Aká hlava taká práca

Akokoľvek sa niektorí budú snažiť presadiť názor, že všetci sme si rovní, nie je to jednoducho pravda. Niekto je schopný, iný lenivý. Niekto hlúpy, iný múdry. A s tým sa nedá robiť vôbec nič.

Žijeme v spoločenskom zriadení, ktoré funguje na princípe schopnejší vyhráva. Je to zriadenie zvané kapitalizmus a v mnohom sa podobá na prirodzené prostredie prírody. Aj tam ide o to, že prežijú najschopnejší a slabí budú zjedení.

Tento fakt je dobré stále mať na pamäti. Čokoľvek platí dnes, zajtra platiť nemusí. Nepríjemné je to, že momentálne stále prežíva názor, že školstvo vychováva ľudí pre život. No veľa toho, čo sa učí v školách sa učí desiatky rokov. Učilo sa to i za socializmu. Takže dá sa povedať, že škola nás pripravuje na úspešný štart do spoločnosti, ktorá už roky neexistuje.

Momentálne je stav taký, že aby ste uspeli, musíte byť lepší, než ostatní. Chce to iné nápady, ako majú ľudia okolo vás. Chce to robiť iné veci. Najjednoduchšia stratégia by mohla byť takáto: pozrite sa ako žije väčšina ľudí. Práca, druhá práca, večer televízor. Výsledok? Trvalý boj o každú korunu. Chcete tak žiť? Potom robte to čo robia ostatní. Aj vy dostanete to, čo oni. Práca koľko len unesiete a nakoniec žalostná penzia. Ak vôbec.

Iste ste i všimli, že čím menej viete, tým menej činností máte šancu vykonávať. A tak ak chcete, aby vám neprischla podradná práca, musíte na sebe veľa pracovať. Čím budete mať viac znalostí, tým väčšiu šancu máte na to, že zmeníte schému, na ktorú väčšinu obyvateľstva pripravuje spoločnosť. Iba že by ste aj vy chceli byť mravcom robotníkom. Ak vám vyhovuje nízkokvalifikovaná práca, pokojne svoj voľný čas investujte do odpočinku a pasívnej zábavy.