Vzťahy na pracoviskách

Je výborné byť súčasťou kolektívu, kde vládne príjemná, priateľská, tímová a činorodá atmosféra. Ale ruku na srdce, koľko ideálnych kolektívov existuje? Chcem veľmi veriť tomu, že aspoň zopár. Ale obávam sa, že opak je pravdou. Stačí jeden človiečik s negatívnymi vlastnosťami a dokáže rozvrátiť aj tie najlepšie vzťahy a znepríjemňovať život všetkým okolo. Slušní ľudia sa často nechcú "znížiť" k tomu, aby sa ho zbavili a tak trpí psychika aj samotná práca…

Ako proti tomu bojovať? Ak ste ostatní v kolektíve dostatočne súdržní a máte na dôvažok aj podporu vedenia, skúste takéhoto nepríjemného patróna vytesniť a nenechajte si ním otráviť život ani v práci, ani nikde inde. Možno postačí absolútne ignorovanie všetkých jeho neblahých aktivít. Správať sa k nemu síce slušne, korektne, ale s patričným odstupom, ktorý musí zreteľne cítiť.

Ak toto nepostačí, skúste metódu „na veľkú dieru hrubá záplata“ a oplácajte mu rovnaké formy správania sa, možno sa spamätá. Robte to dostatočne dlho a okato, aby si uvedomil nesprávnosť svojho konania a to, ako vás tým vlastne otravuje a vytáča.

Ďalšou formou je absolútne otvorený rozhovor s nespratníkom, kde mu presne vypočítate všetko, čo v jeho správaní sa považujete za neprístojné a obťažujúce, pripravíte si naňho dostatok argumentov, kedy, kde, prečo, ako a čo pohnojil a hlavne mu predostriete svoju predstavu, ako sa má správať v budúcnosti, aby ste ho mohli vo svojom pracovnom kolektíve akceptovať. Možno sa vám podarí takéhoto jednotlivca zmeniť a budete znova súdržný, priateľský kolektív.

Horšie je to v tom prípade, ak je takýchto osôb v kolektíve viac – vtedy sa budete musieť obrniť obrovskou dávkou trpezlivosti, tolerancie a neviem čoho ešte všetkého, aby ste vydržali pracovať v intrigánskom, nepriateľskom, podozrievavom a intolerantnom prostredí.

Ľudia sa menia ťažko

Ak sa vám podarí identifikovať niekoho, kto je negativistický, robí ťažkosti, mali by ste to riešiť. Buď priamo s ním, alebo s nadriadenými.

Môžete sa pokúsiť zistiť, prečo má negativista tieto postoje. No to je práca pre psychológa často na celé roky. Môžete sa takého človeka zbaviť. Ak sa nedá dostať ho z pracovného kolektívu, potom je neraz lepšie takýto kolektív opustiť. Viem, takto sa o tom píše ľahko, ale vždy to dobre zvážte. Ak máte viac ťažkostí s ľuďmi, ako s prácou, míňate svoju energiu zbytočne. Plytváte silami v práci a často aj po práci, keď sa o problémovom človeku rozprávate s manželkou, či známymi.