Kreditky, bankové karty a účty

Možno aj vám prišla poštou kreditná karta s okrúhlou sumičkou, ktorú môžete minúť kedy chcete a na čo chcete a splatíte ju keď budete mať čas za vcelku prijateľné mesačné splátky. Tento scenár sa stáva takmer denne.

Banky týmto spôsobom ponúkajú pôžičku, o ktorej mnoho ľudí predtým ani neuvažovalo. Z ničoho nič dostane okrúhlu sumu na kreditnej karte, a okamžite si to premietnete ako by mohla táto suma zlepšiť váš život.

A tak začnete kreditnú kartu používať, peniaze míňať a zároveň splácať. Toto je veľmi nebezpečná hra, ktorá môže viesť takpovediac do pekla. Je to, to isté, ako prostý dlh. Zaplatíte si nejakú radosť a potom musíte splácať dlh aj s úrokmi. A tieto úroky bývajú pomerne vysoké. Vyššie, než vyzerajú na reklamnom letáku.

Druhá nepríjemná vec, pri kreditnej karte sú spravidla aj mesačné poplatky. Preto ak sa zaujímate o to, ako ušetriť čo najviac peňazí, jedna z vecí je prerátať počet kreditných a iných platobných kariet, či bankových účtov v celej rodine.

Nie je totiž výnimkou, že ľudia majú dva alebo tri bankové účty, ku každému majú vystavenú platobnú kartu a prípadne majú v peňaženke jednu, dve, či niekoľko platobných kariet. Sú dokonca ľudia, ktorí sú na tieto karty hrdí.

Aj keď to možno vyzerá dobre, skúste si jedného dňa sadnúť s papierom v ruke a spočítať koľko vás tieto kreditné a iné bankové karty stoja. Veľká väčšina bánk momentálne za vedenie účtov pýta nie celkom malé peniaze a to isté sa týka rôznych bankových operácií a platobných kariet.

Spočítajte si koľko mesačne peňazí platíte banke na všetkých poplatkoch. Nie však na jednom z poplatkov, napríklad za vedenie účtu. Prejdite si celý účet, koľko stojí jednotlivá transakcia. Niektoré banky totiž každú platbu platobnou kartou vám strhnú niekoľko centov z vášho účtu. Na prvý pohľad sú to pomerne malé peniaze a človek si možno povie „kašľať na to“. Avšak ak spočítate všetky bankové prevody, ktoré urobíte za jeden mesiac, pripočítate k tomu poplatky, ktoré zaplatíte za vedenie účtu a iné poplatky, ktoré sú často rôznym spôsobom poskrývané, zistíte, že sa dostane ku celkom zaujímavej mesačnej čiastke, ktorú platíte vlastne celkom zbytočne.

Pokiaľ si potrebujete teda požičať, kreditné karty, či iné nástroje finančného trhu vám poskytnú rýchle riešenie. Ak ide o úver na krátku dobu, sú veľmi dobrým nástrojom . Kým naozaj vrátite peniaze v krátkej dobe, úroky sú relatívne nízke.

Myslite však na to, že pôžičku je lepšie si neorganizovať. Len ak to inak naozaj nejde.

Komentáre k článku: Kreditky, bankové karty a účty

  1. Brain 11. apríla 2014

    Dnes je normalne mat viac uctov, kariet, avsak je potrebne to vhodne zosuladit a nebude to vas stat ani cent. Napr. kombinacia kamennej banky CSOB, PABK s internetovymi bankami MBANK a ZUNO.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)