Majiteľ

Vlastniť, byť majiteľom je široký pojem. V tomto texte budem za majiteľa považovať človeka, ktorý vlastní firmu.

Klasickým príkladom môže byť živnostník, ktorý sa stane majiteľom. Napríklad holič. Pracuje v holičstve a má úspech. Zistí prečo má úspech. Napríklad preto, že sa vie rozprávať s klientami, má dobrú techniku strihania, v holičstve je dobré prostredie, kde sa klienti dobre cítia. To všetko sa dá nazvať systém. Fungujúci systém, ktorý zarobí. Od istej chvíle však živnostník nemôže zvládnuť nápor záujemcov. A tak začne príjmať zamestnancov.

V tej chvíli už jeho živnosť prerastá do firmy so zamestnancami. Živnostník je majiteľom tejto firmy. Ak dokáže udať správny smer, naučí zamestnancov, ako strihať klientov. Ako s nimi hovoriť. Ako vytvoriť ono prostredie, ktoré pritiahlo zákazníkov. Ak sa to podarí, náš majiteľ už nemusí sám strihať klientov. Vlastní firmu, ktorá sa o neostrihané hlavy postará.

Náš majiteľ má čas – môže začať hľadať priestor v inej časti mesta, kde by otvoril ďalšiu prevádzku. Nájde pracovníkov, zaškolí ich. Skopíruje fungujúce vlastnosti prvého holičstva aj do novej prevádzkárne. A už je majiteľom dvoch prevádzkární.

Ako majiteľ nemusí sám strihať a pritom dostáva z každého holičstva ktorého je majiteľ podiel na zisku. Majiteľ teda vlastní systém na posnikanie. Vlastní "recept", ako ostrihať ľudí k ich spokojnosti. Ak je to úspešný recept, majiteľ môže rozširovať počet prevádzok. To mu zvyšuje príjem a pritom on sám nemusí priamo pracovať vo svojom systéme. Nemusí strihať, nemusí zametať vlasy.

Takto sa správa majiteľ firmy v ideálnom prípade. Neraz vidíme, že majiteľ firmy sám vo firme pracuje. Často ako nádenník. Niečo medzi riaditeľom a pomocníkom. Ak si to neuvedomí, stráca to najcennejšie, čo má – svoj čas.

Komentáre k článku: Majiteľ

 1. majitel 1 12. februára 2009

  pekna somarina !!!
  o com to je ???

 2. jozef 24. júla 2009

  Stráca to najcennejšie, čo má – svoj čas. ?????? A co zamestnanci ho nestracaju?(Novodobe otroctvo)Zamestnanec je ako zaplateny otrok.Ale bohuzial nemozme byt vsetci majitelia.Inac by ten svet nefungoval. Ale trosku o nicom ten clanok ale snaha sa ……….

 3. Tomas 31. júla 2009

  pekne napisane a k veci, jasne a strucne..dakujem

 4. azim 4. februára 2010

  majitel 1 ,jozef .:
  je vydno ze ste necitali vsetko ostatne (menu-članky) .
  Pre JOZEF- pokial nevies to najcennesie co v zivote mas je CAS to sa hovori uz dobre dlho zrejme si zaspal DOBU .
  Podruhe veta co tam je napisana “A co zamestnanci ho nestracaju?(cas)” je autorovym vyslovenim toho ze chcel na to poukazat aby sa clovek snazil byt dravy po lepsej praci konketne aby sa z neho stal MAJITEL aby mal ten cas sa mpre seba

 5. rudy 25. júla 2010

  jozef keby nebolo majitelov tak kde by otrocili zamestnanci, aj ked je pravda, ze za mizernu mzdu.

 6. derer132 22. novembra 2010

  esteze tu je kopa takych negativistov ako jozef a majitel1, aspon sa mi nej.bu do mojich podnikateľskych zamerov a do cesty co som si vyticil
  a verim tomu, ze z toho maju radosť viaceri co rozumeju clanku hore a sieťovemu marketingu (SHELL, Mc Donald´s, AMWAY, OVB, …)
  nech sa páči

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: