Ako rýchlo zarobiť

Je to ako chudnutie alebo posilňovanie. V prírode akosi nič nechce fungovať rýchlo, ak ide o rast. Keď si to vynútime, výsledky bývajú len dočasné a zvyknú priniesť horšie následky, než by sa nám hodilo.

Podobne to je aj so snahami rýchlo zarobiť peniaze. Je prirodzené, že človek by rád zarobil čo najviac peňazí a rýchlo. No také "fleky" sa v prírode nezvyknú nachádzať. Samozrejme, jedna možnosť je prekročiť zákon a potom sa dá zarobiť rýchlejšie. Zvyčajne to však má nepríjemné následky.

Ak si chcete zarobiť, zväčša to znamená že musíte spraviť niečo, čo zarobí niekomu inému. Aspoň tak to býva u zamestnancov. To znamená, že niekto musí mať prácu, ktorú treba spraviť. No a za to dostanete odmenu, zarobíte si. Keby šlo o prácu lukratívnu a bolo by možné zarobiť si veľmi veľa, neverte, že sa k nej bežne dostanete. Lukratívne miesta – ak sú voľné – sa pridelia zväčša po známosti.

Navyše ak si chcete zarobiť, ten, kto vám dá prácu chce tiež zarobiť peniaze. To znamená, že zisk, ktorý svojou prácou vytvoríte sa bude deliť medzi vás a toho, kto vám dal prácu. Logické. Ale počítajte s tým v ďalšej úvahe.

Čo by sa stalo, keby ste vy sami začali uvažovať ako podnikateľ?

Viem, neodpovedal som vám na otázku, ako rýchlo zarobiť. Teda odpovedal, že sa to veľmi ani nedá. Určite nič neskazíte, ak sa zamyslíte, či by ste nemohli postúpiť o stupienok vyššie. Zo zamestnanca na živnostníka. Zo živnostníka na podnikateľa… Byť vyššie je výhodné. Samozrejme, nie je to pre každého. Niekto chce žiť v pohodlí a pocite falošnej istoty. Potom vám asi zostane nižší príjem a dlhodobo si budete klásť otázku, ako zarobiť, či dokonca "ako rýchlo zarobiť peniaze".

Pri takých otázkach je dobré zmeniť pohľad. Skúste zabudnúť na dôvody prečo ste chceli zarobiť. Vzdiaľte sa v predstavách a pozrite sa, ako by ste chceli žiť o 5 rokov. O 10 rokov. Vyhovuje vám model práce, ktorý máte teraz? Máte šancu, aby ste o 5 rokov mali viac peňazí bez toho, aby ste boli 16 hodín v práci? Ak áno, nemusíte sa znepokojovať. No inak zvážte, či by nebolo vhodné do života vniesť nejaké zmeny.

Možno si vravíte, že zmeny nemáte radi. Chcete predsa len trocha viac zarobiť, nič iné. OK, vaša vec. No počítajte s tým, že ak robíte to, čo doteraz, tak aj dostanete to, čo ste dostávali doteraz.