Prečo ľudia nemajú radi manažérov?

Sú „vyššie“, sú lepšie platení. Sú ctižiadostiví, ambiciózny. Manažéri.

Niekedy sú oveľa mladší (aj služobne aj v reálnom ľudskom veku) a my nevieme odkiaľ sa zrazu objavili. Len zrazu jednoducho sú a tvária sa, že oni najlepšie rozumejú v čom je problém celej spoločnosti, oddelenia.

Ich cieľom je efektivita (ich samých, oddelenia, človeka, čohokoľvek). Čo znamená vyšší výkon a produktivitu dosiahnutú za čo najkratší čas. Na úkor kvality.

Máme pocit, že robia oveľa menej ako my, prípadne, že len vymýšľajú ako byť čo najefektívnejší. Ale napriek tomu nám stále kecajú do toho, čo robíme my. A pritom našej práci ani nerozumejú. Nielen, že nám zadávajú nezmyselné úlohy, ktoré nás len zdržiavajú, ale ešte aj trvajú na ich splnení v nejakom šibeničnom termíne.

Manažér – slovo, ktoré sa pomaly stáva synonymom nadávky.

Občas sa prichytíme pritom, že ich možno aj trochu ľutujeme. Kvôli formálnemu nepohodlnému oblečeniu, niekedy aj kvôli 10-12-hodinovému pracovnému času. Tušíme, že títo ľudia vlastne možno ani nemusia byť šťastní.

Veď práca a len práca nemôže byť jedinou podmienkou šťastia. Alebo… možno im napriek všetkému v kútiku duše závidíme…

V prísne usporiadaných obchodných spoločnostiach, akou sú napríklad fast-foody majú „malých“ manažérov snáď na všetky druhy prác, čo sa tam vykonávajú (takmer aj záchody majú svojich manažérov).

Viac manažérov, viac ľudí čo kontroluje iných ľudí. A tým sa predsa zvyšuje efektivita práce. Alebo nie?

Byť manažérom teda môže znamenať "poctu" aj formálnu funkciu. Tak, ako všade inde sú aj v tejto profesii ľudia, ktorí sa správajú nemožne. Terorizujú, buzerujú, využívajú svoju pozíciu na to aby si vybili svoje osobné komplexy. A iní zas ľudí skôr vedú, ako riadia. To už sú skôr lídri, ako manažéri. A tak osobné vlastnosti manažéra často rozhodnú nielen o tom, či bude obľúbený ale aj o tom, aké výsledky jeho tím dosiahne. A tu už potom ide o viac.

Dá sa tušiť, že ľudia nemajú radi manažérov práve preto, že práca manažéra je zahalená nejasnosťami. Podriadení ho vidia možno pár krát do týždňa. Vzniká tak dojem, že manažér nič nerobí, akurát si cestuje. No v praxi je táto práca mimoriadne náročná a stresujúca.

Ostatne – ak sa vám zdá, že by ste sa mohli stať manažérom, skúste si naštudovať pár kníh z tejto oblasti. Väčšinu ľudí to asi odradí. No ak ste schopní, vedzte, že o schopných manažérov je nepretržitý záujem. Pracujte na sebe, rozvíjajte svoje znalosti. Možno aj vám raz budúä závidieť tí, čo nerobia nič.