Chodíte chorí do práce?

Ak sa zaraďujete medzi tú skupinu ľudí, ktorá chodí do práce aj s vysokými teplotami, kýchajúc a smrkajúc, nielenže tým škodíte sami sebe, ale – nespraví to z vás ani lepšieho zamestnanca!

Vedci tento fenomén súčasnej doby – ktorého korene treba hľadať hlavne v obavách zo straty zamestnania – nazývajú prezentizmus. Jednoducho povedané, pokiaľ sa za každú cenu tlačíte do produktivity, a to bez ohľadu na to, či vaše telo s týmto tempom dokáže a zvláda udržať krok, ste „prezentista“. Nezľahčujte to, berte to skôr ako varovanie!

Ak spadáte pod nešťastnú kategóriu prezentistov, predpokladáte, že aj keď sa do práce došuchcete s úporným hexenšusom, svoju prácu si urobíte. Vychádzate pritom z prostého predpokladu, že ak by ste sa hodili na péenku, všetko by zostalo stáť a práca by sa vám až nebezpečne nakopila. Kto ju potom spraví za vás?

Pravda je však trochu iná: ak je váš organizmus vplyvom zdravotných ťažkostí vyčerpaný, v skutočnosti aj napriek vašej húževnatej a hrdinskej snahe podávate neštandardný pracovný výkon. Aj keď si to možno ani neuvedomujete.

Psychológovia, neurológovia aj psychiatri sa jednohlasne vyjadrujú, že každý prezentista bude skôr či neskôr trpieť týmito príznakmi:

  • Bude čoraz častejšie chorý
  • Jeho frustračná a stresová tolerancia sa výrazne znížia
  • Začne svoju prácu nenávidieť, alebo sa ňou naopak stane posadnutý
  • Produktivita jeho práce bude markantne a kontinuálne klesať

Obávaná maródka je práve naopak nielen možnosťou, ale vlastne aj nevyhnutnosťou na regeneráciu vašich síl. Keď sa dáte do poriadku, do práce, ktorá si na vás počkala sa pustíte s celkom novým elánom a rýchlosťou.  A v skutočnosti spravíte ďaleko viac, ako keby ste tlačili na pílu so srdcom na jazyku.

Ak toto nevyhnutné obdobie odpočinku a liečby zanedbáte, dopracujete sa  k slimačiemu pracovnému tempu.  Začarovaný kruh bude potom vyzerať asi takto:

  • choroba = podproduktivita;
  • vyliečenie „za pochodu“ = vyčerpanosť;
  • vyčerpanosť = častejšia chorobnosť = výraznejšia podproduktivia;
  • podproduktivita = váš šéf môže začať uvažovať o sviežej náhrade za vás

Pokiaľ teda máte vo zvyku šťaviť sa do poslednej kvapôčky ako citrón, stopnite sa a vážne sa zamyslite nad svojimi postojmi a motiváciou. Ak tomu včas nespravíte koniec, prípadnou stratou práce sa vážne problémy môžu len začať. Končieva to, žiaľ, oveľa horšie – trvalými zdravotnými následkami, ktoré vás odsunú celkom určite na vedľajšiu koľaj! Navždy! Prijmite preto preventívne opatrenia skôr, než bude neskoro.

Rastislav Teplánský

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)