Živnosť – výhody a nevýhody 1

Láka vás vidina voľnosti a peňazí, dychtivo počúvate o úspešných podnikateľoch a túžite patriť medzi nich? Alebo sa cítite zviazaný, nedocenený, práca v zamestnaní vás nenapĺňa a šéfa máte už plné zuby? Prípadne vás zmáha zúfalstvo, pretože ste prišli o prácu a o nové pracovné miesta je núdza? Možno ste už nad tým uvažovali… o založení živnosti.

Avšak skôr než sa definitívne rozhodnete, ešte predtým ako pristúpite k činu, zvážte dobre všetky pre a proti. Popasujte sa so svojimi pochybnosťami a porovnajte svoje predstavy s realitou.

Jedným z hlavných lákadiel práce na živnosť (okrem mýtu o hromade peňazí) je voľnosť. Živnostník je sám sebe pánom. Nikto mu nerozkazuje, nekontroluje ho, neobmedzuje, nevyžaduje vysvetlenia a neplánuje mu prácu, len on sám. Sám sa rozhoduje čo, pre koho a za koľko bude robiť, sám si vymeriava pracovnú dobu, kladie si povinnosti, sám si riadi svoj pracovný život. Nemusí si od šéfa pýtať neplatené voľno, ospravedlňovať svoju neprítomnosť v práci, odovzdávať potvrdenia od doktora, žiadať o dovolenku. Živnostník sa zodpovedá sám sebe.

Z toho však vyplýva i viacero negatív, s ktorými sa živnostník musí dennodenne pasovať. Živnostník je závislý na svojej schopnosti nájsť si prácu. Sám musí oslovovať potencionálnych zákazníkov, zháňať zákazky, odosielať ponuky a dúfať, že ho konkurencia neprebije. A ak prácu nemá, alebo pracovať z nejakých dôvodov nemôže, nemá zárobok. Nikto ho nepošle domov s tým, že bude dostávať 60 % mzdy. Nikto mu nezaplatí náhrady mzdy za prekážky v práci, neplatí mu dovolenku.

Rovnako tak je veľký rozdiel medzi zodpovednosťou zamestnanca a zodpovednosťou živnostníka. Zodpovednosť za zamestnanca, vo vzťahu k obchodným partnerom, nesie zamestnávateľ. Zamestnancovi hrozí nanajvýš pokuta, ktorá sa mu môže strhávať zo mzdy. Živnostník rieši svoje prešľapy sám, nesie plnú zodpovednosť, reklamácie padajú na jeho hlavu a navyše za svoje záväzky ručí celým svojim majetkom.

Ďalším veľkým plusom samostatnej zárobkovej činnosti je možnosť pracovať pre viacerých obchodných partnerov. Zamestnanec síce môže popri svojom zamestnaní vykonávať ďalšiu zárobkovú činnosť, ale ak ide o činnosť zhodnú s predmetom činnosti zamestnávateľa, musí mať jeho písomný súhlas.

Viacero výhod pre podnikateľa prináša fakt, že nie je obmedzovaný Zákonníkom práce. Hlavným prínosom je neobmedzený pracovný čas. Živnostník nemá minimálne ani maximálne limity, môže pracovať 24 hodín denne alebo si na čas vyložiť nohy na stôl. Rozhoduje sa podľa množstva zákaziek, záväzkov a veľkosti úspor.

Ak živnostník nie je Zákonníkom práce obmedzovaný, zároveň to znamená, že nie je ním ani chránený. Pracuje kedy to zadávateľ zákazky vyžaduje, nepozná sviatky, či príplatky za nadčasy, ak si zlomí nohu, hrozí mu pokuta za nesplnenie termínu ukončenia zákazky. Ak sa prepúšťa, je na zozname medzi prvými a jeho výpovedná lehota nezávisí od zákona, ale od zmluvy, ktorú spísal so zamestnávateľom.

Napísala MonYenn

Komentáre

  1. Som živnostník už 2.rok a za ten čas som mala len jednu zákazku kde som bola sama sebe pánom.Podnikám v remeselnej činnosti väčšinou na obnove a reštaurovaní pamiatok a jediná vízia mojej pracovnej slobody je vyštudovanie odbornej vysokej školy.Zatial sa cítim ako obyčajný pracovník so živnosťou bez žiadnych výhod.No keď ma to baví tak ma nič nezastaví:)

  2. dobry deň,chcel by som sa spytať ,či živnostnik 1 rok musi platiť dane?Dakujem za odpoved.

  3. stanislav v minulosti boli rôzne úľavy, ale pokiaľ viem tak musí. Odporúčam konzultovať to na daňovom úrade a keby vám niekto tvrdil že netreba nič platiť, uistite sa či nie je potrebné niečo vykázať a určite majte písomne potvrdené, že nič netreba platiť

Napíšte komentár

Tento web prevádzkuje © Miro Veselý.
Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk | facebook | google+ instagram | twitter
Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačné e-maily

10 inšpiratívnych tipov pre vás posielam e-mailom.

  • Inšpiratívne témy o práci a podnikaní.
  • Námety o tom, ako si zvýšiť príjem.
  • Tipy ako lepšie komunikovať.
Close this popup

Vložte svoj e-mail

Pripravuje Miro Veselý, služba je bezplatná.