Zdroje informácií na štúdium

Štúdium popri zamestnaní nemusí znamenať nutne len oficiálne školenia, semináre či tréningy niektorej oficiálnej ustanovizne. Aj keď systematické štúdium je vynikajúce, dá sa nahradiť, alebo doplniť vlastnou aktivitou.

Ak o štúdium máte záujem, spravidla dokážete nájsť spôsob, ako sa k informáciám dostať. Naopak, ak sa vám do štúdia veľmi nechce, ľahko si nájdete tisíc dôvodov, prečo sa to nedá, prečo to nejde. Je isté, že ak chcete, dostanete sa k informáciám. Tie vás zas posunú k ľuďom a tí vám odhalia nové informácie. A takto môžete postupovať.

Najlepšie je štúdium začať čítaním kníh z odboru o ktorý máte záujem. Aj keď by kniha bola staršia, spravidla sa v nej dostanete k materiálu, ktorý je systematicky spracovaný a dá vám dostatočný základ na to, aby ste sa vedeli ďalej smerovať v hľadaní zdrojov na štúdium.

Veľmi výhodné je sledovanie odborných časopisov. Tu však už treba myslieť na to, že štúdium bude mierne "rušené" témami, ktoré možno nie sú tak dôležité, ako by sa zdalo. Ak ide o časopis, často v ňom nájdete články od menej kvalitných autorov, alebo články, ktoré vznikli na základe objednávky (reklama). To môže prinášať nepríjemné dôsledky – časť informácií nie je až tak aktuálna, ako sa tvária.

Každopádne odborné časopisy sa sledovať "patrí" – minimálne nato, aby ste vedeli, čo minimálne musíte ovládať. Ak niečo vychádza v časopisoch, vedia to všetci. Ak chcete pôsobiť ako veci znalý profesionál, toto penzum informácií musíte ovládať. Aj keby vám inak neboli nanič.

Ďalším zdrojom informácií na štúdium môžu byť internetové diskusné skupiny a fóra. Je ich veľmi veľa a asi potrvá, kým nájdete tú pravú. Na internete však informácie nedostanete naservírované na striebornom podnose. Naopak. Budú poskrývané v spleti iných dát, balastu, somarín a stokrát znova a znova položených otázok.

Na internetových fórach sa teda musíte zorientovať. Oplatí sa ak ich sledujete cez filtre. E-mailové konferencie sú na to ideálne. Už po prečítaní niekoľkých príspevkov od autora sa dá usúdiť, či je to táraj, alebo múdry človek. Odporúčam: nastavte si filtre. Ľudia, ktorí veľa píšu a nič nepovedia nech sa vám pred očami v e-mailovom programe pekne skryjú. (Stačí ich správy dať označiť ako prečítané). Naopak sledujte správy ľudí, ktorí sú múdri. Často stačí sledovať len ich odpovede aby ste dosiahli všetko. Múdri autori spravidla odpovedajú stručne, logicky a k veci. Z hodinového čítania pár majlov sa čoskoro stane pár sekundová záležitosť. Prejdete si akurát, čo riešia, o čom píšu mienkotvorní prispievatelia. Nebýva ich veľa. 20% príspevkov sa zvyčajne oplatí vidieť jedným okom a z nich 20% obidvoma. Ale tie potom stoja za to.

V konferenciách sa totiž nachádzajú často špičkoví odborníci. Konzultujú, pomáhajú aj iným, pretože ich samých to posúva ďalej. Dobrým nápadom je napodobniť ich. Píšte na internetové fóra, zúčastnite sa diskusií. Pomôžte a aj vám pomôžu.

Nezabudnite, že štúdium je niečo čo si môžete kúpiť. Áno, kúpiť. Knihy, venovanie času sledovaniu noviniek, to všetko je čas a peniaze. To je vaša investícia do seba samého. Investujte. Je to možno jediná investícia, ktorá vám vynesie bez ohľadu na to, či bude kríza alebo nie.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)