6 krokov, ako zosta┼ą v pohode po strate zamestnania

…alebo strata pr├íce nemus├ş vies┼ą k z├║falstvu

Medzin├írodn├ę v├Żskumy z┬áoblasti psychol├│gie a┬ápsychiatrie unisono potvrdzuj├║, ┼że nezamestnanos┼ą je hlavn├Żm rizikov├Żm faktorom vzniku klinickej depresie, a┬áto aj u┬ájedincov, ktor├ş nemaj├║ na rozvinutie tohto chorobn├ęho stavu genetick├║ predispoz├şciu. Je to dan├ę predov┼íetk├Żm dobou, ktor├║ ┼żijeme ÔÇô na┼íu identitu a┬áintegritu ur─Źuje do zna─Źnej miery pr├íve na┼ía pr├íca a┬ásebarealiz├ícia.

Dobrou spr├ívou je, ┼że existuj├║ triky, pomocou ktor├Żch sa d├í pomerne ├║spe┼íne pred├şs┼ą rozvoju ob├ívan├Żch a bolestn├Żch pr├şznakov, ako s├║ prehnan├Ż a┬ádlhotrvaj├║ci sm├║tok, pesimizmus, spomalen├ę myslenie a┬ákonanie, strata z├íujmu o┬áokolie a┬ámotiv├ície k┬ábe┼żn├Żm ─Źinnostiam, pocity menejcennosti a pr├ízdnoty ved├║ce niekedy a┼ż my┼ílienkam na samovra┼żdu.

Ak by ste sa toti┼ż dostali do tak├ęhoto psychick├ęho stavu, pri h─żadan├ş pr├íce a┬ápl├ínovan├ş krokov pre ├║spe┼ín├ę od┼ítartovanie va┼íej bud├║cej kari├ęry by v├ís to mohlo zna─Źne hendikepova┼ą! V┬áhor┼íom pr├şpade dokonca ÔÇô na dlh┼í├ş ─Źi krat┼í├ş ─Źasov├Ż ├║sek ÔÇô celkom zablokova┼ą!

Po─Ćme sa spolo─Źne pozrie┼ą na nieko─żko psychol├│gmi odpor├║─Źan├Żch ÔÇ×grifovÔÇť, ktor├ę v├ím nedovolia padn├║┼ą do za─Źarovan├ęho kruhu ÔÇ×nezamestnaneck├ęho bluesÔÇť.

  1. Rozpoznajte znaky za─Ź├şnaj├║cej depresie

Toto je prv├Ż, ale ve─żmi strategick├Ż krok! Je d├┤le┼żit├Ż tak pre v├ís, ako aj pre va┼íich rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov pr├şpadne priate─żov. Pre nich mo┼żno e┼íte viac, preto┼że sa v├ís vidia objekt├şvnej┼íou optikou, ako vy sami seba. Niekedy dok├í┼żu ove─ża sk├┤r rozpozna┼ą, ┼że to s┬ávami ide z┬ákopca a┬ázatiahnu┼ą za z├íchrann├║ brzdu!

Ak├ę s├║ teda varovn├ę sign├íly nastupuj├║cej depresie? Predov┼íetk├Żm treba zobra┼ą do ├║vahy, ak├ęho ste pohlavia. Sympt├│my u┬ámu┼żov sa toti┼ż pomerne dos┼ą l├ş┼íia od t├Żch, ktor├ę sa prejavia u┬áne┼żnej┼íej polovi─Źky ─żudstva.

Z┬áh─żadiska diagnostikovania depresie s├║ na tom hor┼íie mu┼żi, preto┼że oproti ┼żen├ím sa podstatne zriedkavej┼íie venuj├║ svojmu vn├║tru a┬áe┼íte ojedinelej┼íie vyh─żad├ívaj├║ odborn├║ pomoc.

Ak aj na sebe spozoruj├║, ┼że nie─Źo nie je v┬áporiadku, v├Ą─Ź┼íinou zv├ş┼ąaz├ş ÔÇ×chlapsk├ŻÔÇť pr├şstup a┬ásna┼żia sa emocion├ílne vybalansova┼ą na vlastn├║ p├Ąs┼ą a┬áe┼íte k┬átomu neve─żmi rozumn├Żmi sp├┤sobmi.

Koniec koncov, pos├║─Ćte sami! ┼Żeny sa sna┼żia ÔÇ×lie─Źi┼ąÔÇť nastupuj├║cu, ale aj rozvinut├║ depresiu jej ÔÇ×zajedan├şmÔÇť, s┬ápomocou kamar├ítok ─Źi do┼żadovan├şm sa v┼íetk├Żch mo┼żn├Żch prejavov ÔÇ×l├ískyÔÇť, ktor├ę s├║ v┬áich bezprostrednom dosahu.

Mu┼żi? S┼ąa┼żova┼ą sa zn├ímym nebud├║, a┬áto ani pri pive! Narieka┼ą u┼ż nebud├║ v├┤bec, ─Źes┼ą v├Żnimk├ím! Sk├┤r zvolia p├ír poh├írikov ÔÇ×na uvo─żnenieÔÇť nad svoj be┼żn├Ż ┼ítandard, v┬áhor┼íom pr├şpade siahnu aj po in├Żch ÔÇ×relaxa─Źn├ŻchÔÇť l├ítkach. Medzi ob─ż├║ben├ę mu┼żsk├ę ÔÇ×vytes┼łova─ŹeÔÇť zl├Żch pocitov patria aj bezduch├ę pozeranie telev├şzie a┬ásex, niekedy aj v┬ánadmormat├şvnych d├ívkach.

Mu┼żom, na rozdiel od ┼żien, rob├ş v├Żrazn├ę probl├ęmy hovori┼ą o┬ávlastn├Żch pocitoch z├║falstva a┬ápochybnostiach o┬ásebe. E┼íte lep┼íie vyjadren├ę: podobn├ę em├│cie maj├║ ┼ąa┼żkosti si v├┤bec pripusti┼ą. Nespr├ívne si ich toti┼ż interpretuj├║ ako prejav slabosti a prehry.

┼Żeny depresia sk├┤r spoma─żuje, u┬ámu┼żov sa v├Ą─Ź┼íinou prejavuje sk├┤r naopak: poci┼ąuj├║ nepokoj, nervozitu a┬áprejavuj├║ sa horliv├Żm spr├ívan├şm. ┼Żeny sa sna┼żia vyhn├║┼ą konfliktom za ka┼żd├║ cenu, mu┼żi ich vytv├íraj├║!

┼Żeny s├║ sk├┤r smutn├ę, apatick├ę a┬ám├ílovravn├ę. Mu┼żi s├║ podr├í┼żden├ş, v├Żbu┼ín├ş a┬ástoj ─Źo stoj sa sna┼żia obh├íji┼ą svoje zranen├ę ego pred cel├Żm svetom. ┼Żeny sa obvi┼łuj├║, mu┼żi maj├║ tendenciu vini┼ą z┬ánepriaznivej situ├ície druh├Żch ─żud├ş ─Źi neblah├ę okolnosti.

D├ímy maj├║ lep┼íie funguj├║ci ÔÇ×varovn├Ż syst├ęmÔÇť, v─Ćaka ktor├ęmu ove─ża r├Żchlej┼íie pr├şdu na to, ┼że sa nad nimi za┼ąahuj├║ mra─Źn├í s┬án├ízvom depresia. P├íni sa bud├║, naopak, donekone─Źna s┼ąa┼żova┼ą na z├ívraty, bolesti hlavy a probl├ęmy so sp├ínkom, o┬áktor├Żch pr├ş─Źine ani len nezauva┼żuj├║.

Z┬ápochopite─żn├Żch d├┤vodov s├║ mu┼żi, u┬áktor├Żch sa rozvinuli viacer├ę pr├şznaky depresie v┬áomnoho vy┼í┼íom riziku potenci├ílneho samovra┼żedn├ęho spr├ívania.

  1. Doprajte si pauzu

─îi u┼ż sa v├ím to p├í─Źi alebo nie, pravda je tak├í, ┼że v├ím ┼żivot prihral ─Źas na pauzu. Pr├şpadne, nepl├ínovan├ę neplaten├ę vo─żno, nazva┼ą si to m├┤┼żete, ako len chcete.

Sk├║ste sa na cel├║ situ├íciu pozrie┼ą pozit├şvnou optikou: napr├şklad tak, ┼że aj ke─Ć ste to mo┼żno ne─Źakali a┬áur─Źite ste to nechceli, v├í┼í ┼í├ęf v├ím dal pad├íka vlastne v direkt vhodnom ─Źase. Lep┼íie povedan├ę, o┬áp├Ą┼ą min├║┼ą dvan├ís┼ą!

U┼ż aj tak ste boli z┬átoho neut├şchaj├║ceho koloto─Źa nato─żko unaven├ş a┬ávyhoren├ş, ┼że keby ste potiahli e┼íte chv├ş─żu, s┬ánajv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou by ste sa minim├ílne nervovo zr├║tili.

Vynikaj├║co funguje, ke─Ć si v┬ámysli predstav├şte v┼íetko, ─Źo ste na svojej predch├ídzaj├║cej pr├íci skuto─Źne z┬ádu┼íe nen├ívideli.

Boli to unavuj├║ce a┬áz┬áv├í┼ího poh─żadu ni─Ź nerie┼íiace pondelkov├ę porady? Arogantn├ę jednanie v├í┼ího ┼í├ęfa s┬áporuchou spr├ívania, ktor├ę si v├┤bec neuvedomoval?

Otravn├ę telefon├íty, ktor├ę v├ís pravidelne vyru┼íovali a┬ávyv├ídzali z┬ákoncentr├ície? Neprajn├ş kolegovia s┬ápostojom ÔÇ×do o─Ź├ş med, za chrbtom jedÔÇť?

Nezaplaten├ę nad─Źasy? Stres vypl├Żvaj├║ci z┬ánedokon─Źen├Żch ├║loh, ktor├ęho ste sa nevedeli strias┼ą ani cez v├şkend?

Nech u┼ż v├ís v┬ápr├íci hnevalo, deprimovalo a┬áfrustrovalo ─Źoko─żvek, nap├ş┼íte si to na papier. Tak├Żto zoznam negat├şv v├ím, kedyko─żvek sa k┬ánemu vr├ítite, aby ste si ho pre─Ź├ştali, pom├┤┼że vidie┼ą stratu v├í┼ího zamestnania z┬átej svetlej┼íej, pozit├şvnej perspekt├şvy.

Ak budete dostato─Źne akt├şvni a┬áchyt├şte svoj osud za pa─Źesy, pravdepodobne u┼ż ─Źoskoro sa ocitnete v┬áhektickom koloto─Źi u┬ásvojho nov├ęho zamestn├ívate─ża. Tak pre─Źo si nevychutna┼ą chv├ş─żu odpo─Źinku?

M├í to svoje v├Żhody. Kone─Źne m├íte dostatok ─Źasu na to, aby ste si utriasli svoje my┼ílienky a┬áop├Ą┼ą sa dostali bli┼ż┼íie k┬ásvojim pl├ínom a┬án├ípadom, ktor├Żch realiz├íciu ste museli odlo┼żi┼ą kv├┤li ÔÇ×krys├şm pretekomÔÇť, ktor├Żch ste boli doteraz priamym ├║─Źastn├şkom.

  1. Pustite sa do práce

Sk├┤r ne┼ż sa za─Źnete c├şti┼ą pr├şli┼í pohodlne pobehuj├║c bezmy┼ílienkovite vo svojom ┼żupane ─Źi py┼żame po byte a┬áza─Źnete poci┼ąova┼ą nevysvetlite─żn├ę v├Ż─Źitky svedomia, ke─Ć v┬átelev├şzii vynech├íte jeden diel svojho ob─ż├║ben├ęho seri├ílu alebo talkshow, urobte jednu z├ísadn├║ vec: zamestnajte sa zmysluplnou ─Źinnos┼ąou!

To, ┼że moment├ílne sa na v├í┼í bankov├Ż ├║─Źet nepripisuje mesa─Źn├í v├Żplata, e┼íte neznamen├í, ┼że nem├íte pr├ícu! V┬áskuto─Źnosti ich m├íte viacero a┬á─Ź├şm sk├┤r sa do nich pust├şte, t├Żm lep┼íie pre v├ís. Aj┬áva┼íe du┼íevn├ę zdravie!

V┬áprvom rade opr├í┼íte svoj ┼żivotopis a┬ásk├║ste v┬á┼łom vyzdvihn├║┼ą tie sk├║senosti, znalosti a┬ákvalifik├íciu, ktor├ę pova┼żujete za svoje plusy, svoju potenci├ílnu konkuren─Źn├║ v├Żhodu oproti in├Żm uch├ídza─Źom.

Aspo┼ł ┼ítyri hodiny denne sa venujte akt├şvnemu h─żadaniu pr├íce, ─Źi u┼ż telefonicky, osobne, alebo prostredn├şctvom internetu. Ak je moment├ílne trh pr├íce doslova ÔÇ×zamrznut├ŻÔÇť, ani tak nepo─żavte z┬átejto svojej ÔÇ×┼ítvorhodinovkyÔÇť.

Ak pr├íve nereagujete na dostupn├ę pracovn├ę ponuky, preh─żad├ívajte internet a┬áh─żadajte in├ę mo┼żnosti z├írobku. Pr├şpadne si ─Ź├ştajte ─Źl├ínky o┬áh─żadan├ş pr├íce, pracovnom trhu alebo psychologicko-motiva─Źn├ę texty venuj├║ce sa tejto tematike.

Vyhnite sa sk─║znutiu k┬á─Ź├ştaniu bulv├íru. Pam├Ątajte, ste v┬ápr├íci! Aj h─żadanie pr├íce a┬ávlastn├ę sebazdokona─żovanie je teraz va┼íe zamestnanie! Zamestn├ívate─ż by v├ím nedovolil v┬ápracovnej dobe len tak si klika┼ą na webe. Nedovo─żte si to ani vy sami: bu─Ćte v┬átomto na seba pr├şsni!

Prehodno┼ąte svoju doteraj┼íiu kari├ęru a┬ázamyslite sa nad t├Żm, ─Źi by ste nemohli za─Źa┼ą robi┼ą na nie─Źom inom, mo┼żno atrakt├şvnej┼íom. Napr├şklad aj na vlastn├║ p├Ąs┼ą, ako ┼żivnostn├şk! U─Źte sa st├íle nie─Źo nov├ę, ─Ź├şm vy┼í┼í├şm cenzom vedomost├ş budete disponova┼ą, t├Żm vy┼í┼íia je ┼íanca, ┼że preraz├şte! Budete ma┼ą toti┼ż ─Źo pon├║knu┼ą!

Dajte o┬ásebe vedie┼ą na soci├ílnych sie┼ąach a┬áh─żadajte vhodn├ę kontakty aj prostredn├şctvom t├Żchto komunika─Źn├Żch kan├ílov. ─Żudia, ktor├ş by v├ím mohli pom├┤c┼ą, alebo v├ís niekam nasmerova┼ą, s├║ na dosah doslova pod va┼íimi prstami ┼ąukaj├║cimi do kl├ívesnice ÔÇô na Facebooku, Twitteri, Google+ ─Źi na profesion├ílnej sieti LinkedIn.

─Äal┼íiu ─Źas┼ą d┼ła vypl┼łte starostlivos┼ąou o┬ádom├ícnos┼ą, o┬árodinu, pr├şpadne sa anga┼żujte v┬álok├ílnej charite. Zabezpe─Ź├ş v├ím to kontakt s┬á─żu─Ćmi a┬áv┬á┼żivotopise to tie┼ż bude vyzera┼ą dobre: v┬áo─Źiach zamestn├ívate─ża sa uk├í┼żete ako akt├şvny ─Źlovek, ktor├Ż nen├ívid├ş ne─Źinnos┼ą.

  1. Za─Źnite ┼żi┼ą zdrav┼íie

Spome┼łte si teraz na jednu zo svojich oblig├ítnych v├Żhovoriek, ktor├║ ste ─Źasto pou┼ż├şvali na ospravedlnenie svojich prib├║daj├║cich kilogramov e┼íte po─Źas obdobia, ke─Ć ste boli zamestnan├ş: ÔÇ×Som nato─żko vy┼ąa┼żen├Ż v┬ápr├íci, ┼że nem├ím ─Źas, ani energiu cvi─Źi┼ą.ÔÇť

Nu┼ż, situ├ícia sa zmenila: teraz u┼ż toho ─Źasu m├íte dos┼ą! Tak sa prekonajte a┬áza─Źnite sa h├Żba┼ą! Nemus├şte to hne─Ć preh├í┼ła┼ą, na za─Źiatok v├ím celkom posta─Ź├ş, ke─Ć budete napr├şklad na n├íkupy chodi┼ą pe┼íky alebo na bicykli s┬áruksakom na chrbte.

Alebo si doprajte denne aspo┼ł hodinov├║ prech├ídzku. Vyvetr├íte si hlavu a┬áz├írove┼ł urob├şte nie─Źo pre svoje zdravie. A┬ánielen to fyzick├ę, ale aj du┼íevn├ę! Nie je ┼żiadnym tajomstvom, ┼że pohyb pom├íha udr┼żiava┼ą spr├ívnu hladinu horm├│nov zodpovedn├Żch za dobr├║ n├íladu. Pohyb je najlep┼íie antidepres├şvum!

Vedci s├║ v┬átomto smere jednohlasn├ş: ┼żivot je pohyb a┬ápohyb v├ís ochr├íni nielen pred depresiou, ale odstr├íni aj ├║zkos┼ą a┬ásklony k┬áprehnan├Żm a┼ż agres├şvnym reakci├ím a┬ázv├Ż┼íi va┼íu frustra─Źn├║ toleranciu na zdrav├║ ├║rove┼ł.

U┼ż star├ş Rimania hovorili, ┼że v┬ázdravom tele je zdrav├Ż duch a┬ámali stopercentn├║ pravdu! Sk├║ste si okrem pohybu dopria┼ą aj zdrav┼íie a┬ámenej kalorick├ę jedl├í. Verte, ┼że s┬áub├║daj├║cimi kilami sa budete c├şti┼ą ─Źoraz lep┼íie a┬áva┼íe sebavedomie tie┼ż v├Żrazne porastie.

Budete tak hrd├ş nielen na to, ┼że sa akt├şvne sna┼ż├şte presun├║┼ą na nov├║ kari├ęrnu dr├íhu prostredn├şctvom sebavzdel├ívania (pozrite si predch├ídzaj├║ci bod), ale aj na to, ┼że sa po rokoch op├Ą┼ą dost├ívate do tej spr├ívnej fyzickej formy.

  1. Urobte si re┼żim d┼ła

U┼ż ste iste po─Źuli nie─Źo o┬ácirkadi├ínnom re┼żime, ─Źi┼że vn├║torn├Żch hodin├ích n├í┼ího organizmu, ktor├ę v┬ápresne ur─Źen├Żch intervaloch po─Źas cel├ęho 24-hodinov├ęho cyklu riadia kol├şsanie telesnej teploty, vylu─Źovanie niektor├Żch horm├│nov a┬ádokonca aj n├í┼í metabolizmus.

Ak si nechcete tieto svoje perfektne funguj├║ce hodiny ÔÇ×roz┼ítelova┼ąÔÇť, dodr┼żiavajte pravideln├Ż denn├Ż re┼żim. Vst├ívajte pravidelne r├íno v┬áur─Źit├║ hodinu a┬áÔÇ×dochv├ş─żniÔÇť bu─Ćte aj ve─Źer pri ukladan├ş sa na sp├ínok.

Interval medzi t├Żmito hrani─Źn├Żmi ─Źas┼ąami d┼ła si dobre zorganizujte. In├Żmi slovami: urobte si denn├Ż harmonogram ─Źinnost├ş a┬ástriktne sa ho dr┼żte. Berte to tak, akoby ste pracovali z┬ádomu. Koniec koncov, vlastne aj pracujete!

Po ra┼łajk├ích si m├┤┼żete zacvi─Źi┼ą, alebo ├şs┼ą von na prech├ídzku. Ke─Ć sa vr├ítite, dajte si svoju ÔÇ×┼ítvorhodinovkuÔÇť ur─Źen├║ na h─żadanie pracovn├Żch pr├şle┼żitost├ş a┬ásebavzdel├ívanie.

Nasledova┼ą m├┤┼że ─żahk├Ż obed a┬ápr├íca okolo dom├ícnosti, popoludn├ş sa m├┤┼żete venova┼ą de┼ąom alebo bl├şzkym pr├şbuzn├Żm, na ktor├Żch ste predt├Żm mali ┼żalostne m├ílo ─Źasu.

Ve─Źer sa sna┼żte zrelaxova┼ą seba aj man┼żela/man┼żelku, druha/dru┼żku a┬ápokia─ż m├┤┼żete, namiesto sledovania telev├şzie sa rad┼íej venujte jeden druh├ęmu a┬átento ─Źas vyu┼żite na vz├íjomn├║ komunik├íciu. Pr├şpadne aj brainstorming o┬átom, ─Źo a┬áako ─Ćalej.

Ak bez telev├şzie neviete vydr┼ża┼ą, tak sa aspo┼ł sna┼żte pozera┼ą pohodovej┼íie programy. ┼Żiadne n├ísilie, prestrelky, nah├í┼ła─Źky, trilery, ani horory. Tie v├ím bud├║ iba podvedome zhor┼íova┼ą n├íladu a┬át├║ si predsa chcete zachova┼ą bodr├║. ─îo tak prepn├║┼ą na ne┼íkodn├ę dokument├írne kan├íly?

Ak ani to nezvl├ídate, tak sa sna┼żte dodr┼ża┼ą aspo┼ł jedno z├íkladn├ę pravidlo: telev├şzia len ve─Źer a┬ánajviac na dve hodiny! V┬á┼żiadnom pr├şpade ju nezap├şnajte cez de┼ł!

S┬ávysokou pravdepodobnos┼ąou by ÔÇ×rozladilaÔÇť v├í┼í re┼żim, ktor├Ż ste si dali z├ív├Ązok dodr┼żiava┼ą. A┬áto nie je v├Żmysel, ale empiricky potvrden├Ż fakt, pred ktor├Żm varuj├║ v┼íetci psychol├│govia.

  1. Str├í┼żte si my┼ílienky a┬ázosta┼łte pozit├şvni

Pozit├şvne myslenie je dnes ÔÇ×inÔÇť a┬áv┼íade sa o┬á┼łom ve─ża p├ş┼íe. Niekedy aj nezmysly a┬ápolopravdy. Nejde o┬á┼żiadne ─Ź├íry-m├íry, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu vyjs┼ą z┬áka┼żdej situ├ície ako v├ş┼ąazom, ale… Jedno je ist├ę: ak ste naladen├ş na to dobr├ę a┬ádok├í┼żete odfiltrova┼ą zbyto─Źn├ę negat├şvne my┼ílienky, va┼íe ┼íance na ├║spech sa v├Żrazne zvy┼íuj├║!

Dobr├Żm pr├şkladom s├║ v┬átomto smere ┼íportovci. Od n├ís, ÔÇ×oby─Źajn├ŻchÔÇť ─żud├ş sa odli┼íuj├║ jednou d├┤le┼żitou vlastnos┼ąou ÔÇô svoju pozornos┼ą takmer bezv├Żhradne zameriavaj├║ na bud├║ce ├║spechy bez toho, aby sa zbyto─Źne ocitali v┬ástave, ktor├Ż je n├ím mnoh├Żm d├┤verne bl├şzky.

O┬áakom stave je re─Ź? Zvykne sa mu hovori┼ą paral├Żza z┬áanal├Żzy! In├Żmi slovami, ─Ź├şm viac v┼íetko dopodrobna rozober├íme a┬áobraciame zo v┼íetk├Żch mo┼żn├Żch str├ín a┬áuhlov, t├Żm viac zatem┼łujeme vlastn├║ predstavu ├║spechu a┬ádovo─żujeme, aby na┼íe myslenie a┬áspr├ívanie ovplyv┼łovali ne┼żiaduce toxick├ę my┼ílienky.

Ka┼żd├í cesta k┬á├║spechu je dl├í┼żden├í drinou a┬áje celkom samozrejm├ę, ┼że nie ka┼żd├Ż pokus mus├ş z├íkonite hne─Ć kon─Źi┼ą triumfom. Ne┼żijeme predsa v┬ározpr├ívke, ale v┬árealite!

D├┤le┼żit├í je v┼íak pr├íve t├í spomenut├í drina: treba sk├║┼ía┼ą, sk├║┼ía┼ą, sk├║┼ía┼ą… a┬ánevzd├íva┼ą sa! Ak dovol├şme, aby n├ís ovl├ídli my┼ílienky typu ÔÇ×ktovie ─Źi sa to v├┤bec oplat├şÔÇť, ÔÇ×v tomto m├ím miziv├ę ┼íanceÔÇť, ÔÇ×─Źo ke─Ć sa to poka┼íle a┬ácel├ę moje sna┼żenie vyjde nazmarÔÇť, pr├şpadne ÔÇ×toto nem├ím ┼íancu nikdy dok├íza┼ąÔÇť, docielime len jedno: u┼ż v┬áz├írodku sa vzd├íme ak├Żchko─żvek pokusov!

Videli ste u┼ż niekedy napr├şklad skokana do dia─żky, ktor├Ż sa dopredu vzdal tr├ęningu ved├║ceho k┬áprekonaniu svojho osobn├ęho rekordu len preto, ┼że by si povedal ÔÇ×tak toto je zbyto─Źn├ę v├┤bec sk├║┼ía┼ą, aj tak nem├ím ┼íancuÔÇť? S┬átakouto my┼ílienkovou v├Żbavou by to asi ─Ćaleko nedotiahol…

A┬áje to mo┼żno trochu tr├║fal├ę, ale treba to nap├şsa┼ą na rovinu: ak si neustr├í┼żite svoje my┼ílienky a┬áneprelad├şte sa na pozit├şvnu frekvenciu, nikam to nedotiahnete ani vy!

Bola by ┼íkoda necha┼ą zapadn├║┼ą prachom potenci├íl, ktor├Żm disponujete a┬ám├┤┼żete ho vyu┼żi┼ą na vlastn├║ sebarealiz├íciu pri bud├║cich v├Żzvach: ─Źi u┼ż u┬ánov├ęho zamestn├ívate─ża, alebo pri budovan├ş vlastnej podnikate─żskej nez├ívislosti!

Koment├íre k ─Źl├ínku: 6 krokov, ako zosta┼ą v pohode po strate zamestnania

  1. Martina 15. m├íja 2015

    T├Żmto ─Źl├ínkov ste „trafili klinec po hlavi─Źke“. Je nap├şsan├Ż s citom, pravdivo a schematicky. M├┤┼że pom├┤c┼ą mnoh├Żm ─żu─Ćom a to je na ┼łom to skvel├ę. Ja sama m├ím sk├║senos┼ą s nezamestnanos┼ąou, ktor├║ som za┼żila na vlastnej ko┼żi dvakr├ít. Pre┼ż├şvanie nezamestnanosti bolo v oboch pr├şpadoch in├ę. Som v─Ća─Źn├í za t├║to sk├║senos┼ą. Moment├ílne pracujem v oblasti, kde dennodenne prich├ídzam do kontaktu s ─żu─Ćmi, ktor├ş o pr├ícu pri┼íli a s ich pre┼ż├şvan├şm. Je to zlo┼żit├Ż proces, ale zvl├ídnute─żn├Ż :-). V─Ćaka za ─Źl├ínok, je in┼ípiruj├║ci.

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: