Právo na mzdu

Ka┼żd├Ż zamestnanec m├í pr├ívo dosta┼ą za vykonan├║ pr├ícu mzdu. Jej v├Ż┼íku m├í u┼ż obvykle dohodnut├║ v pracovnej zmluve, alebo mu bol vydan├Ż platov├Ż dekr├ęt, ak zamestn├ívate─ż v┼íetky mzdov├ę podmienky dohodol s odborov├Żm org├ínom v kolekt├şvnej zmluve.

Mzda nesmie by┼ą ni┼ż┼íia ako minim├ílna mzda ustanoven├í osobitn├Żm predpisom.

Mzdov├í problematika je ve─żmi obsiahla a ka┼żd├Ż zamestn├ívate─ż m├í svoju mzdov├║ politiku. Z├íkonn├şk pr├íce rie┼íi t├║to problematiku len r├ímcovo. Je preto dobr├ę, aby sa zamestnanec vo svojom z├íujme podrobne obozn├ímil s cel├Żm mzdov├Żm syst├ęmom firmy, pre ktor├║ pracuje. Mzdov├║ problematiku zvykn├║ zamestn├ívatelia rie┼íi┼ą bu─Ć kolekt├şvnou zmluvou alebo vypracovan├Żm podrobn├Żm syst├ęmom odme┼łovania formou nejakej smernice.

S├║─Źas┼ąou mzdy s├║ aj r├┤zne pr├şplatky, pr├ęmie a odmeny. Preto sa oplat├ş zauj├şma┼ą o celkov├Ż mzdov├Ż syst├ęm svojho zamestn├ívate─ża a o problematiku odme┼łovania. Ot├ízkou je, ─Źi sa zamestnanec k tak├Żmto inform├íci├ím dostane bez probl├ęmov. V pr├şpade kolekt├şvnej zmluvy by nemal by┼ą ┼żiaden probl├ęm, t├í mus├ş by┼ą vo─żne pr├şstupn├í ka┼żd├ęmu zamestnancovi. Hor┼íie to u┼ż bude s inou formou vypracovan├Żm mzdov├Żm syst├ęmom. Treba sa ho v┼íak tie┼ż do┼żadova┼ą u svojho priameho nadriaden├ęho a nenecha┼ą sa odradi┼ą.

U mal├Żch a niektor├Żch stredn├Żch podnikate─żoch s├║ ot├ízky odme┼łovania pon├şman├ę a rie┼íen├ę v mnoh├Żch pr├şpadoch ve─żmi svojr├ízne. Pr├íve kv├┤li tomu treba by┼ą ve─żmi opatrn├Ż a pozorn├Ż pri p├şsomnom uzatv├íran├ş pracovnej zmluvy. ÔÇ×Co je ps├íno to je d├íno!ÔÇť, tak nejako sa zvykne hovori┼ą a je to tis├şckr├ít overen├í pravda. Ak chcete ma┼ą istotu, ┼że za svoju pr├ícu dostanete aj mzdu, v┼íetko si to p├şsomne so svoj├şm zamestn├ívate─żom dohodnite. Ak aj d├┤jde k nejak├Żm nekal├Żm praktik├ím m├íte v ruk├ích aspo┼ł obojstranne podp├şsan├║ zmluvu a svoje n├íroky si m├┤┼żete vym├íha┼ą s├║dnou cestou. Len┼że ob─Źas v├ím je aj toto nani─Ź. U┼ż sa stalo v mnoh├Żch pr├şpadoch, ┼że aj s├║dny spor pracovn├şk vyhral a nikdy svoje neuzrel.

Koment├íre k ─Źl├ínku: Pr├ívo na mzdu

 1. petra 2. febru├íra 2010

  Dobry den mam problem zo zamesnavatelom ktory mi nechce vyplatit mzdu za obdobie december.bola som sa spitat preco mi neposlali celu mzdu ktoru mam n pracovnej zmluve preco mi poslali len cas mzd.povedaly mi ze mi ju nedaju doftedy kym nebude spravena iventura lenza ja uz mesiac nepracujem a iventuru stale nespravili tak sa vas chcem spitat co mam v takejto situacii robit?dakujem

 2. Mirka 25. marca 2010

  Zdravim Vas,

  Chcela by som sa opytat, ci je legalne, aby zamestnavatel zamestnancovi zakazal ziadat o zvysenie platu, pretoze on je ten kto rozhodne komu kedy a o kolko zvysi plat. OHH ja nerozumiem to zdieranie.

  Dakujem

 3. Miro 25. marca 2010

  Mirka to je nezmysel. ┼Żiada┼ą m├┤┼że ktoko─żvek o ─Źoko─żvek. V├Ż┼íku platu v┼íak ur─Źuje zamestn├ívate─ż v dohode so zamestnancom. Ak v├ís zamestn├ívate─ż zdiera a plat├ş m├ílo, dajte v├Żpove─Ć a n├íjdite si tak├ęho, ktor├Ż nezdiera.

 4. Iva 21. augusta 2010

  Pekn├Ż de┼ł,

  ja m├ím toho viac,mala som k dispoy├şcii fir. auto aje mi ho s pred bloku ukradli,stalo sa to v ─Źase ke─Ć mal moj zamestn├ívate─ż probl├ęmy s finan─Źn├Żmi prostriedkami a teraz ani sa nechcem vyjadri┼ą ako sa ku mne spr├ívaj├║,u┼ż druh├Ż mesiac nedost├ívam plat ako m├ím ale sem tam mi hodia 100, 200 dokonca teraz si na mna vymysleli ak├║si kamufl├í┼ż, ┼że som poza ich chrb├ít nie─Źo vy├║─Źtovala ─Źo nieje pravda.Oni v┼íak tvrdia opak neviem ─Źo mam spravi┼ą teraz mi dali dovolenku a potom? ─Źo robi┼ą? pora─Ćte ak niekto vie

 5. nespokojn├Ż 20. novembra 2010

  Dobr├Ż den

  rob├şm v zabehnutej firme v roku 2006 som nast├║pil ako vodi─Ź VZV hodinov├║ mzdu som v tej dobe mal 52skk od tej doby sa zvy┼íovalo trikr├ít dnes m├ím 2,06eur na hodinu ale na v├Żplate to nepozn├ím povedal by som ┼że m├ím e┼íte menej ako v roku 2006 kam by som sa mohol obr├ítit dakujem za odpoved

 6. bsa 23. novembra 2010

  nespokojn├Ż – dost├ívate len o nie─Źo viac ne┼ż je v s├║─Źasnosti v├Ż┼íka minim├ílnej mzdy pre prv├Ż stupe┼ł n├íro─Źnosti pr├íce. Nahliadnite do pracovnej zmluvy ak├Ż stupe┼ł n├íro─Źnosti pr├íce v├ím bol pridelen├Ż, ak je to ─Źo i len dvojka, m├íte n├írok na vy┼í┼íiu mzdu – nie ove─ża, ale aspo┼ł nie─Źo. ─Äalej si odsledujte, ─Źi si zamestn├ívate─ż pln├ş ─Ćal┼íie povinnosti vo─Źi v├ím – napr. zabezpe─Źenie stravovania, pr├şplatky za pr├ícu nad─Źas, vo sviatok… Ale inak moc nezm├┤┼żete, jedine tak sa m├┤┼żete obr├íti┼ą na nadriaden├ęho a po┼żiada┼ą o zv├Ż┼íenie alebo si n├íjs┼ą in├║ pr├ícu.

 7. Ketrina 22. decembra 2010

  Vyhral som s├║dny spor so zamestn├ívate─żom.Neplatnos┼ą okam┼żit├ęho skon─Źenia pracovn├ęho pomeru. Zamestn├ívate─ż m├í nechce da┼ą na p├┤vodne miesto. ─îo m├ím robi┼ą?

 8. Kvet 21. apr├şla 2011

  Som zamestnana a moj problem spociva v tom,ze zamestnavatel mi nevyplatil v plnej vyske odpracovanu mzdu.Ked som sa ho nato opytala povedal,ze mi strhol za pokazene pivo.Pochopila by som,keby sa to zavinila ja,lenze do podniku chodi velmi malo hosti a aj ked ho ponukam nemam sancu ho predat.Je to spravodlive?

 9. Bezradna 11. septembra 2012

  Som zamestnana a zamestnavavatel neplati mzdu v plnej vyske vyplaca cast mzdy-50% aj to mi nevyplatil za 2 mesiace vobec.Z minuleho roka nam tiez dlhuje za gastro listky strhaval nam splatu ale ani listky ani peniaze.Prosim o radu,dakujem

 10. Zdenka Kucekov├í 5. septembra 2014

  Zamestnala som sa ako opatrovate─żka.M├ím pracovn├║ zmluvu na
  37,5hod├şn mesa─Źne.Tie som samozrejme odpracov├ívala.Ved├║ca opatrovateliek opatrovate─żky zbyto─Źne pres├║va z jedn├ęho miesta na druh├ę,─Źo nevyhovuje ani opatrovate─żk├ím ani klientom.Zrazu m├ím pracovn├║ dobu len 2,5hodiny denne,nie mojou vinou,hoci opatrovate─żky na d├┤chodku,popr├şpade na invalidnom d├┤chodku maj├║ pln├Ż pracovn├Ż ├║v├Ązok.K pracovnej zmluve som nepodp├şsala zmenu pracovn├ęho uv├Ązku.Ako m├ím postupova┼ą.M├ím ├║pln├ę stredo┼íkolsk├ę vzdelanie s maturitou,
  opatrovate─żsk├Ż kurz z Akad├ęmie vzdel├ívania v rozsahu 220hod├şn,prax.
  ─Äakujem za odpove─Ć.

 11. zuzanal 7. septembra 2014

  Zdenka, predpoklad├ím, ┼że zmluvu m├íte na 37,5 hod├şn t├Ż┼żdenne, nie mesa─Źne. Zrejme ste zamestnan├í v s├║kromnej agent├║re. V prvom rade by som i┼íla za ved├║cou a ┼żiadala vysvetlenie. Pokia─ż nezabezpe─Ź├ş agent├║ra pr├ícu pod─ża pracovnej zmluvy, mali by V├ím plati┼ą prestoje. Zamestn├ívanie starobn├Żch a invalidn├Żch d├┤chodcov je pre zamestn├ívate─żov v├Żhodn├ę. Platia za nich ni┼ż┼íie odvody, s├║ lacnej┼í├ş.
  S t├Żm, ┼że v├ís ved├║ca pres├║va medzi klientmi, ve─ża nenarob├şte. Je to nepr├şjemn├ę, zvyka┼ą si na nov├Żch ─żud├ş, ka┼żd├Ż m├í in├ę po┼żiadavky. Hlavne star┼í├ş klienti s t├Żm maj├║ probl├ęm, preto┼że ka┼żd├í zmena ich rozru┼í├ş. Je mo┼żn├ę, ┼że ved├║ca chce zabr├íni┼ą, aby sa nevytv├írali po dlh┼íej dobe citov├ę put├í. Vy m├┤┼żete strati┼ą profesion├ílny odstup. Klient, hlavne osamel├Ż, sa m├┤┼że na v├ís naviaza┼ą do takej miery, ┼że to bude vy─Źerp├ívaj├║ce pre v├ís a klient m├┤┼że by┼ą ne┼í┼ąastn├Ż, ke─Ć budete odch├ídza┼ą.

 12. nonstopka 17. novembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł. Chcem sa sp├Żta┼ą.. pracujem v prev├ídzke, ktor├í je NONSTOP.. pracujeme kr├ítky-dlh├Ż t├Ż┼żde┼ł, 12-hodinovky. zauj├şma ma, ako to je s pr├şplatkami cez v├şkendy a sviatky, preto┼że ┼í├ęf n├ím povedal, ┼że nem├íme n├írok na pr├şplatok za v├şkendy, ke─Ć┼że po─Źas t├Ż┼żd┼ła m├íme vo─żno..m├íme nejak├Ż n├írok na pr├şplatok, alebo m├í ┼í├ęf pravdu?

 13. Lenka 13. janu├íra 2015

  DOBRY DEN.PRACUJEM NA SLOVENSKEJ POSTE, SAMOZREJME S PENIAZMY TAKZE MAM ZODPOVEDNOST.MOJ PLAT JE MINIMALNA MZDA.JE TO PRIMERANE?CO MOZEM ROBIT?DAKUJEM ZA RADU,PRSJEM PEKNY DEN.

 14. Miroslav 11. febru├íra 2015

  Dobry den chcel by som sa opitat ako dlho vam moze zamestnavatel meskat s vyplatou dakujem

 15. Annie 12. marca 2015

  Dobr├Ż de┼ł,

  chcela by som sa sp├Żta┼ą, ako je to s prepl├ícan├şm sviatkov u administrat├şvneho zamestnanca, ktor├Ż m├í mesa─Źn├║ mzdu. V mesiaci december a janu├ír, kedy boli sviatky som bola doma, preto┼że sme boli 2 t├Ż┼żdne doma v┼íetci, ─Źo vo firme pracujeme… Dni, ktor├ę neboli sviato─Źn├ę mi boli preplaten├ę ako dovolenka a aj sa mi ako dovolenka odr├ítali z celkov├ęho po─Źtu dovolenkov├Żch dn├ş, na ktor├ę m├ím n├írok, ale sviatky mi boli akoby strhnut├ę zo mzdy. Napr. v janu├íri boli 2 sviatky a dajme tomu, ┼że za jeden de┼ł zarob├şm 20ÔéČ..─Źi┼że mi bolo zo mzdy za janu├ír strhnut├Żch 40ÔéČ. V na┼íej firme sa vraj sviatky neprepl├ícaj├║… Je to ale takto spr├ívne? Ja mysl├şm, ┼że nie, a potvrdili mi to aj v inej firme.. Viete mi v┼íak poveda┼ą nejak├Ż konkr├ętny z├íkon, alebo nejak├ę konkr├ętne a p├ídne argumenty ako to zamestn├ívate─żovi vysvetli┼ą? Toti┼żto probl├ęm je aj ten, ┼że n├ím mzdy sprac├║va extern├í firma, tak┼że „dovola┼ą sa spravodlivosti“ je trochu komplikovanej┼íie
  ─Äakujem

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: