Vzdelávajte sa sústavne

Sú to síce pomalé zmeny, ale práca, presnejšie jej charakter, sa postupne mení. Dnes uspejete tým lepšie, čím viac viete.

Úspešný človek vie, že práca mení v čase svoje požiadavky. Ak sa dnes v nejakej oblasti vyznáte, nestačí ju vykonávať. Musíte sa aktívne pričiniť aj o trvalé a pravidelné dopĺňanie si informácií. Vzdelanie, akokoľvek vám to asi bude pripadať otravné a 1000 krát ste to už počuli, je naozaj nutnosť. Vzdelanie vám otvára nové možnosti. Možnosti o ktorých by ste bez vzdelania nemohli ani len uvažovať – nevedeli by ste o nich.

Ak chceme urobiť nejaký plán, čo by vaše vzdelanie popri zamestnaní malo obsahovať, odporúčam nasledovný mix:

 • Vzdelanie v odbore kde pracujete
 • Vzdelanie v príbuzných odboroch
 • Všeobecné vzdelanie
 • Komunikácia, psychológia
 • Beletria a povinná literatúra

Teraz to preberme podrobnejšie.

Vzdelanie v odbore kde pracujete

Táto zložka vzdelania je asi celkom najjednoduchšia. Ak v nejakom odbore pracujete, väčšinou už ku vám nejakými kanálmi presiaknu nové informácie. Väčšinou stačí ak sa "zavesíte" na niekoľko internetových zdrojov a budete sledovať dianie a trendy. Ak robíte ako dizajnér, sledujte diskusné fóra dizajnérov a aktívne sa zúčastňujte diskusie. Hľadajte si na týchto fórach do diskusie seberovných a lepších partnerov. To vás posunie ďalej. "Nasiaknu" do vás najaktuálnejšie informácie ani neviete ako. Tu a tam niečo nebudete vedieť a aktuálne si to doštudujete. Práve to je vzdelanie, ktoré dostanete.

Samozrejme, aj knihy s odbornou literatúrou sú výbornou investíciou do seba. Kupujte všetky knihy, ktoré vychádzajú o vašom odbore. Viem, ak v nejakej oblasti robíte, spravidla viete to čo je v knihe, ba aj viac. No ruku na srdce – aj prečítanie základnej učebnice vám vždy prinesie niečo nové. Možno nie novú informáciu. Možno len nový pohľad na niečo, čo robíte rutinne. Preto nepodceňujte ani čítanie kníh, aké by ste "vedeli napísať možno aj lepšie". Mimochodom – ak máte pocit, že by ste naozaj vedeli napísať knihu, spravte to.

Vzdelanie v príbuzných odboroch

Je dobré, ak človek dokáže vidieť veci v súvislostiach. Viem. Dnes je záujem o špecialistov. Nejaký chrobák truhlík, ktorý vie zo všetkého niečo a nič poriadne nikoho nezaujíma. Dnes je heslom úspechu vedieť zo všetkého niečo a o niečom všetko. Preto si zväčšujte rozhľad. Tu by som odporúčal voliť odlišnú stratégiu vzdelávania. Nepoužívajte internet. Internet vám dáva priveľa balastu. Ak čítate o oblasti, v ktorej sa nevyznáte, nebude ľahké rozlíšiť, či čítate vatu, alebo kvalitné informácie. Stratíte čas.

Na sledovanie príbuzných odborov používajte odborné knihy. Knihy majú tú výhodu, že sú spravidla pripravené komplexne. Poskytujú väčšinou vyvážený prehľad o problematike. Napríklad ak ste grafik, je dobré, ak máte názor o webovej grafike, o reklame, o technológiách a možnostiach tlače, o digitalizácii grafiky a podobne. Tieto príbuzné odbory zvýšia vašu hodnotu na trhu práce. Ak totiž poznáte limity rôznych druhov tlače, môžete pri grafickom návrhu na tieto limity myslieť a výsledok bude optimálny. To je len jeden príklad, kedy sa vzdelanie v príbuzných odboroch hodí.  

Všeobecné vzdelanie

Je dobré mať "šajn" aj o ostatných veciach, ktoré nás obklopujú. Tu však je problém. Dnes je tak veľký objem informácií, že sa to nedá obsiahnuť. A tak asi najjednoduchšie je siahnuť ku univerzálnym balíčkom, aké ponúka školstvo. Z každého rožka troška.

Zdroje na tento druh rozhľadú sú asi najväčší problém. Noviny, televízia a časopisy sú prakticky nepoužiteľné. Živia sa čítanosťou, takže prinášajú informačný balast. Píšu tak, aby boli čítané. Takže informujú o senzáciách, pikoškách, klebetách, tragédiách. Príbehy, zábava. Málokedy niečo hlbšie, alebo nebodaj závažné.

Komunikácia, psychológia

Výhodné je veľa síl investovať do znalostí v oblasti komunikácie. Najbližším odborom tejto oblasti je psychológia a psychiatria. (Viem, psychiatria je oblasť ktorá lieči duševné choroby, ale mnoho dušenných chorôb vzniká z chybnej komunikácie, alebo chybnú komunikáciu vyvolávajú. Preto tento odbor má nečakane presne zmapované práve tieto oblasti.)

Ak budete prvotriednym znalcom a neviete jednať s ľuďmi, možno si nenájdete prácu. Alebo nájdete, ale budete mať zlý plat, alebo miesto horšie, než by ste mali mať. Je známe, že komunikácia sa dá vzdelaním značne zlepšiť. Je veľa kníh, kde sa dočítate návody na to, ako sa stať obľúbeným, bohatým. Verte, či nie, tieto knihy vám pomôžu. Ak ste sa rozhodli pre vzdelanie, určite čítajte aj také knihy, ktoré vás budú učiť ako sa lepšie prezentovať. Učte sa, ako jednať s ľuďmi. Čítajte motivačné knihy, ktoré vás vzdelajú v tom, ako si klásť vyššie ciele.

Akokoľvek sa cítite byť majstrami komunikácie, opakovanie v tejto oblasti vám môže len prospieť.

Beletria a povinná literatúra

Ak vám zostane trocha času, odporúčam do kolónky vzdelanie zahrnúť aj beletriu.

Viem, niektoré knihy o biznise a osobnom raste odporúčajú, aby ste sa vzdelávali hlavne vo svojom odbore a nestrácali čas na zábavu. Tento názor vychádza zo snahy byť čo najlepším a čo najskôr dosiahnuť úspech. Chcete peniaze? "Makajte na sebe a nezabávajte sa." Tento názor má svoje opodstatnenie, no ja by som odporúčal aj čítanie beletrie.

Čítanie čo najpestrejších kníh vám doplní vzdelanie predovšetkým v oblasti komunikácie. Tým, že čítate vety z pera rôznych autorov, vnímate rôznu skladbu viet. Naberáte nové slová – slová, ktoré možno poznáte, ale ich nepoužívate. Čítaním si tieto slová pripomeniete a neskôr ich začnete aj používať. Je dokázané, že sčítaný človek sa vyjadruje oveľa ľahšie. Má k dispozícii veľa slov, má prax, ako tvoriť vety. Vďaka tomu sa vie oveľa ľahšie vyjadriť. Ak dokáže presne formulovať čo chce, alebo čo ponúka, nevznikajú nedorozumenia, nejasnosti.

A ako voliť čo čítať a čo nie? Nuž, ak na to nemáte presný názor, čítajte proste klasiku. Ešte na základnej škole sme asi všetci mali čitateľský denník, kde sme si jeden od druhého odpisovali obsahy kníh, ktoré sme nečítali pre ich nudnosť. Alebo že by priamo z lenivosti čítať? Je vhodný čas na dospelé kolená túto chybu napraviť. Prečítajte si knihy, ktoré sa považujú za klasiku. Nechajte nech vás Shakespeare naplní myšlienkami. Nebojte sa čítať klasiku. Posunie vás ďalej.

Komentáre k článku: Vzdelávajte sa sústavne

 1. Adam Gálik 8. februára 2009

  Presne tak. Super Članok. Treba robiť toto: Učiť sa učiť sa učiť sa tak jak povedal Lenin : cože vlastne vzdelavat sa zvzdelavať sa a es 12 krat sa vzedelavat :-)

 2. gico16 3. mája 2010

  ahojte mohol by mi niekto poradit nieaku dobru knihu co sa tyka komunikacie?dakujem

 3. Miro 3. mája 2010

  gico16 jasné, je ich veľa. asi základom je Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí. na stránke http://www.uspech-ako.sk/literatura/ je pár ďalších vecí. ak hľadáte konkrétnu knihu venujúcu sa určitej oblasti komunikácie, poradí vám majiteľ shopu http://www.dobreknihy.sk/ je sčítaný a výborne sa vyzná práve v tomto segmente kníh, napíšte mu, dá vám tipy.

 4. gico16 3. mája 2010

  miro dakujem za radu uz dnes som si chcel nieaku kupit len som nevedel ze aku tak som nekupil ziadnu mam precitanych par knih od kiyosakiho ale mam pocit ze by som sa mal zamerat v prvom rade na komunikaciu tym zacina vsetko co si ty myslis miro?

 5. Miro 4. mája 2010

  gico16 presne tak, bez komunikácie sa človek nepresadí. ja si knihy kupujem tak, že listujem. ak sa mi pár minút kniha nechce pustiť z ruky, tak ma zaujala a kúpim si ju :-)

 6. gico16 4. mája 2010

  miro ahoj dnes som si kupil tu knihu ako si ziskat priatelov a posobit na ludi tak sa idem do nej pustit a potom pojdem na dalsie. a este jedna vec nevies kde by som zohnal hru cash flow? porad dik moc

 7. Miro 4. mája 2010

  tú hru dostať všelikde, aj tu http://www.dobreknihy.sk/hry/cashflow-investing-101.html držím palce

 8. gico16 4. mája 2010

  dakujem pekne

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)