Zamestnanec

Zamestnanci sú najrozšírenejším spôsobom, ako sme zvyknutí zarábať peniaze. Zamestnanec je človek, ktorý predáva svoj čas a schopnosti. Tento spôsob obživy je nenáročný a preto je aj rozšírený. Byť zamestnancom je pohodlné. Stačí nájsť vhodné zamestnanie a byť prijatý. Potom už stačí len pracovať a chodiť si pre výplatu.

Byť zamestnanec znamená pre väčšinu ľudí samozrejmosť. Ani sa nepokúsia uvažovať o tom, že ako zamestnanci sa vlastne ocitli v nevýhodnej životnej situácii. Nevýhodnej preto, že sa nevyžaduje žiadna zvláštna aktivita. Zamestnanec nemusí riešiť to, aby prežil – o to sa stará zamestnávateľ. A tak predáva svoj čas a neuvedomuje si, že sa vzdáva toho najvzácnejšieho, čo vôbec v živote máme. Vymieňa ho za väčšinou neveľký a málo dôstojný peniaz.

Zamestnanci sú v tejto situácii z vlastnej viny. Je pohodlné nájsť si niekoho, kto bude za nich zjednávať pracovné kontrakty, investovať, riskovať. Majú pocit istoty z pracovného miesta. No toto trvá len do chvíle, kým si na seba zarobia.

Je jasné, že človek, ktorý neveľmi študoval, nemá príliš na výber. Často sa ocitne v zlej finančnej situácii a tak sa musí zamestnať, aby prežil. Chodí do práce a nezostane mu veľa síl na to, aby na sebe pracoval a zlepšil si kvalifikáciu, znalosti. Zarobené peniaze väčšinou rýchlo minie, neraz si berie pôžičky. Tým sa vlastne stáva ekonomickým rukojemníkom. Aj keby niečo chcel zmeniť, nemôže. Keby sa aj chcel stať podnikateľom, nemôže. Nemá na to peniaze, ani znalosti. Po 40 rokoch práce končí zamestnanec často bez prostriedkov a prichádza chudobný dôchodok.

Zamestnanci sú, samozrejme, potrební. Potrebuje ich štát, potrebujú ich firmy, podnikatelia. Vždy sa nájde niekto, kto si potrebuje kúpiť zamestnancov. Otázka znie – za koľko? A to je problém. Zamestnanec spravidla nedokáže odhadnúť svoju vlastnú cenu na pracovnom trhu. A preto zvyčajne robí za málo peňazí. Bojí sa požiadať o zvýšenie platu. A možno robí hlboko pod cenu, za akú by robiť mohol. Nevýhodné je aj to, že zhruba polovica peňazí, ktoré dostanú zamestnanci ide do štátnej pokladnice automaticky. Dane a iné poplatky sú strhnuté zo mzdy skôr, než zamestnanec niečo dostane.

Preto je táto pracovná pozícia tak nepríjemná. Je fajn pracovať. Ale ak predávate svoj čas, limitujete svoj príjem. Od istej chvíle sa už nedá zarobiť viac. Nie v zamestnaní.