Živnostník a účtovníctvo 1

Samostatne zárobkovo činnej osobe vyplýva zo zákona povinnosť viesť si účtovníctvo (jednoduché alebo podvojné), prípadne namiesto neho zjednodušenú daňovú evidenciu (novinka v dôsledku hospodárskej krízy). Týka sa to SZČO, ktoré na účely zistenia základu dane z príjmov preukazujú svoje výdavky vynaložené na podnikanie (dokladujú každý jeden výdavok).

V prípade, ak si SZČO neuplatňuje preukázateľné daňové výdavky, ale výdavky ako percento z úhrnu príjmov, tzv. paušálne výdavky (§6 ods. 10 Zákona o dani z príjmov), je povinný si viesť iba evidenciu:

 • o príjmoch v časovom slede
 • o zásobách
 • o pohľadávkach

Týmto spôsobom si môžu výdavky uplatňovať len daňovníci, ktorí nie sú platcami DPH.

Vedenie daňovej evidencie

V rámci protikrízových opatrení vlády sa s účinnosťou od 1.3.2009 uzákonila možnosť viesť namiesto účtovníctva len zjednodušenú daňovú evidenciu. Cieľom je zlepšiť podmienky činnosti malých podnikateľov.

Príležitosť viesť daňovú evidenciu môžu využiť SZČO, ktoré spĺňajú nasledovné zákonné podmienky:

 • uplatňujú si preukázateľné daňové výdavky
 • nesmú zamestnávať žiadnych zamestnancov
 • v predchádzajúcom roku nepresiahli ich príjmy 170 000 Eur (5 121 420 Sk)

Ak sa SZČO rozhodne pre daňovú evidenciu, musí viesť počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o:

 • príjmoch a výdavkoch v časovom slede
 • hmotnom a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie
 • zásobách, pohľadávkach a záväzkoch

SZČO, ktorá vedie daňovú evidenciu, nemusí viesť účtovníctvo, takže nemusí napríklad zostavovať účtovnú závierku, vyhotovovať účtovné výkazy, zostavovať účtovný odpisový plán, vykonávať inventarizáciu a pod. Pre podnikateľa to znamená zjednodušenie evidencie a odbúranie viacerých zákonných povinností. Zároveň tým získava väčšiu šancu zvládať všetko svojimi silami, takže nemusí platiť účtovníčku.

Kritici daňovej evidencie odmietajú tvrdenia o zjednodušení, práve naopak. Hovoria o väčšej neprehľadnosti, zmätkoch, či nezmenšených nárokoch na znalosti zákonov. Tiež sa sťažujú, že evidencia podnikateľovi neprinesie dôležité informácie, ktoré by mu povedali, ako vlastne podnikal, pričom účtovníctvo mu tieto informácie dáva. Na účtovníctvo existuje množstvo kvalitných programov, ale na daňovú evidenciu nie.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Živnostník a účtovníctvo 1

 1. ján 18. januára 2013

  dobry den chcem sa spitat že ked som živnostnik či si možem zamestnat zamestanca na dohodu o vykone prace alebo musim bit s.r.o čka? dakujem za odpoved

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)