Zamestnanie

Bežný zamestnanec musí chodiť do práce. Má určitý počet hodín, alebo úlohy, ktoré má vykonať. To je jeho zamestnanie a za to dostane odmenu. Za socializmu sa veľmi oceňovali „ľudia práce“, robotníci, roľníci. Poctivá práca je dodnes zažitá, ako symbol čestného živobytia, istoty.

Akokoľvek je taká práca velebená, nikomu neujde fakt, že je tu problém. Je to väčšinou nižšie kvalifikované zamestnanie. Ľudia, ktorí sa toho veľa nenaučili, alebo mali tú smolu, že sa ani naučiť nemohli, sú odkázaní vykonávať jednoduchšie činnosti, často také, ktoré ich vlastne ani nebavia. Mzda za takú prácu je primerane nízka. A tak človek síce poctivo pracuje, ale celý život je takmer na hranici existenčného ohrozenia. Nemôže prestať pracovať. Jeho zamestnanie mu prináša pomerne malé zisky a keby s ním prestal, vyschne jediný prúd financií do rodiny.

Väčšina ľudí tak žije a celý život nič nezmení. Neinvestujú svoj čas do skúmania, či ich zamestnanie je práve to, čo chceli. Často ani nemôžu – sú pracovne vyťažení, nemajú čas ani silu vzdelávať sa. Nemôžu si dovoliť prerušiť prácu a skúsiť niečo iné. A tak sú vlastne rukojemníkmi. Hoc sa to už dnes nenazýva otroctvom, ani nevoľníctvom, mnoho ľudí je v podobnej situácii. Sú zamestnaní prácou a nemôžu sa venovať perspektívnejším činnostiam.

Musia ráno vstať a ísť do fabriky. Tam ich čaká nezáživné, nudné zamestnanie. Proste blbá práca. Potom majú voľno. Mnoho zamestnávateľov dokonca robí (nepísané a neoficiálne, ale reálne) ťažkosti, ak je človek chorý, či chce ísť na dovolenku. Neraz vidíme, ako ľudia musia prísť do práce, hoc majú chrípku. Ako musia ísť na dovolenku v čase, kedy im to diktuje zamestnávateľ a nie vtedy, kedy by chceli oni.
Viem, je veľa ľudí, pre ktorých je práve takáto bežná práca jedinou možnosťou. No ak máte na viac, skúste aj niečo iné. Zamestnanie môže mať rôzne formy, nemusí to byť vždy len predávanie vlastného času a sily za peniaze. Otázka totiž pre tento druh prác znie inak: nie čím sa živíš teraz.

  • Čím sa budeš živiť, ak stratíš silu?
  • Ak predávaš svoj čas, nemôžeš veľmi zvýšiť svoj príjem. Koľko hodín zo svojho dňa môžeš predávať?

Mať zamestnanie je dobré, ale vždy sa skúste zamyslieť, či sa vám nepodarí pracovať tak, aby váš príjem bol čo najmenej závislý na vašom investovanom čase, ume, sile, pozornosti. Taká práca sa oplatí najviac.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)