Živnosť – výhody a nevýhody 2

Niektorí začínajúci živnostníci môžu využiť príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti. Ide o príspevok štátu pre nezamestnaných, ktorí spĺňajú podmienky, rozhodnú sa založiť si živnosť a budú podnikať minimálne 2 roky.

Výhodou pre začiatočníka je aj to, že prvý rok nemusí platiť sociálne poistenie, pretože nie je povinne nemocensky, dôchodkovo, úrazovo a garančne poistený, taktiež nie je povinne poistený v nezamestnanosti. Povinnosť platiť sociálne poistenie vzniká SZČO až na základe daňového priznania.

V súvislosti s odvodmi vznikajú aj negatíva. Ak sa napríklad živnostníkovi v minulom roku dobre darilo, na základe daňového priznania mu je vyčíslená vyššia výška odvodov, ktoré musí celý nasledujúci rok v danej výške platiť, bez ohľadu na to, či sa mu v podnikaní i naďalej darí alebo je až po uši v problémoch a bez peňazí.

Živnostníci zvyčajne dostávajú menšie nemocenské dávky, dôchodok, či dávky v nezamestnanosti a to z dôvodu nižších odvodov než majú zamestnanci, ktorým sa časť výšky odvodov strháva zo mzdy a časť uhrádza zamestnávateľ.

Hospodárska kríza priniesla so sebou množstvo ťažkostí, ktoré sa podpísali i na živnostníkoch. Dôsledkom toho vláda SR prijala viaceré protikrízové opatrenia, z ktorých mnohé podporujú SZČO. Napríklad sa zvýšila nezdaniteľná časť základu dane, znížili sa odvody do rezervného fondu, závislosť odvodov od minimálnej mzdy sa preniesla na priemernú mzdu v hospodárstve, ktorá rastie pomalšie.

Na SZČO sú zvýšené nároky, čo sa týka vedomostí a prehľadu v zákonoch. Živnostník musí sledovať legislatívu a dodržiavať zákonom predpísané povinnosti, ktoré mu z titulu SZČ vyplývajú. Je nútený vykonávať mnohé administratívne úkony. Sám (alebo ním platená účtovníčka) si vedie účtovníctvo, robí si daňové priznania, či ročné zúčtovanie zdravotného postenia. Musí odvádzať dane, platiť odvody a pritom dodržiavať zákonné termíny.

Činnosť a administratíva živnostníka podlieha kontrole úradov, ktoré mu, v prípade porušenia zákona, vymerajú pokutu.

SZČO má lepšie možnosti dosahovať väčšie príjmy za kratší pracovný čas, ale na druhej strane živnostník má v súvislosti s podnikaním mnohé výdaje.

Samostatná zárobková činnosť má určite ešte množstvo ďalších výhod a nevýhod. Každý, kto rozmýšľa nad podnikaním, si musí zvážiť všetky svoje pre a proti a rozhodnúť sa.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Živnosť – výhody a nevýhody 2

  1. latinna1 28. januára 2011

    dobrý deň mám jednu otázku. je možné že živnostník nemá žiadne právo na nejaké peniaze od štátu alebo od koho keď ostane práce neschopný? Stalo sa teraz mojmu priatelovi že bol na socialnej poistovni aj s potvrdenim od doktoraze je PN a povedali mu ze nema narok na ziadne peniaze. Ma tam sice nedoplatok asi 500 eur ale co tie vsetky peniaze co platil predtym? za to mu nikto nemôže dať ani cent keď je dlhodobo práce neschopný? A keby tam ten nedoplatok nemal ma narok na nejake peniaze? ak nie tak potom na co sa platia take peniaze do socialnej ked stoho nic nema. dakujem

  2. Miro Veselý 28. januára 2011

    latinna1 pokiaľ viem, tak žiadna poisťovňa neplní svoje povinnosti, ak poistenec má nedoplatok…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)