Strach, neistota, tréma
Pri verejnom vystúpení môže mať človek často trému. Podobné je to, ak hľadáte prácu. Záleží vám na tom, aby práca bola vaša až tak, že na pohovor prídete celkom strémovaní. Je to ľudské. No čo proti tomu?
Proti tréme je asi najlepším liekom prostá prax. Začnite vyhľadávať možno aj zbytočné rozhovory. Ak niekde uvidíte, že firma ponúka voľné pracovné miesta, hneď tam choďte. Aj keby vás práca až tak nezaujímala, za opýtanie nedáte nič. No získate jednu skúsenosť. Zistíte, že nie každý vás odmietne, že rozhovor o práci je vlastne celkom bezproblémový. Ostrieľate sa.
Po absolvovaní viacerých pracovných pohovorov zistíte, že na tom nič nie je. Začnete si veriť. Možno dokonca aj dostanete nejaké pracovné ponuky a budete ich môcť odmietnuť. To posilní vaše sebavedomie.
Neskôr, keď sa objaví tá pravá práca pre vás, pôjdete na pohovor sebaisto. O to pravdepodobnejšie zanecháte dobrý dojem.
Na druhej strane sa ale môže stať aj to, že dostanete ponuku zamestnania aj na základe pohovoru, ktorý ste absolvovali len z dôvodu cvičenia. Stáva sa to aj preto, že na taký „cvičný“ rozhovor vlastne prídete ceľkom uvoľnení. Nemáte strach z toho, či tú prácu vôbec dostanete. No a to potom na rozhovore cítiť.
Niekedy zas môžete mať šťastie. Iní kandidáti na tú pozíciu sú možno málo kvalitní. Alebo strémovaní ešte viac, než vy.
Ako prekonať strach?
Strach, ale aj tréma zvyčajne vzniknú vtedy, keď nám dosť záleží na výsledku. Ako sa môžeme poistiť, aby sa naše obavy nepotvrdili?
- Pripravte sa
- Nacvičte sa
- Priznajte sa
- Pripravte si rezervu
A teraz podrobne.
Pripravte sa
Príprava je základ. Ak sa chystáte na pracovný pohovor, ujasnite si viacero vecí o firme, do ktorej sa chcete ísť uchádzať o zamestnanie.
Kedy vznikla. |
Kto ju zložil. |
Aký má firemný web. |
Aké predajne a kde. |
Čo vyrábajú? |
V čom sú najlepší? |
Riešia nejaký problém? |
Čím a ako im viete pomôcť vy? |
Podobných otázok môžete nájsť aj viac. Neublíži ak viete zopár mien – najmä ak majiteľ je možno známy v inej oblasti.
Takéto informácie vám možno nepomôžu vôbec. Ale väčšinou áno. Možno použijete len jedinú zo zistených vecí. Niekde medzi rečou utrúsite, že ich predajňa v inom meste je skvelá. Alebo inú podrobnosť. Automaticky vám to dáva body. Keby som sedel v prijímacej komisii, spozornel by som. Tento človek niečo o našej firme už vie. A naťukol by som ešte pár doplnkových otázok.
Ak sa ukáže, že ste dobre zorientovaní, preukážete tým schopnosť záujmu. To vás automaticky vyčleňuje z radu obyčajných uchádzačov o čo najvyšší plat. Ak to viete, môže vás to čiastočne zbaviť strachu.
Nacvičte sa
Dajte si pár dní každé dopoludnie dve alebo tri hodinky sedenie sám zo sebou a so svojou kamerou. Stačí aj mobil. Zapnite a začnite nahrávať.
Normálne pre svoju kameru narozprávajte nejaký 10 minútový príhovor, prečo by ste chceli v danej firme pôsobiť. Naostro, v obleku.
Potom si to pustite. Viem, budete zhrození. Nevadí. Teraz je čas vylepšovať. Ako to po sebe budete počúvať, asi vás napadne niečo povedať inak, lepšie. Možno upravíte gestikuláciu. Možno postoj. Možno hýbanie sa. (Ja napríkad prešľapujem z nohy na nohu. Už od detstva.)
Túto desať či dvadsať minútovú reč povedzte na kameru aspoň 10 krát. Za pár dní, samozrejme. Nie naraz. Získate slušný cvik.
Viem, prijímacia komisia vám asi nedá tak veľa času. Nevadí. Tým, že ste si to celé nacvičili nadlho, budete vedieť krátiť. Suverenita vám zostane. No a keby bolo trápne ticho – máte nacvičenú aj dlhšiu verziu.
Aj tento trik vás zbaví strachu. Ak totiž máte niečo nacvičené, pôjde vám to ľahšie.
Priznajte sa
Tretí trik, ktorý doslova zmasakruje váš strach a trému je priznanie. Postavte sa pred prijímaciu komisiu a povedzte: na tejto práci mi dosť záleží a preto mám trocha trému, že to pokazím. A potom idete ďalej normálne.
V momente keď poviete, že máte trému, stanú sa dve veci.
- Vaša tréma skokovo opadne. Veď väčšinou sa obávame práve toho, aby si komisia nevšimla, že máme trému.
- Akonáhle sa priznáte, komisia vidí úprimnosť. To je dobrý signál. A automaticky budú proti. Hneď vám povedia, že to nie je tak zlé a atmosférea sa uvoľní.
Priznanie sa k tréme a strachu je dobrý trik. Vyskúšajte si ho… Neraz to pomôže aj ľuďom čo majú nízke sebavedomie.
Pripravte si rezervu
Posledná vec, ktorá vás baví strachu na 100% sa nedá použiť vždy. Ak svetoznáma firma otvorí výberové konanie pre pozíciu, ktorá je vašim snom, túto radu nevyužijete. Viem.
Ale ak hľadáte normálne miesto, spravte si rýchly prehľad, koľko ďalších podobných miest ešte je k dispozícii. Ak ich je niekoľko, pomôže vám to zbaviť sa strachu. Ihneď zažiadajte o pohovor aj u ďalších firiem.
Ak viete, že tento pracovný pohovor môže nevýsť, pretože v rezerve sú 3 ďalšie, opadne z vás tréma aj strach. Viac o tréme na pracovnom pohovore som písala aj v tomto článku.
A ešte jeden tip v súvislosti s trémou: ak ste trémista, tak možno trpíte aj v iných situáciách, než len pri skúškach a pohovoroch. Pozrite si článok o tréme pri fotografovaní a ako ju prekonať.