Skôr než začneme s podnikaním 1

Cesta k zdarnému podnikaniu vedie cez dôležité rozhodnutia. Nezaobíde sa bez plánovania a hľadania odpovedí na množstvo otázok. Nahliadanie na podnikanie spôsobom „veď začnem a potom sa uvidí“ je ľahkovážne a riskantné, často končiace neúspechom.

Predtým ako človek pristúpi k založeniu živnosti (prípadne sa rozhodne podnikať ako právnická osoba), musí mať ideu. Nápad, v čom chce podnikať. Môže to byť niečo úplne originálne, netradičné, alebo sa môže rozhodnúť, že sa zaradí medzi stovky, či tisíce iných, ktorí už v danej oblasti podnikajú.

Dôležité je vziať na zreteľ vlastné vzdelanie, schopnosti, zručnosti a prax. Tieto faktory sú veľmi dobrým ukazovateľom toho, čomu by sa mal človek v podnikaní venovať. Je omnoho jednoduchšie realizovať sa v oblasti, v ktorej sa vyzná, než v takej, v ktorej je nováčikom. Napríklad len ťažko bude niekto otvárať internetový obchod, ak o počítačoch a internete nemá ani šajnu.

Ďalej si začínajúci podnikateľ musí zistiť, čo potrebuje na realizáciu svojho podnikateľského plánu. Niekto napríklad potrebuje priestory, alebo stroje, možno počítačový program, registračnú pokladňu, či vhodného dodávateľa. Bezprostredne na to musí adept na súkromníka popremýšľať o tom, ako si tieto potreby zaobstarať a či náhodou nepresahujú jeho sily.

Začiatky si mnohokrát vyžadujú značné finančné investície, ale dostatočnou likviditou disponuje len málokto. Vhodnou alternatívou, ako prísť k peniazom, je úver. Lenže ten nemusí banka človeku poskytnúť, prípadne riziko neschopnosti splácať môže byť priveľké. Okrem financií sa môžu vyskytnúť aj iné problémy – napríklad s vyhľadaním vhodných priestorov alebo s nedostupnosťou technológii, či s autorským zákonom.

Po vyriešení problémov so zabezpečením podnikania, je vhodné spraviť si prieskum trhu.

Každého začínajúceho podnikateľa zaujíma predovšetkým konkurencia – jej veľkosť, množstvo, kvalita, ceny, silné a slabé stránky – a to hlavne z pohľadu vlastnej konkurencieschopnosti.

Mám šancu úspešne sa zaradiť na trh? Dokážem si z koláča odtrhnúť svoj diel? Na ktorých silných stránkach môžem stavať a čo ma znevýhodňuje?

Živnostníčka si napríklad chce otvoriť kvetinárstvo. Porozhliadne sa po konkurencii a zistí, že v okolí je kvetinárstiev už päť. Z toho dve sú lacnejšie než dokáže byť ona sama a obe praktizujú i nápad s požičiavaním výzdoby na svadby. Bohužiaľ, tu len ťažko prerazí.

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)