Budúcnosť a váš plán

Žijeme v období, kedy je okolo nás veľa rôznych atraktívnych podnetov. Reklamy, zábava na tisícoro spôsobov, zaujímavé i nezaujímavé programy v televízore. Každú chvíľu niekto volá, píše majl, vtipy. V tomto kolotoči si často neuvedomujeme, že sme akosi pozabudli myslieť na svoju budúcnosť.

Doba je zlá a nepraje pasívnym ľuďom. Žijeme v zriadení, kde platí, že ak sa prestanete vyvíjať, ste prakticky mŕtvi. On si to človek často hneď neuvedomí. Ďalej chodí do práce ako predtým, stále robí to, čo predtým. Roky plynú. No ak nesledujete dianie, v istej chvíli si môžete uvedomiť, že vám ušiel vlak. Nové technológie striedajú staré. Ak to sledujete priebežne, dá sa to stíhať. No ak si dáte pauzu, nahromadí sa toľko nových vecí, že vás zavalia. Už nemáte šancu dobehnúť zameškaný čas.

Jedného dňa potom zistíte, že o vaše pracovné miesto sa zaujíma mladší človek, ktorý vie viac ako vy. A vy nemáte šancu postúpiť o úroveň vyššie. Ostáva pád – vždy sa padá smerom dolu. Platom, hodnotou na trhu práce.

Preto je dobré uvedomiť si, že budúcnosť nie je nič vzdialené. Budúcnosť začína práve v tejto chvíli. O sekundu čo čítate tieto slová už ste v budúcnosti – oproti času, kedy ste čítali predošlé slová. Ak chcete o dva či tri roky niečo dosiahnuť, musíte už teraz niečo pre to robiť.

Preto je dôležité, aby ste si v duchu prebrali, čo od budúcnosti očakávate. Ak si myslíte, že zakonzervujete stav z dneška, robíte chybu. Skôr, alebo neskôr si tak len pripravíte pád. Môže byť veľmi tvrdý.

Vytvorte si stratégiu, ako chcete žiť v budúcnosti. Čo chcete v budúcich rokoch dosiahnuť. A potom si vytvorte plán, ako na to. A potom ho začnite plniť. Pekne jeden malý krôčik za druhým. Z maličkostí sa skladajú aj veľké ciele.