Vzdelávanie

Kým človek študuje, spravidla sa mu do toho veľmi nechce. Vzdelávanie je pre väčšinu dosť otravná záležitosť. Škola nás núti preberať látku, ktorá asi nikdy nebude použiteľná pre výkon zamestnania. A mnohých ľudí to odradí. Neprospievajú a tak skončia len základnú školu, možno zvládnu učňovku. Je pravda, že remeslo má zlaté dno, no to dno je dosť hlboko a málokto si naň siahne. Väčšinu málo vzdelaných ľudí čaká len práca a malá pláca. Vykašľali sa na vzdelávanie, celý život nesú dôsledky.

Aj to "zbytočné" systematické vzdelávanie má svoj zmysel. Možno vaša práca bude na míle vzdialená od zemepisu, dejepisu, či výtvarnej výchovy. To je fakt. Ale systematické vzdelávanie z rôznych oblastí vkladá do mozgu študenta kód. Je to isté rozšírenie, rozhľad. Ak si viete veci spojiť do súvislostí, ste vo výhode. Vzdelávanie je výhodné v tom, že do vás "pumpuje" práve tie informácie, ktoré vás nezaujímajú. Bez neho by ste sa k nim jednoducho nedostali.

Mať vysokú školu je výhodné. Veľa firiem si ako samozrejmú požiadavku na dobré pracovné miesta kladie práve absolutórium. A je to logické. Ak chcete medzi mnohými ľuďmi nájsť tých najlepších, je to náročné. No ak sa sprísnia kritériá, odpadne veľa z kandidátov. Viem, je to nespravodlivé. Mnoho ľudí, ktorí majú napríklad nedokončenú vysokú školu ovládajú svoju profesiu. Je nespravodlivé, že vypadli. Ale také sú pravidlá hry. Je to mechanický výber. Ak nechcete manuálnu prácu, musíte vedieť. Žijeme v dobe, kedy je sústavné vzdelávanie nutnosť – po celý život, nielen v škole.

Nedávno som počul kúsok z rozhovoru niekoľkých mladých ľudí. Bavili sa o vzdelaní. Bolo zjavné, že ostatní majú pomerne nízke vzdelanie, možno učňovku. Jeden práve rozprával o tom, aká je to práca pripraviť sa na maturitné skúšky. Bol na gymnáziu. Ostatní sa uškŕňali asi v tom zmysle, že nejaký papier nemá dnes žiadnu váhu. No on sa nedal a priznal sa, že plánuje vysokú školu. To už zožal ten pravý výsmech. Škola? Načo sa trápiť? Načo kadejaké vzdelávanie?

Nuž kým sme mladí, máme na školu často zlý názor. Ani mne sa nechcelo učiť. No keby som sa nebol učil, ostala by mi možno nejaká otravná manuálna práca. Je fakt, že mnoho profesií vyžaduje taký ten malý detail – byť abslolventom nejakej školy. Aj keď v dnešnom svete práca za počítačmi mierne stiera nutnosť kvalifikácie, riadne, systematické štúdium sa ťažko nahrádza. A keďže o dobré pracovné miesta je veľký záujem, firmy si zužujú výber medzi záujemcami. Možno máte strednú školu a výborne sa vyznáte v počítačoch. No firma, v ktorej by ste (objektívne) mohli úspešne pracovať si do inzerátu dá trebárs takýto text: "Voľné pracovné miesta pre vysokoškolsky vzdelaných a technicky orientovaných…" A tak ďalej. Spadla klietka. A keď sa vám aj pritrafí práca na pozícii, ktorá by vyžadovala vyššie vzdelanie, často budete robiť to čo vysokoškolák, no s platovým zaradením stredoškolákov. A ten rozdiel vás bude poriadne štvať.

Komentáre k článku: Vzdelávanie

 1. mv 14. augusta 2009

  Neviem prečo ale v dnešnom svete každý hovorí o manuálnej práci ako o práci – pre debilov. Vezmime to z tej druhej stránky. Možno že pre iného je opačná forma práce pre debilov. A asi sa nikdy nedozvieme kto si svoju prácu dokáže vykonať kvalitnejšie alebo tak aby poriadne zarobil. Takto by sa malo rozmýšľať na trhu práce: ten kto si prácu vykoná kvalitnejšie a lepšie, nech je aj adekvátne ohodnotený a nie jednou osobou (ten kto rozhoduje o výplate) ale spoločnosťou (nemyslím na s.r.o. atd.) . Čo tým chcem povedať: Naša? Vaša spoločnosť je ešte v 21. storočí veľmi primitívna.

 2. enigma 16. mája 2010

  Ja mam len strednu odbornu skolu bez maturity. Moja priatelka ma poziadala aby som ju ucila na pocitaci aspon zaklady a to ma maturitu. Takze ti bez maturity su sprostejsi / podla nazorov tych mudrych/ Ako sa to takto moze brat. Moja ina kamaratka si dorobila maturitu uz v pracovnom pomere pred par rokmi. Hovorila mi akym sposobom. Cize keby som si teraz dorobila maturitu ziskam ju vlastne podvodmi, ale hlavne ze mam papier. Tie podvody myslim tym, ze skusajuca profesorka jej napriklad napisala aj bez skusania trojku. Takze ide tu o papier nie o vzdelanie. Cize ja som taka sprosta a neinteligentna ked nemam papier ze mozem akurat ist kopat kanale. Aj to asi v nablizsej dobe s maturitou.

 3. robi 18. marca 2011

  Problem tkvie v tom, že nie vždy pracovné miesta vyžadujú to,čo si firmy napíšú do požiadavok. To im vytvára možnosť tlaku na čo najmenšie ohodnocovanie ludí, užívania obáv o zamestnanie a robotu. Tý čo to vedia, vďaka známým užijú týchto známych a cesta volná. Ani po viac ako 20 rokoch tu nie je tlak na celoživotné vzdělávanie, to je ďalšia chyba od štátu, lebo zahraničný investor ide tam kde nájde to čo hlľadá, ústretovosť od štátu, zamestnancov a pracovníkov. Ak luďom, ktorí za velké peniaze riadi tento štát je jedno, ako krajina vyzerá, kolko ľudia zarábajú, hlavne, keď si zariadili dobrý život sami, tak sa nemôžme čudovať. Je to smutné a škoda, že pretieklo toľko miliárd mimo celoslovenské a teraz idú horkasté plody. Ľutujem mladú generáciu, jej budúcnosť je ťažká.

 4. Tia 12. júla 2011

  Úplne súhlasím s mv,ja mám dve maturity,na vysokú školu ma neprijali a pravdupovediac v tom čase som o ňu ani nemala veľký záujem.Teraz mám prácu ,ktorá ma síce baví,ale stretávam kolegyne s vyšším vzdelaním a určite nie vyšším intelektom a to ma dosť irituje,pretože viem,že často dokončili štúdium len pomocou financií a kadejakých podvodov.Sama matka jednej takej študentky mi povedala,že jej sama ako učiteľka vypracovávala všetky práce.Potom kde je spravodlivosť?A takíto ľudia potom pracujú lepšie?Nedajte sa vysmiať!

 5. Veri 31. marca 2012

  S clankom uplne suhlasim, s reakciami na clanok uz tak velmi nie. Odpovedali prevazne ludia ako pisu bez papiera. Opisuju kamaratov, co dostali „papier“ za peniaze. Studium je sebazaprenie a aj ked to bude ktokolvek akokolvek znizovat, odlahcovat a ohovarat, ten kto studuje si musi odopriet vela veci a ist citat, ucit sa. Je to len o tom, ci sa mi chce alebo nechce. Ak niekto studuje, rozsiruje si prehlad, ma vedomosti. Mozno sa niekedy stane, ze sa niekomu podari podplatit nejaku jednu ucitelku, ale nefunguje to zdaleka na vsetkych, na cele studium. Je to len o tom zatnut zuby a ucit sa. Ak to niekto zlahcuje, tak mi to pripada scasti ako obhajenie si toho, ze jemu samemu sa nechce studovat a scasti ako zavist a ponizovanie zasluh toho druheho, aby sa sam necitil ponizeny. Ja sama od svojich siestich rokov studujem, pocitala som to, je to teraz dvadsattri rokov, ucim studentov na vysokej skole a mozem povedat, ze som zatial nikomu nedala zapocet ani skusku zadarmo. Kazdy, kto presiel cezo mna sa musel ucit, tak ako ja sama. A toto vsetko – moje vedomosti, vedomosti mojich studentov maju vysoku cenu, nie je to len papier.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)