zamestnana som bola na dobu určitú, zmluva mi skoncila v marci 2013 , pracovne miesto mi držia ale žiaľ do prace s tam vratit nemozem koli 12 hodinovym smenam,kedy sa mám ísť prihlasit na urad prace?

 46. jarmila 26. júna 2014

  Dobrý deň mám nárok na podporu po ukončení rodičovskej dovolenky ,keď počas materskej mi skončila pracovná zmluva na dobu určitú ,takže keď bude mať syn 3roky budem nezamestnaná a pred materskou mám odpracované bez prerušenia práce 10 rokou

 47. lucia horvathova 14. júla 2014

  dobry den mna by zauujimalo ci po materskej dovolenke mam narok na dobrovolnu cinnost materska dovolenka mi skonvćila tento mesiac ,alebo ci mam narok na davku v nezamestnanosti ..dakujem

 48. maria 333 14. júla 2014

  dobrý deň
  v auguste tohto roku mi končí rodičovský príspevok..mam syna s astmou a newem či budem ešte rok pokračovať… chcela by som sa opýtať,či po skončení mam nárok na nejakú fin.pomoc od štátu…na rodičovskej dovolenke som od roku 2005 a pokračovala som až do teraz…ma 3 deti a preto som tak dlho na rod.dov.bola…
  dakujem za radu:D

 49. sona 27. augusta 2014

  dobrý deň mne končí materská v novembri ale mi nezobrali dieta do školky a budem musiet dat vypoved nakolko nemam s kym nechat dieta budem mat narok na podporu dakujem

 50. zuzanal 27. augusta 2014

  ad Soňa.Ak ste pred nástupom na materskú dovolenku pracovali, nárok na podporu v nezamestnanosti by Vám mal vzniknúť. Na Vašom mieste by som výpoveď zatiaľ nedávala. Je možné, že niektoré deti škôlku nebudú znášať a uvoľní sa miesto.Môžete skúsiť aj iné zariadenia, kde možno bude voľné miesto.
  Ak Vám aj vznikne nárok na príspevok v nezamestnanosti, budete evidovaná ako uchádzačka o zamestnanie. Pokiaľ Vám ponúknu adekvátne pracovné miesto, ktoré budete musieť odmietnuť, vyradia Vás z evidencie. V dnešnej dobe to veľmi pravdepodobné nie je a za šesť mesiacov (doba vyplácania príspevku v nezamestnanosti)situáciu možno dokážete vyriešiť.

 51. Anna 25. septembra 2014

  Dobry den , chcem sa informovat za 1,5 mi konci MD, som zamestnana ,ale chcem dat vypoved a zaregistrovat na urad prace , budem dostvat dajaku davku ??

 52. sona 1. novembra 2014

  Dobrý deň chcela by som sa informovať 10.novembra má môj syn 3 roky a nemôžem nastúpiť späť do práce nakoľko mi nezobrali dieťa do škôlky. Budem musieť dať výpoveď budem mať nárok na odstupné a následne na podporu.Ďakujem

 53. zuzanal 4. novembra 2014

  Soňa, nárok na odstupné Vám nevznikne, pretože výpoveď dáte Vy z dôvodu starostlivosti o dieťa. Odstupné platí zamestnávateľ ak zruší pracovné miesto, prevádzku alebo jej časť.
  Na podporu máte nárok, ak ste za posledné tri roky odpracovali dva roky. Presne to zistia na úrade práce.

 54. Zdenka 21. novembra 2014

  Dobry vecer, chcem sa opytat: syn bude mat 27.12.2015 3roky ak nastupi od septembra 2015 do skolky budem mat narok na rodicovsky az do 3r.ak budem doma-nezamestnana?dakujem.

 55. zuzanal 22. novembra 2014

  Zdena, pokiaľ sa dovtedy nezmenia predpisy, nárok na rodičovskú máte do 3 rokov dieťaťa. Nesmie však navštevovať predškolské zariadenie viac ako 4 hodiny denne. z

 56. Eva 23. novembra 2014

  Dobry den,tento mesiac 12.11.2014 mi pskcila MD,bola som na
  urade prace a tam mi po vedali ze nemusim byt evidovana s toho
  dovodu ze syn nejde do skoky.Teraz neviem nacom som.
  Je to mozne?Dakujem

 57. zuzanal 25. novembra 2014

  Evi, evidovaný na úrade práce nemusí byť nikto. Druhá vec je, keď predpokladám, že syn mal tri roky, ako budete mať platené zdravotné poistenie. Evidovaní uchádzači o sprostredkovanie zamestnania sú zdravotne poistení zo zákona. Ak nemáte zabezpečenú škôlku alebo vám nemá syna kto opatrovať, je predpoklad, že s ním zostávate doma vy. Z toho logicky vyplýva, že sa nemôžete zamestnať a hlásiť sa na úrade práce ako uchádzačka o zamestnanie by bolo účelové. z

 58. janulka 12. decembra 2014

  Dobrý deň chcem sa opýtať čí mám nárok na podporu po 3 ročnejmaterskej.PPo materskej keby som dala výpoveď mám dobu neurčitú a chcela by som ísť na podporu mám nárok ? A s coho sa mi to bude vyratavat.Dakujem

 59. zuzanal 15. decembra 2014

  Janulka, rozhodujúce je, koľko ste boli zamestnaná pred nástupom na MD. Presne Vás bude informovať Sociálna poisťovňa, ktorá príspevok v nezamestnanosti vypláca. Ako evidovaná uchádzačka o zamestnanie ste povinná si hľadať aktívne prácu. Ak odmietnete ponúknuté pracovné miesto z úradu práce, môžete byť vyradená pre nespoluprácu, tiež nebudete mať nárok na podporu v nezamestanosti,z

 60. Marika 22. decembra 2014

  Dobrý deň.1.februara mi končí rodičovská dovolenka.Takže 2.2.2015 mám nastupiť do prace,ale dieťa mi nezobrali do školky musím byť na predlženej rodičovskej dovolenke do septembra 2015.Manžel zarobí minimálnu mzdu,nie je žiadny príspevok v mojom prípade na dieťa

 61. Lucia 6. februára 2015

  Dobry den. Na rodicovskej dovolenke som siesty rok. Momentalne uz cerpam dovolenku. Zamestanie mam na dobu neurcitu. Podavala som ziadost o upravu pracovneho casu, v tom mi nevyhoveli. Ak dam vypoved, mam narok na podporu? Pred rodicovskou som odpracovala 7 rokov. A z coho sa vlastne vyratava ten prispevok? Dakujem za odpoved.

 62. MARIA 9. februára 2015

  DOBRY DEN JA BY SOM SA CHCELA SPITAT ZE ESTE SOM NEDOVRSILA 25 ROKOU A MAM DIETA A UZ MA 6 ROKO A SOM SLOBODNA MAMICKA NACO MAM NAROK NA URADE PRACE DAKUJEM

 63. atlanta222 24. februára 2015

  Som slobodná-rozvedená mamička, momentálne na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 09.06.2015. na materskej a rodičovskej dovolenke som bola v kuse za sebou s dvomi deťmi bez návratu do práce. prvá materská dovolenka je od 18.9.2009 – 01.04.2010 od 02.04.2010 som bola na rodičovskej dovolenke, ktorú som ale nevyčerpala, lebo medzitým som ostala tehotná a nastúpila som znovu na materskú dovolenku od 29.04.2012 – 22.12.2012 a na rodičovskej dovolenke som od 23.12.2012, ktorá mi končí 09.06.2015. Do práce sa neplánujem vrátiť, nakoľko nemám ani v rodine ani v blízkom okolí ľudí, ktorí by mi vedeli pomôcť s deťmi. mám 4 detičky – chlapcov vo veku 18,16,5 a 2 roky. informovala som o tom zamestnávateľa a po skončení rodičovskej dovolenky bude môj pracovný pomer ukončený dohodou.Akú výšku dávky v nezamestnanosti môžem očakávať, keď môj plat pred nástupom na materskú bol 1062 Eur brutto a k ukončeniu pracovného pomeru by som už do práce nenastúpila ani na jeden deň, teda po ukončení rodičovskej dovolenky by som sa rovno išla zaregistrovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR a požiadala by som o dávku v nezamestnanosti? u zamestnávateľa som zamestnaná od 01.08.2009. predtým som bola zamestnaná od 01.05.2005 do 31.07.2009 u iného zamestnávateľa s platom brutto 597,50 Eur. Pokiaľ by som nastúpila do práce, čo i len na jeden deň, poprípade na viac dní a až následne by došlo ku skončeniu pracovného pomeru dohodou, ovplyvní to výšku mojej dávky v nezamestnanosti? a ako by ovplyvnilo výšku dávky v nezamestnanosti to, ak by som pracovný pomer ukončila dohodou aj s odstupným?
  ďakujem za odpoveď.

 64. Kristina 26. apríla 2015

  Dobry vecer,
  Chcela by som sa opytat ci mam narok na podporu na slovensku,nakolko som skoncila poberat matersku z anglicka a rozhodla som sa vratit na slovensko. V anglicku som ukoncila pracovny pomer.planujem sa zaevidovat na urade prace na slovensku do 7 dni.dakujem

 65. Katarina 30. apríla 2015

  Dobry den. Od roku 1997 mam trvaly pracovny pomer, v roku 2010 som odisla na matersku, nasledne na druhu matersku, teraz by som mala nastupit do prace, ale bohuzial moje miesto bolo zrusene – budem mat narok na podporu???

 66. petra 2. júla 2015

  Dobrý deň.chcela by som sa opýtať či budem mať nárok na podporu po materskej dovolenke ktorá mi končí 12.11.2015 stále som zamestnaná od 20.05. 2011 ,ale do ale po materskej dovolenke už prácu pre mňa nemajú,čiže pôjdem na úrad práce.Ďakujem

 67. dafne1111 8. júla 2015

  moja mala uz ma tri roky,na urade mi povedali ze na hmotnu davku nemam narok ale na podporu ano,na sociaknej poistovni mipovedali ze nemam narok na nic co teraz

 68. Lenka 10. júla 2015

  Dobry den.chcela by som sa spytat ci mam narok na podporu?zamestnana som ale od januara uz nebudem.budem na urade prace zamestnana som od roku 2006.mam narok na podporu v nezamestnanosti?

 69. Katarina 14. júla 2015

  Dobry den,chcem sa opytat.Byvali sme v CR a tam som aj pracovala,potom som ostala tehotna a porodila dcerku.Ale mne sa jedna hlavne oto,ze ci budem dostavat podporu na Slovensku,ked tam som skoncila.Vopred dakujem za odpoved

 70. Gigi 14. októbra 2015

  Dobry den.chcela by som sa informovat ci mam narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni materskej.pred prvou materskou,som bola 3 mesiace evidovana na urade prace a predtym som mala pracovny pomer na dobu neurcitu a odrobenych mam viac ako 4roky v kuse.lenze z materskej som isla na matersku takze 6rokov kuse cize od 2009-do2015 sdvoma detmi

 71. Mária 17. októbra 2015

  Dobry deň,momentalne som na rodicovskej dovolenke. 1.9 2016 mam nastupit naspat do prace a 22.10.2016 mi konci rodicovska. Pred nastupom do zamestnania chcem dat vypoved,nakolko mi nevyhovuje pracovny cas kvoli dochadzania a dcerke. Chcem sa spytat,ci budem mat narok na socialnu davku. Chcem si otvorit zivnost.DAKUJEM
  DA

 72. Kristina 23. októbra 2015

  Dobry den.Chcem sa opytat pracovna zmluva mi skoncila 300.4.2009 bolo to na dobu urcitu,ale 9.9. 2009 sa mi narodilo prve dieta ,to som poberala matersku potom rodicovsky prispevon,No 4.9.2012 splnil 3.roky a 16.10.2012 sa narodilo druhe dieta poberala som rodicovsky prispevok ,teraz ma zaujima ci mam alebo preco nemam narok na podporu,ked nemam zamestnanieDakujem za odpoved

 73. Em 19. februára 2016

  Dobry den,
  rada by som sa informovala ci po skonceni RD mam
  narok na podporu. Od roku 2006 som zamestnana,
  v januari 2013 som nastupila na PN rizikove tehotenstvo.
  Koncom jula som zacala cerpat matersku dovolenku.
  Po materskej dovolenke som presla na rodicovsku dovolenku. Rodicovska dovolenka mi konci 3.8. 2016- syn dovrsi 3 roky. V pripade, ze chcem podat vypoved v zamestnani po skonceni RD mam narok na podporu od 4.8. 2016? Dakujem za odpoved.

 74. Zaneta 22. februára 2016

  Dobry den !Pracovala som od roku 2007 .Syn sa mi narodil 2013 Pracovná zmluva sa mi koncila2015 januári Teraz dovrsil syn 3 roky 15 februára mám nárok na podporu mohla by som dostat nejáké peniaze?

 75. helena 19. marca 2016

  Dobry den mam narok na podporu ked pred materskou som bola zivnostnicka zivnost mam pozastavenu od roku 2008.v roku 2008 sa my narodil syn ked mal try roky uz som bola tehotna tak som sa zaevidovala na socialnu na neplatenu matersku do 6tich rokov na pol roka vo februari ked sa mi narodila dcerka som sa evidovala na rodicovsky prispevok lebo som nemala vyrovnane odvody tak mi nevznikol narok na matersku.pocas rodicovskeho som si vsetko vyrovnala.cez rodicak som pracovala na dohodu 3ri mesiace vo februari mi skoncil rodicovsky prispevok tak som sa zasa zaevidovala na neplatenu matersku do 6tich rokov.chcem sa spitat teraz ked sa pojdem zaevidovat na urad prace mam narok na podporu v nezamestnanosti? Dakujem

 76. Lubomir 1. decembra 2016

  Dobry den,

  dal som vypoved v praci kde mam dvojmesacnu vypovednu dobu, po skonceni vypovednej doby sa do 7mich dni nahlasim na matersku dovolenku ako iny poistenec, otec dietata. Chcem sa opytat ci po skonceni materskej mam narok na poberanie davky v nezamestnanosti? Poslednych 6 rokov som bol zamestnany.
  Dakujem

 77. Margitka 28. mája 2017

  Dobry vecer chcem sa opytat mne v auguste mynuly rok skoncila materska no rodicovsky prispevok a prihlasila som sa na urad prace ja len ci sa da naspet sa prihlasit na rodicovsky do sest rokov maly bude mat 4 roky a navstevuje skolku pracu nemam zatiaľ. Dakujem

 78. Gabriela Vajdová 12. septembra 2017

  Dobrý deň

  Ak som zamestnaná 12 rokov, momentálne som na rodičovskej dovolenke.
  Mám v prípade ukončenia pracovného pomeru po ukončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu? Ako sa podpora vypočítava z platu alebo s rodičovskej dovolenky.

  Vopred Ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: