Dobré meno sa získava roky

Najlepšou reklamou pre každého podnikateľa je dobré meno. Získať ho však trvá veľmi dlho, zväčša celé roky.

K tomu, aby ho podnikateľ nadobudol potrebuje predovšetkým veľa spokojných zákazníkov. Čím viac zákazníkov odchádza domov s pozitívnymi skúsenosťami, čím viac sa ich presvedčí o jeho profesionalite, ponúkanej kvalite, odpovedajúcej cene, hreje ich príjemný pocit z ľudského prístupu a ich spokojnosť je celková a nie len čiastočná, tým skôr sa meno podnikateľa stáva skutočne dobrým a tým viac sa šíri ďalej.

Keď ľudia o podnikateľovi rozprávajú v superlatívoch a odporúčajú ho iným, pričiňujú sa k tvorbe dobrého mena podnikateľa. Šíria ho medzi ľuďmi a tí sa na základe toho sami na podnikateľa obracajú a dopytujú sa jeho služieb, či výrobkov. Skúsenosti známych sa vlastne stávajú akoby zárukou toho, že podnikateľ je správnou voľbou, jeho kvality sú overené v praxi a nie sú iba prázdnymi slovami reklamného spotu.

Dobré meno je najlepšou vizitkou a najlacnejšou formou propagácie, avšak získať ho je veľmi náročné. Stojí za ním veľa úsilia, driny, profesionality, investícií a zdokonaľovania množstva podstatných i menej dôležitých stránok podnikania do maximálnej možnej miery.

Hovorí sa, že získať dobré meno trvá roky, ale stratiť ho je možné behom okamihu. Stačí chybné rozhodnutie, zaspatie na vavrínoch úspechu, podcenenie konkurencie, poľavenie v úsilí a sledovaní trendov, či uprednostnenie vidiny vyššieho zisku na úkor kvality a nasleduje strata dobrého mena a s ním i dôvery zákazníkov. Opätovné získanie dobrého mena je potom veľmi ťažké, dokonca až nemožné. Niektoré firmy to potom riešia napríklad zmenou mena, ukončením podnikania a následným začatím nového, ale sú aj také, ktoré skrachujú a viac o nich nepočuť.

Existujú podniky, ktoré žijú už len z dobrého mena. Ide predovšetkým o veľké až medzinárodné firmy, ktoré svoje meno získali v minulosti, ale ich kvality sa začali rokmi strácať, pomaly a nenápadne, až im nakoniec zostalo len to meno. Je len otázkou času, kedy sa pomaly, ale isto, ľudia od nich odvrátia.

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)