Nikdy nerobte ručiteľa

Ďalší tip ako si chrániť svoje rodinné peniaze je tiež z kategórie osobných a nepríjemných. Mnoho ľudí si chce požičať od banky peniaze a na to, aby ich dostali  často potrebujú jedného alebo dvoch ručiteľov.

Na prvý pohľad to vyzerá celkom bezproblémovo a nebýva až taký problém nájsť niekoho kto vám bude robiť ručiteľa. Napriek tomu odporúčam, aby ste to neboli vy, kto budete robiť ručiteľa. Komukoľvek. Keď vzniká dlh, banka sa zaujíma o to, aby dostala peniaze. A keďže ten kto sa chce zadlžiť často nemá úplne zaručené, že peniaze dostane, nájde ručiteľov. Tí potom banke garantujú, že splatia celú sumu.

Ľudia, ktorí si chcú požičať peniaze od banky a potrebujú ručiteľa za vami často prídu s veľmi milým úsmevom a kamarátskym tónom, že veď ide len o nejakú maličkosť, alebo formalitu.

To je pravda, je to formalita, pokiaľ sa v budúcnosti nestane niečo nepredvídané.

Práve problém je v tom, že v budúcnosti sa to nepredvídané stať môže. Človek, ktorému ste požičali peniaze môže zomrieť, môže ochorieť, môže sa niečo stať, čo znemožní jeho platby schopnosť. V tej chvíli prejdú na vás všetky jeho dlhy.

Budete musieť zaplatiť to, čo ste podpísali. Splatiť cudzí dlh.

Ja viem, je to katastrofický scenár, asi sa to nestáva úplne pri každom úvere. Naopak veľa úverov prebehne úplne normálne a ručiteľ je naozaj postavička skôr formálna. Je veľmi rozumné vyhnúť sa robiť ručiteľa, nech ide o akýkoľvek vzťah.

Odporúčam vám to, rozhodnúť sa musíte sami.

Samozrejme je veľmi ťažké komunikovať túto tému. Pretože človek, ktorý potrebuje peniaze, ich potrebuje často súrne, je netrpezlivý, alebo nervózny. Ak mu poviete, že nechcete robiť ručiteľa, asi bude útočiť osobne, neraz až podlo. Bude sa vám posmievať, či sa bojíte, či mu neveríte, že on by azda nebol ochotný splácať.

Proste ten človek to často posunie do osobnej roviny. Nesmiete sa nechať zvyklať týmito nátlakovými prostriedkami. Venujte sa svojím peniazom a chráňte svoj majetok. V opačnom prípade vám hrozí, že človek, ktorý sa vám široko usmieval do tváre o pár mesiacov niekde zmizne a vám ostane na krku exekúcia.

Ostatne dnes už nie je takým problémom vybaviť si pôžičku a človek nemusí ani dokladovať svoj príjem. Ak niekto potrebuje peniaze, môže si požičať u firiem na ten účel zariadených. Viem. Tí, čo si chcú požičať vám budú vysvetľovať, že nechcú žiadne papierovanie. Inými slovami: navaľ prachy, lebo tebe ich nemusím vrátiť. Je jasné, že nie každý vás chce obabrať. Ale myslite na to, že ak niekto nemá dnes peniaze a musí si požičať, tento stav sa mu nezlepší. Požičiate mu a pomôžete mu hasiť iný požiar. Kde presne zoberie na to, aby vám vrátil dlh?

Komentáre k článku: Nikdy nerobte ručiteľa

 1. vestar 30. augusta 2010

  Presne kvoli blbom ako si ty, co tu pise taketo totalne hovadiny, ludia nechcu robit rucitela, a tym padom znemoznuju byt inym ludom aspon trosku stastni, ench sa jedna o prachy na cokolvek.

 2. Jana 22. októbra 2010

  No nemyslim si ze su to hovadiny. Zamysli sa. By si robil rucitela a nieco sa stane a ty budes splacat niekoho dlh 30 rokov , mozno menej podla toho na co to bolo.
  Kazdy by mal vediet ako hospodarit so svojimi peniazmi.
  Ludia by boli stastni kedy vedeli setrit ale zial niertoi len uracaju a pak si poziciavaju. rozmyslaj trocha.

 3. jirka 25. januára 2011

  ja si myslím ,že viem komu môžem ručiť, jedine vlastným deťom a to preto že keď si zobrali úver mohli ručiť bytom ale výhodnejšie to bolo ručiť ručiteľom. Lebo uver je poistený a keď sa dačo deťom stane aj tak by som nedovolila aby moje vnúčence prišli o bývanie.Kde by potom zobrali na byt.Je treba vedieť na čo a za čo.
  Je ale fakt že cudziemu by som nešla ručiť.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)