Aká práca taká pláca

Toto porekadlo vytvára ilúziu, že ak budete pracovať lepšie, dostanete lepšie zaplatené. To môže platiť len v určitých situáciách.

Ak ste zamestnanec, je zvyčajne tvorený z viacerých zložiek. Kvalita práce môže mierne nadvihnúť plat, ale nie mimoriadne. No a ostáva hlavne otázka, prečo platiť niekoho, kto nepracuje na 100%.

To vedie zamestnanca k opačnej úvahe – ak mi neplatia veľa, v práci sa neroztrhnem. A klesá pracovné nasadenie. Čo to však je veľa? Zamestnanec sa často díva na cez svoje potreby. Koľko by potreboval zarobiť tento mesiac. Neskúma, či jeho práca dokáže zarobiť toľko, aby zamestnávateľ mohol vyplatiť vyššiu mzdu.

Zvyšovanie zárobku za prácu je teda limitované. Ak chcete zarobiť oveľa viac, než iní, msíte robiť iné veci, ako robia iní. Ak väčšina ľudí sú zamestnanci, začnite podnikať. Tam máte šancu dostať sa k väčším peniazom a bude to naozaj odrážať vaše skutočné schopnosti.

Mnoho ľudí sa potom pýta . Dá sa tomu rozumieť. No ak potrebujete viac , potom je dobré klásť si otázku, či viete poskytnúť viac hodnoty. Vaša činnosť sa totiž musí premeniť na peniaze. Ak je činnosť lepšie platená, zarobíte viac. Potom už platí stará klasika, že človek, ktorý umýva podlahy zarobí málo. Len preto, že je ľahko nahraditeľný. Naproti tomu kreatívny grafik, lekár, alebo programátor sa nahradiť tak ľahko nedajú a preto dostanú viac. Tiež je fakt, že čistota podlahy nemá tak zásadný vplyv na zisky firmy a peniaze. Naproti tomu tvorivá a produktívna činnosť áno.

Komentáre k článku: Aká práca taká pláca

  1. Monika 27. októbra 2009

    Určite je to tak, ale ako mám začať podnikať, keď o tom nemám ani šajnu ako sa podniká, teda čo to všetko obnáša a dá sa začať bez základného imania?Som rozvedená, mám dve deti, chodím do školy a v práci strávim väčšinu dňa.

  2. Miro 27. októbra 2009

    Monika tak, ako všetko iné čo chceme spraviť poriadne, aj podnikanie žiada základy. Pomôže ak sa môžete stretávať s podnikateľmi, čítať o týchto veciach, učiť sa strategické myslenie. Nie je to ľahké ak máte toľko obmedzení asi by bolo fajn nejaké vedenie. Inak človek často ľahko zabudne čo chce. Dám tip: začnite témou časový manažment, tu je základ témy http://www.miro-vesely.sk/kniha-3/obsah/casovy-manazment/ lebo time manažment je základ ak máš veľa iných povinností. ak si vyárenduješ nejakú hodinu dve denne na čítanie tak by som povedal, že časom sa dá aj podnikať. dá sa ísť aj bez imania, ale potom si limitovaná a nemôžeš čakať, že prvé roky bude podnikanie príliš lukratívne. mrkni na moje články na tému pasívny príjem, tam je zopár tipov na začiatok podnikania s minimálnymi nákladmi. tu: http://www.uspech-ako.sk/pasivny-prijem/

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: