┼Żivotopis (CV)

Kto si h─żad├í pr├ícu, asi sa stretne s pojmami ako "profesijn├Ż ┼żivotopis", "┼ítrukt├║rovan├Ż ┼żivotopis", "curriculum vitae" (to je aj z├íklad skratky CV), CV, ─Źi "resum├ę". V z├ísade ide st├íle o to ist├ę – , ktor├Ż charakterizuje va┼íu pracovn├║ minulos┼ą. ─îasto je pr├íve ┼żivotopis to prv├ę (neraz aj posledn├ę) ─Źo v s├║vislosti s vami firma uvid├ş. Preto mu prip├ş┼íte vysok├║ d├┤le┼żitos┼ą.

┼Żivotopis ur─Źuje bud├║cnos┼ą – t├íto veta m├┤┼że plati┼ą a┼ż bolestne doslova. Predstavte si, ┼że sa uch├ídzate o zauj├şmav├ę miesto. Po┼ílete firme svoj ┼żivotopis, no nie je nap├şsan├Ż spr├ívne. Nikto si ho ani nepre─Ź├şta. A hotovo. Va┼ía n├ídej vyhasla sk├┤r, ne┼ż mohla za─Źa┼ą. Nikto v├ím nepovie, ┼że ste z mo┼żn├Żch kandid├ítov vypadli len preto, ┼że ste v slove ┼Żivotopys spravili drobn├║ gramatick├║ chybi─Źku.

V tejto sekcii si teda pop├ş┼íeme, ak├Żm sp├┤sobom "pau┼íalizova┼ą" va┼íe osobn├ę a pracovn├ę d├íta na papier tak, aby ste p├┤sobili d├┤veryhodn├Żm dojmom.

Extravagancia k ┼żivotopisu nepatr├ş

Mnoho ─żud├ş m├í pocit, ┼że by sa mali od ostatn├Żch odl├ş┼íi┼ą. No pri ┼żivotopise to nie je vhodn├Ż n├ípad. Ak po┼ílete ┼żivotopis na ─Źervenom papieri, odl├ş┼íite sa. Fakt. Prv├ę, ─Źo personalistovi pri poh─żade na tak├Ż papier napadne bude asi dvojslovie: "─Ćal┼í├ş blbec". Nikto nebude sk├║ma┼ą, pre─Źo sa v├í┼í ┼żivotopis tak pr├şkro l├ş┼íi od ostatn├Żch. Mo┼żno ste ┼ípi─Źkov├Ż kreat├şvec. A mo┼żno rebel, s ktor├Żm bud├║ probl├ęmy. Ak neovl├ídate zvyklosti pri uch├ídzan├ş sa o miesto, asi sa neviete ani spr├íva┼ą. Viem. Tak├Żto n├ízor na z├íklade zle zvolen├ęho papiera je diskriminuj├║ci. Ale je ve─żk├í konkurencia. M├ílokto je tak dobr├Ż, aby si mohol dovoli┼ą a┼ż takto sa l├ş┼íi┼ą. A kto si to dovoli┼ą m├┤┼że, ten neb├Żva v poz├şcii uch├ídza─Źa o pracovn├ę miesto.

Preto v┼íetky odpor├║─Źania ako p├şsa┼ą ┼żivotopis, ktor├ę kde n├íjdete, s├║ tak konzervat├şvne. Ak dok├í┼żete vzbudi┼ą profesion├ílny dojem a znalos┼ą konvenci├ş v pod├ívan├ş ┼żivotopisu, m├íte ┼íancu, ┼że sa va┼íe meno dostane do ├║zkeho v├Żberu. Pr├íve o to v├ím ide.

Pri p├şsan├ş ┼żivotopisu je preto ve─żmi d├┤le┼żit├Ż nielen obsah, ale aj forma.

 • Obsahovo by ste mali p├şsa┼ą ─Źo najstru─Źnej┼íie, aby ste personalistovi ┼íetrili ─Źas. Mus├şte zauja┼ą, vyvola┼ą zvedavos┼ą.
 • Form├ílne by ste mali vyvola┼ą dojem elegancie, seri├│znosti. Vyvola┼ą d├┤veru.

Zvedavos┼ą a d├┤vera – to je dobr├í kombin├ícia na to, aby v├ím vyniesla ┼íancu z├şska┼ą pozv├ínku na osobn├Ż pohovor. A to je vlastne hlavn├Żm cie─żom ┼żivotopisu – otvori┼ą v├ím dvere do firmy, aby sa na v├ís na┼żivo mohli pozrie┼ą.

Viem, ak by si v┼íetci podali rovnako dobr├Ż ┼żivotopis, personalista by mal viac pr├íce. Ale to sa v praxi nest├íva. Nie ka┼żd├Ż sa zauj├şma o to, ako bude p├┤sobi┼ą na druh├Żch. A pr├íve preto maj├║ na trhu pr├íce konkuren─Źn├║ v├Żhodu pr├íve t├ş, ktor├ş sa v ┼żivotopise predved├║ tak, ako sa to p├í─Źi personalistom. Aj mne tu a tam niekto po┼íle ┼żiados┼ą o pracovn├ę miesto (hoc ┼żiadne nepon├║kam). ├Ürove┼ł tak├Żch ┼żiadost├ş b├Żva katastrof├ílna, ─Źasto predstihn├║ aj mnoh├ę vtipy z prostredia CV a ┼żiadost├ş o pracovn├ę miesto. Zl├í gramatika, pr├ş┼íern├í ├║prava, ne├║mern├ę po┼żiadavky. Tak┼że sa neob├ívajte na svojej prezent├ícii vo forme CV riadne zapracova┼ą.

V s├║─Źasnosti je trend, aby ste mali pripraven├ę dva dokumenty. ┼Żivotopis a . Od ka┼żd├ęho sa o─Źak├íva trocha in├í funkcia, preto ich nepodce┼łujte.

Z├ísadou ─Ź├şslo jedna pri p├şsan├ş a pr├şprave t├Żchto materi├ílov je myslie┼ą ako "t├ş druh├ş". Nikoho nezauj├şma, ─Źo chcete vy. Nep├ş┼íte o sebe, o svojich z├íujmoch a starostiach. P├ş┼íte o sebe z poh─żadu t├Żch, ktor├Żm je list ur─Źen├Ż. Prezentujte sa tak, aby v├í┼í bud├║ci zamestn├ívate─ż na┼íiel to, ─Źo h─żad├í. Preto nikdy nep├ş┼íte o sebe a zo svojho poh─żadu na sp├┤sob "chcem riadite─żom firmy a ma┼ą ve─żk├Ż plat". P├ş┼íte v┼żdy poh─żadu bud├║ceho zamestn├ívate─ża. Na sp├┤sob "5 ro─Źn├í prax v riaden├ş t├şmu ako Business Unit Manager". Personalista si z toho dok├í┼że odvodi┼ą, ┼że sa asi nezauj├şmate o upratovanie.

Pozor! Personalisti poznaj├║ kop├şrovan├ę ┼żivotopisy!

Ve─żmi ─Źasto sa ─żudia zauj├şmaj├║ o to, kde n├íjs┼ą predlohu na ┼żivotopis. Pod─ża nej potom zostavuj├║ ten svoj. T├íto prax je dobr├í v tom zmysle, ┼że ak siahnete po spr├ívnej predlohe, u┼íetr├ş v├ím to ve─ża ─Źasu. Na druhej strane bu─Ćte opatrn├ş. Personalistom sa v ruk├ích pre┼żen├║ tis├şcky ┼żivotopisov. Aj ke─Ć ka┼żd├Ż z nich je trocha inak form├ítovan├Ż, ve─żmi r├Żchlo sa d├í odhali┼ą nieko─żko z├íkladn├Żch ┼íabl├│n. Ka┼żd├Ż personalista tak vie takmer okam┼żite poveda┼ą, z ktorej ┼íabl├│ny ste svoj ┼żivotopis odvodili. K├Żm ide len o form├ítovanie, v┼íetko je v poraidku. Len si dajte pozor na to, aby ste neodp├şsali aj niektor├ę formul├ície.

Ak sa v ┼żivotopise ozna─Ź├şte za "v┼íestrann├ęho, pracovit├ęho, zap├ílen├ęho pre dan├║ firmu, t├şmov├ęho hr├í─Źa…" tak tak├Żto slovn├Ż balast mus├şte nap├şsa┼ą rad┼íej sami. Ak toti┼ż dobre znej├║ce formul├ície tohto druhu odp├ş┼íete niekde na internete, ka┼żd├Ż personalista ich u┼ż pozn├í naspam├Ą┼ą. Hne─Ć bude vedie┼ą, ┼że ste niekto, kto si r├íd u─żah─Ź├ş pr├ícu, odpisuje, mo┼żno dokonca klame. Nemus├ş to tak by┼ą, ale m├┤┼że.

┼Żivotopis mus├ş by┼ą stru─Źn├Ż a vecn├Ż

Predt├Żm, ne┼ż za─Źnete p├şsa┼ą ┼żivotopis, myslite na to, ┼że niekto ho bude ─Ź├şta┼ą. Alebo aj nie. Preto je dobr├ę, aby ┼żivotopis bol zna─Źne stru─Źn├Ż. Nap├ş┼íte naozaj len tie najd├┤le┼żitej┼íie veci. Stru─Źne. ┼átrukturujte dizajn tak, aby sa text ─żahko ─Ź├ştal. Personalista mus├ş by┼ą schopn├Ż v├í┼í ┼żivotopis bleskovo preletie┼ą o─Źami a ma┼ą jasno o ─Źo ide. To mu nesmie zabra┼ą viac, ne┼ż p├ír sek├║nd. Mal by treb├írs by┼ą po troch sekund├ích by┼ą schopn├Ż poveda┼ą: vysoko┼íkol├ík, mana┼ż├ęr, 5 rokov praxe.

 • Ak z v├í┼ího CV vypadne pr├íve tak├ęto nie─Źo, to je presne to, ─Źo potrebujete. Ak toti┼ż personalista nepotrebuje mana┼ż├ęra a 5 rokmi praxe, v├┤bec nebude sk├║ma┼ą va┼íe CV. Na─Źo? Ale m├í v pam├Ąti, ┼że tam nie─Źo tak├ę je. Nesk├┤r, ak bude potrebova┼ą mana┼ż├ęra, nahliadne do v├í┼ího CV podrobnej┼íie.
 • Predstavte si v┼íak, ┼że by po 10 sekund├ích ─Ź├ştania v├í┼ího CV personalista videl, ┼że ste sk├║sen├Ż, t├şmov├Ż hr├í─Ź so z├íujmom o kolekt├şv aj s├│lov├║ pr├ícu. Ale nevie ─Źo vlastne viete, alebo chcete robi┼ą. Mysl├şte, ┼że bude ─Ćalej sk├║ma┼ą va┼íe CV? Nie. Zahod├ş ho.

┼áetrite druh├Żm ─Źas. To sa cen├ş.

┼Żivotopisu sa mus├ş da┼ą veri┼ą

Je jasn├ę, ┼że do CV by ste radi nap├şsali ─Źo najlep┼íie veci o sebe. Uk├ízali sa v tom spr├ívnom svetle. Pritom mo┼żno m├íte pocit, ┼że va┼ía profesion├ílna kari├ęra zas nebola nejak├Żm hviezdnym nebom. Be┼żn├í prax priemern├ęho zamestnanca. Ni─Ź sa toho nebojte. Absol├║tna v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş je na tom podobne. To vedia aj zamestn├ívatelia aj person├ílne agent├║ry aj mana┼ż├ęri HR. Preto ak nap├ş┼íete po pravde svoje norm├ílne v├Żsledky v norm├ílnom obore, nikoho neprekvap├şte, ale ani nesklamete.

Naopak, hor┼íia situ├ícia by nastala, keby ste v ┼żivotopise prehnali svoj v├Żznam. Ak by ste z poz├şcie no─Źn├ęho vr├ítnika chceli vzbudi┼ą dojem, ┼że ste vlastne nepriamo riadili cel├Ż podnik… Ob├ívam sa, ┼że vzbud├şte sk├┤r ├║smev, ako v├í┼żny z├íujem. Pri CV preto bude dobr├ę zosta┼ą nohami pevne na zemi. Nap├ş┼íte pravdu. M├┤┼żete ju m├ílinko vylep┼íi┼ą, ale len v zmysle zjednodu┼íenia, skr├ítenia textu. Ak bude vec niekoho zauj├şma┼ą, zavolaj├║ si v├ís.

Myslite na to, kto ─Ź├şta v├í┼í profesijn├Ż ┼żivotopis

V mnoh├Żch pr├şpadoch toti┼ż v├í┼í profesijn├Ż ┼żivotopis nebude ─Ź├şta┼ą nikto. Sk├║sim si mal├Ż test. Na 99% predpoklad├ím, ┼że tento ─Źl├ínok, ktor├Ż teraz vid├şte – ne─Ź├ştate. Absol├║tna v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş v texte sk├í─Źe. Pozriete sa na nejak├Ż n├ízov, ak v├ís nezajme, sko─Ź├şte o─Źami ─Ćalej. Podobne ─Ź├şta va┼íe CV aj personalista. Je sk├║sen├Ż. Vie presne, kam pozrie┼ą a ─Źo z toho m├í vyvodi┼ą. Preto je treba myslie┼ą pr├íve na to, ┼że ak budete stru─Źn├ş a zauj├şmav├ş je to ove─ża lep┼íie, ako by┼ą rozvl├í─Źny, zauj├şmav├Ż ale – nepre─Ź├ştan├Ż.

D├┤le┼żit├ę veci vypichnite v├Ą─Ź┼í├şm p├şsmom. Dopl┼łte minimum podrobnost├ş a dos┼ą. Verte tomu, ┼że ak ste zaujali, pozv├║ si v├ís na . Tam bude priestor na to, ako im prezentova┼ą v┼íetko, ─Źo m├┤┼że pre firmu zauj├şmav├ę.

Nezabudnite, ┼że v├í┼í ┼żivotopis m├┤┼żu porovn├íva┼ą so s├║─Źasnos┼ąou

U┼ż som to p├şsal v in├Żch ─Źl├ínkoch, ale odpor├║─Źam v├ím v┼żdy myslie┼ą e┼íte na probl├ęm internetu. Ide o to, ┼że dnes je pre person├ílnu agent├║ru, ─Źi bud├║ceho zamestn├ívate─ża ve─żmi jednoduch├ę pozrie┼ą sa na v├ís.

Sk├║ste si na internete n├íjs┼ą svoje meno. Svoju ┼íkolu. Svoje doteraj┼íie pracovisk├í. Pr├şpadne in├ę aktivity, ktor├ę v ┼żivotopise uv├ídzate. ─îo v├ím z vyh─żad├íva─Źa vypadne?

S├║ toti┼ż ─żudia, ktor├ş nap├ş┼íu prvotriedny ┼żivotopis. Po zadan├ş ich mena sa uk├í┼że, ┼że na Facebooku podporuj├║ podivn├ę str├ínky, ┼że sa smej├║ na politicky nekorektnom materi├íli. ┼Że holduj├║ alkoholu. Alebo o─Źier┼łuj├║ svojho predch├ídzaj├║ceho zamestn├ívate─ża. Alebo pri h─żadan├ş va┼íej aktu├ílnej fotografie natraf├ş personalista na obr├ízok z va┼íej poslednej p├írty, ktor├║ niekto nafotil naozaj v nevhodn├Ż moment.

To v┼íetko m├┤┼że v├Żznamne znev├Żhodni┼ą va┼íu situ├íciu. Samotn├Ż ┼żivotopis toti┼ż je pr├şli┼í anonymn├Ż papier. Ak bude to va┼íe CV v u┼ż┼íom v├Żbere, potom sa u┼ż zamestn├ívate─ż za─Ź├şna zauj├şma┼ą o to, s k├Żm m├í do ─Źinenia. Ak je uch├ídza─Źov nieko─żko, va┼íe probl├ęmov├ę prejavy na soci├ílnych sie┼ąach v├ím m├┤┼żu zahata┼ą cestu ku s─żubnej kari├ęre.

Zamerajte sa na produkciu nie ─Źlenstvo

Nu┼ż a nakoniec e┼íte jeden tip. Ak o v├ís ako kandid├ítovi uva┼żuje sk├║sen├í firma, neopijete ich rohl├şkom. To ┼że ste sa z├║─Źastnili nejakej kampane, ┼że ste boli ─Źlenom t├şmu, alebo z├şskali 3 certifik├íty je pekn├ę. Iste to pote┼í├ş najm├Ą va┼íu matku. Sk├║sen├Ż zamestn├ívate─ż v┼íak je zvedav├Ż sk├┤r na va┼íe re├ílne v├Żsledky. Riadili ste marketingov├║ kampa┼ł? O ko─żko eur sa zdvihol zisk? Viedli ste t├şm? Ak├ę zlep┼íenia ste dosiahli a ako? Prevzali ste pracovisko? O ko─żko st├║pla produkcia a klesla chybovos┼ą? Tak├ęto konkr├ętne inform├ície sa vo va┼íom ┼żivotopise bud├║ vyn├şma┼ą ako perly. Signalizuj├║ toti┼ż, ┼że ste schopn├Ż, samostatn├Ż ─Źlovek, ktor├Ż m├í v├Żsledky. Preto sa zamerajte na to, ─Źo ste vyprodukovali.

Koment├íre k ─Źl├ínku: ┼Żivotopis (CV)

 1. wswsws 20. m├íja 2009

  Vobec sa mi tato straaaanka nepaci lebo tu ani nic take kon kretne k tomu zivotopiseu neni njapisane a ani clovek nevie ako sa tu ma orientovat/…..

 2. hattyking 4. augusta 2009

  co tak prilozit nejaky vzor alebo napisat nieco aj pre nas blbsich??ci to je dnes uz kazdy manager alebo kozmonaut??????

 3. ivco 13. augusta 2009

  ─Źo tak nekak├Ż ten vzor?,tla─Źivo na stiahnutie a pod. a bude va┼ía stranka zaujimavej┼íia, to ─Źo tu pi┼íete najdeme aj na strankach kde to u┼ż davno maju a vobec…

 4. King Kong 26. okt├│bra 2009

  To v┼íetko je len velk├í somarina. Hlavne to, ┼że ─Źloveka u┼ż dopredu hodnotia pod─ża tvaru ┼żivotopisu a ani im to nenapadne, ┼że personalisti su len oni. Chc├║ ─Źo najviac inform├íci├ş, ke─Ć je to mo┼żn├Ż tak aj fotografiu, kon├ş─Źky, ak├║ hudbu po─Ź├║v├íte atd. Kde sme pros├şm V├ís???
  Kto je takov├Ż retardovan├Ż, koho zauj├şm├í to, ak├ę m├í kon├ş─Źky jeho zamestnanec.

 5. makra 24. novembra 2009

  hehe zaujemm o robotu v rbote

 6. malicka 18. m├íja 2010

  Hladam pracu ako upratovacka alebo pomocna pracovnicka v okrese Trnavsky kraj. Najlepsie by bolo Galanta alebo Dunajska Streda. Prosim Vas pomozte my. Je to ve─żmi s├║rne. Vopred V├ím dakujem!!!

 7. Miro 18. m├íja 2010

  malicka ob├ívam sa, ┼że t├Żmto sp├┤sobom sa pr├íca neh─żad├í.

 8. Michal 12. augusta 2010

  To, ─Źo je vy┼í┼íie nap├şsan├ę je pr├ízdne ml├ítenie slamy. Ni─Ź konkr├ętne. Tak├ę ─Źl├ínky pros├şm ani neuverej┼łujte! Zbyto─Źne som sa iba zdr┼żal.
  A ─Źas s├║ peniaze, nie. :-)

 9. r.evil 14. decembra 2010

  kritizova┼ą vie ka┼żd├Ż…ke─Ć ste si dok├ízali vygoogli┼ą t├║to str├ínku ako to ┼że nedok├í┼żete n├íjs┼ą nejak├Ż ten vzorov├Ż ┼żivotopis…
  Miro osobne ti gratulujem ┼że dok├í┼że┼í „n├ív┼ítevn├şkom“ pomerne vludne odpoveda┼ą…

 10. bunkai 22. j├║na 2011

  Drahi moji, slova hore su uplna pravda? Co viacej cakate? Aby vas niekto tahal za rucicku a ten zivotopis vam sam napisal??

  Clanok hore, ako aj ostatne clanky, sa vas snazia navodit na spravne myslenie. Aby ste si vsimali tych podstatnych veci. Ak si osvojite ten spravny postoj, budete vediet na co sa sustredit pri pisani vaseho zivotopisu.

  Vzdy sa snazte mat zivotopis prehladny, cisty, bez jedinej gramatickej chyby. Piste ho v chronologickom slede. Vsimajte si kazdy detail, vyber pisma, formatovanie, velkost pisma, odrazky… atd..

  Sa divim odkial Miro vie tolko informacii, ked sam pracuje 10 rokov ako samostatna jednota.

  Mozno by si mohol Miro priblizit, ako daleko si sa vypracovat. Aky mesacny prijem si si dokazal za dobu 10 rokov zabezpecit. Ci sa oplati aj z dlhodobeho pohladu podnikat tvojou cestou, alebo ako zamestnanec vypracovat sa na poziciu manazera a po 10tich rokoch ziska mesacny plat povedzme 3.000 Eur mes v hrubom.

 11. Miro Vesel├Ż 22. j├║na 2011

  bunkai pri pr├şjme na ┼żivnos┼ą je dos┼ą nepohodln├ę ur─Źi┼ą, ─Źo vlastne je ─Źist├Ż pr├şjem, ve─ża z prijat├Żch duk├ítov ide na prev├ídzku, r├ę┼żiu, nie─Źo na investovanie a tak to v kone─Źnom d├┤sledku ani neviem vy─Ź├şsli┼ą. teda vedel by som, ale na─Źo? musel by som sadn├║┼ą s ├║─Źtovn├şkom a zabi┼ą popoludnie.

  dobr├Ż mana┼ż├ęr z├şskava ur─Źite lep┼í├ş ─Źist├Ż pr├şjem ako ┼żivnostn├şk, ale zaplat├ş za to dos┼ą ve─żk├Żm ─Źasov├Żm objemom, kor├Ż mus├ş darova┼ą pr├íci. neraz aj po pr├íci. ja ak si poviem, ┼że nebudem zajtra robi┼ą, lebo chcem ├şs┼ą na huby, tak m├┤┼żem. mana┼ż├ęra by vykopli. ja ak sa rozhodnem za─Źa┼ą robi┼ą nie─Źo in├ę ne┼ż pred rokom, tak m├┤┼żem. mana┼ż├ęra by vykopli… s├║ to proste r├┤zne svety, ka┼żd├Ż m├í svoje plusy a m├şnusy.

  no ako ┼żivnostn├şk, keby som nasadil to prav├ę mana┼ż├ęrske tempo, tak pr├şjem by bol prekr├ísny. aj lep┼íie hrobov├ę miesto by som si mohol objedna┼ą :-)

 12. vlasta23 8. augusta 2011

  musim suhlasit ..ze tie zivotopisy su len spostost.nie kazdy to aj vie a bobec ja som ich odoslala asi 70.kurnik a ani sa mi neozvali este pre istotu som volala ci dostali .ze vraj ,,ano .a to bolo..co uz oni robia za sprostost tak to je uz sila na obycajnych ludi ,,mislim aj na tych co nemaju pc.a nevedia si pomoct na tych neberu ohlad .na aky fras!┬žje ten zivotopis..nesuhlasim aurtite ich je vela ..treba ukazat pracu ako ju chapu aci je clovek sikovny a nie tu somariny vyzadovat…porovnavame sa inymi krajinami ale sme daleko od nich na to slovensko tak skoro nebude mat..

 13. gorgi 25. novembra 2011

  same blbosti sa pisu na nete,oblbovacky atd,,,,robota by mala byt pre ludi a nie ludia pre robotu,dnes je kazdy riaditel ,staci ak robi vratnika potrebuje zivotopis vchadzajuceho,,,,volakedy stacilo povedat hladam robotu dnes sa musi pisat kniha na serial nech splasis aspon smetiarstvo ak sa dostanes do poradovnika na dobrom schodiku,,,potrebujeme vojnu!

 14. roman 7. janu├íra 2012

  gorgi / suhlas├şm tu pomoze uz iba vojna vymlatit zidov zboohatlikov a  bandu zodieracov

 15. terka 21. apr├şla 2012

  Napi┼íte priamo komentare ako formulovat ┼żivotopis o pracu.

 16. majka 21. apr├şla 2012

  Tato stranka je moja najoblubenejšia strenka.

 17. Erika Kralova 8. m├íja 2014

  Dori den som 4 roki nezamestnana som z Cadce slobodna mam 34 rokov hldam si pracu ako upratovacka pomocna sila na 8 hod moze bit aj menej kon 0944337209 Kralova

 18. jarmila 20. novembra 2016

  prosim nevjem napisat tivotopis mozete popisat akosa pise

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: