Ako si uľahčiť učenie

Takmer každý z nás sa niekedy stretol s tým, že mu „horí termín“ a nestíha sa niečo naučiť. Nech už je to skúška na strednej, či vysokej škole, skúška v autoškole alebo povedzme záverečná skúška počítačového, jazykového, či iného kurzu. Každá skúška je pre nás v tej chvíli veľmi dôležitá.

Plánujeme si, ako, kde a kedy budeme na skúšku učiť a odkladáme to, kým sa dá. Jedného dňa si ale predsa len musíme povedať, že je čas sa do toho pustiť naplno. Aj by sme chceli, ale zákon schválnosti nám možno prihrá do cesty nečakanú služobnú cestu alebo nám niekto zoženie lístky na dobrý koncert vo vzdialenom meste a podobne. Premýšľame, čo teraz? Samozrejme, spraviť skúšku je pre nás priorita, ale ani ostatné veci nechceme celkom odložiť bokom. Keďže takéto situácie som sama už prežila, prezradím vám pár nápadov na to, ako sa učiť aj za neveľmi priaznivých podmienok.

Predstavme si napríklad, že cestujeme na tú služobnú cestu, koncert, alebo kdekoľvek. Prečo by sme mali čas v autobuse alebo vlaku využiť len na zízanie do prázdna alebo na kecanie so spolužiačkou/spolužiakom o tom, ako nič nevieme a nestíhame? Veď to nás ešte väčšmi vystresuje a ten termín nám už vážne horí. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sme sa v tom autobuse rozložili so skriptami, testami do autoškoly a pod. Preto si skúste pripraviť také minipomôcky do kabelky (pre ženy) alebo príručnej tašky (pre mužov):

Kartičková metóda:

Nastrihajte si doma výkresy na obdĺžniky tak, aby vám vyšlo 9 obdĺžnikov, t.j rozdeľte si šírku aj výšku výkresu na 3 časti. Na každom z tých 9tich obdĺžnikov si približne s strede spravte dierovačom dierku. Cez dierku prevlečte buď krúžok na kľúče, alebo kúsok drôtiku a tým ich spojte. Na takto spojené kartičky si môžete písať rôzne témy, napríklad slovíčka z cudzieho jazyka a ukladať si ich podľa abecedy. Alebo si tam uložte otázky na skúšku poľa čísiel otázok. Prikladať si môžete ľubovoľne, stačí otvoriť krúžok a vložiť novú tému. Alebo vybrať, ak už niektorú z nich ovládate a nemusíte sa ňou zaoberať.

Veľkou výhodou je, že si môžete kartičky vytiahnuť pohodlne kdekoľvek, nemusíte sa rozkladať s učebnými materiálmi. Ďalšia výhoda je, že pri písaní kartičiek určite niečo z textu „pochytíte“, zapíše sa vám do pamäte. Posledná a nie zanedbateľná výhoda je, že kartičky sú ľahko skladovateľné a „schovateľné“ na skúške, čiže môžu poslúžiť aj ako ťahák. Ja som si

takéto kartičky ani po skončení štúdia nezahodila a verte mi, že sa k nim neraz vraciam, ak si niečo dôležité potrebujem overiť.

Pásiková metóda:

U mňa s osvedčila v učení sa otázok z teórie v autoškole (písomné testy). Počas navštevovania autoškoly si musíte zvyčajne zakúpiť učebnicu, na konci ktorej sú rôzne varianty otázok na testy. Tie ak zvládnete, mali by ste byť na písomné testy dostatočne pripravený. Ale čo s tým, že otázok je viac ako sto? Ako sa ich naučiť všetky? Asi začnete tak ako ja: pekne od prvej otázky. Čoskoro prídete na to, že pri cca 20tej otázke ste už mimo a nevnímate svet. Odídete od toho, že na dnes aj stačilo. Na druhú deň sa k tomu vrátite, zas od začiatku, prípadne začnete od konca, ale do stredu otázok sa vám stále nedarí dostať. Začnete aj uvažovať, či nestrácate čas tým, že sa venujete aj otázkam, ktoré sú pre vás úplne jednoduché (hoci si ich len prečítate a už viete odpoveď). Ale neostáva vám už toľko energie a pozornosti na tie ťažšie otázky. Takto to fungovalo aj u mňa a preto som si vymyslela „pásikovú“ metódu. Spočíva v tom, že si prefotíte zadné strany učebnice, kde sa nachádzajú písomné testy. Otázky si nastrihajte na pásiky podľa veľkosti textu a na zadnú stranu papiera napíšte odpoveď. Už len tým, že si to budete pripravovať, sa učíte, takže to nie je strata času, nemajte obavy J.

Pripravte si 3 misky, nádoby, krabice a pod. Ja to tu v článku budem nazývať „misky“, ale môže to byť akákoľvek nádoba, skrátka niečo, do čoho si budete po zodpovedaní otázky vkladať. A začnite. Z kôpky otázok si po zamiešaní vezmite prvú a skúste na ňu odpovedať (odpoveď máte na druhej strane papiera, takže si ju hneď môžete overiť). Je to najľahšia otázka pod slnkom a ste si odpoveďou istí? Dajte ju do prvej misky, kam budete dávať najjednoduchšie otázky, čiže také, ktorými sa nebudete musieť takmer vôbec ani zapodievať. Do druhej misky si vkladajte také otázky, pri ktorých ste s odpoveďou váhali, čiže nie ste si na 100% istí, či je to tak, alebo ste si len „správne natipovali odpoveď. No a do tretej nádoby dávajte také otázky, ktoré sú pre vás najťažšie. Je pochopiteľné, že počas učenia sa treba venovať najmä tretej miske. Až keď sa blíži termín skúšky načrite aj do tej druhej a nakoniec zmiešajte otázky aj s prvou miskou, len tak na preverenie vedomostí.

Mne táto metóda pomohla a keď mi pár dní pred skúškou v autoškole známi poradili, že interaktívne testy sú aj na internete a učí sa z nich veľmi dobre, už som si na tých testoch len preverila, že som sa učila správne a že sa nemám čoho báť. Podarilo sa mi testy napísať na plný počet bodov a dúfam, že sa to podarí aj vám. Na plný počet možno ani netreba, stačí tak, aby sme skúškou prešli, nie?

Napísala Mortysha

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)