Sporenie peňazí

Mnoho ľudí má problém s peniazmi. Vždy keď sa s nimi rozprávam počúvam niečo na spôsob "mal by som si nájsť druhý príjem", "hľadám si tretiu prácu", "uvažujem o práci doma, alebo o práci cez internet, pre nejakú firmu, čím by som si privyrobil". Sporenie ich nenapadne.

Táto aktivita získať peniaze navyše je samozrejme chvályhodná. Veľmi často však na druhej strane toho istého problému stoja výdavky. A tento problém si často ľudia uvedomujú trošku menej ako svoje príjmy. Veľa výdavkov čo máme si ani neuvedomujeme a sporenie by mohlo zmeniť veľa vecí.

Ak chcete mať veľa peňazí nie je to vždy len otázka koľko prijmete. Veľmi často je v hre práve to, koľko miniete. Veľa ľudí je nastavených tak, že dokážu bez problémov minúť všetko čo majú. Dokonca mnohí sú majstri až natoľko, že dokážu minúť viac, než získajú. Potom sú zadlžení a majú vážne problémy niekedy aj po celý život. Ale ak týmto ľuďom pripomeniete sporenie peňazí, nájdu 1000 dôvodov, prečo to nejde. Sporenie sa im nehodí do rozpočtu.

Preto sa v tejto sekcii venujme tej časti príjmu, ktorá sa volá výdavky. Nestačí mať len dobrú výplatu dôležité je, aby ste túto výplatu neotrieskali hneď prvý týždeň v nákupných centrách. To je základ. Mnohí ľudia totiž chcú byť bohatí preto, aby mohli veľa míňať. Tento princíp je vlastne sám seba vylučujúci. Ak chcete mať veľa peňazí na úvode musí stáť, že ich budete míňať málo. (Presnejšie musíte minúť menej, než máte!) Práve tu prichádza do hry sporenie. Chcete byť bohatí? Tak neodovzdávajte svoje bohatstvo každému obchodu, okolo ktorého idete.

Bohatý človek musí byť sporovlivý. Teraz si zrejme poviete, "ja nie som žgrloš, ja nechcem byť lakomý". Samozrejme lakomosť a žgrložstvo sú považované za negatívne vlastnosti, ale skúste sa niekedy zamyslieť nad tým, či práve málo bohatí ľudia, peniazmi zbytočne neplytvajú. Práve preto, aby nevyzerali ako žgrloši, minú často veľa peňazí. Celkom zbytočne. 

Hovorí sa, babka k babce budú kapce. A toto porekadlo platí aj dnes. Aj keď dnes sa už neplatí babkami ale eurami. Nepríjemné je to, že žijeme v spoločnosti, ktorá je doslova nastavená na to, aby nám vyťahovala peniaze z vrecák. Sporenie neprichádza do úvahy. Stačí ísť okolo akéhokoľvek bilboardu a už vidíte produkt, ktorý by ste si mali kúpiť. Vidíte niečo čo by ste ani nevedeli, že existuje. Dostávame na to chuť a neskôr si to mnohí z nás aj kúpime. Idete do potravín kúpiť si dve tri veci na jedenie a veľké plagáty navrhnuté profesionálmi, vytvorené na tento účel, vyškolenými vás privedú ku extrémne výhodnej akcii, ktorej ťažko odolať. Len doma si možno prepočítate, že akcia bola oveľa menej výhodná, než keby ste to isté kúpili po jednom. Podobných prípadov by sa dalo nájsť viac.

Mnoho firiem má zámerne nastavené cenníky tak, aby boli natoľko neprehľadné, že si z nich nedokážete vybrať optimálny produkt. Typickou ukážkou môže byť telefónny účet, alebo účet od elektrární. Len si ho skúste prejsť a povedzte koľko stojí jeden kilowatt elektrickej energie a koľko platíte za neho vy. Veľmi rýchlo zistíte, že je to neprehľadné a zložité a operuje sa jednotkami, ktorým možno ani nerozumiete. Tak si poviete, že je jednoduchšie nevenovať sa tomu vôbec. Podobných neprehľadných účtov je veľa a človek ani nevie kam sa stratí jeho celá výplata. Ak je to váš problém, práve tu by mal prísť na rad istý režim. Sporenie má rôzne formy. Nemusíte rovno sporiť peniaze v banke. Dá sa šetriť výdavkami. Aj to je sporenie peňazí a veľmi účinné.

Skúste si možno len na niekoľko týždňov začať evidovať podľa možností všetky svoje výdavky. Odporúčam, aby ste venovali maximálnu pozornosť predovšetkým drobným platbám. Pretože tým venujeme pozornosť malú a oveľa ľahšie púšťame malé peniaze z rúk, bez toho, aby sme sa nad tým zamysleli.

Každý z nás má v duchu vytvorenú určitú predstavu, koľko peňazí je ešte málo a koľko peňazí už treba zvážiť. Táto predstava závisí na rôznych veciach. Niekomu je jedno euro veľa peňazí (dôchodca toľko môže minúť na deň. Inému je to možno 100 euro.

Ak je nejaký výrobok „lacný“ kúpi ho bezmyšlienkovite, napríklad, ak som finančne zabezpečený a vidím v meste MP3 prehrávač za sto euro považujem ho za lacný a kúpim si ho. Neuvažujem, že je to vlastne zbytočné, pretože každú chvíľu kupovať takúto drobnú elektroniku znamená, že veľmi rýchlo miniem svoje zdroje. Opakom sporenia je plytvanie.

Keď je niekto chudobný, pravdepodobne si MP3 prehrávač nekúpi, ale možno bez problémov kúpi napríklad časopis alebo noviny. Dôležité na tom je to, že odovzdávame peniaze dosť často bez hlbšej úvahy, bez toho, aby sme mali vytvorenú stratégiu, čo chceme dosiahnuť. Výsledkom je nedostatok peňazí. Potom sa snažíme hľadať si druhé zamestnanie a tu sa začína pasca, do ktorej sa mnohí z nás dostávajú.

Robíme veľmi veľa, aby sme zarobili nejaké peniaze. Tieto peniaze potom míňame častokrát na veci zbytočné alebo takmer zbytočné. Je to životný štýl, na ktorý sme si mnohí zvykli.

Odovzdávame takmer všetko svoje zdravie do práce a potom si kupujeme veci nie dôležité, z ktorých polovica veľmi rýchlo skončí v odpade. Plytvanie prejavom dnešnej doby. Nechcem moralizovať! Ak vám taký životný štýl vyhovuje, pokojne ho žite. Ale v dnešnej dobe je možné celkom slušne ušporiť, ak sa vyhnete rôznym akciám a lákadlám a žijete striedmejším životom. Možno tým smerom by sa mohla uberať aj vaša úvaha.

Ak chcete získať veľa peňazí, nemusíte možno hľadať ďalší zamestnanie. Možno stačí hľadať rezervy, ktoré môžete ušetriť v súčasnom príjme. Sporenie z príjmu je užitočné a väčšinou sa musí začať ako prvá platba, ktorú urobíte z peňazí, ktoré vám prídu na účet.

Čím viac chcete usporiť, tým viac budete musieť obmedziť veci, ktoré možno nie sú dôležité. Alebo teda ktoré vyzerajú nedôležito. Rôzne maličkosti, rôzne platby, ktoré by vôbec nemuseli vzniknúť. Často využívame služby, ktoré nepotrebujeme ale platíme ich väčšinou je to len preto, že sa nám nechce rozmýšľať ako je zložený účet, nechce sa nám skúmať koľko niečo stálo.

Veľmi často sa stáva, že kúpite nákup v potravinách a keď prídete domov zistíte, že pokladník vás oklamal o niekoľko euro. Stáva sa to natoľko často, že človek až rozmýšľa, či pri tej všetkej automatizácii a elektronizácii pokladní, či to predsa len nie je zámer.

Často plytváme mnohými zdrojmi ako je elektrika alebo teplo. Tam všade sú možnosti ako zlepšiť svoj rodinný rozpočet proste len tým, že ušporíte pár euro na veciach, ktoré vlastne ani nepotrebujete používať.

Viem možno vám takéto úvahy pripadajú príliš umelé a nepríjemné a nepohodlné. Práve o to ide. Žijeme v pohodlí. Obklopuje nás technika, ktorá robí veľkú časť práce za nás. A za to musíme platiť. Platíme svojou vlastnou prácou, často prácou veľmi náročnou a to časovo aj zdravotne. Platíme za to, aby sme mohli prísť domov a odpočívať.

Platíme celodennou drinou za to, aby sme mohli hodinu žiť v pohodlí.

Komentáre k článku: Sporenie peňazí

 1. Riso 10. novembra 2009

  Pekná somarina…peniaze majú mať v živote kolobeh. V momente ked ich začneme sporiť a sústrediť sa na ich šporenie, sledovanie výdavkov a podobne, vedie to iba k tomu, že ich máme menej a menej

 2. Miro 11. novembra 2009

  Riso a nie je to náhodou naopak? Kolobeh znamená, že peniaze dáš do nejakej akcie, niečo investuješ a neskôr máš peňazí viac. Potom je to lepšie, ako sporenie. Ale ísť bez sporenia je somarina pre zmenu podľa mňa. Nemať rezervy je príliš riskantné. Niečo sa stane a si v prdeli.

 3. starý 20. februára 2010

  Krásnzy článok. Sme v područí kapitálu a židovských dirigentov,lotrov , podvodníkov. Sme zmagorený diktátom Ameriky, diktátom chceného násilia, dikátom kapitálu, celebrít, bánk, poisťovní, právnikov, telefonistov. povinne ich musíme uctievať, odovzdávať sa platiť ima povinne ich za to velebiť. Rafinované spôsoby moderného otroctva sú nám vsugerovávané a mnohí si ich vôbec ani neuvedomujeme.
  Platiť by malo staré:tretinu minúť, tretinu prejesť, tretinu usporiť.Výborný článok, ktorý vracia naše poslušné dobou zdegenerované myslenie k normálu.

 4. anna 22. septembra 2010

  Najväčšie znehodnotenie poctivo zarobených peňazí vidím v bankách. Keďže šetrím zo mzdy, ktorú mi zamestnávateľ zdaní a tie isté peniaze mi zdaní banka / garantovaný vklad/ a keď mi ten ukončí, tak si ich vložím do nejakého fondu, kde sa mi opäť zdania. Ľudia si to ani neuvedomujú, ale viac ako polovička peňazí odíde na daniach. Oplatí sa šetriť v banke? Nie.

 5. Jana 22. októbra 2010

  Neviem kto napisal tento clanok ale je velmi pravdivy. Ludia chcu mat stale viac a viac. Kupujeme veci ktore casto ani nepotrebujeme k zivotu , k beznemu zivotu . Keby ludia neboli taky chamtivy a zili skor v sulade s prirodou nemuseli by si poziciavat a zadlzovat sa. Niektori ludia si poziciavaju na dovolenky a nove TV .Aky to ma vyznam ? Zadlozovat sa koli niecomu co ani nepotrebujem. Kazdy chceme ist niekam na dovolenku ale podla moznosti.
  Zadlzovanie nas zabija, je to ako zacarovany kruh z ktoreho sa da len tazko vyjst.
  Anna velmi dobry postreh.

 6. radok 3. mája 2012

  Tiez si myslim ze clanok je velmi kvalitne napisany ale dovolim si spomenut este jednu dolezitu vec a to je ze dnesny system nie je nastaveny pre ludi ktori sporia ale pre ludi ktori dlzia.Ale aj napriek tomu si myslim ze bez sporenia nemoze dnesny normalny clovek prezit bez dlhov.Je to vzdy o nazore a o tom kto co a kolko potrebuje ale ja tvrdim ze mame vzdy na vyber aj ked sa nam ponukaju moznosti s ktorymi nesuhlasime.

 7. skrblik 9. júla 2012

  Zverejnenie takéhoto článku samo o sebe poukazuje na duševné bohatstvo človeka ktorý tento článok napísal. Ja osobne autorovi ďakujem.

  Peniaze ktoré míňame už dávno nie sú kryté cennými kovmi ako to bolo pred nedávnom. Dá sa povedať, že sa blíži doba keď papier bude mať iba hodnotu papiera, alebo hodnotu o ktorej presvedčí systém ľudí ktorý tento papier používajú.

 8. Anna Frankovičová 27. októbra 2014

  Ja som čítala o sporení jednej desatiny z platu. Ako čítam tuto jedna tretina na minutie, jedna na jedenie a jedna na sporenie, tak to mi nevychádza, platím dva byty a teda miniem viac ako jednu tretinu a neprejem tretinu.

 9. Miro Veselý 27. októbra 2014

  Anna všeobecné odporúčania sa nedajú vždy splniť. Ako príklad stačí, aby si človek na seba zobral hypotéku a je zle. V tak komplikovanej situácii potom naozaj je ťažké sporiť čo i len 10% z príjmu. Ak sa nedá, dajte si ešte tesnejší limit, ale odporúčam, aby aspoň niečo šlo na sporenie. Život prináša prekvapenia a byť bez rezervy je veľmi rizikové.

 10. Sporenie môže byť pre niekoho žitie | Blog Zuzy 29. septembra 2016

  […] ako hospodáriš s peniazmi je vlastne tvoja súkromná vec. Myslím však, že sporenie môže byť pre teba ten lepší […]

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)