Začnite sporiť

Mnoho ľudí dnes nesporí peniaze. Majú na to dosť dobré dôvody. Výplaty sú malé, náklady na život sú vysoké. A dostávajú sa do situácie, kedy žijú takpovediac z ruky do úst. Predstava, že by z existujúceho príjmu mali nejaké desiatky euro vyčleniť na sporenie je pre nich nepredstaviteľná.

Takýto prístup je síce bežný, ale nie správny. Sporiť by sme mali a mali by sme sporiť tým spôsobom, že odložíme zo svojho mesačného príjmu každý mesiac nejakú čiastku. Čím viac, tým lepšie.

Akým spôsobom to dosiahnuť? Akonáhle vám prídu nejaké peniaze, najprv z nich oddeľte napríklad desať percent a uložte ich na sporenie. Potom si spočítajte čo vám zostalo a z toho začnite žiť. Toto je hlavný trik, ktorým sa dostanete ku sporeniu.

Veľa ľudí totiž to má svoje životné nastavenie také, že sú zvyknutí minúť všetko čo im dáte do rúk. Potom sa dostávajú do situácie, že nemôžu šetriť, pretože majú malý príjem. No keď im po niekoľkých mesiacoch zvýšia plat, znovu minú všetko čo dostali a znovu nemajú zvyšné peniaze na sporenie. Argumentujú tým, že už dávno potrebovali to, či ono a kúpia si to.

Preto je potrebné urobiť drastické obmedzenie príjmu práve v tom, že akonáhle dostanete peniaze, prvé, čo s nimi urobíte je, že od nich odpočítate 10% a uložíte to na sporiaci účet.

Človek je prispôsobivý a ukázalo sa, že ak sa znížite týmto spôsobom svoj príjem, veľmi rýchlo nájdete spôsob, ako sa prispôsobiť tomuto nižšiemu číslu. Verte tomu, funguje to!

Samozrejme je to nepohodlné. Avšak život z ruky do úst je nielen nepohodlný, ale aj nebezpečný. Stačí, aby sa vám niečo stalo a dostanete sa do nepríjemnej situácie bez peňazí.

Preto sa odporúčam, aby ste našetrili toľko peňazí, aby ste dokázali prežiť aspoň pol roka bez toho, aby ste zarábali. Takúto utešenú sumičku, by ste mali mať uloženú v banke, a dostupnú v prípade problémov. Ideálne je mať nasporené asi na rok života.

Predpokladám, že poznáte svoj mesačný rozpočet a viete povedať koľko peňazí na mesiac potrebujete, aby ste normálne prežívali. Aby ste zaplatili všetko, čo zaplatiť musíte a aby ste si mohli dovoliť kúpiť potraviny a normálne žiť. Toto číslo znásobte dvanástimi a dostanete optimálnu sumu, aká by sa na vašich úsporách mala objaviť. Snažte sa ju tam, čím skôr dostať.

Ako príklad môže slúžiť starotlivosť, údržba a priebežná kontrola stavu bytu. Aj tu môže vhodne volený servis priniesť úsporu, pretože zariadenie sa potom menej poškodzuje.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)