Ako začať s podnikaním (príbeh 1)

Manžel začal so samostatnou zárobkovou činnosťou pred niečo viac než dvoma rokmi. Nebolo v tom nič spontánneho, rozhodnutie to bolo uvážené. Reakcie rodiny plné výstrah a pochybností, ho brzdili a aj preto trvalo nejaký čas, kým definitívne pristúpil k činu. Aj ja som bola, priznám sa, skeptická, avšak o tom, že je to dobrý nápad, ma presvedčili dve veci:

1. manžel sa rozhodol poskytovať služby

Mužovou záľubou boli už od detských čias počítače. Venoval im veľmi veľa času, práca s nimi ho bavila a vedel, že sa im chce venovať aj v budúcnosti. Preto podnikať v oblasti informatiky bola prirodzená voľba.

Zvolil si poskytovanie služieb (servis a správa počítačov, serverov, programovanie webových stránok, navrhovanie a realizácia počítačových sietí atď.), pretože ho to nielen bavilo, ale bolo to i nanajvýš rozumné. Na rozbehnutie podnikania nepotreboval veľa peňazí, nemusel investovať do technického zabezpečenia, pretože i to málo, čo potreboval, už vlastnil. V prípade neúspechu by neutrpel žiadne veľké finančné straty.

Do úvahy prichádzal aj nákup a predaj tovaru, avšak na to sú potrebné značné finančné investície. Človek musí najskôr za niečo ten tovar nakúpiť a až potom ho môže niekomu predať. Tým pádom sú dopady v prípade nezaplatených pohľadávok oveľa horšie.

Poskytovanie služieb stojí človeka predovšetkým čas, námahu a znalosti. Finančné investície sú malé.

2. manžel sa rozhodol začať podnikať popri zamestnaní

Muž bol v tej dobe už nejaký ten rok zamestnaný v stabilnej firme, ale z rôznych dôvodov nebol spokojný. Začať podnikať popri zamestnaní sa javil ako výborný ťah a nanajvýš bezpečný. Ak by sa mu v samostatnej činnosti nedarilo, vždy sa mohol oprieť o svoj stabilný plat zo závislej činnosti. Živnosť by týmto spôsobom bola pre manžela len doplnkovou zárobkovou činnosťou, teda aspoň do času, kým by sa nerozšírila natoľko, že by sa popri zamestnaní nedala viac stíhať.

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)