Práva zamestnanca

Po podp├şsan├ş pracovnej zmluvy a fyzickom n├ístupe do zamestnania pod─ża dohodnut├Żm podmienok m├í zamestnanec okrem povinnost├ş aj ur─Źit├ę pr├íva.

Nebude od veci sa aspo┼ł s v├Ą─Ź┼íinou z nich obozn├ími┼ą. R├ímcovo ich rie┼íi Z├íkonn├şk pr├íce. mnoh├ş zamestn├ívatelia v┼íak vyd├ívaj├║ ÔÇ×pracovn├Ż poriadokÔÇť, v ktorom aplikuj├║ ustanovenia v┼íeobecn├Żch pr├ívnych predpisov na svoje podmienky.

Pracovn├Ż poriadok

Ak tak├Żto ÔÇ×pracovn├Ż poriadokÔÇť existuje, zamestn├ívate─ż m├í povinnos┼ą s n├şm obozn├ími┼ą ka┼żd├ęho novoprijat├ęho zamestnanca a tento ÔÇťpracovn├Ż poriadokÔÇť mus├ş by┼ą ka┼żd├ęmu zamestnancovi kedyko─żvek vo─żne pr├şstupn├Ż. Ak to tak nie je, je nutn├ę dom├íha┼ą sa n├ípravy. V praxi sa v┼íak ve─żmi ─Źasto st├íva, ┼że ─żudia si to ani nev┼íimn├║ a absol├║tne sa o svoje v┼íeobecn├ę pr├íva nezauj├şmaj├║. Veci za─Ź├şnaj├║ rie┼íi┼ą obvykle a┼ż vtedy, ak sa vyskytne nejak├Ż vypukl├Ż probl├ęm, ktor├Ż sa ich priamo dot├Żka.

┼Żia─ż v na┼íej spolo─Źnosti je e┼íte st├íle ve─żmi n├şzke pr├ívne povedomie ob─Źanov a nie je tomu inak ani v pracovno-pr├ívnych vz┼ąahoch. Potom sa niet ─Źo divi┼ą, ┼że niektor├ş ÔÇ×tie┼ż zamestn├ívateliaÔÇť sa absol├║tne nerozpakuj├║ pou┼ż├şva┼ą praktiky, ktor├ę neraz hrani─Źia s kapitalizmom najhrub┼íieho zrna v zmysle ÔÇ×vykoris┼ąovania ─Źloveka ─ŹlovekomÔÇť. Tak├ęto protipr├ívne a mo┼żno kon┼ítatova┼ą aj proti─żudsk├ę po─Ź├şnanie mo┼żno pozorova┼ą hlavne v malom a strednom podnikan├ş. Samostatn├í kapitola s├║ zamestn├ívatelia ÔÇô cudzinci.

Kolekt├şvna zmluva

Je nutn├ę sa zmieni┼ą aj o ÔÇ×kolekt├şvnej zmluveÔÇť. Vo firm├ích, kde pracuje odborov├í organiz├ícia, odborov├Ż org├ín uzatv├íra so zamestn├ívate─żom kolekt├şvnu zmluvu, ktor├í upravuje pracovn├ę podmienky vr├ítane mzdov├Żch podmienok a podmienky zamestn├ívania , vz┼ąahy medzi zamestn├ívate─żmi a zamestnancami v├Żhodnej┼íie ako v┼íeobecne platn├ę pr├ívne predpisy. Treba podotkn├║┼ą, ┼że kolekt├şvna zmluva sa vz┼ąahuje na v┼íetk├Żch zamestnancov firmy, nie iba na ─Źlenov odborov. Kolekt├şvna zmluva pln├ş teda v├Żrazn├║ ochran├írsku funkciu v┼íetk├Żch zamestnancov a je prospe┼ín├ę sa s ┼łou zozn├ími┼ą a vedie┼ą si uplatni┼ą pr├íva, ktor├ę zaru─Źuje.

Práva zamestnanca neberte ad absurdum

Pri poh─żade na pr├ícu sa m├┤┼żete riadi┼ą minulos┼ąou. Najm├Ą socializmus a dodnes odbory sa na zamestn├ívate─żov pozeraj├║ takmer ako na zlo. Zl├Ż fabrikant zneu┼ż├şva zamestnancov, utl├í─Źa ich pr├íva. E┼íte jedn├Żm dychom sa d├í spomen├║┼ą vykoris┼ąovanie ─Źloveka ─Źlovekom. To v┼íetko naozaj je mo┼żn├ę. Ka┼żd├Ż sa sna┼ż├ş z├şska┼ą v├Żhody na svoju stranu. Zamestnanec aj zamestn├ívate─ż. Ke─Ć┼że podnikate─ż je ten, kto ur─Źuje pravidl├í hry, zamestnanec m├┤┼że naozaj by┼ą v nev├Żhode. Pr├şli┼í nev├Żhodn├ę pracovn├ę podmienky sa daj├║ rie┼íi┼ą tak, ┼że jednoducho pr├ícu opust├şte. Viem, ─żahko sa mi to takto nap├ş┼íe, ┼ąa┼ż┼íie sa to sprav├ş ak nem├íte ve─ża mo┼żnost├ş na v├Żber. No pomer druhu pr├íce a cena za ┼łu je dan├Ż skoro v┼żdy trhom. Zamestn├ívate─ż sa v┼żdy pok├║si zaplati┼ą ─Źo najmenej za ur─Źit├║ pr├ícu. Zamestnanec sa zas mus├ş v┼żdy pok├║si┼ą z├şska┼ą ─Źo najviac.

Nie je dobr├ę, aby zamestnanci mali pocit, ┼że vo fabrike, ─Źi v nejakej firme maj├║ prive─żk├ę pr├íva. To v┼żdy zav├í┼ła probl├ęmami. V┼żdy je dobr├ę sk├║si┼ą odhadn├║┼ą, ak├Ż zamestn├ívate─ż pred vami stoj├ş. Je ve─ża majite─żov firiem, ktor├ş sa k zamestnancom spr├ívaj├║ slu┼íne. Platia dobr├ę mzdy, niekedy dokonca viac, ne┼ż je v okol├ş zvykom. Mysl├şte, ┼że tak├Ż majite─ż firmy m├í spokojn├Żch zamestnancov? Nemus├ş to tak by┼ą. V┼żdy sa n├íjdu nespokojn├ş. Vych├ídzaj├║ z predpokladu ke─Ć plat├ş dobre, m├┤┼że aj lep┼íie. Na lep┼íie sa dobre zvyk├í a potom je to u┼ż len o kr├┤─Źik k tomu, aby sa zamestnanci za─Źali znova dom├íha┼ą svojich pr├ív. Ve─żmi ─Źasto v takej firme potom zist├şte, ┼że:

Pr├íva sa po┼żaduj├║, povinnosti v┼íak nie

Mnoho prev├ídzok funguje vo zvl├í┼ítnom re┼żime. Zamestnanci – ─Źasto za t├Żm stoj├ş jeden ─Źi dvaja negativisti – s├║ st├íle nespokojn├ş. Do┼żaduj├║ sa r├┤znych pr├ív. Chc├║ viac vo─żna, po─Ź├║va┼ą v pr├íci r├ídio, lep┼íie pracovn├ę podmienky, klimatiz├íciu do v├Żroby alebo do ├íut a podobne. Po┼żaduj├║ st├íle zvy┼íovanie platov a r├┤zne istoty. Ak by v┼íak na prev├ídzku pri┼íla in┼ípekcia nastal by probl├ęm. ─îasto sa v tejto atmosf├ęre neplnia mnoh├ę povinnosti. Ned├┤sledne sa pou┼ż├şvaj├║ ochrann├ę pom├┤cky pri pr├íci, dan├ę zabezpe─Źenie sa nevyu┼ż├şva. Tieto veci ─Źasto id├║ ruka v ruke. Sta─Ź├ş benevolentnej┼í├ş ┼í├ęf a za─Źne sa proces. Zamestnanci bud├║ chcie┼ą st├íle viac benevolencie. Ak sa v┼íak potom nie─Źo stane, v┼íetci s├║ prekvapen├ş.

Práva sú jedna vec, prax druhá

Najviac probl├ęmov├ę v┼íak b├Żvaj├║ pr├íva zamestnancov v oblasti komunik├ície. T├í b├Żva najv├Ą─Ź┼í├şm kame┼łom ├║razu. Zamestnanec m├í na nie─Źo pr├ívo, ale zamestn├ívate─ż o tom mo┼żno ani nevie. Neporozpr├ívaj├║ sa o tom a postupne vznik├í nap├Ątie. Ve─żmi ─Źast├Żm probl├ęmom je diskrimin├ícia zamestnancov, napr├şklad zo strany niektor├ęho ┼í├ęfa, alebo pracovn├şka. Stane sa, ┼że jednotlivec za─Źne robi┼ą vo firme, ─Źi vo v├Żrobe ┼ąa┼żkosti. Na druh├Żch sa d├í vyvin├║┼ą ve─ża nepr├şjemnej energie a mnoh├ę z tak├Żchto probl├ęmov s├║ vlastne celkom nerie┼íite─żn├ę. Ak v├ís sek├şruje ┼í├ęf, v├Ą─Ź┼íinou si nepom├┤┼żete. M├┤┼że by┼ą jasn├ę, ┼że na v├ís "sed├ş". M├┤┼że to vedie┼ą cel├í firma. No pr├ívnou cestou sa tak├ęto pr├şpady rie┼íia ┼ąa┼żko. Ak by ste toti┼ż tak├ęho ┼í├ęfa obvinili, ─Źo tak zhruba dosiahnete?

Pr├şkladom, nech je ┼í├ęf, arogantn├Ż chrap├║┼ł. Dom├┤┼żete sa svojich pr├ív a dok├í┼żete ┼że je chrap├║┼ł. Mysl├şte si, ┼że prestane by┼ą arogantn├Ż? Naopak. Od tej chv├şle nebude robi┼ą ni─Ź in├ę, len h─żada┼ą sp├┤sob, ako sa v├ís zbavi┼ą tak, aby v├ím to bolo ─Źo najnepr├şjemnej┼íie. Preto je v├Żhodn├ę sk├║ma┼ą, ─Źo sa vo firme deje. Ak m├íte pocit, ┼że sa tu nedodr┼żiavaj├║ va┼íe pr├íva, analyzujte ─Źo sa stane ak by ste sa svojich pr├ív do┼żadovali. Bez oh─żadu na v├Żsledok toti┼ż plat├ş, ┼że ryba smrd├ş od hlavy. Ak nie ste spokojn├ş, je to v┼żdy priama, ─Źi nepriama kritika mana┼żmentu, vedenia, alebo majite─ża. ─îi u┼ż m├íte pravdu, alebo nie, od tej chv├şle v├ís vrchnos┼ą prestane ma┼ą rada.

Preto je lep┼íie pok├║si┼ą sa rie┼íi┼ą probl├ęmov├ę situ├ície mimo z├íkonn├║ cestu. Komunik├íciou, dohodou. Ak sa nedar├ş, b├Żva jednoduch┼íie firmu opusti┼ą.

Zamestnanec b├Żva viac v pr├íve, ale…

Je pravda, ┼że mnoho pracovnopr├ívnych sporov s├║d naozaj posudzuje prednostne s oh─żadom na zamestnanca. Preot ak m├íte pocit, ┼że boli hrubo poru┼íen├ę va┼íe pr├íva (napr├şklad v├ím zamestn├ívate─ż akosi prest├íva plati┼ą mzdu) potom by som odpor├║─Źal ur├Żchlen├Ż postup.

 1. Po┼żiada┼ą o urovnanie vzniknutej situ├ície nadriaden├ęho. Treb├írs vyplatenie mzdy, odstr├ínenie probl├ęmu, ktor├Ż v├ís tr├ípi, zjednanie ods├ívania ┼íkodliv├Żch v├Żparov a podobne.
 2. Ak to nepom├┤┼że a komunik├ícia viazne, po┼żiadajte o stupe┼ł vy┼í┼íieho nadriaden├ęho, alebo niekoho z vedenia firmy o presk├║manie probl├ęmu.
 3. Ak to nepom├┤┼że, potom sa pora─Ćte s pr├ívnikom a podniknite pr├şslu┼ín├ę kroky.
 4. V tej chv├şli sa v┼íak u┼ż z├írove┼ł zaoberajte aj ot├ízkou, kde inde sa budete m├┤c┼ą zamestna┼ą. Aj ke─Ć spor vyhr├íte, asi v├ís nebud├║ ma┼ą v l├íske t├ş, ktor├ş prehrali.

Najhor┼íie ─Źo m├┤┼że by┼ą je situ├ícia, kedy sa probl├ęmy stan├║ chronick├Żmi. Napr├şklad zamestn├ívate─żovi sa prest├íva dari┼ą. Za─Źne robi┼ą ┼ąa┼żkosti s platen├şm mzdy. Zamestnanci robia za ni┼ż┼íie , alebo tu a tam nedostan├║ mzdu v├┤bec. Mesiace plyn├║ a nast├íva patov├í situ├ícia. Zamestn├ívate─ż smeruje ku krachu a na mzdy nem├í. Ani ma┼ą nebude. Zamestnanci zotrv├ívaj├║, preto┼że maj├║ pocit, ┼że ak od├şdu, robili posledn├Ż polrok zadarmo. A plyn├║ ─Ćal┼íie mesiace.

Preto je potrebn├ę v├í┼żne probl├ęmy rie┼íi┼ą okam┼żite.

Nie v┼żdy treba ├şs┼ą na hranu – dohoda v├ştan├í

Ka┼żdop├ídne znova sa prihov├íram k verzii, aby ste sa svojich pr├ív zamestnanca sna┼żili dom├┤c┼ą v┼żdy najsk├┤r formou diskr├ętnej dohody. Pokia─ż odhal├şte probl├ęm, ktor├Ż naru┼íuje va┼íe pr├íva, upozornite na to taktne nadriaden├ęho. V┼żdy je mo┼żn├ę, ┼że sa to stalo nechtiac, omylom, alebo z nevedomosti. Forma d├┤vern├ęho rozhovoru s ved├║cim je preto zvy─Źajne ove─ża pr├şjemnej┼íia, ne┼ż m├ívanie trestn├Żm ozn├ímen├şm.

Koment├íre k ─Źl├ínku: Pr├íva zamestnanca

 1. jan 15. augusta 2009

  chcem sa spytat kedy ma zamestnanec pravo na stravne listky

 2. bsa 18. augusta 2009

  Zamestnanec m├í pr├ívo na stravu, ktor├║ mu m├í zabezpe─Źi┼ą zamestn├ívate─ż, ak v pr├íci odpracoval viac ako 4 hodiny za de┼ł. Ak v┼íak zamestn├ívate─ż z nejak├Żch d├┤vodov nie je schopn├Ż stravu zamestnancom zabezpe─Źi┼ą, poskytne im finan─Źn├Ż pr├şspevok a to zvy─Źajne formou stravn├Żch l├şstkov.

 3. bsa 18. augusta 2009

  Bli┼ż┼íie info o stravovan├ş zamestnancov – ┬ž152 Z├íkonn├şka pr├íce.

 4. costa 30. augusta 2009

  dobry den,chcel by som vediet ci sa do minimalnej mzdy mozu zaratat stravne listky,je to praca v 1 stupni koeficientu min.mzdy,bez hmotnej zodpovednosti

 5. feon 3. septembra 2009

  Dobr├Ż de┼ł,
  Zauj├şmalo by ma ─Źi m├┤┼że pracovn├Ż poriadok obsahova┼ą aj ustanovenia nad r├ímec alebo v├Żhodnej┼íie ako s├║ uveden├ę v zakonn├şku pr├íce? Teda ─Źi m├┤┼że by┼ą de facto n├íhradou kolekt├şvnej zmluvy ak na pracovisku nep├┤sob├ş odborov├í organiz├ícia.
  ─Äakujem.

 6. bsa 5. septembra 2009

  Costa, mzda je pe┼ła┼żn├ę plnenie za vykonan├║ pr├ícu, stravn├ę l├şstky sa za mzdu nepova┼żuj├║, ─Źi┼że sa do nej nezarat├ívaj├║.

 7. jana 8. septembra 2009

  dobr├Ż de┼ł, som zamestnana, ale moment├ílne som na rodi─Źovskej dovolenke. Od 1.10.2009 by som ju rada preru┼íila, nako─żko by som chcela nast├║pi┼ą nasp├Ą┼ą do pr├íce.Zamestn├ívate─ż sa vykr├║ca, ako by ma nechcel prija┼ą sp├Ą┼ą. Chcela by som sa op├Żta┼ą, ─Źi ma m├┤┼że prepusti┼ąpo─Źas rodi─Źovskej dovolenky a ─Źi m├┤┼żem preru┼íi┼ą a bez problemov nast├║pi┼ą. ─Äakujem.

 8. bsa 10. septembra 2009

  Jana, rodi─Źovsk├║ dovolenku m├┤┼że┼í preru┼íi┼ą a zase na ┼łu nast├║pi┼ą do 3 rokov veku die┼ąa┼ąa. Ale ak nast├║pi┼í do pr├íce, tak u┼ż nie si, pod─ża m├┤jho n├ízoru, klasifikovan├í ako rodi─Ź na rodi─Źovskej dovolenke, tak┼że pod─ża toho by ┼ąa prepusti┼ą mohli. Nie som v┼íak odborn├şk, tak┼że sn├í─Ć ti odpovie e┼íte niekto ─Ćal┼í├ş.

 9. P3TRON3LKA 15. septembra 2009

  AHOJ JANKA v ┼íkole sme sa u─Źili, ┼Że ked si na rodi─Źovskej tak ┼ąa podla zakona nemoze prepustit mohla by si ho udat. Neviem v┼íak aka si pracantka ale myslim ze ked nieje s tebou spokojny tak samo ze ta prepustit chce ale nemoze. tak sa vrhni do prace alebo si nastuduj zakonnik prace a bude to. cmuky cmuk

 10. iris 20. septembra 2009

  ma pravo pracovnik na dohodu alebo brigadnik na stravu pocas pracovnej doby?

 11. bsa 20. septembra 2009

  Iris – Na pracovnopr├ívny vz┼ąah zalo┼żen├Ż dohodami o pr├ícach vykon├ívan├Żch mimo pracovn├ęho pomeru sa vz┼ąahuj├║ len ustanovenia prvej ─Źasti Z├íkonn├şka pr├íce (v┼íeobecn├ę ustanovenia), t.j. nevz┼ąahuj├║ sa na ne napr. ustanovenia o pracovnom pomere (vznik a z├ínik, v├Żpovedn├ę d├┤vody), pracovnom ─Źase (nepretr┼żit├Ż odpo─Źinok, r├íca nad─Źas, no─Źn├í pr├íca, dovolenka), mzde, prek├í┼żkach v pr├íci, ochrane pr├íce a podnikovej soci├ílnej politike (stravovanie zamestnancov), ani o n├íhrade ┼íkody. Zamestnanec pracuj├║ci na z├íklade t├Żchto doh├┤d nem├í teda napr. n├írok na dovolenku, ani na stravn├ę l├şstky.

 12. eso 28. septembra 2009

  moze zamestnavatel prikazat sluzobnu cestu do krajiny, ktora je pre zamestnanca z roznych dovodov neuskutocitelna?
  – nabozenske predsudky a pod.

 13. bsa 29. septembra 2009

  eso, nakukni do f├│ra

 14. bambu─żka 30. septembra 2009

  dobr├Ż de┼ł, chcem sa sp├Żta┼ą, ┼że ak je pracovn├Ż pomer na dobu ur─Źit├║ od 01.09.2008 do 30.09.2009 a dnes 30.09.2009 je pracovn├í zmluva zase podp├şsan├í na rok ─Źi je to v poriadku lebo ak ─Ź├ştam z├íkonn├şk pr├íce akosi mi to nesed├ş. v─Ćaka za info

 15. Alena 24. novembra 2009

  Dobry den.
  Chcem sa spytat, ci ma vobec zmysel bojovat proti tomu vsetkemu, co sa deje v cinskych obchodoch?! Cize ziadne stravne listky ani zabezpeceny obed, ziadne dovolenky, namiesto 8 hodin – 10 hodin denne, 5 dni v tyzdni + sobota, dve predavacky vo velkej predajni namiesto povodnych min. piatich, ziadne reklamacne listky len cinske hatlaniny na druhej strane pokladnicneho bloku… O 10 eurach na den ani nevravim… Mam sancu??? Prosim poradte kto ma skusenost.

 16. Miro 25. novembra 2009

  Alena asi celkom dobre nerozumiem ot├ízke. Vy ste zamestnan├í v takom obchode? Ak ├íno, cho─Ćte pracova┼ą inde. Preto┼że ak sa majite─ż spr├íva zle, nejak├Ż boj bude asi m├írny. Je mu jednoduch┼íie zru┼íi┼ą v├ís a naja┼ą in├Żch predava─Źov a v┼íetko bude pri starom…

 17. Alena 26. novembra 2009

  No toho som sa bala, ze to nema vyznam… Keby bolo kam ist tak zmiznem v momente verte mi. Ale dakujem za odpoved :)

 18. Miro 27. novembra 2009

  Alena nechce sa mi veri┼ą, ┼że by nebolo kam ├şs┼ą.

 19. Jelibo 6. janu├íra 2010

  Dobry vecer.Chcel by som sa spytat ci sa da robit nieco s tym ak ma zamestnavatel chce donutit sameho odist zo zamestnania,ale nechce ma vyhodit s odovodnenim ze by mi musel dat odstupne.Dokonca mi aj poskytol pozicku a nasledne na to mi vzal cast prace aby som sa dostal do financnej tiesne.Robi vsetko preto aby som odisiel,dokonca stve proti mne zamestnancov,ale dovod na vyhodenie aj tak nema kedze tam pracuejm uz 12 rokov a nikdy so mnou problem nebol.mozte mi poradit ako postupovat,alebo ake je riesenie?A este jednu vec.Zamestnavatel mi nezabezpecuje stravu ani gastrolistky a este par veci,ale to uz nebudem rozpisovat.

 20. Miro 7. janu├íra 2010

  Jelibo pr├ívne to pos├║di┼ą neviem. ─Żudsky ├íno. Ak ma niekde nechc├║, idem pre─Ź. Ak ┼ąa naozaj chc├║ vy┼ítva┼ą, asi na to maj├║ d├┤vod. Je jedno ak├Ż. Mo┼żno nemaj├║ prachy, mo┼żno niekto chce na tvoju pr├ícu presadi┼ą ┼ívagra, to je jedno. Aj keby si sa tam udr┼żal, asi sa tam nebude┼í dobre c├şti┼ą. hlavne, ak si zamestn├ívate─ż aj tak nepln├ş svoje povinnosti.

 21. Jelibo 7. janu├íra 2010

  To mi je vsetko jasne tak to funguje vo vela firmach,ale ja chcem vediet na co mam pravo a co je povinnostou zamestnavatela voci mne.A ci je mozne ho nejak stihat za to co robi

 22. jan 20. janu├íra 2010

  jelibo nech ┼ąa prepustia ak s├║ tak├ş drz├ş ,┼że po tolk├Żch rokoch pr├íce ┼ąa len tak chc├║ odkopn├║┼ą.M├í┼í N├íROK NA ODSTUPN├ę ZO Z├íKONA.A AK TI NEZABEZPE─ŹILI STRAVU ─ŹO JE ICH POVINNOS┼ąOU ZO Z├íKONA DAJ ICH NA S├║D .POKIAL TI V NIE─ŹOM NIE JE JASNO SP├ŻTAJ SA NA PR├şSLU┼íNOM IN┼íPEKTOR├íTE PR├íCE MALI BY PORADI┼ą DR┼ż├şM TI PALCE LEN SA NEBOJ OD NICH.

 23. medo 4. m├íja 2010

  Neviem kde to m├ím nap├şsa┼ą… ale chcem sa sp├Żta┼ą jednu vec a s├şce:
  Zamestn├ívate─ż zaplatil polovici zamestnancom 3-mesa─Źn├Ż kurz opatrovatelskej slu┼żby. Chodili tam v dva kr├ít do t├Ż┼żd┼ła a v sobotu kurz trval 190 hod├şn a st├íl zhruba 300ÔéČ. Po ├║spe┼ínom zvl├ídnut├ş kurzu dostali zamestnanci Eur├│psky certifik├ít..
  Ide mi o to ┼że druh├í skupina ide na kurz teraz. Od 7 r├ína s├║ v robote do 14,00 o 14,30 u┼ż musia bi┼ą na ┼íkolen├ş ─Źo by nebol probl├ęm . Probl├ęm je v tom ┼że t├Żch 190 hod├şn musia stihn├║┼ą urobi┼ą za 5 t├Ż┼żdnov ─Źo je denne ┼ít├║dium v kuse aj v sobotu a v nedelu prax mimo mesta… Pritom nedostan├║ Eur├│psky certifik├ít ale iba nejak├ę potvrdenie o absolvovan├ş kurzu ktor├ę im nieje na ni─Ź. kurz na rozdiel od predch├ídzaj├║ceho stoj├ş pritom len 200ÔéČ. Mysl├şm si ┼że je to stra┼íne nespravodliv├ę hrozne vy─Źerp├ívaj├║ce a podla mna ani podla z├íkonn├şka by nemali v kuse bi┼ą aj s kurzom cel├Ż mesiac 12 hod├şn denne bez oddychu. To je o zdrav├ş by som povedal.. Neexistuje nejak├Ż z├íkon alebo nejak├ę pokyny k tejto problematike???

 24. marta 7. m├íja 2010

  Chcem sa sp├Żta┼ą na jedu vec: Zamestn├ívate─ż n├ím odovzd├íva platobn├║ p├ísku len vtedy, ke─Ć mu podp├ş┼íeme prevzatie.Je to povinn├ę pod─ża nejak├ęho z├íkona?

 25. Miro 7. m├íja 2010

  marta ako┼że nerozumiem ot├ízke. podp├şsa┼ą prevzatie predsa h├ídam nie je probl├ęm, nie?

 26. marta 12. m├íja 2010

  Probl├ęm je v tom,┼że rob├şm na smeny soboty , nedele ,
  no─Źn├ę a e┼íte nejak├ę vo─żno.Tak sa mi stalo, ┼że som v dennej slu┼żbe bola a┼ż po 3- t├Ż┼żd┼łoch.Tak┼że, a┼ż potom som si mohla p├ísku prevzia┼ą a tak som chcela, aby mi ju prevzala in├í osoba,ale takto sa to ned├í. Pracovn├ş─Źka, ktor├í n├ím p├ísky odovzd├íva nechce nech├íva┼ą podpisov├ę papiere kolegom.

 27. bsa 12. m├íja 2010

  Marta, pokia─ż viem z├íkon nehovor├ş ni─Ź o podpisovan├ş prevzatia v├Żplatnej p├ísky, ale tento postup zamestn├ívate─ża je logick├Ż – zamedzuje zm├Ątkom, je dokladom, ┼że si zamestn├ívate─ż splnil svoju povinnos┼ą a pod. Mysl├şm v┼íak, ┼że ani nejde to─żko o ten podpis ako o to, ┼że v├Żplatn├í p├íska obsahuje ├║daje, ktor├ę s├║ ur─Źen├ę v├Żhradne v├ím a nie kolegom. Rie┼íen├şm by mohlo by┼ą, keby ste p├şsomne splnomocnila konkr├ętnu osobu, ┼że v├ím m├┤┼że prevzia┼ą v├Żplatn├║ p├ísku, pr├şpadne sa dohodla so zamestn├ívate─żom, ┼że by v├ím ju posielal po┼ítou doporu─Źene do vlastn├Żch r├║k. Mysl├şm, ┼że rie┼íenie v├í┼ího probl├ęmu z├ívis├ş sk├┤r na dohode so zamestn├ívate─żom ako na znen├ş z├íkonov…

 28. zuzana 17. m├íja 2010

  robim pre veduceho uz 3 roky mam s nim jeden problem od kedy robim pytam od neho stravne listky no on sa vyhovara a ja nato nemam nervy teras my dali vypoved da sa dozadu ziadat od nich aby my ich vyplatili

 29. golden 2. j├║na 2010

  nedavno som sa zamestnal,asi pred 3 ty┼ż.a poradte prosim,dostal som vypoved cez tel.,potpm som isiel na PN,a poslal som ju zamestnavatelovi.Mam doporucenku z po┼íty.Mam pravo na marodku.dakujem za info.

 30. bsa 3. j├║na 2010

  golden – pracovn├Ż pomer je mo┼żn├ę skon─Źi┼ą len p├şsomnou formou a nie telefonicky. Ak ste neobdr┼żali p├şsomn├Ż doklad o tom, ┼że ste prepusten├Ż (predpoklad├ím, ┼że ide o skon─Źenie PP v sk├║┼íobnej dobe), tak ste st├íle zamestnancom a m├íte n├írok na n├íhradu pr├şjmu pri do─Źasnej pracovnej neschopnosti a aj na nemocensk├ę. Pokia─ż u┼ż zamestnancom nie ste, ─Źi┼że m├íte p├şsomn├Ż doklad o skon─Źen├ş PP, tak AK sa na v├ís e┼íte vz┼ąahuje ochrann├í lehota (max. 42 dn├ş od skon─Źenia PP, ak nemocensk├ę poistenie trvalo krat┼íie, tak to─żko dn├ş, ko─żko trvalo nemocensk├ę poistenie, ─Źi┼że ko─żko ste boli zamestnan├Ż), tak m├íte n├írok na nemocensk├ę.

 31. julo22 16. j├║na 2010

  chcel by som sa opytat ake pravo a naco ma pravo zamestnanec ak pracuje pre ┼żinostnika,dakujem.

 32. Kika 19. j├║na 2010

  Pros├şm V├ís, som povinn├í podp├şsa┼ą pracovn├Ż poriadok ak s n├şm nes├║hlas├şm ? Napr. ┬ž12- Povinnosti ved├║ceho zamestnanca = zabezpe─Źi┼ą rovnak├║ mzdu za rovnak├║ pr├ícu … u┼ż 20 rokov sa to nedeje!!! ─Äakujem

 33. bsa 20. j├║na 2010

  Julo22, v podstate m├í┼í rovnak├ę pr├íva ako keby si bol zamestnan├Ż v nejakej spolo─Źnosti.

 34. bsa 20. j├║na 2010

  Kika, osobne neviem ni─Ź o tom, ┼że by zamestnanec mohol svojim podpisom vyjadri┼ą s├║hlas ─Źi nes├║hlas s pracovn├Żm poriadkom zamestn├ívate─ża. Zamestnanec mus├ş by┼ą s pracovn├Żm poriadkom obozn├ímen├Ż a mus├ş ma┼ą k nemu pr├şstup, aby do┼ł mohol nahliadnu┼ą a to je tak v┼íetko. Pracovn├Ż poriadok mus├ş by┼ą v s├║lade s pr├ívnymi predpismi a je z├ív├Ązn├Ż pre zamestnanca i pre zamestn├ívate─ża. Ak zamestn├ívate─ż pracovn├Ż poriadok nedodr┼żiava, mohli by ste sa sk├║si┼ą s┼ąa┼żova┼ą napr. na In┼ípektor├íte pr├íce.

 35. Gaibi 13. j├║la 2010

  Viem, ┼że pri ist├Żch teplot├ích m├í zamestnanec pr├ívo na pitn├Ż re┼żim, ktor├Ż mu zabezpe─Ź├ş zamestn├ívate─ż a skr├íten├║ pracovn├║ dobu. Neviem to v┼íak v Z├íkonn├şku n├íjs┼ą. N├ím pr├íve teraz zak├ízali pi┼ą z er├írnej vody, ktor├í je v spolo─Źnej kuchynke (n├írok na ┼łu m├í len sekretari├ít riadite─ża), taktie┼ż pr├íve teraz zvolali porady, na ktor├Żch n├ím pr├şzvukovali striktne dodr┼żiava┼ą pracovn├║ dobu a by┼ą na pracovisku, aj ke─Ć nie je pr├íve to─żko pr├íce. Viem, ┼że je to norm├ílne, ale napr. m├┤j man┼żel – tie┼ż vo verejno pr├ívnej in┼ítit├║cii m├í v j├║li a auguste skr├íten├║ pracovn├║ dobu. ─Ćakujem za odpove─Ć. G.

 36. Miro Vesel├Ż 13. j├║la 2010

  Gaibi Ja teda odpoviem nie ako pr├ívnik, ale ako ─Źlovek. Pitn├Ż re┼żim je nutnos┼ą, ide o zdravie. Je probl├ęm nosi┼ą si vlastn├║ vodu? Lebo ned├ívno som po─Źul pr├şbeh, kedy v istej firme povolili len jednu k├ívu r├íno. Stra┼ín├Ż ┼íkand├íl, v┼íetci ne┼í┼ąastn├ş. Potom som sa sp├Żtal, ─Źi by bol probl├ęm donies┼ą si vlastn├║ k├ívu. Uk├ízalo sa, ┼że nie. Cel├Ż probl├ęm bol v tom, ┼że t├í k├íva bola zadarmo a ka┼żd├Ż ju chcel. Nebola vraj ani chutn├í… Nie je jednoduch┼íie donies┼ą si svoje potraviny? Neviem, nepozn├ím t├║ pr├ícu. Minule u n├ís boli remeseln├şci cel├Ż de┼ł, traja mali jednu f─ża┼íu. Pon├║kal som im vodu, nechceli. Nie je to zdrav├ę. Tak┼że robi┼í dobre, ┼że sa o pitn├Ż re┼żim zauj├şma┼í. H├ídam sa ozve aj niekto, kto vie, ako sa na to d├şva z├íkonn├şk pr├íce.

 37. Gaibi 13. j├║la 2010

  Miro, v├┤bec nie je probl├ęm ma┼ą vlastn├║ vodu, ja pijem z vodovodu, niekedy s citr├│nom, niekedy k├║pim ─żahk├║ miner├ílku. Ide o to, ┼że ist├í ─Źas┼ą – teda vedenie, ktor├ę m├í aj vy┼í┼íie platy – sa vie o svoje v├Żhody postara┼ą, do pr├íce o jeden├ístej – v┼żdy maj├║ ako┼że pracovn├ę stretnutia v meste a tak, pr├ícu na doma, ke─Ć treba pracovn├ę vo─żna a e┼íte aj k├ívu a vodu musia ma┼ą er├írnu. Pritom je to ┼ít├ítna in┼ítit├║cia, tak┼że nijak├ę extra pracovn├ę v├Żkony, len tak ako aj in├ş zamestnanci. Pr├íve preto som chcela nie─Źo aj o pr├ívach ostatn├Żch zamestnancov.

 38. Miro Vesel├Ż 13. j├║la 2010

  Gaibi rozumiem. Tak to b├Żva ─Źasto. Ja si ob─Źas kladiem ot├ízku: mus├şm v situ├ícii, ktor├í sa mi nep├í─Źi, zotrva┼ą? Nem├┤┼żem robi┼ą nie─Źo in├ę, inak, inde? Preto┼że to ─Źo popisuje┼í je be┼żn├í vec a ty ju nezmen├ş┼í. Potom m├í┼í dve mo┼żnosti: ignorova┼ą to, alebo od├şs┼ą. Boj by asi nemal zmysel, po┼ítve┼í ─żud├ş proti sebe. Je mo┼żn├ę, ┼że BSA sem nap├ş┼íe nejak├ę podrobnosti z legislat├şvy, ja sa v tom nevyzn├ím. Ona zvy─Źajne vie nap├şsa┼ą dobr├ę postrehy a n├ípady. Mo┼żno sa tu objav├ş.

 39. bsa 14. j├║la 2010

  Gaibi, treba sk├┤r h─żada┼ą v z├íkonoch t├Żkaj├║cich sa oblasti bezpe─Źnosti a ochrany zdravia pri pr├íci. Priamo v z├íkone o bezpe─Źnosti a ochrane zdravia pri pr├íci (─Ź. 124/2006 Z.z. v znen├ş neskor┼í├şch predpisov) som napr. na┼íla zmienku o pitnom re┼żime v ┬ž 6 odsek 3 b). Ale ove─ża podrobnej┼íie sa tomuto probl├ęmu venuje Vyhl├í┼íka MZ SR ─Ź. 544/2007 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred z├í┼ąa┼żou teplom a chladom pri pr├íci http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisCislo=544&Rocnik=2007

 40. dzuli 24. augusta 2010

  Dobry den chcem sa spytat ci si moze zamestnavatel dovolit neuznat priepustku na cely den ked bol vykonany zakrok a k lekarovi som cestovala Od Noveho Mesta n/Vahom do Bratislavy a sp├Ąt pracujem na12 hodinovy pracovny uv├Ązok a uznal mi iba 6 hodin
  Dakujem

 41. maja 26. augusta 2010

  Dobry den,chcela by som odpoved na otazku ci vam pri odchode z prace moze kontrolovat vasu kabelku osoba ,ktora nie je SBS-karka ani nema ziadne oznacenie na koseli(ani nikde inde),ze takuto kontrolu moze urobit-je to proste osoba o ktorej viem len tolko ze pracuje v tom istom zavode.Bezne sa totiz koleginiam prehrabuje v ich taskach,teda v ich osobnych veciach a ked som jej odmietla ukazat kabelku tak si zapisala moje udaje zo vstupnej karty ,na co podla mna tiez nemala pravo.Este musim dodat,ze ta ista osoba kontroluje tasky zamestnancom este aj pri odchode z dielne,teda pri vstupe do satne.Za odpoved dakujem.

 42. Dagmara 14. janu├íra 2011

  Dobr├Ż ve─Źer. Chcela by som sa sp├Żta┼ą, ak├Ż dlh├Ż ─Źas pod─ża z├íkona m├┤┼żem ako zamestnanec vo firme pracova┼ą ,,na dohodu“ .

 43. veronika 3. febru├íra 2011

  chcem sa opytat ci ma zamestnavatel pravo strhavat hodinu denne fajciarom?

 44. Miro Vesel├Ż 3. febru├íra 2011

  veronika nu┼ż to je dobr├í ot├ízka. m├í pr├ívo faj─Źiar faj─Źi┼ą v pr├íci? pod─ża m┼ła m├í pracova┼ą. mo┼żno je to snaha zamestn├ívate─ża znev├Żhodni┼ą faj─Źiarov. ak po─Źas tej hodiny nepracuj├║, tak je to asi v poriadku. v┼íetko z├íle┼ż├ş aj na charaktere pr├íce. u n├ís pod domom je obchod a tam ka┼żd├║ chv├ş─żu vid├şm pofaj─Źieva┼ą predava─Źky. faj─Źiarky si daj├║ 5 a┼ż 10 p├Ą┼ą min├║tov├Żch p├íuz, nefaj─Źiarky obsluhuj├║ bez pauzy. keby som bol ┼í├ęf, tak faj─Źiarky ani neprijmem.

 45. babina 12. apr├şla 2011

  m├ím ot├ízku, zamestn├ívate─ż mi prikazuje robi┼ą pracu nes├║visiacu s m├┤jou funkciou, ja platen├í zo ┼ít├ítneho rozpo─Źtu a zamestn├ívate─żovi vykon├ívam za mzdu da┼łovn├şkov in├║ pr├ícu!
  Je to v poriadku?? M├í niekto tak├║to sk├║senos┼ą? ─îo s t├Żm robi┼ą?

 46. babina 12. apr├şla 2011

  m├ím ot├ízku, zamestn├ívate─ż mi prikazuje robi┼ą pracu nes├║visiacu s m├┤jou funkciou, ja som platen├í zo ┼ít├ítneho rozpo─Źtu a zamestn├ívate─żovi vykon├ívam za mzdu da┼łovn├şkov in├║ pr├ícu!
  Je to v poriadku?? M├í niekto tak├║to sk├║senos┼ą? ─îo s t├Żm robi┼ą?

 47. panka 26. m├íja 2011

  u┼ż tret├ş rok som na materskej dovolenky,teraz som dostala vypove─Ć 24.5.2011 spiato─Źne s platnos┼ąou s 1.8. 2010.

 48. bsa 26. m├íja 2011

  panka – nem├┤┼żu v├ím da┼ą v├Żpove─Ć, ke─Ć┼że ste na materskej a u┼ż v├┤bec nie so sp├Ątnou platnos┼ąou. Jedine ak zamestn├ívate─ż ako tak├Ż skon─Źil, firma je zru┼íen├í, v tom pr├şpade v├ím v├Żpove─Ć mohli da┼ą a mohlo sa sta┼ą, ┼że v├ím nedali vedie┼ą. Osobne by som sa informovala v soci├ílnej pois┼ąovni, odkedy v├ís zamestn├ívate─ż odhl├ísil z d├┤vodu ukon─Źenia PP. Rozhodne je konanie zamestn├ívate─ża poritz├íkonn├ę. Ak zamestn├ívate─ż neukon─Źil svoju ─Źinnos┼ą, tak sa ur─Źite br├í┼łte a hlavne nepodpisujte prevzatie v├Żpovede so sp├Ątn├Żm d├ítumom. Ak u┼ż zamestn├ívate─ż neexistuje, tak zrejme ni─Ź moc neporie┼íite.

 49. Mifo 13. j├║na 2011

  Chcel by som sa op├Żta┼ą, ┼że ktor├ę Pr├íva s├║ Najv┼íeobecnej┼íie, preto┼że by som chcel robi┼ą projekt o pr├ívach, ale neviem, ktor├ę Pr├ívo hovor├ş o v┼íetk├Żch pr├ívach ( dokopy ) Porad├şte mi ?

 50. sima 1. j├║la 2011

  Dobr├Ż de┼ł. M├ím tak├Ż probl├ęm. V mojej predch├ídzaj├║cej pr├íci som dala k 30.05. v├Żpove─Ć. Teraz ide o to, ┼że zamestn├ívate─ż mi z platu strhol polo┼żku za stravn├ę l├şstky ale odmieta mi ich da┼ą. Ako rie┼íi┼ą tak├║to situ├íciu?? ─Äakujem za odpovede.

 51. iriska 10. j├║la 2011

  Dobr├Ż ve─Źer som z├║fal├í a hl├íd├ím pomoc kde to len ide no ka┼żd├Ż ma odporu─Ź├ş na pr├ívnika ale in┼ípektor├ít prace. chcela by som sa op├Żta┼ą ┼że man┼żel pracuje u s├║kromn├şka ako vodi─Ź kamionu a jazd├ş uniu.no ma minimalnu mzdu 343eu+ diety ale je to ka┼żd├Ż mesiac rovnak├í suma.nech rob├ş ako chce a aj ko─żko chce. podnikate─ż povedal ┼że ma fixn├Ż plat.a neviem zisti┼ą do akej kategorie ma patri┼ą. ┼íkolu ma ukon─Źen├║ stredn├║ z maturou.nedal n├ím ani ro─Źne z├║─Źtovanie vraj ├íam netreba.mame dve deti a okrem pr├şmev├ęho l├şstka nedostaneme ni─Ź do ruky. tak neviem ─Źi n├ím plat├ş aj bonus na deti. a nik mi nevie poradi┼ą ─Źi na to mame ale nie pravo.a na pr├ívnika nem├ím.dakujem za odpovede

 52. petra 11. j├║la 2011

  Dobry vecer,
  v prvom rade, treba sa pozriet do pracovnej zmluvy, ako tam ma definovanu mzdu… ci je tam tiez napisane, ze je fixna alebo je tam napisana minimalna mzda. samozrejme, diety kazdy mesiac nemozu byt rovnake… to proste nemoze vyjst, lebo to zalezi od poctu hodin a podobne. Mzda musi byt vyplacana podla pracovnej zmluvy. akakolvek zmena pracovnej zmluvy musi byt dana pisomne a podpisana oboma stranami, takze zamestnavatel si nemoze robit, co sa mu zachce. dalsia povinnost zamestnavatela je dat zamestnancovi vyplatnu pasku. podla nej by ste vedeli, ci vam vyplaca danovy bonus na deti alebo nie. takisto, zamestnavatel je povinny zo zakona vykonat rocne zuctovanie, ak o to zamestnanec poziada. ak zamestnavatel neplni svoje zakonne povinnosti, je treba to riesit.

 53. petra 11. j├║la 2011

  pre sima:

  ak to nejde po dobrom, treba ich vymahat po zlom ;)

 54. smoulinka 6. augusta 2011

  Dobry den, dostala som sa do takejto situacie, zamestnavatel ma po PN zaradil vykonavat inu pracu nizsie hodnotenu a jednoducho mi znizil plat bez dohody so mnou, neviem co sa stalo s mojou povodne vykonavanou funkciou, lebo dnes vykonava casti mojej povodnej pracovnej naplne niekto iny, co ma tiez nizky plat , obratila som sa na pravnika ale dohoda so zamestnavatelom nie je mozna, cakala som ze dostanem vypoved, ale naopak snazia sa ma vystvat, cakaju ze sama odidem, poradte mi, ist do sudneho sporu? Nemam inu pracu.

 55. Pathe 21. augusta 2011

  Dobr├Ż de┼ł.
  Ned├ívno som si dal ┼żiados┼ą o prijatie do TPP v jednej stroj├írenskej firme.
  Dali mi zmluvu brig├ídne na dobu ur─Źit├║ (sez├│nne pr├íce) /nech├ípem pre─Źo/
  chcel som sa V├ís sp├Żta┼ą ─Źi mi m├┤┼żu da┼ą takto zmluvu ..?
  a ─Ća─ż┼íia ot├ízka ─Źi ako brig├ídnik m├┤┼żem robi┼ą 12h. denne .. u┼ż nie som ┼ítudent .. ┼íkolu som ukon─Źil.

 56. viki 26. augusta 2011

  chcela by som sa spytat ze ked ja som na polovicnom uvazku ze ake mam prava a co odomna moze ziadat zamestnavatel?

 57. Tibi 7. septembra 2011

  Dobry den, mal by som ot├ízku, ze ak riaditel povie zamestnancovy ze mu prevr├ít├ş pult na hlavu a vyhr├íza sa takomto pr├şpade ake m├í pravo zamestnanec a ako moze postupovat . Dakujem

 58. Vierka 29. septembra 2011

  Dobr├Ż de┼ł, m├ím tak├Żto probl├ęm: Zamestnali ma a dali mi tri mesiace sk├║┼íobn├║ dobu. Tri dni pred ukon─Źen├şm sk. doby mi dali v├Żpove─Ć, teda skon─Źili so mnou pracovn├Ż pomer v sk├║┼íobnej dobe. ─îo je v┼íak probl├ęm, odrobila som nad r├ímec fondu pracovnej doby – ved├║ci ma jednoducho p├şsal do roboty, ja som makala aby ma nevyhodili. Ale ni─Ź nad r├ímec fondu pracovnej doby mi nezaplatili, nedali mi ani z├ípo─Źtov├Ż list, nepreplatili mi ani alikvotnu ─Źas┼ą z dovolenky. A neviem ani pre─Źo ma prepustili, dost├ívala som ka┼żd├Ż mesiac pekn├ę finan─Źn├ę odmeny, tak┼że boli zrejme spokojn├ş! Ke─Ć ale spo─Ź├ştam v┼íetky svoje odpracovan├ę dni- hodiny, vych├ídza to, ┼że mi dali neplatn├║ v├Żpove─Ć v sk├║┼íobnej dobe, lebo som odrobila viac. M├ím pravdu a ─Źo ─Ćalej? ─Äakujem za odpove─Ć.

 59. LUBO 4. okt├│bra 2011

  Dobry den chcel by som sa opytat ci mi niekto poradi co mam robit.Som zivnostnikom 3 mesiace.V zamestnani kde som doteraz robil som skoncil zo zdravotnych dovodov.Mal som mat vyplatu ale ziadnu som nedostal ze vraj zabudli odovzdat fakturu.Dokonca mi chcu strhnut zo mzdy 50 eur za to ze som nebol jednu sobotu v praci a 200 eur za predcasne ukoncenie pracovneho pomeru a dokonca sa zamestnavatel vyjadril ze ma nemusi vyplatit vobec.Lenze najvacsou zaujimavostou je ze ja ziadnu pracovnu zmluvu ani nic ine nemam ani som nic nepodpisoval.Kto mi poradi co mam robit Dakujem za skoru odpoved.

 60. jana 5. okt├│bra 2011

  dobry den, moje dieta bude mat 3 roky a ja chcem zostat na dalsej rodicovskej dovolenke – uz neplatenej.oznamila som to zamestnavatelovi a cakam na odpoved. mam narok na odstupne ak sa ma rozhodne prepustit? som u neho zamestnana 8 rokov.
  dakujem

 61. mimikri 11. okt├│bra 2011

  Dobr├Ż ve─Źer,mam ot├ízku-probl├ęm,man┼żel ukon─Źil PN-ku 20.6.2011 a zamestn├ívatel mu nedal ani pr├ícu ,ani mzdu ,ani v├Żpoved,tak┼że sa nem├┤┼że hl├ís┼ąna ├║rade pr├íce,m├írne mu vol├ęme,smskujeme-nereaguje,mame da┼ą podnet na in┼ípektorat pr├íce?b├Żvame v Tatr├ích,firma ja v BA,man┼żel u┼ż bol za pr├ívnikom na ├║rade pr├íce a ten mu povedal,┼że ked nedostal v├Żpoved- st├íle mu trv├í pracovn├Ż pomer podla zmluvy,prac,pomer ma na dobu neur─Źit├║,Ako to rie┼íi┼ą?─Äakujem.

 62. ruzicka33 13. okt├│bra 2011

  mozete mi poradit ci je veduca povinna pocas mojej PN mi doniest vypl.pasku a stravne listky kedze nemam vychadzky a nemozem si ist pre ne,ak ano tak podla akeho zakona mozem nanu podat staznost ze mi ju nedoniesla.Dakujem.

 63. Kali 14. okt├│bra 2011

  Pracovala som vo firme dlh├ę roky na dve smeny, v┼żdy ke─Ć bol ┼ít├ítny sviatok, mohli sme by┼ą doma a sviatok mali platen├Ż. Medzit├Żm sa na n├ím vymenilo cel├ę person├ílne oddelenie. Teraz pracujem na 4 smeny. Ak mi vo sviatok padne pr├íca idem do pr├íce, ale ak mi smena odpadne z dovodu, ┼że nejde linka mus├şm si bra┼ą dovolenku. Nech├ípem , ke─Ć mi podnik nezabezpe─Ź├ş inu n├íhradn├║ pr├ícu, pre─Źo nemo┼żem by┼ą doma a ma┼ą sviatok platen├Ż?

 64. karolina606 2. novembra 2011

  dobry vecer ..pracujem vo firme kde som platena od vykonu.moj denny vykon presahuje 150percent..uznaju mi len 150 a zbytok mi prepadava.za posledne dva roky mi prepadnuty vykon robi skoro 27pracovnych dni.zamestnvatel ma vyslovene okrada o moje peniaze ma na taketo nieco pravo? kam by som sa mala obratit mam originali toho mojho prepadnuteho vykonu…netyka sa to len mna ale ani nie vsetkych zamestnancov…neradte mi robit vykon len na 150 percent to nie je v tej firme realne tam robit musite ale nezaplatia vam vsetko dakujem

 65. diana 10. novembra 2011

  Dobr├Ż de┼ł,chcem sa sp├Żta┼ą, do ktor├ęho d┼ła v mesiaci mus├ş da┼ą zamestn├ívate─ż zamestnancom stravn├ę l├şstky na dan├Ż mesiac.

 66. er 11. novembra 2011

  Po tychto vsetkych odstavcoch, som absolutne zhrozena, kedy sa konecne vyrovname EU s pravami pre zamestnancov? Kedze viem, ze existuju, len na Sk to ide velmi pomaly, kedze organisacie to nezacnu, parlamentu je to jedno. No viem, ze ked zamestnanci, ci SLovenski ludia napisu par listov do Brusselu…zamestnavatelia si budu vazit zamestnancov, kazda organizacia bude mat procedury(ludkse zdroje) kt. uz v Medzinarodnych org. na SK existuju, kt. urcuju ako sa spravat k zamestnancom a ked su problemy mat ustne, 2 x pisomne ponaucenie a az potom povedat …„tam su dvere„..som znechutena ako to vsetko je, clovek by mal chodit do prace s radostou a bez stresu a byt motivovany, nie len odist, ked je problem, ale riesit to….

 67. ballu 3. decembra 2011

  chcem sa spitat ci zamestnavatel moze skusat zamestnanca spovinosti ktore si sam napisal a na zaklade toho vas prepustit

 68. ballu 3. decembra 2011

  chcem to upresnit zamestnavatel si vymyslel ze kazdemu zamestnancovi da vo forme tlaciva jeho povinosti ktore sa musi doslovne naucit a po ustnej skuske neprejde tak ho prepusti tak sa chcem spitat ci ma niekto stakym niecim skusenost ci vobec zamestnavatel ma na take nieco pravo ps.za kazdu radu vdaka

 69. Myfka 19. decembra 2011

  Dobr├Ż de┼ł,
  v pr├íci pracujem s riedidlom a farbami,nem├íme k dispoz├şcii ochran├ę pomocky ba ani odsavanie. Ked som sa na to sp├Żtala bolo mi povedan├ę ┼że to nepotrebujeme. Ked som si p├Żtala vy┼í┼í├ş plat skrz toho ┼że to ─Źuch├ím 7,5h, povedali mi ┼że m├ím zmeni┼ą pracovisko alebo donies┼ą lek├írsku spr├ívu ┼że nemozem pracova┼ą s riedidlom,dnes som im priniesla lek├írsku spr├ívu,┼że mi nerob├ş dobre pr├íca s riedidlom a ┼że ┼żiadam o prelo┼żenie na in├║ pracovn├║ poz├şciu…A dopadlo to tak ┼że mi dali v├Żpove─Ć, to ako nem├ím ┼żiadne pr├íva alebo ─Źo?. Preto sa p├Żtam existuje nejak├Ż z├íkon ohladom riedidla a ochrany zamestnanca pri pr├íci????Dakujem

 70. zuzka 21. decembra 2011

  dobr├Ż ve─Źer,
  prosim v├ís chcem sa op├Żtat na nie─Źo tak├ęto:nastupila som do jednej prace-konkr├ętne potravinov├Ż supermarket.pracovala som tam mesiac a nejako tam z├ízra─Źne stracali moje veci,z mojho reg├ílu, ktory som mala nastarosti,Veduca mi povedala ,┼że to sa im nestavalo a ┼że ma tam nech├í u┼ż iba do konca t├Ż┼żdna.c├ştila som sa ako keby ma tak nen├ípadne obvinuje,┼że ─Źi si to n├íhodou neberiem ja domov.Velmi zle som sa tam citila tak som jej na druhy den napisala, ┼że uz nepridem do prace.ona mi na to napisala ze ak nepridem do prace tak mi da hrube porusenie pac.discipliny a ze mi odmietne spravit vyplatu….bola som v 3 mesa─Źnej sku┼íobnej dobe.nakoniec ked osm si pri┼íla pre stravne listky, tak mi z nich zobrala 4 v hodnote 2.85 eura-3 listky mi zobrala za veci ktore som mala zevraj po zaruke,mi to normalne nablokovala dala mi ten blocek a 1 listok mi zobrala a povedala,ze sa skladali vsetky zamestnankyne…ja si myslim ze nema pravo mi siahat na stravne listky a blokovat mi nejaky tovar,ktory bol zevraj po zaruke,ked som nebola uz v tej pracivsetko toot urobila,ke─Ć som tam nebola ,listky mi u┼ż do ruky podal bez t├Żch 4.Viem,┼że su to iba 4 listky,ale nechcem to tak nechat,su to moje peniaze a toto si nesmie nikdo dovolovat.Prosim o n├ízor,─Ćakujem

 71. tina 11. janu├íra 2012

  chcem sa spytat…dala som vypoved v skusobnej dobe po dvoch mesiacoch a oznamila som to 4 dni skor.mam odrobene 220 hodin musi mi moj zamestnavatel dat vyplatu za ten mesiac?

 72. toby 21. janu├íra 2012

  zdrav├şm, chcem sa sp├Żta┼ą : pracujem ako sbs v jednej firme a m├ím ponuku pracova┼ą na dohodu v inej tie┼ż ako sbs , m├┤┼żem pracova┼ą v dvoch sbs aj ked nie s├║ tieto firmy rovnako orientovan├ę? ─Äakujem

 73. Pipa 26. janu├íra 2012

  Dobr├Ż de┼ł. Chcem sa iba sp├Żta┼ą nikde som nena┼íla odpoved na ot├ízku ktor├║ m├ím ja. U┼ż p├Ą┼ą rokov pracujem ako upratova─Źka v M┼á. ┼ák├┤lka patr├ş pod mesto nebudem menova┼ą. M├┤j plat v ─Źistom je 260 euro. Pracujem 8 hod├şn denne a som v prvej paltobnej kategorii. Nep├í─Źi sa mi ┼że n├ís na┼ía nadriaden├í s├║stavne slovne nap├ída ┼że mame st├íle robi┼ą a nie sediet. Aby som to upresnila svoju pracu vykonavame na 150 percent je utret├Ż ka┼żd├Ż den prach v ka┼żdej triede povysavane trikrat za den umyvane podlahy a dal┼íie veci ─Źo sa t├Żka upratovania. Okrem toho robime dal┼íie veci ─Źo sa net├Żkaju upratovania a to minimalne dve hodiny denne stihne sa to cez pracovnu dobu. A ked si chceme sadnut a vypit kavu tak nas po┼íle to spravit e┼íte raz aby sme nesedeli.Sme tam dve a ┼ík├┤lka je 6 triedna.Nikde som nepo─Źula ┼że by niekde museli takto upratova─Źky pracovat. Je to dost stresuj├║ce ka┼żd├Ż de┼ł a ─Źlovek pr├şde domov tak├Ż unaven├Ż a smutn├Ż a za svoju vykonan├║ pr├ícu nem├í ani zaplaten├ę.M├í na┼ía nadriaden├í pravo nas takto cel├Ż de┼ł buzerova┼ą?

 74. Vrto 10. febru├íra 2012

  Zaujimalo by pred nedavnom sa moj zamestnavatel rozhodol prestat davat stravne listky je to vlastne agentura cez ktoru pracujem v inej firme,ktora ma stravovacie zariadenie,ale nemam tam ziadne zlavy na jedla,ako kmenovi zamestnanci. Nemal by zamestnavatel vyplacat teda peniaze v nejakom casovom predstihu,ako v pripade stravnych listkov?
  Pretoze zaroven vyuziva moznost vyplacat vyplaty do 30ho,takze fakticky sa k peniazom dostavam,az na konci mesiaca je skoro nemozne dozit do vyplaty.

 75. vt34 10. febru├íra 2012

  Dobr├Ż ve─Źer, m├ím ot├ízo─Źku…. Som zamestnan├í na TPP, na dobu neur─Źit├║, moment├ílne som na materskej dovolenke, pober├ím rodi─Źovsk├Ż pr├şspevok. M├┤┼żem sa zamestna┼ą brig├ídne?

 76. Veronika Labisova 11. febru├íra 2012

  Chcem sa poradit ked som v konkurze ako fyzycka osoba ake su moje povinosti,a ked som zamestnama

 77. kf 16. febru├íra 2012

  Dobr├Ż ve─Źer…m├ím ot├ízku oh─żadom mojej mamy.. jedn├ęho d┼ła v pr├íci ich pri┼íli majitelia budovy odpoji┼ą od pr├şstrojov s t├Żm, ┼że skon─Źili, preto┼że majite─żka firmy neplatila n├íjomn├ę. Mama je PN, ale ned├í sa nijak├Żm sp├┤sobom skontaktova┼ą s jej zamestn├ívatelkou…poslala jej PN, t├║ ona doteraz nedoru─Źila na SP. Doteraz nedostala v├Żpove─Ć, zamestn├ívate─ż jej dlhuje 2 posledn├ę mzdy a kedze je v podstate st├íle zamestnan├í, nemoze sa hl├ísi┼ą na ├║rade pr├íce… ─Źo moze v tejto situ├ícii robi┼ą? nedok├í┼że toti┼ż prin├║ti┼ą zamestn├ívate─ża, aby jej vystavil v├Żstupn├ę listy, dal PN na Soci├ílnu pois┼ąovnu atd. atd…

 78. lara31x 17. febru├íra 2012

  Dobry neskory vecer..chcem Vas poprosit o radu,ako postupovat pri rieseni isteho problemu v praci..v celom areali podniku je zakaz fajcit..no konatel firmy a veduci vyroby nasli kopku ohorkov v sklade..maju podozrenie na par ludi,ktori to urobili,no nemaju dokazy..nikto nechce zo zamestnancov „bonzovat“..preto sa konatel firmy rozhodol, stiahnut kazdemu zamestnancovi 5 eur..nesuhlasime s tym,pretoze viac ako 85% zamestnancov su nefajciari…je opravneny stiahnut nam tuto sumu? ..myslime si ,ze urcite nie..ako postupovat dalej?..za odpoved na nasu otazku,vopred dakujem

 79. Miro Vesely 17. febru├íra 2012

  lara ─Źi zamestn├ívate─ż m├í pr├ívo siahnu┼ą na mzdy, to by mal pos├║di┼ą pr├ívnik. z poh─żadu laika by som povedal, ┼że to nie je „pekn├ę“ od zamestn├ívate─ża. chce v├ís don├║ti┼ą k nie─Źomu, ─Źo neviem pre─Źo nechcete spravi┼ą. ak v├ís 85% dodr┼żiava dohodu, nevid├şm d├┤vod pre─Źo by ste mali chr├íni┼ą t├Żch, ktor├ş dohodu nedodr┼żiavaj├║. faj─Źiari parazituj├║ na slu┼ínosti a benevolencii nefaj─Źiarov.

  predstavte si in├║ situ├íciu. dohodli by ste sa, ┼że v┼íetci zamestnanci bud├║ chodi┼ą na WC. Ale jeden by si vykonal ve─żk├║ potrebu v strede dielne, nechal tam a spokojne by ─Ćalej robil. aj to je poru┼íenie dohody. chr├ínili by ste ho? tajili by ste ho?

  v├í┼í zamestn├ívate─ż v├ím plat├ş za to, ┼że pre┼łho pracujete a pre v├ís zas platia ist├ę dohody. nechr├í┼łte ml─Źan├şm t├Żch, ktor├ş ich nedodr┼żiavaj├║. ak to sprav├şte, nabud├║ce bud├║ na v├ís parazitova┼ą e┼íte hor┼íie.

 80. igraim 1. marca 2012

  Robila som vo firme na dohodu na dobu neur─Źit├║ , zamestn├ívate─ż ma vyslal na slu┼żobn├║ cestu na mojom s├║kromnom aute ( mala som dohodu o pou┼ż├şvan├ş AUV)
  Slu┼żobn├║ cestu som mala vykona┼ą v mesiaci febru├ír v 2 organiz├íci├ích na r├┤znych vzdialenostn├Żch miestach , ale t├Żm ist├Żm smerom V jednej z organiz├íci├ş mi koncom mesiaca febru├ír ozn├ímili, ┼że pracovn├í povinnos┼ą kv├┤li ktorej som tam mala ├şs┼ą sa odklad├í na mesiac marec. Ale ke─Ć┼że som si musela splni┼ą pracovn├║ povinnos┼ą v prvej z organiz├íci├ş musela som na slu┼żobn├║ cestu ├şs┼ą . Od 1 marca so mnou firma zru┼íila dohodu a odmieta mi zaplati┼ą cestovn├Ż pr├şkaz s od├┤vodnen├şm, ┼że som nenav┼ít├şvila aj druh├║ organiz├íciu. chcem sa op├Żta┼ą ako sa d├í dan├Ż probl├ęm rie┼íi┼ą. M├ím sa obr├í┼ąi┼ą na In┼ípektor├ít pr├íce , alebo to rie┼íi┼ą s├║dnou cestou?

 81. martin 5. marca 2012

  chcem sa opyt Dva tyzdne som pracoval v ceskej republike kde som podpisal zmluvu na neurcito ale chcem okamzite oddist co mam napisat do vypovede aby mi ju podpisali a vyplatili mzdu?

 82. Franti┼íek 15. marca 2012

  ─îo m├ím robit ke─Ć sa c├ştim by┼ą ┼íikanovan├Ż , Kolega je v d├┤chodku spolu rob├şme on m├┤┼że pred─Źasova┼ą a j├í nem├┤┼żem musim is┼ą domov. Fero.

 83. Miro Vesel├Ż 15. marca 2012

  Franti┼íek za─Źal by som t├Żm, ┼że by som sa radil s nadriaden├Żmi ako to presne je. Na z├íklade takejto inform├ície ┼ąa┼żko poradi┼ą.

 84. maro 26. marca 2012

  za ak├Żch podmienok m├┤┼żem pracova┼ą – denn├í, denn├í, no─Źn├í, no─Źn├í pri 12 hodinovej smene. Je povinn├ę denn├ę svetlo-okno?

 85. jan─Źo 5. apr├şla 2012

  ─îerp├ím dovolenku, ale v jednom dni, ke─Ć som chor├Ż idem k lek├írovi na vy┼íetrenie a ten mi nap├ş┼íe na priepustke ,,plat├ş cel├Ż de┼ł“ . Nadriaden├Ż ma n├║ti, aby som od lek├íra ┼żiadal, aby mi na priepustku nap├şsal aj d├┤vod pre─Źo cel├Ż de┼ł. Lek├ír mi povedal, ┼że tak├ę nie─Źo tam p├şsa┼ą nem├í, som predsa chor├Ż a to je d├┤vod. Nie som nasledovne na PN, preto┼że m├ím u┼ż spom├şnan├║ dovolenku.. M├í zamestn├ívate─ż pr├ívo odo m┼ła ┼żiada┼ą, aby som ja ┼żiadal nap├şsa┼ą na priepustke udanie d├┤vodu od lek├íra? Nie je to v rozpore so zverejnen├şm mojich zdravotn├Żch ┼ąa┼żkost├ş? ─Ćakujem za odpove─Ć

 86. zuzana 7. apr├şla 2012

  vedel by mi niekto pom├┤c┼ą? pracujem v potravin├ích..ka┼żd├Ż m├íme nastaros┼ą nejaky ├║sek kde kontrolujeme datum spotreby a podobne…som povinna si zakupit tovar ak presvihnem datum spotreby…nic take nemam v zmluve a ani v kolektivnej zmluve…prosim poradte mi.

 87. eri 11. apr├şla 2012

  Dobr├Ż de┼ł! Pros├şm o radu. Pracujem na polovi─Źn├Ż prac. ├║v├Ązok. Nako─żko m├ím v┼íak komplikovan├║ di├ętu – celiakia, inlakt├│za, disacharid├íza- zamestn├ívate─ż mi nevie poskytn├║┼ą stravovanie. M├ím n├írok na stravn├ę l├şstky? – V na┼íom ┼ít├ítnom zariaden├ş sa pracuje norm├ílne 7,5 hod, a 0,5 hod. ┼żeny nadr├íbaj├║ kv├┤li obedu. Mne zamestn├ívate─ż pon├║kol mo┼żnos┼ą, ┼że 1/4 hod. (polovic z 1/2 hod.) nemus├şm nadr├íba┼ą, ke─Ć┼że sa nebudem stravova┼ą, a tak namiesto 4 hod. pracujem 3,75 hod. denne.
  a e┼íte jeden probl├ęm. M├í zamestn├ívate─ż opr├ívnenie mi neposkytn├║┼ą pracovn├Ż ochrann├Ż odev, ktor├Ż inak poskytuje raz ro─Źne ka┼żd├ęmu zamestnancovi. Chc├║ to od├┤vodni┼ą t├Żm, ┼że nako─żko pracujeme na polovi─Źn├Ż ├║v├Ązok, ┼że nederieme to─żko a preto n├ím bude poskytova┼ą o┼íatenie raz za dva roky.??? ─Äakujem za pomoc

 88. minox 12. apr├şla 2012

  M├┤zem dosta┼ą priepustku na posudenie m├┤jho zdravotn├ęho stavu u pos├║dkov├ęho lek├íra, nim predvolan├ęho na ur─Źitu hodinu a de┼ł aj ked som zamestnany iba na 1/2 uvezka?

 89. erika 14. apr├şla 2012

  Dobry. chcela by som sa informovat ako je to s odmenami v skusobnej dobe.. mam narok na odmeny? ak hej tak ake %

 90. pera 19. apr├şla 2012

  dobr├Ż de┼ł
  chcela by som sa sp├Żta┼ą, ─Źi mi neviete poradi┼ą s mojim probl├ęmom. pracujem v kancel├írii s kolegy┼łou ktor├í m├í ve─żk├Ż probl├ęm s poten├şm, a ve─żmi to v kancel├írii c├şti┼ą. Bola som za zamestn├ívate─żom a ┼żiadala som ho aby ma premiestnil do inej kancel├írie k inej kolegyni, zamestn├ívate─ż trval na tom aby som zostala na svojom mieste aj ke─Ć m├í mo┼żnos┼ą umiestni┼ą ma do inej kancel├írie, mo┼żno sa m├┤j probl├ęm zd├í ban├ílny ale pre m┼ła dos┼ą podstatn├Ż, preto ma zauj├şma, ─Źi by som mohla argumentova┼ą aj nejak├Żmi z├íkonmi a konkr├ętnymi paragrafmi.

 91. ML 20. apr├şla 2012

  Cauko, podla zakona kolko moze mi maximalne dat zamestnavatel neplatenych zaucani? Je to nejak ohranicene ci nie?

 92. Lucia 9. m├íja 2012

  Dobr├Ż de┼ł,chcem sa sp├Żta┼ą,─Źi m├┤┼żem da┼ą v├Żpoved aj po─Źas PN-ky.PN som od 2.5. a v├Żpoved chcem da┼ą koncom m├íja,teda k 1.6. m├┤┼że sa sta┼ą, ┼że zamestn├ívate─ż mi v├Żpoved nepodp├ş┼íe lebo som PN?

 93. monuss711 13. m├íja 2012

  Potrebujem poradi┼ą. Pracovala som v jednej predajni, spolu s majite─żkou predajne od 22.2.2012, v─Źera mi povedala,┼że m├ím okam┼żit├║ v├Żpove─Ć, ─Źi┼że ma vyhodila v sk├║┼íobnej dobe. P├Żtala som od nej papier – v├Żpove─Ć,aby som sa mohla zaevidova┼ą na UPSVaR. Len┼że ona mi na to odpovedala,┼że mi ┼żiaden papier ned├í,lebo som bola v sk├║┼íobnej dobe. A z├írove┼ł mi povedala,┼że v pokladni na┼íla mank├í, v ktor├Żch d┼łoch mala vyzna─Źen├ę v kalend├íri. O nich sa predt├Żm nezmienil!.Podp├şsala som papier o hmotnej zodpovednosti,len┼że ak vy┼ílo m├şnus v pokladni, nie je zamestn├ívate─ż povinn├Ż mi to ozn├ími┼ą v dan├Ż de┼ł?ja som pracovala od 8-16tej,ved├║ca od 16-18 – z├írove┼ł sme na jednej kase blokovali obidve, nevrav├şm,┼że sa nem├┤┼że sta┼ą,┼że som zle vydala,resp. nie─Źo na pokladni pochybila,ale never├şm,┼że v ─Ź├şslach,ktor├ę mi ona „hodila“ do tv├íre a ke─Ć┼że blokovan├ę bolo dvoma ─żu─Ćmi nesiem zodpovednos┼ą iba ja?ob─Źas pri┼íla do obchodu vypom├íha┼ą aj jej dc├ęra,ktor├í taktie┼ż blokovala na pokladni.Pri v├Żplat├ích za marec a apr├şl mi nestiahla ni─Ź a tvrd├ş,┼że mank├í boli u┼ż vo febru├íri,apr├şli a marci… Poviem V├ím pravdu,┼że jej never├şm,preto┼że ├║dajn├ę m├şnusy z febru├íra,marca a apr├şla mi chce stiahnu┼ą z v├Żplaty teraz…taktie┼ż sa vyjadrila,┼że bude robi┼ą invent├║ru-a tu je tie┼ż kame┼ł ├║razu.Som za invent├║ru nech ju sprav├ş,len┼że ja ona ju chce robi┼ą sama,bez mojej pr├ştomnosti.Preto si mysl├şm,┼że bu─Ć nesprav├ş invent├║ru a stiahne mi z v├Żplaty aj to,─Źo si zmysl├ş.V├Żplatu som mala ma┼ą 10., na moje telefon├íty a sms nereaguje,nem├ím ani papier na UP a ani len peniaze.Ako m├ím postupova┼ą ─Ćalej?┬┤dakujem

 94. Draho┼í 15. m├íja 2012

  Dobr├Ż den.
  Potreboval by som radu ako postupova┼ą v pr├şpade ,┼że m├┤j nadriaden├Ż ma n├║ti do pracovnej ─Źinnosti ,ktor├í je v rozpore z bezpe─Źnos┼ąou a vyhr├í┼ża sa mi finan─Źn├Żm postihom. Jedna sa o pr├ícu ,ktor├í svojou ┼ípecifik├íciou sp├┤sobuje rakovinu. Stroj na ktorom sa ma dan├Ż komponent opracov├íva┼ą nie je na to prisp├┤soben├Ż tj. potrebn├ę ods├ívanie atd.
  ─Äakujem

 95. Miro Vesel├Ż 15. m├íja 2012

  Draho┼í ┼żiadajte naplnenie bezpe─Źnosti pri pr├íci. Je mo┼żn├ę, ┼że sa stanete nepohodln├Ż, lebo sa asi n├íjde ve─ża debilov, ktor├ş v mene falo┼ínej snahy zap├í─Źi┼ą sa bud├║ robi┼ą aj bez ochrany. Potom je to ┼ąa┼żk├ę.

 96. Marta 16. m├íja 2012

  Dobry den,chcem sa spytat. Moj manzel pracuje v restauacii kde si zamestnavatel vymyslel nove pravidlo,ze co sa im v kuchyni nepreda tak to zamestnancom zapisu,oni to MUSIA podpisat a strhnu im to z platu. a tak isto je to aj s obedmi,manzel sa tam nestravuje a aj tak mu strhaju z platu 30e. Moze sa to vobec?
  Dakujem

 97. Miro Vesel├Ż 17. m├íja 2012

  Marta k tomu by sa mal vyjadri┼ą pr├ívnik. Zamestn├ívate─ż je povinn├Ż zaisti┼ą zamestnancom stravu, be┼żne sa to rie┼íi l├şstkami, z├ívodnou jed├íl┼łou. Neviem, ─Źi je povinn├ę jes┼ą „doma“. To vyzer├í, ┼że majite─ż pr├şli┼í chce peniaze. Do bud├║cnosti by som to videl ako probl├ęm, ak si na┼ítve schopn├Żch ─żud├ş, v re┼ítike zostane len zl├Ż person├íl (ktor├Ż si nech├í na sebe robi┼ą tak├ęto veci) a p├┤jdu ku dnu v┼íetci.

 98. zaneta 21. m├íja 2012

  dobry den,chcela by som sa opytat ci skor informovat.moji rodicia pracuju v jednej firme,ktora momentalne krachuje.vyplaty nedostali uz od januara2012..majitel firmy slubuje,ze zozenie peniazy,ale medzitym odcestuje do Dubaiu na dovolenku ci kupi synovy nove auto..chcela by som vediet ci rodicia maju narok aspon na nejaku vypomoc od statu,kedze su bez prijmu..vypoved nechcu dat,pretoze im prepadne aj 3 odstupne…ako by mali postupovat?dakujem za odpoved

 99. Miro Vesely 22. m├íja 2012

  zaneta poradil by som sa s pr├ívnikom, ale r├Żchlo a z├írove┼ł h─żada┼ą nov├║ pr├ícu, preto┼że ob├ívam sa, ┼że nemusia tak skoro vidie┼ą ani v├Żplaty, nie odstupn├ę.

 100. zdenka 24. m├íja 2012

  Dobr├Ż de┼ł potrebujem zn├ş┼żen├Ż pracovn├Ż ├║v├Ązok na 60% doteraz som mala 80% ale moja ved├║ca m├í chce vy┼ítva┼ą, preto nebude s├║hlasi┼ą so zn├ş┼żen├Żm ├║v├Ązkom. Na tak├Ż ├║v├Ązok pracuje mno┼żstvo pracovn├şkov u n├ís na univerzite ale maj├║ norm├ílnych ved├║cich. Ako m├ím postupiova┼ą? m├ím sa ohradi┼ą, ┼że ostatn├ş maj├║ ?? alebo???….
  ─Äakujem

 101. jan 24. m├íja 2012

  Dobry den. chcem sa opytat. mam zamestnavatela na slovensku. pracovnu zmluvu na 40 hodin tyzdenne,prcujem v zahranici a zamestnavatel nam plati za pracu ukolovo nie na hodiny a diety nam vraj platit nemoze lebo vraj nemoze. mame pravo na diety ? co s tymi hodinami mi precujemme denne po 10-12hodin denne aj soboty. mam ukoncit prcovny pomer a este predtym dat nejaku ziadost na vyplatenie diet? dakujem

 102. Edo 25. m├íja 2012

  Dobry den,

  Chcem sa opytat, ci mi moze zamestnavatel nariadit dalise nocne zmeny, lebo kolega nemoze robit nocne, tak mi to prikazal aby som ti nocne zanho zobral, MOze to len tak, alebo jedine po dohode so mnou.

  dakujem

 103. tina 31. m├íja 2012

  Dobry den,chcem sa opytat,ci mozem dat okamzite ukoncenie prac.pomeru,z dovodu neludskych podmienok na pracovisku,zhorene iskriace zasuvky,stale tecie umyvadlo,idete sa tam zabit z tej mokrej dlazky,behaju tam mysi a sef nam casto hrubo nadava,dakujem.

 104. granka 7. j├║na 2012

  Dobr├Ż de┼ł,
  m├┤j zamestn├ívate─ż op├Ątovne poru┼íil pracovn├║ zmluvu a me┼ík├í mi apr├şlov├í v├Żplata, ktor├í mala by┼ą vyplaten├í k 30.m├íju. Navy┼íe mi ch├Żbaj├║ aj stravenky za m├íj a j├║n. M├┤j zamestn├ívate─ż odmieta so mnou komunikova┼ą, nedv├şha mobil, nemailuje, bol na t├║to situ├íciu upozornen├Ż mailom. Koho okrem in┼ípektor├ítu pr├íce m├┤┼żem upozorni┼ą na t├║to situ├íciu? St├íle som v sk├║┼íobnej dobe, kt. mi vypr┼í├ş 19.j├║na. D├şky.

 105. Henkel 25. j├║na 2012

  Pozdravujem Vás,
  chcem sa op├Żta┼ą ako postupova┼ą v pr├şpade, ke─Ć mi zamestn├ívate─ż nevydal za posledn├ę 4 mesiace stravn├ę l├şstky a strh├íva mi za ne alikvotn├║ ─Źiastku z platu ? Mal by zamestn├ívate─ż zabezpe─Źi┼ą pitn├Ż re┼żim v pr├şpade vysok├Żch tepl├┤t ? Na koho sa m├┤┼żem pr├ívne obr├íti┼ą ? Nie som v sk├║┼íobnej lehote, ale som zamestnan├í na dobu neur─Źit├║.
  V─Ćaka

 106. Tomas 9. augusta 2012

  Dobry den
  chcem sa opitat kam poslat staznost na sefa firmy kde robim lebo to co us on robi je nenormalne to ako sa kunam sprava a ako na nas nadava,ponizuje.a to nevravim o viplate mesacne odrobim 240 hodin ktore nemam ani na viplantnej paske som v kuse v robote.robim na 12 hodinove smeny a to vsetko same nocne bez priplatkov neplati nam ani za sviatky vsetko robi tak abi na viplatnej paske sme mali mynimalnu mzdu.kontroluje nas kameramy a vyhraza sa. momentalne si hladam inu robotu ale aj tak to ho cloveka bi mali zavriet okrada stat a hlavne mna!

 107. Livia 13. augusta 2012

  M├ím z toho taky pocit akoby ste pisal o mojom byvalom zamestn├ívate─żovi. Tie┼ż som robila v podobnej pr├íci. Potrebujete d├┤kazy na to ─Źo robi ja som to rie┼íila cez in┼ípektor├ít pr├íce, ale mala som d├┤kazy.

 108. Szisza 30. augusta 2012

  dobry den
  Ja sa chcem spitat ci zamestnanec má právo si vypitat zálohu?
  a ci zamestn├ívatel je povinny mi dat?

 109. helena 3. septembra 2012

  chcem sa spytat mala som 11.dni starej dovolenky ktoru som nestihla vy─Źerpat.Na vyp.paske som ju mala pisanu e┼íte v 6. mes.ale v 7. mes u┼ż nie vy─Źerpat som ju nevy─Źerpala ,─Źo mam robit ako mam postupovat dakujem

 110. Karol Gajdo┼í├şk 9. septembra 2012

  Ako je to so stravn├Żmi l├şstkami pracovn├şkov SBS, ktor├ş pracuj├║ na dohodu. Potrebujem adekv├ítnu inform├íciu

 111. Tomas Tomko 12. septembra 2012

  Dobr├Ż de┼ł. Som zamestnan├Ż na no─Źn├║ pr├ícu. R├íd by som vedel ako je to s priepustkami a PNkou. Ke─Ć m├ím nast├║pi┼ą do roboty napr. 1.9. o 22hodine potrebujem priepustku len na ten de┼ł kedy nastupujem a plat├ş mi na cel├║ zmenu, alebo potrebujem priepustku aj na 2.9.? A tak isto aj s PNkou. Potrebujem si ju vybavi┼ą a┼ż do druh├ęho alebo sta─Ź├ş len do prv├ęho? ─Äakujem za pomoc

 112. leo, 5. okt├│bra 2012

  chcem sa opytat, ci mam narok na stravne listky aj za sobotu,v sobotu pracujem niekedy aj 12hod, moj zamestnavatel mi za sobotu neposkytuje ani stravu, ani stravne listky,pracujem v potravinach ako predavac,dakujem

 113. kia 2. novembra 2012

  dobry den chcem sa opytat u nas v robote sa pije sef zo zamestnancami ako sa to da riesit aku kontrolu poslat??

 114. Miro Vesel├Ż 3. novembra 2012

  kia ak pije ┼í├ęf, tak by som z takej firmy radil vypadn├║┼ą kade ─żah┼íie. ─Źo m├┤┼że vyprodukova┼ą skupina opilcov? probl├ęmy. sk├┤r, alebo nesk├┤r. schopn├ş v takej firme nem├í ─Źo h─żada┼ą.

  ─Źo z├şskate ak by ste tam aj poslala kontrolu? ak je to v├Ą─Ź┼í├ş podnik, sta─Ź├ş anonymne upozorni┼ą majite─ża. nemalo by mu to vyhovova┼ą. ale ak je ┼í├ęf z├írove┼ł aj majite─ż, tak nedosiahnete ni─Ź.

 115. bb 12. novembra 2012

  V na┼íej firme (┼ít├ítnej)prepustili upratova─Źku. Pracovisko si ka┼żd├Ż zamestnanec upratuje s├ím. Probl├ęm je v┼íak s upratovan├şm wc. Pracovn├ş─Źka, ktor├í m├í zabezpe─Źi┼ą chod prev├ídzky vy┼żaduje od ostatn├Żch zamestnancov upratovanie wc (um├Żvanie wc, podlahy na wc a pod.)v pracovnom ─Źase a samozrejme bez finan─Źn├ęho ohodnotenia a bez zmeny pracovnej n├íplne. Jedn├í sa vo v├Ą─Ź┼íine o pracovn├şkov s III. stup┼łom V┼á. Je to v poriadku, m├┤┼że to vy┼żadova┼ą?

 116. vulgarny ┼íef 18. novembra 2012

  Prajem pekny den
  M├┤┼żeme da┼ą okam┼żitu vypoved ak nam ┼íef vulgarne nadava?? Aky mame da┼ą d├┤vod?? Dakujem

 117. kratena dovolenka 20. novembra 2012

  moze mi sef stiahovat dovolenku za to ze nemam v mesiaci dost odpracovanych hodin.robim casnika a ked je malo zakaznikov tak jedneho casnika posle domov skor,nakolko robime na smene dvaja.a na konci mesiaca chybajuce hodiny-stiahnuta dovolenka

 118. mona 22. novembra 2012

  Dobr├Ż de┼ł.

  Chcela by som sa informova┼ą, preto┼że m├ím pocit, ┼że v robote ma chc├║ par├ídne podvies┼ą. 01/2007 som nast├║pila pracova┼ą do hypermarketu ako Predava─Ź s inkasom-pokladn├ş─Źka.V 2/2008 som prist├║pila na zastupovanie kolegyne, ktor├í i┼íla na matersk├║ ─Źo aj v dohode o zmene pracovnej zmluvy stoj├ş : Obe strany sa dohodli, ┼że t├íto dohoda o zmene pracovnej zmluvy je ├║─Źinn├í do n├ívratu ……meno z materskej dovolenky a rodi─Źovskej dovolenky.Pod t├Żm je nap├şsan├ę: Po uplynut├ş tejto doby bude zamestnanec vykon├íva┼ą p├┤vodn├║ pr├ícu za podmienok pod─ża p├┤vodnej pracovnej zmluvy, ak nebude p├şsomne dohodnut├ę inak. Ostatn├ę ujednania prac. zmluvy v znen├ş dodatkov a zmien sa nemenia.Len┼że v 11/2008 som pre┼íla na in├║ poz├şciu a s├şce Pracovn├ş─Źka ─żudsk├Żch zdrojov taktie┼ż na zastupovanie inej kolegyne, ktor├í pre┼íla do novootv├íraj├║cej sa prev├ídzky a tie┼ż som v dohode o zmene mala nap├şsan├ę na zastupovanie, ak by sa chcela vr├íti┼ą. Samozrejme, ┼że sa nevr├ítila, len┼że ja som sa v 4/2009 po rozhovore s riadite─żkou, ktor├í n├ím chcela dos┼ą radik├ílne zn├ş┼żi┼ą ├║v├Ązky rozhodla, ┼że sa vr├ítim na miesto koordin├ítorky, preto┼że pr├íve odch├ídzala moja kolegy┼ła pre─Ź z hypermarketu. Nast├║pila som na jej miesto. V tejto novej dohode som mala len nap├şsan├ę ak├║ pr├ícu budem vykon├íva┼ą, ,pracovn├Ż ─Źas a zase : Ostatn├ę ujednania prac. zmluvy v znen├ş dodatkov a zmien sa nemenia. Len┼że teraz po dvojitej materskej sa vracia star├í kolegy┼ła, ktor├║ som ja kedysi i┼íla zastupova┼ą, ─Źo v poslednej dohode u┼ż nap├şsan├ę nem├ím od 12/2012 a nadriaden├ş ma n├║tia vr├íti┼ą sa nasp├Ą┼ą do pokladne s t├Żm, ┼że ja som mala ako jedin├í v papieroch jej zastupovanie. Pri─Źom viem, ┼że ke─Ć som odi┼íla na post Pracovn├ş─Źky ─żuds. zdrojom zastupovanie tejto pani pre┼ílo na moju ─Ćal┼íiu kolegy┼łu. Ale nadriaden├ş tvrdia, ┼że ona to v papieroch nem├í. Never├şm tomu, viem ┼że to tak bolo. Alebo mi chc├║ poveda┼ą, ┼że ke─Ć som prac. na ─żuds. zdrojoch, tak som zastupovala 2 ─żud├ş naraz? Pom├┤┼żte mi, ja u┼ż som tak├í z├║fal├í a na pr├ívnika naozaj nem├ím. Milionkr├ít v├ím ─Ćakujem.

 119. pali 18. febru├íra 2013

  dobry den ked zamestnanec je na pn. jeddnovej musi dat zamestavatelovi vediet?

 120. jana 21. febru├íra 2013

  Chcela by som sa spytat kolko nadcasov mozeme robit ak mame 3.stupen fyzyckej zataze. a pracujeme na 3 zmeny.

 121. silvia 21. febru├íra 2013

  pekny den,chcem sa opitat,pracovala som mesiac bez zmluvy,mala som na starosti peniaze,vsetko som odovzdala uctovnicke ona mi to podpisala a stale ma otravuju aby som si dokoncila pracu…ani ma neodvadzali…mozu to nejak riesit?chcem mat od nich pokoj co mam robit?

 122. Janka 18. okt├│bra 2013

  Dobr├Ż de┼ł. Som na PN 3-t├ş mesiac a PN-ku m├ím vystaven├║ na zamestn├ívate─ża, kde m├ím HPP s ─Źas┼ąou mzdy, 2-h├í ─Źas┼ą mzdy mi chodila od in├ęho zamestn├ívate─ża, kde od 01/2013 boli automaticky roben├ę i odvody ako pracovn├şka na DoP─î. M├┤┼żem po┼żiada┼ą o┼íetruj├║ceho lek├íra o sp├Ątn├ę vystavenie PN i na druh├ęho zamestn├ívate─ża, aby mi boli sp├Ątne vyplaten├ę nemocensk├ę d├ívky ? Pros├şm o radu, nako─żko lek├ír mo┼żno nebude ma┼ą sk├║senos┼ą s tak├Żmto pr├şpadom pacienta u 2 zamestn├ívate─żov a sp├Ątn├ę vystavenie PN na jedn├ęho z nich. Vopred ─Ćakujem za odpove─Ć.

 123. Maria Majorova 5. novembra 2013

  Dobr├Ż de┼ł.Chcem sa sp├Żta┼ą som zamestnan├í cez agent├║ru po┼żiadala som zamestn├ívate─ża o jeden de┼ł dovolenky a on mi povedal ┼że si mus├şm na ten de┼ł n├íjs┼ą n├íhradu .M├í na to n├írok postupoval spr├ívne .─Äakujem

 124. Erika 9. novembra 2013

  Dobr├Ż de┼ł,chcem sa op├Żta┼ą,─Źi m├í zamestn├ívate─ż pr├ívo n├║ti┼ą robi┼ą m├┤jho man┼żela 20hod denne..u┼ż t├Ż┼żde┼ł chod├ş z pr├íce nad r├ínom o 4.00h a o 7.00 u┼ż vst├íva.Ve─ża ┼íof├ęruje a m├ím strach,┼że skolabuje…podLa m┼ła to nieje norm├ílne…─Äakujem

 125. Vika 15. novembra 2013

  Dobry den,

  mozem sa spytat na pracu v noci?Kolko hodin vopred musi zamestnavatel zamestnancovi nariadit pracu nadcas v noci.Ide o to ze sme prisli na poslednu nocnu zmenu a majster nam o 22:00 hodine oznamil ze ideme este jednu nocnu ide o pracu nadcas .Pracujeme 5 dni v tyzdni v noci a mali sme ist na siestu nocnu .Ma pravo zamestnavatel nariadit nadcas posledny den nocnej ? Nemal by Nas informovat skor?

  Dakujem

 126. Hajnalka 19. novembra 2013

  Dobr├Ż de┼ł! Chcem sa sp├Żta┼ą, na koho sa m├┤┼żem obr├íti┼ą,ak na pr├şkaz zamestn├ívate─ża pravidelne mus├şm vykon├íva┼ą nad─Źas, ale nepreplat├ş, lebo pod─ża neho je mojou povinnos┼ąou osta┼ą v pr├íci dovtedy, k├Żm n├şm ur─Źen├í pr├íca nie je dokon─Źen├í. V zmluve ni─Ź podobn├ę nie je spomenut├ę a cez pracovn├║ dobu pracujem na „pln├ę pecky“, tak┼że po┼żiadavky vypl├Żvaj├║ce z n├íplne pr├íce sp─║┼łam maxim├ílne.
  ─Äakujem

 127. Miro Vesel├Ż 19. novembra 2013

  Hajnalka ak ste platen├í za hodiny, tak ste v pr├íve. Ak pod─ża ├║kolu, tak potom sa ned├í hovori┼ą o nad─Źase a ste platen├í za hotov├║ pr├ícu a nie za hodiny. Aspo┼ł to mi logicky vypl├Żva z veci. Proste ak chcem vykopa┼ą jamu, pon├║knem 100 eur a nezauj├şma ma, ko─żko to kop├í─Ź bude robi┼ą. Ak mu ale plat├şm hodinov├║ taxu, tak ak sa nefl├íka, nem├┤┼żem ┼żiada┼ą aby bol dlh┼íie. Za─Źnite u zamestn├ívate─ża nech sa ujasn├ş dohoda. Ak bude robi┼ą ┼ąa┼żkosti, potom je jednoduch┼íie ├şs┼ą robi┼ą inde.

 128. tina 14. decembra 2013

  Dobry den chcem sa opytat ci je mozne ze zamestnavatel moze nariadit zamestnancom aby chodili o pol hodinu skor do prace bez zaplatenia. Dakujem

 129. laci 16. janu├íra 2014

  Doby den chcem sa opytat ci ma zamestnavatel pravo siahnut na plati zamestnancov ohladom vysokej spotreby pohonnych hmot ktore uz je pod limitom daneho vyrobcu vozidla.Dakujem

 130. Lenka 27. janu├íra 2014

  Dobr├Ż de┼ł, chcela by som sa sp├Żta┼ą ─Źi m├í bud├║ci zamestn├ívate─ż pr├ívo po┼żadova┼ą odom┼ła v├Żplatn├ę p├ísky z b├Żval├ęho zamestnania? ─Äakujem

 131. Miro Vesel├Ż 27. janu├íra 2014

  Lenka neviem si predstavi┼ą d├┤vod pre ktor├Ż by niekto mohol chcie┼ą vidie┼ą va┼íe v├Żplatn├ę p├ísky. ├Üdaj o mzde je d├┤vern├Ż.

 132. kusi 11. febru├íra 2014

  chcem sa op├Żta┼ą ─Źi mi zamestnavate─ż ma pravo stiahnu┼ą variabilnu ─Źas┼ą vyplaty z dovodu ┼że si zoberiem pe─Źko na ktore mam pod─ża zakonnika prace narok.Jeho nariadenie je ┼że si v ka┼żdom mesiaci mo┼żem vybra┼ą 3,5 hod. bez toho aby mi variabil stiahol,alebo si ho mam nadrobi┼ą.

 133. Peter 12. febru├íra 2014

  Ako starobn├Ż d├┤chodca pracujem na dohodu.Chcel by som vedie┼ą ─Źi m├ím n├írok na stravn├ę l├şstky a diety.Pracujem nieko─żko dn├ş v mesiaci.Pracovn├Ż de┼ł trv├í 8,5 hod.Taktie┼ż idem niekedy na slu┼żobn├║ cestu,ktor├í trv├í minim├ílne 6 hod.

 134. Jaro 14. febru├íra 2014

  Chcel by som sa op├Żta┼ą kolko dn├ş po sebe m├┤┼żem maxim├ílne robi┼ą a kedy m├ím n├írok na vo─żno.
  ─Äakujem.

 135. Sisa 28. febru├íra 2014

  Dovbr├Ż de┼ł, chcela by som sa sp├Żta┼ą, syn pracuje v SBS od 7,00 hod. do 22,00 hod. nako─żko prest├ívok na jedlo m├í n├írok. A druh├í ot├ízka, podp├şsal zmluvu na minim├ílnu mzdu, s t├Żm, ┼że bude ma┼ą 2,20 na hodinu v ─Źistom. Teraz m├í na p├íske miesto odroben├Żch 201 hod./mesiac len 168 hod. ostatn├ę m├í na p├íske ako o┼íatn├ę, ─Źo je to o┼íatn├ę, zar├ítava sa mu t├íto ostatn├í suma do priemeru, alebo do v├Żpo─Źtu na nemocensk├║? ─Äakujem za skor├║ odpove─Ć.

 136. Mato 25. marca 2014

  Dobry den chcel by som sa informovat priatelka je na Pn od januara ale este nedostala nic zo SOC pois┼ąovni bola sa na to pytat ze kde je probl├ęm a na soc pois┼ąovni jej povedali ze zamestn├ívate─ż neposlal este listok na peniaze. Ako a kde sa da podat s┼ąa┼żnos┼ą na zamestn├ívate─ża?Ved si neplni zakladne povinnosti. Dakujem za informacie.

 137. Zlatka 2. apr├şla 2014

  Dobr├Ż de┼ł, potrebovala by som poradi┼ą:
  Od novembra 2013 som po dohode s nadriaden├Żm( oblastn├Ż mana┼żer)prevzala miesto z├ístupkyna ved├║cej, nako─żko ved├║ca bola tehotn├í a vo febru├íri odch├ídza na matersk├║.Dohoda bola, ┼że akon├íhle nast├║py veduca na matersk├║,prevezmem riadenie predajne a  dostanem k svojej zmluve zastupkyne aj dodatok k pracovnej zmluve o veden├ş+financne ohodnotenie za to .
  Vo veden├ş som viac ako mesiac a nedostala som ziadnu zmluvu ani priplatok. M├┤j plat je rovnak├Ż ako radoveho zamestnanca na pokladni a pri tom ja riesim administrat├şvu a nesiem zodpovednos┼ą za chod predajne. Ako docielim aby mi dali zmluvu a plat za pracu ktoru vykonavam.
  ─Äakujem za radu.

 138. Maka 15. apr├şla 2014

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa sp├Żta┼ą ─Źi niekde v z├íkone je uveden├ę ┼że ak pracujem vo sviatok a re├ílne som v robote 10 hod├şn m├ím n├írok na pr├şplatok 50% navy┼íe, ─Źo znamen├í ┼że budem ma┼ą zaplaten├Żch 15 hod├şn ale v re├íle si mus├şm t├Żch 5 hod├şn e┼íte aj odrobi┼ą, u n├ís v pr├íci to tak je, ┼że ak nem├ím o 5 hod├şn viac odroben├Żch v dan├Ż mesiac som s hodinami v m├║nuse. Viete mi poradi┼ą kde by som toto na┼íla ─Źi to rob├ş zamestn├ívate─ż dobre? Lebo sa mi nezd├í ┼że by som si e┼íte ten sviatok musela aj navy┼íe odrobi┼ą

 139. Vladim├şr 16. apr├şla 2014

  Dobr├Ż de┼ł,

  zamestn├ívate─ż nariadil vykona┼ą vo firme invent├║ru na Ve─żk├Ż piatok. M├ím pr├ívo odmietnu┼ą pr├şs┼ą do pr├íce z n├íbo┼żensk├Żch d├┤vodov, ak ├íno za ak├Żch podmienok?
  Navy┼íe za tento de┼ł n├ím nebude vyplaten├í mzda, je to v s├║lade so z├íkonn├şkom pr├íce?

 140. Ivan 25. apr├şla 2014

  man┼żelka mus├ş odpracova┼ą ┼ítyri dni po sebe pracovn├ę zmeny v ─Źase 18:00 – 06:00
  je to v┼íetko v poriadku?

 141. stevko 7. m├íja 2014

  Dobry den ,
  by som sa chcel popytat moj znami bol dlho nezamestnany evidovany na urade ,podpisal pracovnu zmluvu na dobu urcitu len pred niekolkymi dnami nebol asi este len na dvoch smenach a necakane ochorel je praceneschopny asi aj na dlhu dobu . Ma on pravo dostavat nejake peniaze od zdravotnej poistovne ?? a ak ano tak podla coho mu to vypocitaju ak este vyplatu vobec nemal ?
  vopred Vam za pomoc dakujem a prajem pekny zvysok dna s ponizenim Stevko

 142. jana 5. j├║na 2014

  pre Stevka – V├í┼í zn├ímy m├í n├írok na nemocensk├║ zo soci├ílnej pois┼ąovne. Vypo─Ź├şta sa mu z pravdepodobn├ęho z├írobku, ktor├Ż by z├şskal keby pracoval.

 143. J├║lia Lajtkepov├í 13. j├║na 2014

  Dobr├Ż de┼ł,

  chcem sa op├Żta┼ą, ┼że ke─Ć skon─Ź├ş pracovn├Ż pomer a boli mu dan├ę STL za cel├Ż mesiac, a odrobil v skuto─Źnosti o 6 dn├ş menej ako dostal STL, ak├║ hodnotu mu m├ím strhn├║┼ą z v├Żplaty. Na m├íj dostal 16 ks a odpracoval iba 10 dn├ş. Hodnotu STL, ktor├║ plat├ş zamestnanec je 1 ÔéČ. Z poslednej v├Żplaty mu m├ím strhn├║┼ą 6 x 3ÔéČ t. j. hodnota l├şstka alebo iba 6 x 1ÔéČ. ─Äakujem za radu. Lajtkepov├í

 144. Johnny 22. j├║na 2014

  Zdrav├şm ,chcem sa sp├Żta┼ą, ┼że ak by som ukon─Źil TPP po 3 rokoch a musel by som odpracova┼ą tie 2 mesiace popripade ze by som sa dohodol z nadriadenym ….. kolko presne hodin by som mal akoze odrobit?
  Dakujem

 145. Johnny 22. j├║na 2014

  E┼íte jedna ot├ízka k tej predo┼ílej, ked by som si mal odpracova┼ą tie 2 mesiace tak to m├ím norm├ílne platen├ę alebo nie?

 146. mato 25. j├║la 2014

  dobry den moze zamestnavatel stanovit pondelok az sobota rannu a hned dalsi den v nedelu az sobotu nocnu smenu? nie je nahodov nejaky cas na oddych…?

 147. Stanislava 27. j├║la 2014

  Dobr├Ż de┼ł,ja sa chcem opyta┼ą, ─Źo m├ím robi┼ą ke─Ć n├ím v┼íetk├Żm kolegyniam ved├║ci nad├íva do sprost├Żch kr├ív a kri─Źi po n├ís, za to ┼że sprav├şme nejaku chybu,ktor├í nebola uroben├í z├ímerne.Pracujem vo velmi velkej firme a veduci nie je ┼í├ęf ani majite─ż firmy,ale rozhoduje o na┼íej pr├íci.V┼íetci sa boj├şme nie─Źo poveda┼ą a br├íni┼ą sa.

 148. sandra 29. j├║la 2014

  Dobry den,
  zaujimalo by ma, do akej doby je zamestnavatel povinny oznamit vysledok inventury. Dakujem

 149. Pa┼ąka 9. augusta 2014

  Dobr├Ż de┼ł,
  prosila by som o odpove─Ć, m├┤┼że ma zamestn├ívate─ż don├║ti┼ą
  k zmene zdravotnej pois┼ąovne i napriek tomu, ┼że ja s t├Żm nes├║hlas├şm , r├┤znymi vyhr├í┼żkami, alebo v├Żpovedou.
  Dakujem.

 150. Darina 10. augusta 2014

  Dobry den, chcem sa spytat, robim od pol aprila v rakusku na dohodu alebo brigadne, neviem :D pasku som videla len prvy mesiac, chcem sa spytat ci mam narok na dovolenku lebo nam nic nevyplatlatila a este sme ani nevycerpali, rakusanke vyplatila aj 48 eur pro mesiac a plus uz 3 krat tam nebola, robime len v nedelu na 360 euro mesacne, dakujem za skoru odpoved

 151. Katarina 26. augusta 2014

  Dobry den. Pracujem 12 rokov ako zdravotna sestra, pracujem v detskom domove a staram sa o tazko postihnute deti. Chcela som sa vas spytat, ci mi viete poradit nakoho sa mozme obratit s nasim problemom. Zamestavatel nam nariadil sestram urobit si specializaciu, o tom by nic nebolo, no chcem sa spytat, ze ked to zamestnavatel vyzaduje ma pravo nam to aj preplatit? Bo nakazal nam ist studovat ale musime si to sami platit a na studium si brat svoju dovolenku! V spitale ked nariadili sestram aby sli studovat specializaciu tak im to preplatili aj dali nahradne volno. Chcem sa spytat este pracujeme tam nepretrzite na 12 hodinove smeny. Mam na starost na nocnej smene 25 deti, ktore su tazko postihnute a som na nich sama! Nieje to proti pravidlam bezpecnosti pri praci? Dakujem vam za rady. Prajem pekny den

 152. zuzanal 27. augusta 2014

  Katar├şnka, v├í┼í probl├ęm je ┼ípecifick├Ż, ale ur─Źite m├íte mo┼żnos┼ą zisti┼ą, ─Źo v├ís znepokojuje. V├í┼í zamestn├ívate─ż, ak to nenariadil priamo riadite─ż, m├í svoj nadriaden├Ż org├ín, alebo zria─Ćovate─ża DD. Sk├║sila by som sa informova┼ą, ─Źi postupuje zamestn├ívate─ż spr├ívne, ak od v├í┼í ┼żiada ┼ípecializ├íciu bez ┼ítudijn├ęho vo─żna. Neuv├ídzate o ak├Ż druh ide. Ak by ste bez nej nemohli robi┼ą zdravotn├║ sestru ani v inom zariaden├ş, stoj├ş za uv├í┼żenie, ─Źi si ju urobi┼ą.
  Po─Źet det├ş, ktor├ę m├íte sama na starosti po─Źas no─Źnej slu┼żby je ur─Źite upraven├Ż intern├Żm alebo v┼íeobecn├Żm predpisom. Pokia─ż m├íte viac epileptikov s no─Źn├Żmi z├íchvatmi, alebo nie─Źo podobn├ę,zd├í sa mi to dos┼ą ve─ża. Na druhej strane, ak 90% det├ş presp├ş cel├║ noc, lebo s├║ tlmen├ş liekmi, zvl├ídnute─żn├ę by to mohlo by┼ą. Robila som podobn├║ pr├ícu. Ale zodpovednos┼ą je to ur─Źite ve─żk├í.

 153. Barbora 2. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł,

  chcela som sa op├Żta┼ą,kedy m├í pr├ívo zamestnanec ┼żiada┼ą od zamestn├ívate─ża pr├şspevok na cestovanie?A ako to vlastne zamestnavatelia rie┼íia?Cez socialny fond,kolektivnu zmluvu,ci ako?
  ─Ćakujem za odpove─Ć

 154. zuzanal 3. septembra 2014

  Barborka,na t├║to ot├ízku nie je v┼íeobecn├í odpove─Ć. V├Ą─Ź┼íina zamestn├ívate─żov zo soci├ílneho fondu prispieva na stravovanie. Ak m├íte kolekt├şvnu zmluvu, d├í sa zisti┼ą, ─Źi rie┼íi aj pr├şspevok na cestovn├ę n├íklady zamestnancov. Ak ├íno, bud├║ v nej uveden├ę podmienky, za ak├Żch m├íte na pr├şspevok n├írok.
  V ka┼żdom pr├şpade sa m├┤┼żete informova┼ą u  zamestn├ívate─ża, ─Źi tak├Żto pr├şspevok poskytuje a ako m├íte postupova┼ą.

 155. Peter 4. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł chcel by som sa op├Żta┼ą ─Źi m├┤┼że zamestn├ívatel siahnu┼ą na moje osobn├ę vo─żno napr├şklad t├Żm ┼że ma po┼íle cez moje osobn├ę vo─żno na ┼íkolenie?

 156. zuzanal 4. septembra 2014

  Peter, ak ┼íkolenie potrebujete k svojej pr├íci, je zrejme potrebn├ę, aby ste ho absolvovali. Neuv├ídzate o ak├ę ┼íkolenie ide, predpoklad├ím, ┼że term├şny ┼íkolenia zamestn├ívate─ż neovplyvn├ş. Sk├║ste sa so zamestn├ívate─żom dohodn├║┼ą, ┼że vo─żno si vy─Źerp├íte inokedy. Ak by to nebolo mo┼żn├ę, de┼ł na ┼íkolen├ş by ste mali ma┼ą zaplaten├Ż, ako keby ste boli v pr├íci.

 157. Katarina 8. septembra 2014

  Dobry den. Viem, ze sem moja otazka nepatri len si neviem rady kam a zakym sa mam obratit. Prosim vas teda o odpoved a radu. Moja mama uziva mestsky byt, chcela by som ho ja odkupit a abybol pisany na mna. Da sa to ked tam nemam trvale bydlisko? Alebo ho musi odkupit ona a potom to dat prepisat na mna? A kde sa to prepisuje? Bo byva s nou aj moj brat, no ked sa s mamou nieco stane tak on nema z coho platit najom. Ale keby sa to vsetko prepisalo na mna a dohodli by sme sa to predat mozem aj ked on tam ma trvale bydlisko? Prosim vam kam sa mam obratit? Dakujem Vam za radu.

 158. zuzana 9. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł chcela by som sa sp├Żta┼ą ─Źi m├í zamestn├ívate─ż pr├ívo pr├ívo don├║ti┼ą ma pracova┼ą po─Źas sviatku ked┬Şpracujem na trojsmenn├║ pracovn├║ dobu.Dakujem.

 159. zuzanal 9. septembra 2014

  Zuzana, neviem kde pracujete, ale pri trojsmennej prev├ídzke nevyhnutne vych├ídzaj├║ smeny aj na sviatky, soboty a nedele. Predpoklad├ím, ┼że pri n├ístupe do zamestnania V├ím bolo jasn├ę, ┼że sa pracuje ka┼żd├Ż de┼ł. Ak do smeny nenast├║pite, m├┤┼że to zamestn├ívate─ż pova┼żova┼ą za poru┼íenie pracovnej discipl├şny.
  Tie┼ż som bola zamestnan├í v trojsmennej prev├ídzke. Slu┼żby n├ím vych├ídzali aj na ┼átedr├Ż de┼ł a in├ę sviatky. V┼żdy sme sa s kolegy┼łami dohodli na slu┼żb├ích a striedali sme sa.

 160. Zdenka Kucekov├í 11. septembra 2014

  Nap├ş┼íem koment├ír,ale nikto nevyrie┼íi m├┤j probl├ęm.M├ím pracovn├║ zmluvu na pln├Ż uv├Ązok.Pracujem ako opatrovate─żka.M├ím stredo┼íkolsk├ę vzdelanie s maturitou,opatrovate─żsk├Ż kurz z Akad├ęmie vzdel├ívania v rozsahu 220hod├ş,prax v Rak├║sku i na Slovensku.Zamestn├ívate─ż mi bez dohody so mnou zn├ş┼żil pracovn├Ż uv├Ązok,menej odpracovan├Żch hod├şn pri klientovi,tak┼że moja mesa─Źn├í mzda za august bola 99eur,no vter├ęne som ako keby som mala pln├Ż uv├Ązok.
  Ako sa do┼żadova┼ą svojich pr├ív?

 161. zuzanal 12. septembra 2014

  ad Zdenka Kucekov├í. V tom, ┼że za V├ís nikto nevyrie┼íi V├í┼í probl├ęm, m├íte ├║pln├║ pravdu. Sk├║sim aspo┼ł poradi┼ą, ─Źo by ste mohli urobi┼ą. Pokia─ż V├ím zamestn├ívate─ż zn├ş┼żil pracovn├Ż ├║v├Ązok, je to dodatok k pracovnej zmluve. Ten mus├ş by┼ą p├şsomn├Ż a aj s Va┼íim podpisom. Ak ste ho podp├şsali, znamen├í to, ┼że ste s├║hlasili. Ak nie, zamestn├ívate─ż nedodr┼żiava pracovn├║ zmluvu. M├┤┼żete poda┼ą ┼żiados┼ą o pre┼íetrenie, alebo s┼ąa┼żnos┼ą na In┼ípektor├ít pr├íce. T├║to mo┼żnos┼ą by som volila ako posledn├║ v pr├şpade, ┼że nechcem meni┼ą zamestn├ívate─ża.
  Najjednoduch┼íie by bolo ├şs┼ą za nadriaden├Żm pracovn├şkom a vzniknut├║ situ├íciu sk├║ste rie┼íi┼ą rozhovorom. Je pochopite─żn├ę, ┼że zo mzdy, ktor├║ ste uviedli, ┼żi┼ą nem├┤┼żete.

 162. Ladislav K. 22. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa op├Żta┼ą ─Źi ako ┼ítudent denn├ęho ┼ít├║dia na vysokej ┼íkole m├┤┼żem podp├şsa┼ą pracovn├║ zmluvu na skr├íten├Ż ├║v├Ązok. Ak ├íno ak├ę povinnosti mi potom z toho vypl├Żvaj├║? ─Äakujem

 163. zuzanal 22. septembra 2014

  Ladislav, pracovn├║ zmluvu podp├şsa┼ą ur─Źite m├┤┼żete. Pokia─ż rodi─Źia na V├ís ber├║ rodinn├ę pr├şdavky a uplat┼łuj├║ si da┼łov├Ż bonus mali by pracovn├║ zmluvu predlo┼żi┼ą zamestn├ívate─żovi. Ten bude vedie┼ą, ─Źi maj├║ n├írok na RP ─Ćalej, alebo nie.Tie┼ż by som sa informovala, napr. na Dopravnom podniku, ─Źi ste pova┼żovan├Ż za ┼ítudenta alebo zamestnanca.
  To sa t├Żka pracovn├ęho pomeru na z├íklade pracovnej zmluvy. Pokia─ż by ste pracovali ako brig├ídnik, alebo na z├íklade dohody o vykonan├ş pr├íce nemalo by sa meni┼ą ni─Ź.

 164. Zuzana 25. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł, chcela by som sa op├Żta┼ą, ─Źi m├í pr├ívo zamestn├ívate─ż (presne z├ístupca riadite─ża, bez vedomia riadite─ża) zis┼ąova┼ą u o┼íetruj├║ceho lek├íra, kedy mu lek├ír pl├ínuje ukon─Źi┼ą PN-ku.

 165. zuzanal 26. septembra 2014

  Zuzana, korektn├ę to rozhodne nie je. Predpoklad├ím, ┼że lek├ír term├şn ukon─Źenia PN nepl├ínuje. Z├íle┼ż├ş to od zdravotn├ęho stavu pacienta. Nemysl├şm si, ┼że by o predpokladanom ukon─Źen├ş informoval tretiu osobu, je viazan├Ż lek├írskym tajomstvom.

 166. Zuzana 29. septembra 2014

  Dobr├Ż de┼ł,
  ─Äakujem. Pr├íve┼że lek├ír informoval moju z├ístupky┼łu. Nechcem ubl├ş┼żi┼ą pani doktorke, iba som potrebovala poradi┼ą, nako─żko to moja z├ístupky┼ła urobila bez m├┤jho vedomia a ja by som chcela z toho vyvodi┼ą d├┤sledky.

 167. zuzanal 29. septembra 2014

  Zuzana, pr├ívne Va┼ía z├ístupky┼ła ni─Ź neporu┼íila. Lek├írka podala inform├íciu v dobrej viere, ver├şm, ┼że jej ubli┼żova┼ą nechcete. Ste nadriaden├í svojej z├ístupkyni, sk├║sila by som zisti┼ą, ─Źo ju k tomu viedlo. Mo┼żno nezvl├ída Va┼íu funkciu a zvolila ne┼í┼ąastn├Ż sp├┤sob ako zisti┼ą, ko─żko e┼íte budete chor├í. Rozhodne mala kontaktova┼ą V├ís. Z pracovno-pr├ívneho h─żadiska ju sankcionova┼ą nem├íte ako. M├┤┼żete jej, ako podriadenej, znepr├şjemni┼ą ┼żivot v zamestnan├ş. Je na V├ís zv├í┼żi┼ą, ─Źi to stoj├ş za to, ak je inak zodpovedn├í pracovn├ş─Źka.

 168. annabarlokva 16. okt├│bra 2014

  Dobr├Ż de┼ł,pracujem v zdravotn├şctve v 12hod.smen├ích.Chcem vedie┼ą ─Źi dovo─żuje z├íkon zamestn├ívate─żovi posla┼ą zamestnanca zo slu┼żby do ktorej r├íno riadne nast├║pil.Oddv├┤vodnen├ę to je zn├ş┼żen├şm stavu pacientov na oddelen├ş.

 169. zuzanal 17. okt├│bra 2014

  ad annabarlokva. Posla┼ą V├ís zo slu┼żby zamestn├ívate─ż m├┤┼że, ak sa vyskytne mimoriadna situ├ícia. Podstatn├ę je ako V├ím neodpracovan├║ zmenu bud├║ plati┼ą. Ak si m├íte vzia┼ą dovolenku, to nie je rie┼íenie. Mali by to plati┼ą ako prestoj, t. j. 60% zo mzdy.
  Na oddelen├ş ur─Źite niekto zostal, je ot├ízne pre─Źo poslali domov pr├íve V├ís. Zauj├şmalo by ma, ako bud├║ rie┼íi┼ą to, ┼że nebudete ma┼ą odpracovan├Ż potrebn├Ż po─Źet slu┼żieb v mesiaci.

 170. Monika 23. okt├│bra 2014

  Ja sa chcem opytat cima zamestnanec pravo po odrobeni 4h na 30min prestavku a nalozit s nouako chce on nie ako chce zamestnavatel. ─Äakujem kazda rada dobra.V pripade ze to tak je ako postupovat dalej pri obmedzovani ….

 171. Iveta Pavlikova 27. okt├│bra 2014

  Dobry, chcem sa opytat manzel pracoval v jednej firme dva mesiace potom isiel na PN, na ktorej bol cely rok, z dovodu sikany na pracovisku. Nic nevyriesil s tou osobou, ktora mu to robila. Medzi t├Żm mu dali vypoved, ale nedali stravne listky a nezaplatili dovolenku… ma narok na zaplatenie dovolenky? Dakujem

 172. Erika 20. novembra 2014

  Dobry den chcela by som sa Vas opytat ci ma zamestavatel pravo Vas pocas sviatkov nutit pracovat brigadne, aby usetril na plate a nemusel dat priplatok a ani stravny listok a ked odmietnete brigadu sa Vam vyhraza skratenym uv├Ązkom a upozornovacim listom. Ma v├┤bec na nieco take pravo? Za odpoved vopred Dakujem

 173. zuzanal 22. novembra 2014

  Erika, pr├ívo na to nem├í. U jedn├ęho zamestn├ívate─ża nem├┤┼żete t├║ ist├║ pr├ícu vykon├íva┼ą na hlavn├Ż pracovn├Ż pomer a z├írove┼ł na dohodu o vykonan├ş pr├íce. Tu znova plat├ş, kto chce bi┼ą, palicu si n├íjde. Ak s t├Żm nebudete s├║hlasi┼ą, n├íjde u ka┼żd├ęho nejak├Ż nedostatok a budete ma┼ą v pr├íci nap├Ąt├║ situ├íciu. Pokia─ż budete s├║hlasi┼ą s n├şm a odpracujete smeny ako brig├ídnici, bude vami manipulova┼ą aj v bud├║cnosti. Je na V├ís, ako sa rozhodnete. z

 174. MACA 23. novembra 2014

  zamestnavate─ż mi nechce prepl├íca┼ą nad─Źasov├ę hodiny vykon├ívan├ę v sobotu a nede─żu,trv├í iba na n├íhradnom vo─żne,kolko hodin odrob├şm,to─żko hod├şn n├íhradn├ę vo─żno,ako mam postupovat ked to chcem mat preplaten├í,dakujem

 175. zuzanal 25. novembra 2014

  Maci, jedno rie┼íenie by bolo, odmietnu┼ą nad─Źas v sobotu a nede─żu, ak V├ím ho nezaplat├ş. N├íhradn├ę vo─żno je pre zamestn├ívate─ża finan─Źne v├Żhodnej┼íie, nemus├ş plati┼ą pr├şplatky. Ak viacer├ş pracujete nad─Źas, pri prekro─Źen├ş ur─Źit├ęho po─Źtu hod├şn by musel ┼żiada┼ą o povolenie. Tomuto sa zrejme sna┼ż├ş vyhn├║┼ą. Pokia─ż m├íte v doch├ídzke aj soboty a nedele, m├┤┼żete po┼żiada┼ą o pre┼íetrenie In┼ípektor├ít pr├íce. Ako zareaguje zamestn├ívate─ż, aj ke─Ć sa Va┼íe meno uv├ídza┼ą nebude je ┼ąa┼żk├ę odhadn├║┼ą vopred. z

 176. Balogov├í Al┼żbeta 30. novembra 2014

  M├í pr├ívo zamestn├ívate─ż da┼ą n├íhradne odpracova┼ą nariaden├║ nad─Źasv├║ pr├ícu,ak ju zamestnanec od├┤vodnene neodpracoval, pr├şpadne ho m├┤┼że st├şha┼ą, napr. udeli┼ąPPD-poru┼í.prac.discipl├şny ?

 177. zuzanal 30. novembra 2014

  Balogov├í Al┼żbeta. Pokia─ż m├íte v pracovnej zmluve aj pr├ícu nad─Źas a zamestn├ívate─ż V├ím nariadi nad─Źasov├║ pr├ícu, mohol by neodpracovanie pova┼żova┼ą za poru┼íenie pracovnej discipl├şny. Ned├í sa to pova┼żova┼ą za n├íhradn├║ smenu, ale ako pr├şkaz zamestn├ívate─ża v s├║lade s pracovnou zmluvou. ┼Ąa┼żko by ste dokazovali, ┼że je n├íhradn├í za t├║ ospravedlnen├║.z

 178. Timea Bindasov├í 2. decembra 2014

  zamestn├ívate─ż – riadite─ż ┼íkoly – ma chce na t├Ż┼żde┼ł ( a e┼íte zop├ír kolegov) posla┼ą do zahrani─Źia z d├┤vodu pozn├ívania nov├Żch met├│d vo vyu─Źovacom procese. Mne ako matke dvoch ┼íkolopovinn├Żch det├ş to nevyhovuje ale on trv├í na svojom n├ízore ┼że mus├şm pracovne vycestova┼ą. M├í na to pr├ívo?

 179. M├íria Markov├í 2. decembra 2014

  Zamestn├ívate─ż – ┼íkolstvo – n├ím nariadil, ┼że ak potrebujem ├şs┼ą k lek├írovi, mus├şm sa najprv jeho sp├Żta┼ą, ─Źi m├┤┼żem ├şs┼ą k lek├írovi, ─Źi u┼ż s die┼ąa┼ąom alebo sama. M├í na to pr├ívo? Viem ┼że m├ím povinnos┼ą to ozn├ími┼ą zamestn├ívate─żovi, ale aby som si p├Żtala s├║hlas, to sa mi nezd├í. M├íme aj zak├ízan├ę prinies┼ą dva paragrafi za sebou v nasleduj├║cich d┼łoch, aj keby sa to t├Żkalo – jeden de┼ł idem k lek├írovi s die┼ąa┼ąom a druh├Ż sama so sebou.Neuzn├í mi heden paragraf.

 180. lubomir 7. decembra 2014

  Dobry den.Chcem sa opytat co robit ak zamestnavatel sikanuje zamestnancov nevazi si ich a podobne.Alebo ak klesa na mzde no chcem podotnut,ze si vsetko plni tak ako ma proste zamestnanec nema ziaden pruser.Ja osobne robim nocne sobotu nedelu aj sviatok no moja mzda je 380eur v tom je uz aj priplatok.Robim sluzbu po 12 hodin.Mzdova ludom taji rozne zvyhodnenie pripadne odpracovane roky ludia cakaju aspon nejaku kvapku.Do slova privadzaju ludi na zobrotu.Alebo po rokoch sa ma ludom pridat na mzde pripadne aspon postupit o triedu no u nas sa nic take nedeje no na seba nezabudnu v kancelariach ludia maju odpor k praci citia sa ako v base nemame ani ziadnu odmenu ba ani vianocne proste nic.Zamestnavatel ziada viac prace a samozrejme aj tu odbornu co vlastne ani nemam robit no aj tak ju urobim sme rozpoctova organizacia DSS Batizovce ale tazko to ludia znasaju.Verte,ze ludom sa tazko pracuje komunikacia je zla odbiju vas raz dva.Atmosfera je husta.Hneva ma postup a jednanie vedenia.Takto trpia vsetci zamestnanci.

 181. zuzanal 10. decembra 2014

  Lubom├şr, ch├ípem va┼íu nespokojnos┼ą s pr├şstupom vedenia. Ak v├ís odb├şjaj├║, obr├í┼ąte sa na nadriaden├Ż org├ín. DSS m├í svojho zria─Ćovate─ża. Jedn├Żm rie┼íen├şm by bola anonymn├í s┼ąa┼żnos┼ą. Aj anonym sa mus├ş pre┼íetri┼ą. Je mo┼żn├ę, ┼że zamestn├ívate─ż ni─Ź neporu┼íuje, nep├ş┼íete ko─żko smien odpracujete mesa─Źne, ak├ę m├íte pracovn├ę zaradenie. Slu┼ínos┼ą a lojalita vo─Źi zamestnancom by mala by┼ą samozrejm├í, ─Źasto to tak nie je. Ak by ste dali v┼íetci v├Żpove─Ć, ─Źo nepredpoklad├ím, mo┼żno by sa nie─Źo pohlo. ┼Żia─żbohu na va┼íe miesto ─Źak├í desa┼ą nezamestnan├Żch. Dr┼ż├şm palce, aby sa v├ím podarilo zlep┼íi┼ą pracovn├ę podmienky…z

 182. ludmila57 11. decembra 2014

  Dobry den.Chcem sa spytat ci maju pravo mi dat vypoved , pokial si svoju robotu robim riadne , len jeden problem mam zo svojim koordinatorom on vsak ma nechce aby som pracovala ,nakolko jeho praktiky su neriesitelne , jednoducho ten clovek nevie robit z ludmi same vyhrazky o prepusteni , Dakujem za odpoved

 183. zuzanal 11. decembra 2014

  ludmila57, zamestn├ívate─ż m├┤┼że da┼ą v├Żpove─Ć zamestnancovi z d├┤vodu poru┼íovania pracovnej discipl├şny, za hrub├ę poru┼íenie pracovnej discipl├şny, z reorganiza─Źn├Żch d├┤vodov, zru┼íenia prev├ídzky alebo jej ─Źasti.
  Pokia─ż si nerozumiete s priamym nadriaden├Żm, mo┼żno by ste mohli po┼żiada┼ą o prelo┼żenie na in├ę pracovisko, ktor├ę m├í in├ęho koordin├ítora. Zrejme ste si nesadli, ─Źo sa medzi ─żu─Ćmi ─Źasto st├íva. Prajem v┼íetko dobr├ę, z

 184. kamila 27. decembra 2014

  ma sa clovek pravo napit sa vody ked je strasne smedny niekedy mam take suchoty ze sa mi az kruti hlava ale nesmiem moc odskakovat lebo som v robote a ani nemozem mat pri sebe vodu je to hrozne zacala som brigadovat v lidli a je to katastrofa clovek aby odpadol od smedu a na wc ani nehovorim to by mi trebalo plienky asi abo co no na wc mi ani tak netreba lebo cely den nic nepijem a som dehydrovana a zdravie si znicit nechcem co mam robit

 185. slniecko 5. janu├íra 2015

  Dobr├Ż de┼ł.Chcem sa poinformova┼ą ma pr├ívo zamestavatel da┼ą podpisa┼ą doklad zamestnancovi o tom ked pride kontrola a da pokutu aby pokutu zaplatil zamestnanec?

 186. zuzanal 7. janu├íra 2015

  ad slnie─Źko. Vyjadrujete sa dos┼ą nejasne. Zamestn├ívate─ż V├ím m├┤┼że da┼ą podp├şsa┼ą dohodu o hmotnej zodpovednosti a pou─Źenie o dodr┼żiavan├ş predpisov. Pri ich poru┼íen├ş a zisten├ş kontrolou bude od V├ís vy┼żadova┼ą zaplatenie pokuty, ak ste ich evidentne poru┼íili, alebo ste zodpovedn├í za finan─Źn├ę rozdiely.z

 187. anna 7. janu├íra 2015

  Mam pravo na odchodne ak som pri poberani dochodku este pracovala 3roky ale uz som pracovny pomer skoncila?

 188. slniecko 11. janu├íra 2015

  Pracujem na kratky a dlhy tyzden.Pri nastuje doprace nebola rec o hodinovej mzde ale o fixnom plate na mesiac.Ked som v praci tak pisem hodiny kolko som v robote.Koncom mesiaca sa to spocita.Moja otazka je maju sa spocitavat hodiny alebo nie?Ked su odpracovane hodiny naviac za mesiac naprikad 5 hodin viac ako ma byt tak to nemam vyhodene na oci ze chybaju hodiny ale ked chybaju hodiny tak uz je problem.Len suma na hodinu neni stanovena lebo chodim do prace na kratky a dlhy tyzden a mam kazdy mesiac rovnako na vyplatu lebo mam fixny plat

 189. Jaroslav 19. janu├íra 2015

  chcem sa opytat mam zmluvu zo zamestnavatelom a v nej mam mzdove dojednanie v.3 stupni narocnosti prace 332e a odmenu od 160e a chcel bi som vediet aku mam hodinovu mzdu lebo pri vypocte nadcasov mi vychadza menej za hodinu ako za normalne odpracovane.Priklad mzda sa tvory 200e a 100e odmeny zo 150hodin tak mi vychadza 3e na hodinu ale ak mam nadcas ta sa pocita iba s 200e cize mi vychadza za pracu za nadcas menej nema sa to vypocitat od spolocneho zakladu dakujem za odpoved

 190. livia 21. janu├íra 2015

  Dobr├Ż de┼ł,

  chcela by som sa V├ís sp├Żta┼ą, v pr├şpade ┼że pracujem na z├íklade „dohody o brig├ídnickej pr├íci ┼ítudenta“ v jednom nemenovanom hypermarkete na pokladni a mam nap├şsan├║ smenu(ktor├║ si vyberiem sama, na z├íklade pl├ínu smien vypracovan├ęho ved├║cou) napr. od 8:00 do 14:30 a ved├║ca ma na poklad┼łu zapne a┼ż o 10 (tj. 2 hodiny tam som a ─Źak├ím zadarmo, k├Żm bude dostatok z├íkazn├şkov). Je to norm├ílne ┼że ─Źas od kedy by som u┼ż mala pracova┼ą, nepracujem a ─Źak├ím zadarmo k├Żm niekto uzn├í za vhodne ┼że je dos┼ą ─żud├ş, aby bolo zapnut├Żch to─żko pokladn├ş (takouto met├│dou si ┼íetria produktivitu) ?D├í sa vo─Źi nie─Źomu tak├ęmu niekde sta┼żova┼ą? ─Äakujem za Va┼íu odpove─Ć.

 191. Jozef 5. febru├íra 2015

  Dobr├Ż de┼ł. Chcela by som sa sp├Żta┼ą – v decembri tohto roka mus├şme by┼ą doma z d├┤vodu opravy zariadenia a tak si mus├şme u┼ż teraz nadr├íba┼ą tie dni. Nadr├íbame ich po─Źas sviatkov a v├şkendov. M├í nato zamestn├ívatel pr├ívo? Sme druh├í rizikov├í skupina a ┼ąah├ívame aj 9 dn├ş v kuse bez volna. A e┼íte jedna ot├ízka- zamestn├ívatel chce aby som po─Źas sviatku pri┼íiel do pr├íce. Ak zrovna nem├┤┼żem mus├şm si zobra┼ą dovolenku in├í─Ź mi d├í absenciu. M├í nato pr├ívo aj ke─Ć som nepodp├şsal ┼żiadn├Ż papier o pr├íci cez sviatok alebo o nad─Źasoch. ─Äakujem.

 192. Jozef 5. febru├íra 2015

  Dobr├Ż de┼ł. Chcel by som sa sp├Żta┼ą – v decembri tohto roka mus├şme by┼ą doma z d├┤vodu opravy zariadenia a tak si mus├şme u┼ż teraz nadr├íba┼ą tie dni. Nadr├íbame ich po─Źas sviatkov a v├şkendov. M├í nato zamestn├ívatel pr├ívo? Sme druh├í rizikov├í skupina a ┼ąah├ívame aj 9 dn├ş v kuse bez volna. A e┼íte jedna ot├ízka- zamestn├ívatel chce aby som po─Źas sviatku pri┼íiel do pr├íce. Ak zrovna nem├┤┼żem mus├şm si zobra┼ą dovolenku in├í─Ź mi d├í absenciu. M├í nato pr├ívo aj ke─Ć som nepodp├şsal ┼żiadn├Ż papier o pr├íci cez sviatok alebo o nad─Źasoch. ─Äakujem.

 193. jkkl 20. febru├íra 2015

  Ako sa br├íni┼ą vo─Źi tomu, ┼że zamestn├ívate─ż napr. vysoko┼íkolsky vzdelan├ęmu program├ítorovi d├íva v pracovnej zmluve minim├ílnu mzdu a nejak├Ż rozdiel ak├Ż si on ur─Ź├ş mu d├íva v hotovosti na ruku?

 194. Peta 20. febru├íra 2015

  dobry den pracovala som v obchode s drogistickym tovarom kde som podpisala hmotnu zodpovednost preradili ma na inu filialku pred mojim nastupom sa nevykonavala inventura po 8 dnoch som dala vypoved tiez sa nevykonavala inventura ked som odchadzala po siestich mesiacoch mi prisiel postou papier ze sa vykonala invetura a bolo zistene manko ktore mam uhradit maju na to pravo ak som tam bola osem dni a ten zbytok som nemohla ovplyvnik kedze som tam uz nepracovala dakujem

 195. Miroslava 25. febru├íra 2015

  Dobry den mozem poprosit o volno ak som v skusobnej dobe????dakujem

 196. Peter 27. febru├íra 2015

  To ─Źo p├ş┼íete v ─Źasti v├Żpove─Ć je zrkadlom kto medialne ovl├ída SK.Ak├ę s├║ tu nadpr├íva zamestnanca nad pr├ívami zamestn├ívate─ża?po 1/tu nie je norm├ílny prac.trh,tu si jednozna─Źne diktuje pravidl├í zamestn├ívate─ż lebo je dopyt vy┼í┼í├ş
  po2/syst├ęm agent├║rnych zamestnancov je jasn├Ż d├┤kaz,kto ┼ąah├í za krat┼í├ş koniec
  po3/na SK je norm├ílne pracova┼ą denne viac ako 9 hoid.OK kto chce sa realizova┼ą nech rob├ş pre m┼ła za m┼ła aj 12 hod.Ale nech nesek├şruje in├Żch ─żud├ş,tam nech sa odbavuje na svojom decku alebo polovi─Źke!
  Tak┼że informujte objekt├şvne a nie tenden─Źne!Howgh!

 197. Martina Mikleov├í 2. marca 2015

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa sp├Żta┼ą. Od 1.2.2015 som za─Źala pracova┼ą v jednej predajni (sie┼ą drogeri├ş).
  V tejto firme funguje za┼íkolovanie, resp. zapracov├ívanie 2 t├Ż┼żdne, kde som riadne pracovala a robila veci tie ist├ę ako riadny zamestnanec. Moja ved├║ca mi na konci mesiaca poslala schv├ílenie pl├ínovanej absencie d├┤vod zapracov├ívanie. T├íto absencia sa vz┼ąahuje na tie dva t├Ż┼żdne. Maj├║ pr├ívo mi tieto dva t├Ż┼żdne nezaplati┼ą? V pracovnej zmluve sa o ni─Źom takomto nep├ş┼íe a nikdy mi to nikto neozn├ímil, ┼że to takto bude. Ak├ę m├ím pr├íva?

 198. dagmar 4. marca 2015

  Dobry den.Prosim Vas o zhodnotenie mojej situacie.Moja napln prace daleko presahuje metodicke pokyny vydane ministerstvom skolstva.Pracujem ako skolnicka v ms 14rokov. .Prevadzka je od 6,00 do 16,30.Pracujem 8h (4,5h doobeda a 3,5h poobede).Pocet deti bol asi 50.Deti pribudali,budova sa prerabala pocas leta 3 roky po sebe. Pocas dovolenky som mala klucovu hotovost pre stavebnu firmu(bez akejkolvek nahrady).Po dokonceni sa priestory zv├Ącsili asi 1,5 krat a pocet deti sa zdvojnasobil.Som na to sama bez zmeny pracovnej zmluvy a platu.

 199. Martina 7. marca 2015

  Chcem sa sp├Żta┼ą, m├í zamestnanec v trojsmennej prev├ídzke n├írok odmietnu┼ą no─Źn├ę slu┼żby? Ako d├┤vod je zaradenie do programu na umel├ę oplodnenie…
  Pri predch├ídzaj├║cej ┼żiadosti z tohto d├┤vodu jej bolo vyhoven├ę a bola preraden├í do dvojsmennej prev├ídzky u toho ist├ęho zamestn├ívate─ża, ale na in├║ ─Źas┼ą oddelenia.
  S ─Ź├şm nie je spokojn├í a do┼żaduje sa preradenia sp├Ą┼ą, ale za podmienok, ┼że na─Ćalej nebude vykon├íva┼ą no─Źn├║ pr├ícu, ale trv├í na slu┼żb├ích denn├Żch cez v├şkend a na pr├şplatku za smennos┼ą.

 200. Emilly 9. marca 2015

  Dobr├Ż de┼ł.Pracujem na 4 smeny ─Źo znamen├í,┼że m├ím robi┼ą aj no─Źn├║.Ale ja no─Źn├║ pr├ícu nem├┤┼żem vykon├íva┼ą.Ak by som podala v├Żpove─Ć, tak mi m├┤┼żu da┼ą aj v├Żpovedn├║ lehotu alebo ma musia(m├┤┼żu) prepusti┼ą hne─Ć?

 201. Vlasto 18. marca 2015

  Dobr├Ż de┼ł.Pracujem na obr├íbacom centre chcel by som sa op├Żta┼ą ─Źi mi m├┤┼że zamestnavate─ż nariadi┼ą za┼íkolenie in├ęho zamestnanca? Nemal som ┼żiadne odborn├ę ┼íkolenie ani certifik├ít o odbornom za┼íkolen├ş.Pr├şpadne m├┤┼że zamestnavate─ż postihova┼ą ak odmietnem za┼íkolovanie?
  ─Äakujem

 202. Vladim├şr ┼áv├íb 19. marca 2015

  chcel by som sa op├Żta┼ą ─Źi je to pod─ża z├íkona mo┼żn├ę aby jeden pracovn├şk pracoval iba v druhej smene a to nasledovne jeden t├Ż┼żde┼ł od 12:30 do 22:30 a druh├Ż t├Ż┼żde┼ł od 13:00 do 18:00 sobota nede─ża vo─żn├í a znova t├Ż┼żde┼ł od 12:30 do 22:30 a ─Ćal┼í├ş t├Ż┼żde┼ł 13:00 do 18:00.

  ─Äakujem

 203. Monika 30. marca 2015

  Dobry den!Upratujem dvojpodlazny penzion+dve velke parkoviska a obrovske posedenie,vsetko patr├ş k penzionu.Som na to sama,takze robim „piatky-sviatky-vikendy“ bez priplatkov.Mna by ale zaujimalo,aka velka plocha na upratovanie pripadne na jednu upratovacku,lebo moj zamestnavatel nechce pribrat ziadnu silu.Asi si mysli ze som robot.Dakujem!

 204. Miro Vesel├Ż 30. marca 2015

  Monika toto je vec sk├┤r na poradu s pr├ívnikom. Ja, ako laik, si mysl├şm, ┼że pr├íca sa asi ned├í definova┼ą v zmysle, ─Źo u┼ż je ve─ża. Ak nest├şhate, v┼żdy sa d├í spravi┼ą nejak├Ż r├Żchly preh─żad pr├íc ktor├ę mus├şte spravi┼ą ─Źi sa zmest├şte do pracovn├ęho ─Źasu. No a ak by sa uk├ízalo ┼że zamestn├ívate─ż v├ís neprimerane chce pre┼ąa┼żi┼ą, tak niekedy je jednoduch┼íie poohliadnu┼ą sa po inej pr├íci ne┼ż bojova┼ą s niek├Żm, kto chce pr├ícu a ner├íd d├íva pl├ícu.

 205. Tamara 6. apr├şla 2015

  dobr├Ż de┼ł, bola som na PNke 10 dn├ş a dva t├Ż┼żdne po tom prisla zamnou veduca, ┼że t├║ pnku si mus├şm odrobi┼ą. Najskor to bolo 30 hod├şn a o dva dni 60 hod├şn. Stretli ste sa st├Żm niekto, ┼że si treba PN spatne odpracovat???

 206. Tatiana 22. apr├şla 2015

  Dobr├Ż de┼ł chcela som sa op├Żta┼ą na povinnos┼ą zamestnanca po─Źas dlhodobej PN oboznamova┼ą zamestn├ívate─ża s ka┼żdou kontrolou u lek├íra, zvl├í┼í┼ą, ke─Ć sa jedn├í o prvotn├ę kontroly mimo bydliska a n├ísledn├ę kontroly u obvodn├ęho lek├íra … pri─Źom o postupe a lie─Źebnom procese je informovan├Ż aj obvodn├Ż lek├ír, posudkov├Ż lek├ír aj soci├ílna pois┼ąov┼ła, nako─żko kontroly prebiehaj├║ aj mimo miesta trval├ęho bydliska (oper├ícia) …. a e┼íte pros├şm vysvetli┼ą, kedy najnesk├┤r m├í by┼ą doru─Źen├í prechodka z mesiaca na mesiac ku zamestn├ívate─żovi. ─Äakujem

 207. jozef 15. m├íja 2015

  Zdrav├şm v┼íetk├Żch.Pre─Ź├ştal som takmer cel├ę f├│rum ale nedozvedel som sa ─Źo potrebujem.B├Żval├Ż kolega dostal od soci├ílky papier /ke─Ć┼że m├í is┼ą do d├┤chodku /,┼że ur─Źit├Ż ─Źas zamestnania nem├í zdokladovan├Ż,─Źi┼że nem├í z├ípo─Źtov├Ż list.Je tu tak├Ż probl├ęm /samozrejme ┼że sa to t├Żka aj m┼ła lebo ten z├ípo─Źet tie┼ż nem├ím /,┼że sme tam v tom zamestnan├ş boli na dohodu .Tak┼że sa sp├Żtam m├í n├ím vystavi┼ą zamestn├ívate─ż z├ípo─Źtov├Ż list.Ak nie tak ako to rie┼íi┼ą ,ve─Ć vlastne ako keby sme nikde nerobili.A e┼íte ─Äal┼í├ş probl├ęm nevieme ─Źi t├í firma e┼íte existuje lebo sa nem├┤┼żeme nijako skontaktova┼ą s majite─żom.Po─Źul som ┼że niekde v Blave je in┼ítit├║t kde sa ved├║ v┼íetky z├íznamy kde kto a kedy bolzamestnan├Ż.Ak m├íme n├írok na z├ípo─Źtov├Ż list tak kam m├íme nap├şsa┼ą? A teraz babo ra─Ć! S pozdravom Jozef

 208. ras┼ąo 20. m├íja 2015

  zdrav├şm, chcem sa sp├Żta┼ą ako to je s pr├şplatkami za sviatok? pri odpracovanom dni vo sviatok m├ím n├írok na mzdu za odpracovan├Żch 12 hod├şn + 50% z hodinovej mzdy + 8 hod├şn za sviatok? som zamestnanec a.s., ─Ćakujem

 209. Robert r 22. j├║na 2015

  Ak si chcem zobra┼ą dovolenku, som povinn├Ż ja, ako zamestnanec zabespecit za seba n├íhradu svojimi kolegami?

 210. Jana 4. j├║la 2015

  Dobry den,

  dostala som nobu pracu a zamestnavatel odo mna vyzaduje podpisanie suhlasu na prekontrolovanie mojej pracovnej minulosti… v texte suhlasu sa pise, ze to bude zhrnat najma, nie vsak vylucne telefonicke kontaktovanie byvalych zamestnavatelov. Nemam s tym problem, len by som chcela vediet, ake vsetky informacie o mne bude moct moj buduci zamestnavatel zistit. Co ked zisti, ze ma niektory z mojich byvalych zamestnavatelov nenahlasil na Socialnej poistovni? Doteraz som pracovala len ako student-brigadnik a neviem, ci si vsetci moji zamestnavatelia plnili tieto povinnosti.

 211. Miro Vesel├Ż 4. j├║la 2015

  Jana ─Źi je v┼íetko v poriadku viete r├Żchlo zisti┼ą mo┼żno aj telefonicky na soci├ílnej pois┼ąovni. Nie som pr├ívnik ale odhadoval by som, ┼że zamestn├ívate─ż m├í tak├║ formulu v zmluve ┼ítandardne. Ak ju v├┤bec vyu┼ż├şva, tak jedin├ę, ─Źo ho bude zauj├şma┼ą je va┼ía pracovn├í minulos┼ą, ─Źi boli spokojn├ş s va┼íou produkciou.

 212. peter 6. j├║la 2015

  Dobry den, Ma peavo zamestnanec v cr na stravni listky

 213. L├Żdia 7. augusta 2015

  ahoj, chcem sa sp├Żta┼ą, ─Źi m├┤┼żem ├şs┼ą na pracovn├║ cestu – ┼íkolenie na 7 dn├ş do in├ęho mesta v r├ímci SR, ke─Ć nem├ím e┼íte ani pracovn├║ zmluvu, ─Źo znamen├í, ┼że zamestn├ívate─ż za mna neplat├ş odvody zatia─ż… a v pr├şpade, ┼że sa nie─Źo prihod├ş na pracovnej ceste, kto bude zodpovedn├Ż… V┼żdy som do zamestnania nast├║pila sp├┤sobom – podpis pracovnej zmluvy a n├ísledne ┼íkolenia.─Äakujem

 214. Katar├şna 22. augusta 2015

  Dobr├Ż de┼ł. Pracujem v Nemeckej republike a m├ím pracovn├║ zmluvu na dobu neur─Źit├║ so slovenskou firmou. Domov chod├şm raz ro─Źne. Chcela by som vede┼ą, ─Źi m├ím n├írok na stravn├║ jednotku alebo na di├ęty. Chcem vedie┼ą, ─Źi m├ím n├írok na finan─Źn├ę vyrovnanie za stravu od firmy ka┼żd├Ż mesiac.
  ─Äakujem za odpove─Ć.

 215. Alena 31. augusta 2015

  Dobr├Ż de┼ł, zamestnanky┼ła m├í pracovn├║ zmluvu na dobu ur─Źit├║, na zastupovanie po─Źas MD, bez sk├║┼íobnej doby. Pracuje v trojzmennej prev├ídzke, kde vznikaj├║ nad─Źasy, ktor├ę si vyberali. Ukon─Źila pracovn├Ż pomer v sk├║┼íobnej dobe (v zmluve ju uveden├║ nem├í), ke─Ć nedala mo┼żnos┼ą zamestn├ívate─żovi si nad─Źasy vy─Źerpa┼ą, vznik├í mu povinnos┼ą ich preplati┼ą?

 216. Maja 11. septembra 2015

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa sp├Żta┼ą,zamestn├ívate─ż n├ím v pr├íci d├íva stravn├ę l├şstky,vytla─Źen├ę na podniku zo sumou 2,90 eur,ktor├ę nem├┤┼żem pou┼żi┼ą nikde inde,len v na┼íej predajni.v pokladni si s├şce odrat├ívame sumu 3,15 eur,ale nem├┤┼żem si objedna┼ą tepl├║ stravu za l├şstok,lebo nikde inde neplati,ke─Ć┼że s├║ to l├şstky ako┼że,,,,v novom mesiaci dostaneme tie ist├ę a dokola…

 217. Babinka 15. septembra 2015

  Dobr├Ż de┼ł.Pracujem v str├í┼żnej slu┼żbe a Pros├şm o inform├íciu.M├┤┼żem ma┼ą 4krat po sebe slu┼żbu?dve 12ky-denna a hne─Ć nato dve 12kyno─Źna…─Ćakujem.

 218. Bobo 30. septembra 2015

  Dobr├Ż de┼ł. Som Z┼ĄP (55%) a pracujeme v chr├ínenej dielni asi 10 mesiacov. Mesa─Źne pracujeme cca 204 hod├şn a to 12 dni v kuse a potom 2 dni vo─żna. Pracujeme cez v├şkendy a aj cez sviatky. Nem├íme ┼żiadne pr├ęmie ani odmeny ani po mimo! Stravn├ę l├şstky dost├ívame pod─ża toho ako je to v kalend├íri vyzna─Źen├ę na dan├Ż mesiac. Tak┼że ak odpracujeme 26 dn├ş tak dostaneme napr├şklad len 21 alebo 20 stravn├Żch l├şstkov. So zamestn├ívate─żom sa ned├í vies┼ą ┼żiaden rozhovor! Dost├ívame len minim├ílnu mzdu ako je to dan├ę pod─ża z├íkona. Nechceme to rie┼íi┼ą podan├şm n├ívrhu na kontrolu lebo sa v┼íetci boj├şme ┼że n├ís prepust├ş a in├║ pr├ícu si v na┼íom regi├│ne nen├íjdeme. Vieme ┼że n├ís t├Żm zneu┼ż├şva a nevieme sa br├íni┼ą. Pros├şme V├ís o pomoc! Ako by sme mali rie┼íi┼ą na┼íu situ├íciu? ─Äakujem.

 219. stastie3 17. okt├│bra 2015

  Chcem sa sp├Żta┼ą povo─żuje zakonik prace robi┼ą no─Źn├║ a rann├║ smenu v jednom kuse? Chcem ob─Źas tak pracova┼ą a kolegovia mi hovoria ┼że nem├┤┼żem ┼że to je v z├íkon├şku pr├íce. ─Äakujem za odpove─Ć.

 220. adriana 24. okt├│bra 2015

  dobry vecer ak pracujem 12 hodinovu smenu kratky a dlhy tyzden kolko sa mi strhne dovolenkz ya jeden den a kolko mam dostat stravnzch liskov ak mam odpracovanzch 190 hodin ale na paske mam 22 dni ale listky dostanem len tych 15 je to v poriadku dakujem

 221. peter feransk├Ż 22. novembra 2015

  Mo┼żem odmietnut pracovat na dve smeny v pripade ┼że mam 7ro─Źnu dceru a nem├í sa kdo o nu v pripade poobednej smeny postarat? Priatelka rob├ş 28 km od domova na4 smeny,ja som pracoval na jednu,no roz┼íiruju vyrobu a nutia ma ist na dvojsmenku…,starych rodi─Źov nemame pri sebe cca 25 km opa─Źnym smerom ako priatelka pracuje..,
  dakujem za odpoved

 222. Miroslav 9. decembra 2015

  Dobr├Ż de┼ł, zamestn├ívate─ż zmenil adresu firmy,ale firma ostala tam kde bola predt├Żm,zmenu adresy,┼ítatut├íra,dozornej rady sme sa dozvedeli z obchodn├ęho registra,ale zamestnancom to neozn├ímil,chcem sa sp├Żta┼ą, bude to ma┼ą vplyv na pracovn├ę zmluvy,ktor├ę m├íme na dobu neur─Źitu?
  ─Äakujem

 223. MF 9. decembra 2015

  Dobr├Ż de┼ł, pracujem pre ─Źesk├║ firmu na Slovensku a m├ím na starosti cel├ę na┼íe ├║zemie. Pracujem aj nad─Źasy, ─Źo je v zmluve uveden├ę, ┼że v mzde s├║ prir├ítan├ę aj nad─Źasy…─Äalej, m├ím z├íklad a variabiln├║ zlo┼żku pod─ża obratov. Strava mi vypl├ícan├í nie je, a ┼żia─ż ani pri opakovanom rie┼íen├ş tejto situ├ície mi nebolo vyhoven├ę, preto┼że ┼í├ęf stravu zamestnancom neplat├ş…nav├Ż┼íil mi teda z├íklad a od├┤vodnil, ┼że v tom m├ím aj stravu…Je to v poriadku? Ke─Ć pod─ża zmluvy pracujem pre ─Źr firmu, len na sk?─Ćakujem za odpove─Ć.

 224. fany 14. decembra 2015

  Zdravim,ked pracujem na prac.zmluvu a popri tejto praci si najdem druhu pracu na dohodu,som povinna to oznamit zamestnavatelovi u ktoreho pracujem na prac.zmluvu?Moze dostat za mna pokutu zo social.alebo zdrav.poistovni?Dakujem za odpoved

 225. veronika 10. janu├íra 2016

  Dobr├Ż ve─Źer, chcela by som sa sp├Żta┼ą,─Źi m├í zamestn├ívate─ż pr├ívo ┼żiada┼ą zamestnanca aby vo sviatok ─Źo je z├íkonom dan├ę mal pr├şs┼ą na nariaden├ş nad─Źas. A ked sa nedostavil tak mu dal upozornenie a absenciu na ten de┼ł.

  ─Äakujem.

 226. Majo 13. janu├íra 2016

  Dobry den, chcem sa spytat ─Źi mi mo┼że zamesnavatel zru┼íit lekarske vy┼íetrenie ked som mu ho nahlasil mesiac do predu.Dakujem

 227. Sisi 21. janu├íra 2016

  Dobry den.Mam otazku,ja robim denne 17hodin.A velmi by ma zaujimalo ze preco nam zamestnavatel nezaobstarava do prace stravu alebo nam nedava stravne listky,tie som dostala asi 3x ale musela som ich odovzdat lebo veduci mi povedal ze patria jemu.A ja ani moja kolegyna nechapeme ze preco to tak je

 228. Sisi 21. janu├íra 2016

  A este som zabudla napisat ze robime 2dni po 17hodin a 4 dni volna.

 229. Domi 2. marca 2016

  Dobr├Ż chcem sa opytat, ked som zamestnana na dohodu je moja povinnost dat d├┤vod v├Żpovede ?

 230. R 4. marca 2016

  Dobry vecer.pracuiem za aktyvacni Prispevok za 32h.a stalo sa mi vcera ze mna a inich pracujucich doslova buzerovali nutili nas robit Na cestach bez reflexcnich vestach.ked SME odmietli vikonat tu pracu Kordinatorka Nam vihrazali ze Nam nepotpisu dochacku a nedostaneme penaznu ciastku za celi mesiac.co stym urobyt

 231. Robo 15. marca 2016

  Dory den.Potrebujem poradit.Bol som so synom u lekara,a stravil som tam cely den.Telefon som zabudol doma,a nemal som ako oznamit nadriadenemu ze nepridem do prace.To bol piatok,a po vikende ked som prisiel do prace,som vysvetlil co sa stalo,a nemal som ako dat vediet,ale paragraf od lekara som mal.No nadriadeny mi povedal ze sa vyhovaram a chce mi dat karne lebo som neoznamil xo je so mnou,a hned nato vypoved.Co mam robit???

 232. Robo 15. marca 2016

  Dory den.Potrebujem poradit.Bol som so synom u lekara,a stravil som tam cely den.Telefon som zabudol doma,a nemal som ako oznamit nadriadenemu ze nepridem do prace.To bol piatok,a po vikende ked som prisiel do prace na poobednu,som vysvetlil co sa stalo,a nemal som ako dat vediet,ale paragraf od lekara som mal.No nadriadeny mi povedal ze sa vyhovaram a chce mi dat karne lebo som neoznamil xo je so mnou,a druhe karne zato ze som prisiel na poobednu smenu,a nikomu som to neoznamil.Pritom tyzdem dopredu som oznamil ze pridem na poobednu,a hned nato som mal pripravenu vypoved.Karne som nepodpisal,lebo clen zamestnaneckej rady mi poradil,ze ak som si vedomi ze som nic neporusil,tak nemam nic podpisovat.Co mam robit???

 233. miro 15. marca 2016

  Robo to je ┼ąa┼żko poveda┼ą kde je chyba. Mo┼żno zamestn├ívate─ż je ve─żmi pr├şsny potom by st├ílo za ├║vahu ├şs┼ą inde. No mo┼żn├ę je aj to, ┼że ak nechod├şte do pr├íce pod─ża nejak├Żch pravidiel tak sa d├í pochopi┼ą ┼że je zamestn├ívate─ż na┼ítvan├Ż a mo┼żno sa v├ís chce zbavi┼ą. potom by bolo asi lep┼íie ospravedlni┼ą sa, po┼żiada┼ą o mo┼żnos┼ą chybu napravi┼ą a seka┼ą dobrotu. ale opakujem, z dia─żky sa to pos├║di┼ą ned├í kde je chyba

 234. stefan 3. apr├şla 2016

  dobry den. chcem sa spyta ci moze zamestnavatel stiahnut pol hodiny preto ze mu dava stravu kedze mu poskytuje vraj polovicu stravy. ako to vlastne je ? ako zamestnancovi vraj nemusi dat ochranne prostriedky ako ani monterky a topanky. kde sa mozem obratit o radu a podobne ? dakujem.

 235. mrk 10. apr├şla 2016

  Dobr├Ż chcem sa sp├Żta┼ą som zamestnan├Ż viac ako rok ak p├│l ale cestovn├ę mi agent├║ra ani raz nepreplatila a naposledy mi dala absenciu napriek tomu ze majster mi dal dovolenku na sviatky chcem vedie┼ą ci mozem stym nieco spravyt ─Ćakujem

 236. kiara 15. apr├şla 2016

  Dobr├Ż de┼ł,
  chcela by som sa op├Żta┼ą, ─Źi m├í zamestnanec n├írok na stravn├ę l├şstky, ak je zamestnan├Ż na projekt a v projekte nebolo schv├ílen├ę stravn├ę l├şstky.

 237. jana.c 22. apr├şla 2016

  dobr├Ż de┼ł, chcela by som sa op├Żta┼ą, ─Źi je to v s├║lade zo z├íkonom pracova┼ą 13 dn├ş po osem hod├şn za sebou

 238. Nika 8. m├íja 2016

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa sp├Żta┼ą ─Źi m├┤┼żem zast├║pi┼ą dc├ęru v pr├íci, ke─Ć pracuje na dohodu. Pracuje v dvoch zamestnaniach na dohodu. Niekedy, by som jej chcela pom├┤c┼ą, nako─żko som na polovi─Źnom invalid. d├┤chodku tak, ┼że ju na p├ír hod├şn zast├║pim v obchode. Bolo by to mo┼żn├ę bez nahl├ísenia v soc. pois┼ąovni?

 239. Ivka 6. j├║na 2016

  Dobr├Ż de┼ł, chcem sa op├Żta┼ą,
  ak pracujem len na dohodu o pracovnej ─Źinnosti a z├írove┼ł som podp├şsala nejak├║ intern├║ smernicu, vz┼ąahuj├║ sa na m┼ła sankcie z nej vypl├Żvaj├║ce? Nako─żko m├ím vedomos┼ą, ┼że pri dohode nejde o pracovnopr├ívny vz┼ąah. ─Äakujem.

 240. klokanjack 21. j├║na 2016

  Dobry den, rada by som sa informovala.
  Nasla som si brigadu v istej restauracii. Prvy krat som sa prisla zaucit 2.juna a bola som tam od 10:00 do 23:00, cize som odpracovala 13 hodin a mala som aj nejaky tringelt, ktory mi druha casnicka odlozila. V ten isty den som podpisovala aj dohodu. Sef (prevadzkar) mi v ten den povedal, ze nas je viac brigadnicok a ze nam potrebuje este vypisat smeny, podla ktorych potom budeme pracovat. Proste mi to podal takym sposobom, ze ano som prijata a s pracovnym casom ma oboznami dodatocne. Cely dalsi tyzden sa neozval, tak som sa mu po tyzdni ozvala sama. Povedal mi, ze si este potrebuje odskusat par brigadnicok, lebo je nas vraj 9 a on potrebuje len 4 a ze do konca tyzdna to uzavrie a da vediet. Dalsi tyzden je uz ale zasa prec a zasa sa mi nikto uz 9 dni neozyva. Osobne uz zaujem o tuto brigadu nemam, cakanim som stratila skoro cely mesiac a ich pristup sa mi vobec nepaci. Snazim sa vybavit si nieco ine. Odrobila som tam ale tych 13 hodin + tringelt a rada by som za to od nich dostala peniaze. Mozem sa mu teda ozvat s tym, ze u nich brigadovat uz nechcem (resp. ocividne uz nemaju zaujem ani oni) ale chcem dostat svoje peniaze?

 241. Daniel 6. j├║la 2016

  Dobr├Ż de┼ł,chcel by som vedie┼ą,─Źi som povinn├Ż nosi┼ą pracovn├Ż odev(mont├ęrky)aj ke─Ć moja pr├íca nie je tak├í aby som sa u┼ípinil….─Äakujem

 242. Viera 31. j├║la 2016

  M├ím pracovn├║ zmluvu na 1/2 ├║v├Ązok z├írobok 205 pracovala som 265-290 hod mesa─Źne za 795ÔéČ stoho -130ÔéČ ubytovanie a bez stravn├Żch l├şstkov ale fakt├║ra bola uhraden├í z265hod suma 1325ÔéČ zamestn├ívate─żovi agent├║ry pracovala som tak jeden rok k├Żm sa mi dostala fakt├║ra ktor├í bola odoslan├í zamestn├ívate─żovi agent├║ry.Kde m├ím posla┼ą s┼ąa┼żnos┼ą.

 243. Anna Gaserakova 5. augusta 2016

  Prosim vas o radu manzeel odisiel z prace sice mu to povedal zo d┼ła na de┼ł a zamestn├ívate─ż mu nechce vyplatit mzdu a sa mu vyhr├í┼ża ┼że mu da zaplatit fakturu lebo bol zamestnan├Ż v Rakusku alecez Sl.zamestn├ívate─ża za prac povolenie ma pravo mu nevyplatit mzdu?prosim o radu.

 244. Bea 23. augusta 2016

  Chcela by som sa opytat ked je niekto na predajni veduci musi to mat aj v zmluve uvedene ? Dakujem

 245. lajgutova 31. augusta 2016

  Dobr├Ż de┼ł chcem sa op├Żta┼ą , priatel je na polovi─Źnej pracovnej zmluve na ktorej ma uvedele ze kazdy mesiac dostava 180 e. teraz je na pn od vcera a dneska dostal rozviazanie pracovnej zmluvy v nemenovanej firme s tym ze od zajtra bude v premenovanej firme je s tym nejaky problem? a kolko by asi mal dostat prispevok zo socialnej ak ma nato narok? dakujem za pomoc

 246. AF 3. novembra 2016

  Dorb├Ż de┼ł, chcem sa op├Żta┼ą ─Źi mi mo┼że do vyplatnej p├ísky zamestnavate─ż napisa┼ą ┼że som ─Źerpala 2 dni dovolenky aj ked som ┼żiadnu ne─Źerpala ani nepodpisovala ? ─Źo potom …?

 247. Lucia Kuben├şk 4. novembra 2016

  dobry den prajem mam otazku, moj ocino pracoval na dobu ur─Źitu 7 rokov a stale mu ju majitelka firmy len predl┼żovala, hoci kedy ho odhlasila zo zdravotnej poistovne bez jeho vedomia!!! na dva ty┼żdne bol odhlaseny potom ho zase prihlasila a tak stale dokola… teraz nastal problem v tom ┼że i┼íiel na PN aj jej ju poslal po┼ítou, ked┼że sa snou neda spojit nijak├Żm sp├┤sobom, i┼íiel sa informovat do zdr. poistovne a pani mu oznamila ┼że je zase odhlaseny! preto sa pytam ako dalej ?? samozrejme vyplatu nevidel od augusta! DAKUJEM

 248. Ika 14. novembra 2016

  Dobr├Ż de┼ł, rada by som sa op├Żtala na to,ze ─Źi ma zamestn├ívate─ż pr├ívo mi bra┼ą pracovn├ę hodiny a da┼ą ich kolegyni. Na za─Źiatku tohto mesiaca som mala vir├│zu a tak som pri┼íla o dva pracovn├ę dni. Medzi t├Żm nam majite─żka poslala harmonogram na dan├Ż mesiac s tym ze ja m├ím len 10pracovnych dni a Kolegyna 15. Ke─Ć som sa na to majite─żky pytala povedala mi ┼że ke─Ć to pisala nemohla vedie┼ą ┼że ja budem ma┼ą vir├│zu a tak toto je na pevno. Na prev├ídzke sme dve a striedame sa dlh├Ż a kr├ítky tyzden. Platen├ę sme len od trzby a ja len potrebujem vedie┼ą ci ma ┼í├ęfka v├┤bec na toto pr├ívo ke─Ć ja s tym nes├║hlas├şm ale ┼że sa mus├şm prisp├┤sobi┼ą. Neviem ako m├ím toto rie┼íi┼ą. ─Äakujem za odpoved.

 249. janka 14. novembra 2016

  Dobr├Ż de┼ł. Na pohovore v obchode s optikou mi povedali, ┼że som prijat├í do pracovn├ęho pomeru. V de┼ł n├ístupu, teda dnes, som tam pri┼íla so v┼íetk├Żmi papiermi, ─Źo mi k├ízali donies┼ą a povedali mi, ┼że mi poslali v─Źera ─Źo bola nede─ża sms spr├ívu, ┼że nie som prijat├í pri─Źom mne ni─Ź nepri┼ílo a samozrejme u┼ż tam mali nov├║ zamestnanky┼łu. Pros├şm V├ís nejedn├í sa o nejak├ę poru┼íenie ? predsa na pohovore mi povedali ┼że ma prij├şmaj├║ a zrazu ┼że nie pri─Źom ma o tom informovali ┼żevraj sms ktor├║ som dostala ? M├ím mo┼żnos┼ą poda┼ą niekde sta┼żnos┼ą ?
  ─Ćakujem za rady

 250. Anna Matu┼íkov├í 16. novembra 2016

  Dobr├Ż de┼ł
  E┼íte koncom j├║na za zdravotn├Żch d├┤vodov druha (priate─ża) som podala rozviazanie pracovn├ęho pomeru dohodou, a n├ísledne som nast├║pila do inej pr├íce na 40hod/mesiac. Predo┼íl├Ż zamestn├ívate─ż mi ani doteraz neposlal rozviazanie pracovn├ęho pomeru, aj ke─Ć som to ┼żiadal viackr├ít – potrebovala by som to odovzda┼ą na ├ÜPSVR – dokonca ani na ich ┼żiados┼ą zamestn├ívate─ż nereagoval. Ak├Ż je ─Ćal┼í├ş postup – pros├şm o odpove─Ć – ─Ćakujem.

 251. Jana 11. decembra 2016

  Dobry den, v lete som nastupila z rodicovskej naspat dok prace. Podmienkou bolo,ze kedze mam dieta do 3 rokov umoznia mi podla zakona,aby som nemusela pracovat poobede (raz do tyzdna vyjde na kazdeho na oddeleni vecerna sluzba od 13 do 21hod.).dohododa vsak nebola pisomna,ale ustna.medzicasom nastupil novy personalny riaditel,a kedze moja veduca nesuhlasi s tym,aby mi bol uznany tento ustupok,operuje s tym,ze mima dporucaa opatovny navrat na rodicovsku dovolenku do septembra 2017,kedy bude mat syn tri roky…ma to byt uz od januara,lenze ja mam svoju pracu rada,maly chodi do jasiel,kde sa mu paci…ako sa branit?bojim saa,ze akja odmietnem,daju mi vypoved,dakujem za radu

 252. peter 16. decembra 2016

  dobry vecer.viete mi poradit?ked robim na slovensku pracovnu zmluvu v nemecku ako opatrovatel,zamesnavatel musi mi zaplatit sviatok ked som v nemecku a pracujem?napriklad 1.6 kedy je sviatok 3 krala,ale ja robim v nemecku.dakujem,peter

 253. Rocky00711 9. janu├íra 2017

  Robim 260 hod mesacne za 2.73 eur na hod.hrubom Na vyplatnej paske mam napisane len 170-182 hodin plus dva tri hodin nadcas. Co mozem stim robit ?

 254. martin 20. febru├íra 2017

  Dobry den, chcem sa spytat ako to je s m├şnusov├Żmi hodinami ? Kolko ich mozem mat za mesiac kolko za 2 alebo 3 mesiace ? Je zamestnavatel nejak povinny aby nejak splnal fond pracovn├ęho casu ? Dakujem. Martin

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: