Zamestnanec

Zamestnanci sú najrozšírenejším spôsobom, ako sme zvyknutí zarábať . Zamestnanec je človek, ktorý predáva svoj čas a schopnosti. Tento spôsob obživy je nenáročný a preto je aj rozšírený. Byť zamestnancom je pohodlné. Stačí nájsť vhodné a byť prijatý. Potom už stačí len pracovať a chodiť si pre výplatu.

Byť zamestnanec znamená pre väčšinu ľudí samozrejmosť. Ani sa nepokúsia uvažovať o tom, že ako zamestnanci sa vlastne ocitli v nevýhodnej životnej situácii. Nevýhodnej preto, že sa nevyžaduje žiadna zvláštna aktivita. Zamestnanec nemusí riešiť to, aby prežil – o to sa stará zamestnávateľ. A tak predáva svoj čas a neuvedomuje si, že sa vzdáva toho najvzácnejšieho, čo vôbec v živote máme. Vymieňa ho za väčšinou neveľký a málo dôstojný peniaz.

Zamestnanci sú v tejto situácii z vlastnej viny. Je pohodlné nájsť si niekoho, kto bude za nich zjednávať pracovné kontrakty, investovať, riskovať. Majú pocit istoty z pracovného miesta. No toto trvá len do chvíle, kým si na seba zarobia.

Je jasné, že človek, ktorý neveľmi študoval, nemá príliš na výber. Často sa ocitne v zlej finančnej situácii a tak sa musí zamestnať, aby prežil. Chodí do práce a nezostane mu veľa síl na to, aby na sebe pracoval a zlepšil si kvalifikáciu, znalosti. Zarobené peniaze väčšinou rýchlo minie, neraz si berie pôžičky. Tým sa vlastne stáva ekonomickým rukojemníkom. Aj keby niečo chcel zmeniť, nemôže. Keby sa aj chcel stať podnikateľom, nemôže. Nemá na to peniaze, ani znalosti. Po 40 rokoch práce končí zamestnanec často bez prostriedkov a prichádza chudobný dôchodok.

Zamestnanci sú, samozrejme, potrební. Potrebuje ich štát, potrebujú ich firmy, podnikatelia. Vždy sa nájde niekto, kto si potrebuje kúpiť zamestnancov. Otázka znie – za koľko? A to je problém. Zamestnanec spravidla nedokáže odhadnúť svoju vlastnú cenu na pracovnom trhu. A preto zvyčajne robí za málo . Bojí sa požiadať o zvýšenie platu. A možno robí hlboko pod cenu, za akú by robiť mohol. Nevýhodné je aj to, že zhruba polovica peňazí, ktoré dostanú zamestnanci ide do štátnej pokladnice automaticky. Dane a iné poplatky sú strhnuté zo mzdy skôr, než zamestnanec niečo dostane.

Preto je táto pracovná pozícia tak nepríjemná. Je fajn pracovať. Ale ak predávate svoj čas, limitujete svoj príjem. Od istej chvíle sa už nedá zarobiť viac. Nie v zamestnaní.

Komentáre k článku: Zamestnanec

 1. Ivana 8. januára 2010

  Toto je pravda, nesúhlasím ale s tým že zamestnanec nemá možnosti sa ďalej vzdelávať a na sebe pracovať. Múdre firmy investujú do vzdelávania svojich zamestnancov – má z toho výhody aj firma, ale aj samotný zamestnanec. Ak si zamestnanec vie vybrať tú správnu a dobrú firmu, má z toho výhody aj on sám, može sa veľa naučiť aj v zamestnaní ale aj popri ňom – to už záleží na ňom samom a čím je kvalifikovanejší, tým sa može mať vo firme lepšie – a teda menej makať, viac myslieť, rozhodovať, viac zarábať. Minimálne je to dobré ako odrazový mostík na to aby sa človek všeličo naučil a potom sa može osamostatniť a robiť pre seba.

 2. JA 12. marca 2010

  Môj zamestnávateľ mi veľa možnosti na sebazdokonaľovanie neponúka. Čakám, že si ma všimne, ohodnotí moju snahu a prácu a čoho som sa dočkala za 10 rokov STRATY ČASU? Zase musím začať od znova! Som zdeptaná a fizicky opotrebovaná. Nakoniec sa dozviem, že som len poradovým číslom a čo bolo sa nepočíta! Zační pekne odznova – hlupaňa! Čuš a makaj! Ak sa ti nepáč…. Miro Ďakujem, prebral si ma !!!

 3. Jana 28. apríla 2010

  Zamestnávateľ síce ponúka možnosti vzdelávať sa rôznymi školeniami ale podpísaním zmluvy o zotrvaním v prac.pomere po dobu 3 rokov, inak zaplatíte celé školenie zamestnávateľovi.
  Je zvláštne že niekto je doslova donútený tie zmluvy podpísať, iný zase nemusí…

 4. Monika Bogarova 28. júna 2010

  Dobry den.Chcela by som sa informovat,či ja ako zamestnanec možem dat vypoved počas praceneschopnosti?Som totižto na invalidnom dochodku a moj zamestnavatel porušil niekolko paragrafof zakonika prace čim mi sposobil zhoršenie mojho zdravotneho stavu.DAkujem

 5. bsa 29. júna 2010

  Monika Bogarová, áno, môžete dať výpoveď počas PN.

 6. Jozefína 23. novembra 2010

  Dobry den. chcela by som sa informovat som zamestanec na dobu urcitu a som zarover na pnke som tehotna a som na rizikovom …… a v decembri mi konci zmluva a neviem co mam dalej robit ci mam sa ist hlasit na urad prace alebo nie pokial budem dalej na pnke termin porodu mam vo februari Ďakujem za odpoved

 7. jana 15. decembra 2010

  Dobry vecer.rada by som sa informovala o ohladom jednej pre mna podstatnej veci.Pracovala som dva roky v jednej spolocnosti kde kvoli krize stiahli kvartale a na pol roka nam strhavali 30 eur s platu samozrejme nam to nevratili. Dna 29.11.2010 som nastupila na matersku dovolenku s tym ze zamestnavatel sa rozhodol vyplatit odmeny v decembrovej vyplate za uplynuli rok.Mne nebola vyplatena a odovodnili mi to tym ze nie som uz u nich zamestnana po 1.12. co je nezmysel ved som cely rok odpracovala.Mozte mi poradit ako sa mozem branit prosim?Za odpoved velmi pekne dakujem

 8. ana 18. apríla 2011

  dobrý deň.chcem sa opýtať či je nejaká inštitúcia,ktorá sa zaoberá právami zamestnanca ak sa zamestnávateľ nespráva v súlade so zákonom.Kde by sa dala podať sťažnosť a pod. Ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: