Ako ste pripraven├ş?

Ak sa uch├ídzate o miesto v zahrani─Źnej spolo─Źnosti, alebo bude va┼ía poz├şcia vy┼żadova┼ą znalos┼ą cudzieho jazyka, je mo┼żn├ę, ┼że ─Źas┼ą pohovoru bude prebieha┼ą aj v cudzom jazyku.

Ak v├ím teda nie─Źo tak├ęto ÔÇ×hroz├ş“, ur─Źite sa na to vopred pripravte. Taktie┼ż bu─Ćte pripraven├Ż na to, ┼że ak zamestn├ívate─ż vo va┼íom ┼żivotopise n├íjde ur─Źit├ę medzery alebo nejasnosti, na v┼íetko sa bude p├Żta┼ą.

Okrem toho zvykn├║ niektor├ş zamestn├ívatelia alebo person├ílne agent├║ry v r├ímci prij├şmacieho pohovoru otestova┼ą aj va┼íu odborn├║ alebo psychologick├║ sp├┤sobilos┼ą a to prostredn├şctvom kr├ítkeho psychologick├ęho testu alebo konkr├ętneho zadania vz┼ąahuj├║ceho sa na dan├║ pracovn├║ poz├şciu. V takom pr├şpade sa zbyto─Źne nestresujte a berte to ako samozrejm├║ s├║─Źas┼ą pohovoru.

Ako si m├ím n├íjs┼ą pr├ícu?

Nejak├ę to euro navy┼íe sa hod├ş asi v┼żdy. Ve─ża ─żud├ş preto rozm├Ż┼í─ża, ako si n├íjs┼ą . A to je zl├í ot├ízka. Prezr├ídza, ┼że sa na svet pr├íce tak├Ż ─Źlovek pozer├í len zo svojho vlastn├ęho poh─żadu a nezauj├şma sa o to, ako by vec mohol vidie┼ą zamestn├ívate─ż. Jasn├ę, ak chcete zamestnanie, ─Źerta star├ęho v├ís zauj├şmaj├║ nejak├ę z├íujmy firiem. Ale s tak├Żm postojom sa v├ím bude pr├íca h─żada┼ą o nie─Źo ┼ąa┼ż┼íie. Tak├ş ─żudia svoj├şm postojom vo firm├ích pr├ívom vzbudia pocit, ┼że chc├║ z├şska┼ą a tak h─żadaj├║ niekoho, kto by im bol ochotn├Ż za nie─Źo zaplati┼ą. Ne┼í┼ąastne h─żadaj├║ci zamestnanie svoju pozornos┼ą nedaj├║ sebe, svojmu v├Żkonu, ale pozeraj├║ sa na zamestn├ívate─ża pomaly s skoro a┼ż otr─Źen├Żm klob├║kom. Sk├║maj├║

 • kto m├í pr├ícu
 • ko─żko zaplat├ş
 • ak├ę v├Żhody a istoty bud├║

A podobne. Je to prirodzen├Ż postoj. ┼ákola n├ís nau─Źila vy┼ítudova┼ą a potom si h─żada┼ą zamestnanie. Ale pozrite sa na to inak. O─Źami zamestn├ívate─ża. N├íjs┼ą si pr├ícu je toti┼ż obchod.

 • Vy pon├║kate (pred├ívate) svoje slu┼żby, ─Źas, znalosti, silu.
 • Zamestn├ívate─ż ich m├í od v├ís k├║pi┼ą.

Aby tento „predaj“, alebo „obchod“ prebehol, mus├şte zauja┼ą – tak ako v ka┼żdom obchode. A na to potrebujete marketing, reklamu… Samozrejme, ak sa p├Żtate „ako si m├ím n├íjs┼ą pr├ícu“ nem├íte asi chu┼ą svoju pr├ícu najsk├┤r l├íkavo zabali┼ą a preda┼ą. Chcete hne─Ć pr├ícu. No ak ju nem├íte, po─Ćte sa teraz zamyslie┼ą nad t├Żm, ako zo seba m├┤┼żete spravi┼ą atrakt├şvnej┼íieho kapr├şka v rybn├şku zvanom trh pr├íce.

Mnoh├ş si chc├║ n├íjs┼ą zamestnanie, ale nepon├║kaj├║ slu┼żby

Zamestn├ívate─ż sa na veci pozer├í celkom inak, ne┼ż to vidia zamestnanci. Ak budete myslie┼ą tak, ako mysl├ş zamestn├ívate─ż, m├┤┼że to zlep┼íi┼ą va┼íe ┼íance n├íjs┼ą si dobr├ę pracovn├ę miesto.

Ako zamestn├ívate─ż (po v┼íakovak├Żch sk├║senostiach) predpoklad├ím to najhor┼íie. M├┤j postoj sa d├í formulova┼ą ako „zamestnanci ma chc├║ obabra┼ą, chc├║ sa fl├íka┼ą, hlavne chc├║ ve─ża pe┼łaz├ş“. S t├Żmto pr├şstupom sa potom mo┼żno pozriem na inzertn├ę servery, kde sa d├í n├íjs┼ą ve─ża v├Żkrikov do tmy typu:

 • H─żad├ím zamestnanie.
 • Kto pon├║ka pr├ícu na doma?
 • H─żad├ím brig├ídu.

In├Żmi slovami to znamen├í, ┼że t├şto ─żudia chc├║ z├şska┼ą peniaze. Tam je s├║streden├í ich pozornos┼ą a z├íujem. Ak sprav├şm konkurz na nejak├ę miesto, ur─Źite t├Żchto ─żud├ş rozpozn├ím ve─żmi r├Żchlo – ich prv├í ot├ízka bude „ak├Ż dostanem plat“. Ja viem, je d├┤le┼żit├í zlo┼żka rokovania. D├íva v┼íak tu┼íi┼ą, ┼że zamestnanec sa zauj├şma najm├Ą o to ┼że bude bra┼ą. No ja, ako zamestn├ívate─ż chcem niekoho, kto chce d├íva┼ą. Tak├Ż ─Źlovek sa na plat nep├Żta.

Teraz mi namietnete, ┼że sa na plat p├Żta┼ą mus├şte, aby ste pos├║dili, ─Źi v├┤bec budete o zamestnan├ş uva┼żova┼ą. Poviete, ┼że je logick├ę p├Żta┼ą sa na plat ve─Ć preto si h─żad├íte zamestnanie. No sk├║ste vydr┼ża┼ą. Na rokovanie o plate d├┤jde v┼żdy, vydr┼żte p├ír min├║t sa na to nep├Żta┼ą.

Ostatne ak viete nie─Źo robi┼ą, predpoklad├íte ist├ę platov├ę rozp├Ątie. Plus m├şnus dostanete v┼íade zhruba rovnako za to ist├ę. Tak┼że v ├║vode rozhovoru sa na plat, v├Żhody, telef├│n a auto zadarmo nep├Żtajte. Kladiete si predsa ot├ízku „ako si m├ím n├íjs┼ą zamestnanie“. Nie ako m├ím n├íjs┼ą najlep┼íie platov├ę podmienky. Tak┼że ak v├ís zauj├şma pr├íca (sic!) tak to mo┼żn├ęmu zamestn├ívate─żovi dajte celkom jasne najavo. Nep├Żtajte sa na plat. Rovno hovorte o tom, ─Źo viete robi┼ą.

Ak v├ís robota zauj├şma a bav├ş, viete o nej hovori┼ą, viete hovori┼ą o doteraj┼í├şch v├Żsledkoch. Pr├íve tak├ş ─żudia s├║ pre zamestn├ívate─ża najv├Żhodnej┼í├ş. Chc├║ robi┼ą. A vedia robi┼ą. Je im jasn├ę, ┼że za to dostan├║ peniaze a keby n├íhodou m├ílo, tak obratom p├┤jdu inde. S├║ dobr├ş, vedia to a neboja sa. Pr├íve tak├Żto imid┼ż si sk├║ste vytvori┼ą na pracovnom pohovore.

Pon├║knite seba, ako slu┼żbu

Ak teda h─żad├íte zamestnanie, myslite na to, ┼że zamestn├ívate─ż potrebuje vyrie┼íi┼ą nejak├Ż probl├ęm. Potrebuje ma┼ą vykonan├║ ur─Źit├║ ├║lohu, alebo pr├ícu. Pon├║knite zamestn├ívate─żovi hotov├ę rie┼íenie jeho probl├ęmu. Nep├ş┼íte inzer├íty „h─żad├ím zamestnaie“. P├ş┼íte doslova reklamu na svoje slu┼żby. Predajte sa.

 1. Ve─żmi zle: H─żad├ím miesto v reklamnej agent├║re. Po┼żadujem plat 3000ÔéČ, auto, 3 telef├│ny, dva mesiace dovolenky a pr├ívo op─żu┼ą klienta ak sa mi zachce.
 2. Lep┼íie: Sk├║sen├Ż grafik h─żad├í uplatnenie v reklamnej agent├║re. Uk├í┼żky pr├íc na mojej str├ínka – adresa.
 3. To ist├ę in├Żmi slovami: Realizoval som mnoho ├║spe┼ín├Żch reklamn├Żch kampan├ş ako samostatn├Ż kreat├şvny grafik. Budem meni┼ą zamestn├ívate─ża.

V druhom pr├şpade u┼ż je jasnej┼íie, ─Źo pon├║kate. St├íle v┼íak mus├şte p├şsa┼ą ┼że niekoho h─żad├íte. E┼íte ├║─Źinnej┼íie by bolo, keby ste nap├şsali inzer├ít tak, ┼że nenap├ş┼íete „h─żad├ím“. Po pre─Ź├ştan├ş v├í┼ího inzer├ítu mus├ş v├í┼í bud├║ci zamestn├ívate─ż poveda┼ą s├ím od seba: tohto ─Źloveka h─żad├ím! V tre┼ąom a ┼ítvrtom inzer├íte – mo┼żno a┼ż dr├í┼żdivo sebavedomom – ukazujete, ┼że sa vyzn├íte v tvorbe. ┼Żiadne pros├şkanie o almu┼żnu, priamo v├Żsledky, ├║spechy, schopnos┼ą.

Ka┼żd├Ż pr├ş─Źetn├Ż zamestn├ívate─ż vie, ┼że ak ste u┼ż mali v├Żsledky, tak aj budete ma┼ą v├Żsledky. Ka┼żd├Ż, kto by h─żadal v├Żkonn├ęho grafika si v takomto inzer├íte vie n├íjs┼ą svoje. Nemus├ş to by┼ą pr├íve reklamn├í agent├║ra, ktor├í tak├ęho ─Źloveka m├┤┼że potrebova┼ą.

Pred├ívate sam├ęho seba a nie svoju pracovn├║ silu

Ak h─żad├íte zamestnanie, v┼żdy myslite na to, ┼że je najviac t├Żch, ─Źo toho ve─ża nevedia, ale ve─ża chc├║. Odl├ş┼íte sa. Uk├í┼żte ─Źo viete. Uk├í┼żte zamestn├ívate─żovi, ─Źo mu m├┤┼żete prinies┼ą, ak budete pre neho robi┼ą. Mus├şte zauja┼ą. A to sa v├ím nepodar├ş, ak hne─Ć vytas├şte svoje mzdov├ę n├íroky.

Ak sa teda p├Żtate ako si m├ím n├íjs┼ą miesto, tak si ujasnite

 • ─Źo ovl├ídate naozaj dobre
 • ak├ę v├Żsledky ste doteraz zaznamenali
 • ak├Żmi ├║spechmi sa viete prezentova┼ą
 • ak├ę ┼íkolenia a certifik├íty m├íte

Tieto svoje v├Żsledky si pripravte do atrakt├şvnej formul├ície inzer├ítu, alebo listu pre firmy a oslovte firmy, pre ktor├ę by ste vedeli pracova┼ą. Nep├Żtajte sa na mzdy, rovno predlo┼żte firm├ím „na st├┤l“ to, ─Źo viete.

No a ─Źo v pr├şpade, ┼że dohromady toho ve─ża neviete, ni─Ź v├Żznamn├ę ste nespravili, nem├íte pr├şli┼í ─Źo pon├║knu┼ą?

To je probl├ęm. Ale vo svete pr├íce sa odpor├║─Źa probl├ęmu hovori┼ą pr├şle┼żitos┼ą. Ak „ni─Ź nem├íte a neviete“, tak sa r├Żchlo za─Źnite nie─Źo u─Źi┼ą. Doba je tak├í, ┼że o m├ílo kvalifikovan├Ż person├íl st├íle kles├í z├íujem. No a p├Żtate sa ─Źo sa u─Źi┼ą najsk├┤r? Komunik├íciu. U─Źte sa, ako jedna┼ą s ─żu─Ćmi. Ako hovori┼ą na verejnosti. Prij├şmac├ş pohovor toti┼ż „vyhr├í“ zvy─Źajne ten, kto vie lep┼íie jedna┼ą s ─żu─Ćmi. A to sa d├í nau─Źi┼ą.

Ako z├şska┼ą prax po ┼íkole?

Dr┼ż├şte v ruke maturitn├ę vysved─Źenie, alebo vysoko┼íkolsk├Ż diplom a m├íte pocit v├ş┼ąazstva. Iba┼że… ─îo teraz s t├Żm ┼ąa┼żko vydret├Żm kusom papiera? Kde sa zamestn├íte?

V dne┼ínej dobe je h─żadanie zamestnania ve─żmi zlo┼żitou z├íle┼żitos┼ąou, t├Żm viac, ak ste ─Źerstv├Żm absolventom ┼íkoly bez praxe. Len┼że kde z├şska┼ą prax? S├║─Źasn├Żm trendom na poli pracovn├Żch pr├şle┼żitost├ş je zamestna┼ą ÔÇ×hotov├ęhoÔÇť ─Źloveka, teda tak├ęho, ktor├Ż m├í v ur─Źitej oblasti sk├║senosti, z├şskal u┼ż nejak├ę pracovn├ę n├ívyky a vie, ─Źo dan├í pr├íca obn├í┼ía.

Nikoho v┼íak nezauj├şma, kde m├íte tieto znalosti z├şska┼ą. Je to za─Źarovan├Ż kruh: ┼żiadan├í je prax, vy ju nem├íte a ke─Ć ju chcete z├şska┼ą, nikde v├ís nezamestnaj├║, preto┼że ju nem├íte…

Ve─żmi dobr├Żm rie┼íen├şm m├┤┼że by┼ą pobyt v zahrani─Ź├ş. Samozrejme, slovo ÔÇ×au – pairÔÇť v ┼żivotopise nikoho neohrom├ş, ale ke─Ć to tro┼íku zaona─Ź├şte, m├┤┼żete z toho vyt─║c┼ą kapit├íl ( ─Źi┼że zamestnanie). ─îo takto ÔÇ×pracovno-┼ítudijn├Ż pobyt v zahrani─Ź├şÔÇť? Nemus├şte sa rozpisova┼ą o tom, ┼że n├ípl┼łou va┼íej pr├íce bolo vozi┼ą deti do ┼ík├┤lky, pripravova┼ą ra┼łajky a ve─Źere, vys├íva┼ą. Akt├şvna znalos┼ą cudzieho jazyka bude vo Va┼íom ┼żivotopise takisto nezanedbate─żnou polo┼żkou.

─Äal┼íou cestou, ako z├şska┼ą ur─Źit├║ prax, je roz┼í├şri┼ą pole p├┤sobnosti. Vy┼ítudovali ste obchodn├║ akad├ęmiu a o─Źak├ívate, ┼że v├ím niekto d├í pr├ícu ├║─Źtovn├ş─Źky, alebo nedajbo┼że ekon├│mky? Zabudnite na to! Bez praxe to nep├┤jde. Mus├şte z─żavi┼ą zo svojich n├írokov a┼ż tak, ┼że vezmete ak├║ko─żvek pr├ícu – ├íno, aj pr├ícu vo v├Żrobe, kde budete pobieha┼ą vo firemn├Żch mont├ęrkach a pren├í┼ía┼ą ┼íkatule z miesta na miesto, alebo do omrzenia sp├íja┼ą sady k├íblikov. Prax ├║─Źtovn├ş─Źky v├ím to s├şce ned├í, ale z├şska┼ą ur─Źit├ę pracovn├ę n├ívyky, ktor├ę s├║ pre absolventa nov├ę a nezn├íme, napr├şklad r├íno vstanete na zazvonenie bud├şka, nau─Ź├şte sa komunikova┼ą s kolegami a nadriaden├Żmi ( ─Źo sa diametr├ílne l├ş┼íi od komunik├ície so spolu┼żiakmi a vyu─Źuj├║cimi – t├ş v├ís vyhodi┼ą nem├┤┼żu). A samozrejme, va┼ía pr├íca bude ocenen├í mzdou, ─Źo je, pravda┼że, hlavn├Żm d├┤vodom, pre─Źo sa zamestna┼ą.

─Äal┼íou prie─Źkou v kari├ęrnom rebr├ş─Źku je medzistupe┼ł medzi v├Żrobnou a kancel├írskou pr├ícou. M├┤┼że to by┼ą pr├íca skladn├ş─Źky, majstra, ved├║cej zmeny. ─Żudia na tak├ęto poz├şcie sa oby─Źajne ÔÇ×verbuj├║ÔÇť z radov v├Żroby, preto┼że tak├íto pr├íca vy┼żaduje, aby ste poznali z├íkladn├ę aspekty v├Żroby ( s├║─Źiastky, stroje, rozdelenie pr├íc ) Tu sa u┼ż dostanete aj k nejakej tej kancel├írskej pr├íci, ─Źo je ─Ćal┼íie plus do v├í┼ího ┼żivotopisu.

U┼ż ovl├ídate cudz├ş jazyk, m├íte pracovn├ę n├ívyky, m├í v├ím kto da┼ą referencie a m├íte nejak├║ t├║ prax. ─î├şm viac tak├Żchto sk├║senost├ş budete ma┼ą, t├Żm hodnotnej┼í├ş budete pre bud├║ceho zamestn├ívate─ża.

Ale pozor!!! Pokia─ż mo┼żno, nestriedajte zamestn├ívate─żov ako na be┼żiacom p├íse! To toti┼ż vytv├íra predpoklad, ┼że sa nikde dlho nezohrejete a potenci├ílny ┼í├ęf by zbyto─Źne str├ícal ─Źas, ktor├Ż by potreboval na va┼íe za┼íkolenie. Na─Źo sa sna┼żi┼ą, ke─Ć o p├ír mesiacov tu bude niekto in├Ż, koho bude treba za┼íkoli┼ą?

Registr├ícia na pracovn├ę port├íly

Jedn├Żm zo sp├┤sobov ako si roz┼í├şri┼ą mo┼żnosti a zv├Ż┼íi┼ą ┼íance pri h─żadan├ş pr├íce je registrova┼ą sa na niektor├Ż z pracovn├Żch webov. Pracovn├ę weby funguj├║ ako datab├ízy ┼żivotopisov od ─żud├ş h─żadaj├║cich pr├ícu a datab├ízy firiem h─żadaj├║cich zamestnancov. ┼Żivotopis m├┤┼żete prida┼ą do syst├ęmu v oboch situ├íci├ích, ─Źi u┼ż ste prihl├ísen├Ż alebo nie. Ak prid├íte ako registrovan├Ż u┼ż├şvate─ż, obvykle m├íte nesk├┤r mo┼żnos┼ą svoj ┼żivotopis spravova┼ą. M├┤┼żete editova┼ą, deaktivova┼ą v pr├şpade, ┼że sa zamestn├íte alebo ho aktivova┼ą na ─Ćal┼íie obdobie, ak uplynie lehota jeho zverejnenia.

Potenci├ílny zamestn├ívate─ż sa m├┤┼że cez zadan├ę krit├ęria dosta┼ą k v├í┼ímu ┼żivotopisu, kontaktova┼ą v├ís a pozva┼ą na . Taktie┼ż vy m├┤┼żete oslovi┼ą vybran├║ firmu a posla┼ą svoj ┼żivotopis. Pracovn├ę port├íly u─żah─Źuj├║ vyh─żad├ívanie a komunik├íciu medzi potenci├ílnym zamestn├ívate─żom a zamestnancom.

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: