Podnikateľ

Podnikateľ je pomerne široké označenie pre človeka, ktorý podniká. Podniknúť môžeme prakticky čokoľvek. V tomto texte budem hovoriť o podnikaní v zmysle živnosť, firma.

Veľa ľudí pod pojmom podnikateľ rozumie majiteľa firmy a nie, napríklad, živnostníka. No podnikateľom je každý, kto podnikne niečo v biznise. Podnikateľ môže byť holič, ktorý si otvorí holičstvo. A aj človek, ktorý vlastní 6 firiem a už dávno nemusí nič robiť.

To, že sa niekto stane podnikateľ je osobné rozhodnutie. Chce to spravidla odvahu vydať sa na menej istú cestu. Podnikatelia sú v našej spoločnosti považovaní často za zlých ľudí – médiá tvoria taký obraz. Vlastnosti ako chamtivosť, nenažranosť, túžba rýchlo zbohatnúť, arogancia. Médiá často tvoria obraz "súkromný podnikateľ", aby zdôraznili, že taký človek sa stará len o svoje vrecko.

No byť podnikateľ je rozhodnutie, ktoré môže priniesť aj neúspech.

 • Ak je podnikateľ úspešný, dáva prácu mnohým ľuďom. Nikto ho nepochváli. Všetci chcú viac (a viac možností, ako švihnúť niečo zo skladu…).
 • Ak je podnikateľ neúspešný, zas je zlý, pretože prepúšťa…

Je jasné, že ak väčšina obyvateľstva nie je veľmi úspešná, nebudú úspešní podnikatelia v láske. Nikto nevidí, čo musel podnikateľ prejsť, kým vybudoval úspešné podnikanie. No potom, keď zbiera úrodu, zrazu by z nej chcel každý.

Ak sa chcete stať podnikateľ, máte možnosť stať sa živnostníkom, alebo priamo majiteľom. Snažte sa, aby vaše podnikanie viedlo k tomu, že sa stanete majiteľom.

Komentáre k článku: Podnikateľ

 1. surfer 23. augusta 2009

  Nieje lepsie miesto zivnosti, si hned zalozit sro? Vela podnikatelov ma potom problemy prejst zo zivnosti na sro ak sa im v biznise dari. a kazdy kto zacina s biznisom ma ciel zarabat peniaze = chce aby sa mu darilo, z coho vyplyva ze casom bude muset zmenit zivnost na sro.
  nevyhoda je asi ze za zalozenie sro sa plati viac, cca 330 euro, plus dake kolky. ludia sa taktiez inac pozeraju na niakeho maleho zivnostnika z garaze vs. seriozna firma s.r.o aj ked obidvaja robia to iste…
  je treba toto rozhodnutie pred zacatim podnikania zvazit

 2. Miro 23. augusta 2009

  surfer to je asi individuálne. sro má naozaj veľa výhod. myslím že od sro odradí aj potreba splniť dosť veľa požiadaviek. kamarát konvertoval živnosť na sro a zhltlo to možno pol roka postupne. takže chápem, že väčšinou sa človek rozhodne to skúsiť len ako živnostník. od istej chvíle však živnosť začne byť neúnosne drahá na odvodoch… takže je to veľmi dobrá pripomienka. treba to naozaj vopred zvážiť

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: