Vzťahy na pracoviskách

Je výborné byť súčasťou kolektívu, kde vládne príjemná, priateľská, tímová a činorodá atmosféra. Ale ruku na srdce, koľko ideálnych kolektívov existuje? Chcem veľmi veriť tomu, že aspoň zopár. Ale obávam sa, že opak je pravdou. Stačí jeden človiečik s negatívnymi vlastnosťami a dokáže rozvrátiť aj tie najlepšie vzťahy a znepríjemňovať život všetkým okolo. Slušní ľudia sa často nechcú "znížiť" k tomu, aby sa ho zbavili a tak trpí psychika aj samotná práca…

Ako proti tomu bojovať? Ak ste ostatní v kolektíve dostatočne súdržní a máte na dôvažok aj podporu vedenia, skúste takéhoto nepríjemného patróna vytesniť a nenechajte si ním otráviť život ani v práci, ani nikde inde. Možno postačí absolútne ignorovanie všetkých jeho neblahých aktivít. Správať sa k nemu síce slušne, korektne, ale s patričným odstupom, ktorý musí zreteľne cítiť.

Ak toto nepostačí, skúste metódu „na veľkú dieru hrubá záplata“ a oplácajte mu rovnaké formy správania sa, možno sa spamätá. Robte to dostatočne dlho a okato, aby si uvedomil nesprávnosť svojho konania a to, ako vás tým vlastne otravuje a vytáča.

Ďalšou formou je absolútne otvorený rozhovor s nespratníkom, kde mu presne vypočítate všetko, čo v jeho správaní sa považujete za neprístojné a obťažujúce, pripravíte si naňho dostatok argumentov, kedy, kde, prečo, ako a čo pohnojil a hlavne mu predostriete svoju predstavu, ako sa má správať v budúcnosti, aby ste ho mohli vo svojom pracovnom kolektíve akceptovať. Možno sa vám podarí takéhoto jednotlivca zmeniť a budete znova súdržný, priateľský kolektív.

Horšie je to v tom prípade, ak je takýchto osôb v kolektíve viac – vtedy sa budete musieť obrniť obrovskou dávkou trpezlivosti, tolerancie a neviem čoho ešte všetkého, aby ste vydržali pracovať v intrigánskom, nepriateľskom, podozrievavom a intolerantnom prostredí.

Ľudia sa menia ťažko

Ak sa vám podarí identifikovať niekoho, kto je negativistický, robí ťažkosti, mali by ste to riešiť. Buď priamo s ním, alebo s nadriadenými.

Môžete sa pokúsiť zistiť, prečo má negativista tieto postoje. No to je práca pre psychológa často na celé roky. Môžete sa takého človeka zbaviť. Ak sa nedá dostať ho z pracovného kolektívu, potom je neraz lepšie takýto kolektív opustiť. Viem, takto sa o tom píše ľahko, ale vždy to dobre zvážte. Ak máte viac ťažkostí s ľuďmi, ako s prácou, míňate svoju energiu zbytočne. Plytváte silami v práci a často aj po práci, keď sa o problémovom človeku rozprávate s manželkou, či známymi.

Komentáre k článku: Vzťahy na pracoviskách

  1. Tolerancia 30. júla 2012

    Ja som nastupila na nove miesto pred nedavnom a mozem len povedat ze tam nikto v podtate nebol mily a snazit sa pracovat timovo v dobrom kolektive,aspon ja som to pocitovala najviac. Dokonca som mala aj problem ze si na mna vymysleli urcite veci co som ani nespravila a od nich zavisel aj cas kolko pracovnych hodin vam zapisali. Uvidim ako to bude pokracovat na momentalnom mieste ak by boli rovnake podmienky presne tak to za to nestoji hlavne ked vam to narusa aj osobny zivot mimo pracoviska a nici vas to psychicky, tazke je sa takich ludi zbavit cize podla mojho nazoru je lepsie zmenit pracu a vyskusat to po novom.

    Pekny den a praci zdar.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: