Aká práca taká pláca

Toto porekadlo vytvára ilúziu, že ak budete pracovať lepšie, dostanete lepšie zaplatené. To môže platiť len v určitých situáciách.

Ak ste zamestnanec, plat je zvyčajne tvorený z viacerých zložiek. Kvalita práce môže mierne nadvihnúť plat, ale nie mimoriadne. No a ostáva hlavne otázka, prečo platiť niekoho, kto nepracuje na 100%.

To vedie zamestnanca k opačnej úvahe – ak mi neplatia veľa, v práci sa neroztrhnem. A klesá pracovné nasadenie. Čo to však je veľa? Zamestnanec sa často díva na peniaze cez svoje potreby. Koľko by potreboval zarobiť tento mesiac. Neskúma, či jeho práca dokáže zarobiť toľko, aby zamestnávateľ mohol vyplatiť vyššiu mzdu.

Zvyšovanie zárobku za prácu je teda limitované. Ak chcete zarobiť oveľa viac, než iní, msíte robiť iné veci, ako robia iní. Ak väčšina ľudí sú zamestnanci, začnite podnikať. Tam máte šancu dostať sa k väčším peniazom a bude to naozaj odrážať vaše skutočné schopnosti.

Mnoho ľudí sa potom pýta ako zarobiť peniaze. Dá sa tomu rozumieť. No ak potrebujete viac peňazí, potom je dobré klásť si otázku, či viete poskytnúť viac hodnoty. Vaša činnosť sa totiž musí premeniť na peniaze. Ak je činnosť lepšie platená, zarobíte viac. Potom už platí stará klasika, že človek, ktorý umýva podlahy zarobí málo. Len preto, že je ľahko nahraditeľný. Naproti tomu kreatívny grafik, lekár, alebo programátor sa nahradiť tak ľahko nedajú a preto dostanú viac. Tiež je fakt, že čistota podlahy nemá tak zásadný vplyv na zisky firmy a peniaze. Naproti tomu tvorivá a produktívna činnosť áno.