Nie je titul ako titul

Vysokoškolské vzdelanie sa približuje čo najväčšiemu počtu obyvateľstva. Už skoro každé väčšie mesto má svoju vysokú školu alebo nejaké detašované pracovisko inej vysokej školy. Veľa ľudí si povie: prečo to neskúsiť, veď mám vysokú školu pod nosom, berú bez prijímačiek, stačí zaplatiť. Keďže vysoké školy nemajú právo vyberať školné, nazvali si to inak: dar alebo sponzorský príspevok.

A môžem začať študovať.

V prvom semestri mám tri zápočty a tri skúšky. Zápočty zvládam hravo, stačí odovzdať prácu v rozsahu 15 strán na akúkoľvek tému. Čiže sadnem za internet, niečo stiahnem, niečo opíšem z kníh a mám.

Skúšky? Veď platím, prečo by ma mali vyhodiť, len nech niečo viem. A to niečo je asi 30 až 50 strán na jednu skúšku, pre istotu idem na druhý termín, aby som vedel otázky z prvého termínu. A tak to pokračuje…. Po piatich rokoch: Hurá, som inžinier alebo magister!

Milí inžienieri a magistri, obracia sa vám žalúdok? Mne áno.

Ja som ukončila vysokoškolské vzdelanie pred desiatimi rokmi. Nemusela som síce zaňho platiť, ale musela som makať. V priebehu semestra dve písomky z každého predmetu, k tomu jasne určená písomná práca, cca 300 strán na každú skúšku, v jednom semestri aj šesť skúšok atď.

Najhoršie na tom je, že tí „vysokoškoláci“ si myslia, že my sme študovali tak isto.

Ale nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. Sú vysoké školy, ktoré si držia štandard, z ich lavíc vyjdú vzdelaní a schopní ľudia.

Výzva pre nádejných vysokoškolákov:

starostlivo si vyberte vysokú školu, uvedomte si, že nie je titul ako titul, vedomosti sú niečo, čo vám nikto neukradne narozdiel od majetku a tí, ktorým ide len o papier, uvedomte si, že školy na vás krásne zarábajú, platíte im vy, ale aj štát. Výber vysokej školy je rozhodnutím na celý život. Prijímajte rady od starších a skúsenejších, ale konečné rozhodnutie urobte sami. Závisí to od vás a vašich potrieb. Prioritou pre vás môže byť budúca výnosnosť vášho štúdia alebo úspech vo vašom odbore.

Najprv by ste mali pouvažovať o vlastných prednostiach, potom si urobiť takzvaný prieskum trhu a nakoniec zvážiť dôležité kritériá:

  • kvalita a prestíž školy
  • vzdialenosť od domova
  • dostupnosť a cena ubytovania na internáte alebo v podnájme
  • počet študentov na učiteľa.

Maximum informácií získate na webových stránkach škôl, v existujúcich rebríčkoch škôl, či v médiách. Ak je to možné, urobte si výlet a školu navštívte osobne. Dobrým zdrojom sú diskusné fóra, kde študenti opisujú svoje skúsenosti so školou.

Komentáre k článku: Nie je titul ako titul

  1. lubka 23. augusta 2009

    mňa už nič neprekvapí v tomto štáte a verte že moja dcéra študovala tak ako vy, poctivo, poctivo sa pripravovala na skúšky. a zrazu tu ho máš po dvoch rokoch kop do zadku a choď si doštudovať kam chceš na tvoj odbor nemáme akreditáciu!!! takže teraz neviem či nieje lepšie študovať tak ako to opisujete lebo finančne je to uplne rovnaké….

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)