Reklama

Založíte si živnosť, obeháte všetky úrady, zoženiete si peniaze, nakúpite techniku, materiál, tovar, software… zabezpečíte si všetko to najnutnejšie, čo potrebujete na rozbehnutie podnikania. Ste pripravený uvítať prvého zákazníka a splniť jeho požiadavky. Sedíte ako na tŕní. Čakáte, čakáte… ale nič sa nedeje.

Nikto neprichádza s vysnívanou zákazkou, tovar na sklade sa nemíňa, do obchodu zavíta nanajvýš nejaký náhodný okoloidúci, ktorý len nahliadne a odíde preč. Telefón mlčí, na mail chodia akurát tak spamy. Obchody nie a nie sa rozbehnúť, zato podlžnosti rastú, úroky naskakujú. V čom je problém? Prečo o vašu ponuku ľudia nejavia záujem? Jednoducho preto, že o vás nevedia!

Ako chcete byť úspešný, keď nikto nevie, že existujete? Potencionálni zákazníci sa nebudú hrať na detektívov, nebudú po vás pátrať. Nemusia. Ponuka na trhu je široká, konkurencia veľká, firmy sa predháňajú, aby si uchmatli kupujúcich len pre seba. Ak chcete uspieť v tejto „džungli“, musíte dať vhodným spôsobom o sebe vedieť. Zviditeľniť sa. Vyhradiť si nejaké peniažky na účinnú reklamu. Spolu s našou konzumnou spoločnosťou sa dostavil i veľký rozmach reklamy. Dýcha na nás na každom kroku, kam sa otočíme, tam na ňu narážame, kam uprieme oči, tam je. Je nemožné sa jej vyhnúť. V toľkej záplave farieb a sloganov je ťažké presadiť sa. Vystúpiť z dlhého radu reklám a pritiahnuť na seba pozornosť. Preto nie je na škodu dobre si premyslieť reklamnú stratégiu.

 • Reklama by mala osloviť pokiaľ možno čo najširšiu verejnosť, zaujať svojim dizajnom, upútať svojou ponukou, primäť ľudí, aby sa stali vašimi zákazníkmi. Preto musí nielen dobre vyzerať, ale aj podávať informácie, musí byť vhodne umiestnená a zároveň brať na zreteľ predmet podnikania (nebudete reklamovať textilné hračky v časopise o poľovníctve), mala by zohľadňovať cieľovú skupinu, ktorú chcete osloviť (inak budete reklamovať pekárničku, inak penzión v turistickej oblasti) a nebýva na škodu vábiť slovami ako „akcia“ či „lacné“, pravdaže, ak je to pravda.
 • Inokedy je reklama zacielená na veľmi malý počet ľudí, zato však celkom špeciálne vybratý. Ide o cielenú reklamu na skupiny ľudí s určitými záujmami, alebo vlastnosťami. Napríklad na športovcov, mladé matky v domácnosti, alebo rybárov. Ak niekto predáva rybárske háčiky, bude preň výhodnejšie nájsť komunikačný kanál ktorým osloví priamo rybárov. Inzerovať v celoplošných médiách by bolo preň neefektívne.

Existuje množstvo druhov reklám – televízna, rozhlasová, internetová, mobilná, svetelná, reklama v tlači, bilboardy, reklamné predmety a pod. Každá má svoje výhody i nevýhody, žiadna nie je dokonalá a relácia, v ktorej sa ich ceny pohybujú, je veľmi široká – od pár eur až po sumy presahujúce 25 000 Eur. Ponuka je široká, len si treba správne zvoliť.

Rozhodnúť sa pre optimálnu reklamu, ktorá by priveľmi nezaťažila finančný rozpočet, ale zároveň priniesla vytúžený efekt v podobe zákazníkov nie je ľahké. Vyžaduje si to strategické myslenie, schopnosť predvídať, ale aj kus psychológie či empatie.

Začínajúci podnikateľ môže postupovať opatrne, napríklad formou inzerátov v novinách, či rozoslania reklamných letákov prostredníctvom pošty a to hlavne v prípade, ak sú jeho finančné možnosti obmedzené. Opatrnosť v podnikaní rozhodne nie je na škodu. Avšak niekto je názoru, že len risk je zisk a viac sa vyplatí vynaložiť nemalé peniaze do viacerých druhov reklám (do inzerátov v novinách, reklamných spotov v rádiu, do bilboardov pri cestách, či dokonca skúsiť pár sekúnd v televízii). Verí, že len to je tá správna reklamná stratégia, ktorá zabezpečí i mnohonásobnú návratnosť vložených investícií.

A to je tiež aj merítko úspešnosti reklamy. Nie je tak dôležité, koľko daná reklama stojí. Dôležité je, či je účinná. Ak sa vďaka reklame výrobok predá, potom je všetko tak, ako má byť. Čo na tom, že je reklama drahá? Zaplatí ju zákazník – ten, koho daná reklama priláka do obchodu. S tým sa už v rozpočte počíta.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Reklama

 1. annapastrnakova 30. novembra 2015

  Skusila by som

 2. Elenka 17. decembra 2015

  Ale vobec sa mi nedá ďalej zarábať len do 2,6 euro a ďalej to skúšam no nejde to a preto prosím o rýchlu odpoveď ďakujem Štěpničková

 3. mirek 11. marca 2016

  Zkusím to

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)