Pr├íca v Anglicku

Rozhodujete sa pre pr├ícu v Anglicku a neviete ako na to? Prin├í┼íame v├ím podrobn├Ż n├ívod, s ktor├Żm uspejete. Podel├şme sa s vami o sk├║senosti, rady a inform├ície ─Źo robi┼ą, ak h─żad├íte pr├ícu v Anglicku. Z├şskate pr├şle┼żitos┼ą nau─Źi┼ą sa svetov├Ż jazyk, ktor├Ż otv├íra dvere na v├Żborn├ę pracovn├ę poz├şcie. Naberiete komunika─Źn├ę schopnosti, ak├ę pri ┼ít├║diu doma nikdy nedosiahnete.

Aby sa splnili v┼íetky va┼íe o─Źak├ívania, mus├şte si ujasni┼ą, ┼że pr├íca v Anglicku a kdeko─żvek v zahrani─Ź├ş nie je v├Żlet. Potrebujete sa poriadne pripravi┼ą. Potrebujete ma┼ą jasn├║ predstavu o tom, ─Źo v├ís ─Źak├í a neminie.

Istota a sebad├┤vera je pre pr├ícu v Anglicku nesmierne d├┤le┼żit├í. Zamestn├ívatelia h─żadaj├║ siln├ę osobnosti schopn├ę plni┼ą ├║lohy a ─Źeli┼ą probl├ęmom. Cenia si uvo─żnenos┼ą, ├║primn├Ż ├║smev a pr├şjemn├ę vystupovanie. Profesionalita je aj schopnos┼ą uchopi┼ą veci za spr├ívny koniec a rie┼íi┼ą situ├ície s chladnou hlavou. ─î├şm viac inform├íci├ş dostanete o tom, ako zvl├ídnu┼ą pr├ícu v Anglicku, t├Żm vyrovnanej┼í├ş budete. Pre─Ź├ştajte si, na ─Źo mus├şte myslie┼ą pred odchodom a ako v zdrav├ş pre┼żi┼ą prv├ę dni.

Sk├┤r, ako za─Źnete podnika┼ą ak├ęko─żvek kroky, ujasnite si ot├ízku: Ak├í je va┼ía ├║rove┼ł angli─Źtiny? Tr├║fate si zvl├ídnu┼ą be┼żn├║ komunik├íciu? ÔÇ×V─ĆakaÔÇť ekonomickej kr├şze je pracovn├Żch miest menej a po─Źet z├íujemcov st├║pa. Je jasn├ę, ┼że plat├ş rovnica – ─Ź├şm lep┼íia angli─Źtina, t├Żm v├Ą─Ź┼íia ┼íanca z├şska┼ą pr├ícu v Anglicku. P├ír l├íman├Żch viet v├ím dnes u┼ż ur─Źite neposta─Ź├ş.

Oplat├ş sa e┼íte cestova┼ą za pr├ícou do Anglicka? Ur─Źite pozn├íte niekoho vo va┼íom okol├ş, kto sa rozhodol od├şs┼ą pracova┼ą do zahrani─Źia, mo┼żno nie nast├ílo, ale aspo┼ł si privyrobi┼ą na ┼żivobytie doma a u┼íetri┼ą nejak├║ tu korunu. V├Ą─Ź┼íina Slov├íkov sa rozhodla pre Britsk├ę ostrovy alebo ├Źrsko. Postupom ─Źasu sa v┼íak finan─Źn├í situ├ícia Slov├íkov doma vylep┼íovala, a tak je na mieste ot├ízka, ─Źi sa e┼íte st├íle oplat├ş pracova┼ą v zahrani─Ź├ş?

Odpove─Ć z├ívis├ş na mnoh├Żch faktoroch. Samozrejme to je krajina, v ktorej sa rozhodnete pracova┼ą, sektor a typ pr├íce, ktor├║ chcete vykon├íva┼ą ako aj Va┼íe ┼żivotn├ę n├ívyky.

Ke─Ć┼że v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş i┼íla za pr├ícou do zahrani─Źia pr├íve do Anglicka, chcel by som porovna┼ą jednotliv├ę v├Żhody a nev├Żhody ako aj to, ─Źi je to e┼íte st├íle v├Żhodn├ę.

V prvom rade sa naskyt├í ot├ízka, ─Źi ├şs┼ą┬á na vlastn├║ p├Ąs┼ą alebo si pr├ícu v zahrani─Ź├ş zabezpe─Źi┼ą pomocou pracovnej agent├║ry. Druh├í mo┼żnos┼ą v├ís vyjde drah┼íie, ale na druh├║ stranu je to asi menej riskantn├ę.

Predpoklad├ím, ┼że v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş chce v Anglicku vykon├íva┼ą iba pomocn├ę pr├íce, pr├íce v kychyni ─Źi v sklade. Priemern├í hodinov├í mzda sa za tieto poz├şcie pohybuje od 5,70 a┼ż po okolo 7 libier na hodinu. Tak po─Ćme po─Ź├şta┼ą spolu.

Dajme tomu, ┼że m├íte 6,50 libry na hodinu a pracujete ┼ítandardne, teda 40 hod├şn t├Ż┼żdenne, ─Źo n├ím d├í 260 libier za t├Ż┼żde┼ł. Z toho zaplat├şte za ubytovanie minim├ílne 40 libier, plus ├║─Źty 10, strava 25 a nie─Źo navy┼íe 15 libier. V├Żdavky s├║ spolu asi 90 libier (a to som naozaj optimista). Za t├Ż┼żde┼ł teda u┼íetr├şte 170 libier, mesa─Źne 680 libier, tak├í brig├ída cez leto dok├í┼że vynies┼ą okolo 2000 libier.

Treba v┼íak do toho zapo─Ź├şta┼ą poplatok agent├║re, letenku, pr├şpadne ─Ćal┼íiu dopravu do pr├íce a nasp├Ą┼ą, ─Źi veci navy┼íe, ─Źo je nevyhnutn├ę si k├║pi┼ą. Viem, tieto v├Żpo─Źty s├║ naozaj ve─żmi v┼íeobecn├ę a ned├í sa pod─ża nich jednozna─Źne orientova┼ą. D├í v├ím to v┼íak aspo┼ł pribli┼żn├Ż obraz o tom, ─Źi sa V├ím oplat├ş pr├íca v zahrani─Ź├ş. Ka┼żd├Ż si to mus├ş prepo─Ź├şta┼ą s├ím.

Jazyk je z├íklad pre pr├ícu v anglicku

Existuje mno┼żstvo sp├┤sobov, ako si zlep┼íi┼ą angli─Źtinu v podstate zadarmo. D├┤le┼żit├ę je urobi┼ą si z jazyka be┼żn├║ s├║─Źas┼ą ┼żivota. Na internete si m├┤┼żete vybra┼ą z mno┼żstva bezplatn├Żch kurzov. M├┤┼żete ich ┼ítudova┼ą aj popri pr├íci v Anglicku. Roz┼íirujte si slovn├║ z├ísobu aj pomocou internetov├Żch slovn├şkov. Ur├Żchlia vyh─żad├ívanie. Slov├í si m├┤┼żete nap├şsa┼ą na k├║sky papiera – jedna strana slovensk├í, druh├í anglick├í. Prestavte si jazyk v mobile aj na PC. V bankomate si zvykajte na angli─Źtinu namiesto sloven─Źiny. ─î├ştajte anglick├ę n├ívody na pou┼żitie.

U─Źte sa hrou – vtipne vyu┼żite svoju kreativitu. Ozna─Źte napr├şklad predmety vo va┼íom okol├ş lepiacim papierikom s anglick├Żm n├ízvom. P├ş┼íte si denn├şk, nov├ę slov├í via┼żte na va┼íe vlastn├ę z├í┼żitky. Z├şskajte si zn├ímych, s ktor├Żmi m├┤┼żete komunikova┼ą v angli─Źtine. Sk├║ste n├íjs┼ą nieko─żko textov va┼íich ob─ż├║ben├Żch songov a po─Ź├║vajte i ─Ź├ştajte z├írove┼ł. Hovorte aj sami so sebou. Prestavujte si svoju pr├ícu v Anglicku a situ├ície, v ktor├Żch sa m├┤┼żete ocitn├║┼ą. Sami pred sebou sa tv├írte, akoby ste pr├ícu v Anglicku u┼ż mali. Komentujte, ─Źo vid├şte. Hrajte sa. ─î├şm viac met├│d si vymysl├şte, t├Żm viac v├ís angli─Źtina bude bavi┼ą.

V procese u─Źenia m├┤┼że nasta┼ą ─Źas, kedy si zvyknete na ur─Źit├Ż syst├ęm. V├í┼í mozog si za─Źne pam├Ąta┼ą mechanicky. V praxi to znamen├í, ┼że nov├ę slov├í sa s├şce nau─Ź├şte, ale nebudete ich vedie┼ą pou┼żi┼ą. Jednoducho v├ím v pr├şhodnej chv├şli nenapadn├║. Aj ke─Ć je to do ur─Źitej miery frustruj├║ce, nerobte paniku. N├íjdite si k slov├ím nov├ę spojenia, alebo si nap├ş┼íte kr├ítky text, kde ich pou┼żijete. M├┤┼żete p├şsa┼ą hoci aj o vysn├şvanej pr├íci v Anglicku. ─î├ştajte svoje dielko viackr├ít za de┼ł a v├Żsledok sa dostav├ş.

V├Żborn├ę z├íklady gramatiky nielen pre pr├ícu v Anglicku z├şskate s knihou English gramar in use v modrom viazan├ş. Je preh─żadn├í, praktick├í, cenovo dostupn├í. Zapojte do u─Źenia rodinu a priate─żov. Vytvor├şte si tak podnetn├ę prostredie. Hovorte s nimi o svojich pokrokoch, ale aj ┼ąa┼żkostiach. Ich podpora sa z├şde, ke─Ć nastane kr├şza.

Dostupn├ę s├║ tie┼ż knihy ur─Źen├ę ─żu─Ćom s r├┤znou ├║rov┼łou angli─Źtiny s nahovoren├Żm CD, alebo dvojjazy─Źn├ę knihy. Sledujte dokumenty, filmy, rozpr├ívky, talk show. Venujte sa ─Źomuko─żvek, ─Źo v├ís zauj├şma. Za─Źnite rozpr├ívkami a textami pre deti. V├Żhodou je, ak m├íte knihu pre─Ź├ştan├║ aj v sloven─Źine. Vyh─żadajte si audioknihy, ktor├ę m├┤┼żete po─Ź├║va┼ą hoci aj v MHD. Netr├ípte sa t├Żm, ┼że spo─Źiatku nerozumiete. ─îoskoro si zvyknete a budete schopn├ş rozli┼íova┼ą jednotliv├ę slov├í.

K├Żm sa za─Źnete zauj├şma┼ą o konkr├ętne pracovn├ę ponuky, investujte do s├║kromn├Żch hod├şn angli─Źtiny. Pre pr├ícu v Anglicku je d├┤le┼żit├ę vedie┼ą zvl├ídnu┼ą jednoduch├Ż rozhovor, porozumie┼ą, pre─Ź├şta┼ą a nap├şsa┼ą text. Vyberajte si t├ęmy o pr├íci v Anglicku.

Ur─Źite sa nevyhnete pohovoru so zamestn├ívate─żom. Ten b├Żva rozhoduj├║ci. Absolvujete ho cez telef├│n alebo skype. Lektor v├ís v├Żborne priprav├ş. Navy┼íe z├şskate potrebn├ę sebavedomie a istotu. Nechajte sa vies┼ą. Bu─Ćte trpezliv├ş a d├┤sledn├ş.

Myslite na to, ┼że ak ste sa nau─Źili materinsk├Ż jazyk, v├í┼í mozog je pripraven├Ż zvl├ídnu┼ą aj ─Ćal┼í├ş. Pr├íve ten, ktor├Ż potrebujete pre pr├ícu v Anglicku.

Pr├íca v Anglicku: Support worker

Be┼żne sa obsadzuje poz├şcia ÔÇ×support workerÔÇť. Jedn├í sa o pr├ícu v Anglicku so zdravotn├şckym zameran├şm. Budete sa stara┼ą o star┼í├şch, chor├Żch alebo zdravotne postihnut├Żch ─żud├ş. Niektor├ş klienti ├║plne z├ívisia na o┼íetrovate─żoch. Va┼íou ├║lohou bude zabezpe─Źova┼ą osobn├║ hygienu, stravovanie, denn├Ż program. Samozrejm├í je pomoc pri be┼żn├Żch denn├Żch ─Źinnostiach ako je obliekanie a starostlivos┼ą o ─Źistotu bielizne. Nevyhnete sa ani upratovac├şm pr├ícam a pr├şprave jedla.

Klienti vy┼żaduj├║, aby ste s nimi ve─ża hovorili. ÔÇ×Support workerÔÇť je ─Źasto jedn├Żm z m├íla sty─Źn├Żch bodov, ktor├ę maj├║ so svetom. Len┼że pozor! Okruhy t├ęm s├║ tu obmedzen├ę. Ot├ízky a odpovede ka┼żd├Ż de┼ł ─Źasto ├║plne rovnak├ę… Va┼íej angli─Źtine to nemus├ş prospie┼ą. A pr├íca v Anglicku je aj o Angli─Źtine, ktor├║ sa mo┼żno chcete nau─Źi┼ą.

Starostlivos┼ą sa poskytuje predov┼íetk├Żm v opatrovate─żsk├Żch domoch. Po─Źet klientov sa pohybuje v├Ą─Ź┼íinou v rozmedz├ş 10 – 30 ─żud├ş. Aby sa to zvl├ídlo, ako ÔÇ×support workerÔÇť sa podrob├şte pomerne striktnej pracovnej rutine. T├íto pr├íca v Anglicku si vy┼żaduje predo┼íl├ę sk├║senosti, no uznaj├║ v├ím aj prax v r├ímci va┼íej rodiny.

Pr├ícu v Anglicku na poz├şcii ÔÇ×support workerÔÇť si dobre zv├í┼żte. Va┼íou ├║lohou bude prinies┼ą klientom optimizmus a rados┼ą. Mus├şte si udr┼ża┼ą dobr├║ n├íladu za ka┼żd├Żch okolnost├ş. Va┼íi klienti nie. Hoci m├ílokedy prekro─Źia hranice slu┼ínosti, chor├ş a star├ş ─żudia maj├║ svoje vrtochy.

Pripravte sa aj na styk so smr┼ąou a umieran├şm. Poz├şcia ÔÇ×support workeraÔÇť je n├íro─Źn├í. Ak ste to nikdy nesk├║┼íali, rad┼íej sa jej vyhnite. T├íto pr├íca v Anglicku v├ím ur─Źite prinesie ─żudsk├ę naplnenie, ale mo┼żno aj sklamanie. ÔÇ×Support workerÔÇť je pr├íca najmenej na jeden rok.

Pr├íca v Anglicku na poz├şcii ÔÇ×support workerÔÇť v├ím zarob├ş 6 -7 libier za hodinu. Cez v├şkendy a sviatky v├ím priplatia. Pracovn├í zmluva v├ím zaru─Ź├ş ur─Źit├Ż po─Źet hod├şn, ale m├┤┼żete z├şska┼ą aj ve─ża nad─Źasov. V pr├şpade, ┼że potrebujete pracova┼ą viac ako v├ím umo┼ż┼łuje zamestn├ívate─ż, oslovte opatrovate─żsk├ę agent├║ry. Prihodia v├ím p├ír hod├şn do t├Ż┼żd┼ła.

Ubytovanie spravidla poskytuje zamestn├ívate─ż. V├Ą─Ź┼íinou v├ím pon├║kne izbu v samostatnom rodinnom dome alebo v ─Źasti opatrovate─żsk├ęho domu. Prv├í mo┼żnos┼ą je lep┼íia. Po dlhej pracovnej zmene budete potrebova┼ą svie┼żi z├ívan vzduchu. Poplatok za ubytovanie v├ím zamestn├ívate─ż strhne zo mzdy.

Niekedy je zmluva o poskytnut├ş ubytovania s├║─Źas┼ąou pracovnej zmluvy. Ak nebudete spokojn├ş, m├┤┼że by┼ą ┼ąa┼żk├ę ods┼ąahova┼ą sa a nepr├şs┼ą pritom o pr├ícu.

Trochu odli┼ín├í je pr├íca v Anglicku na poz├şcii live – in – career. Znamen├í to kompletn├║ starostlivos┼ą o jedin├ęho klienta, pri─Źom s n├şm aj b├Żvate. ─îasto mu vybavujete kore┼ípondenciu, zabezpe─Źujete chod dom├ícnosti. V├Ą─Ź┼íinou je to pr├íca pre ┼żeny. Po┼żaduje sa vodi─Źsk├Ż preukaz skupiny B, prax a dobr├ę jazykov├ę znalosti.

Ak m├íte auto a sk├║senosti s opatrovan├şm, m├┤┼żete sa po─Źas d┼ła pres├║va┼ą medzi nieko─żk├Żmi klientmi. Rozsah opatrovate─żsk├Żch slu┼żieb je pod─ża dohody. Pr├íca v Anglicku teda m├┤┼że by┼ą aj vo va┼íej vlastnej r├ę┼żii.

Pr├íca v Anglicku: Au – pair

O au – pair pobytoch sa pop├şsalo a pohovorilo naozaj ve─ża. Sk├║senosti, n├ízory, postrehy sa r├┤znia. V┼íetky sa daj├║ zhrn├║┼ą jednoducho. Au – pair girl v preklade znamen├í ÔÇ×diev─Źa prijat├ę do rodinyÔÇť. Ve─ża teda z├ívis├ş od va┼íej schopnosti z┼żi┼ą sa s nov├Żm prostred├şm, v┼íetko z├ívis├ş od ─żud├ş ku ktor├Żm sa dostanete.

T├íto pr├íca v Anglicku zah┼Ľ┼ła starostlivos┼ą o deti a ─żah┼íie dom├íce pr├íce. ─îak├í v├ís ┼żehlenie, pranie, upratovanie, pr├şprava jednoduch├ęho jedla. Au – pair mus├ş v├Ą─Ź┼íinou zvl├ídnu┼ą r├┤zne vekov├ę kateg├│rie od doj─Źiat a┼ż po ┼íkolopovinn├Żch. O─Źak├íva sa pomoc pri dom├ícich ├║loh├ích, odprev├ídzanie do ┼íkoly a na kr├║┼żky, prech├ídzky… Ak m├íte na starosti drobca, ur─Źite budete venova┼ą ve─ża ─Źasu hr├ím, ktor├ę rozvin├║ jeho schopnosti a pripravia ho na ┼íkolu.

Rodina si m├ílokedy naj├şma au – pair k jedin├í─Źikovi. Denn├Ż program si budete musie┼ą rozvrhn├║┼ą a napl├ínova┼ą medzi dve alebo viac det├ş. Pracova┼ą budete zv├Ą─Ź┼ía p├Ą┼ą dn├ş v t├Ż┼żdni, dva dni musia by┼ą vo─żn├ę. Aspo┼ł raz mesa─Źne je to nede─ża. N├ípl┼ł pr├íce au – pair zah┼Ľ┼ła aj pr├şle┼żitostn├Ż baby – sitting po ve─Źeroch.

Ako au – pair mus├şte dosta┼ą vreckov├ę minim├ílne 55 libier t├Ż┼żdenne /v Lond├Żne m├┤┼żete ma┼ą aj o polovicu viac/. Rodina v├ím poskytuje ubytovanie a stravu zdarma. Vyberte si ponuku, kde v├ím garantuj├║ samostatn├║ izbu s vlastnou k├║pe─żnou.

Popri pr├íci au – pair sa m├┤┼żete venova┼ą kurzom angli─Źtiny. Je povinnos┼ąou zamestn├ívate─ża v umo┼żni┼ą v├ím to. H─żadajte si jazykov├Ż kurz alebo ┼íkolu, kde v├ím vydaj├║ ofici├ílny certifik├ít o ukon─Źen├ş. Rodina v├ím m├┤┼że vyjadri┼ą priaze┼ł aj t├Żm, ┼że zaplat├ş ─Źas┼ą alebo cel├Ż poplatok za kurz.

Au – pair si z vlastn├ęho vrecka hrad├ş aj cestovn├ę n├íklady do Anglicka a zdravotn├ę poistenie na Slovensku. Zanedbate─żn├ę nie s├║ ani v├Żdavky spojen├ę s dopravou po meste. Podobn├ę, ale lep┼íie platen├ę pr├íce s├║ nannychildminder. Vy┼żaduj├║ si v┼íak v├Ą─Ź┼íie sk├║senosti a jedn├í sa o trval├Ż pracovn├Ż pomer s pracovnou zmluvou.

Ak chcete pracova┼ą ako au – pair, je dobr├ę oslovi┼ą ┼ípecializovan├ę agent├║ry. Ostan├║ s vami v kontakte a budete sa m├┤c┼ą na nich obr├íti┼ą. V pr├şpade ve─żk├Żch ┼ąa┼żkost├ş zabezpe─Źia n├íhradn├║ rodinu. Pom├┤┼żu v├ím tie┼ż s dohodou, ktor├║ uzavriete s rodinou, aby ste sa neocitli v poz├şcii sl├║┼żky. Vy┼żaduj├║ aspo┼ł mierne pokro─Źil├║ angli─Źtinu. Diev─Źat├í musia by┼ą zdrav├ę, slobodn├ę a bezdetn├ę.

Sp├┤sob v├Żchovy v Anglicku je omnoho liber├ílnej┼í├ş ako u n├ís. Slovensk├║ au – pair m├┤┼żu prekvapi┼ą niektor├ę ─Źrty spr├ívania u det├ş. Aj v ├║tlom veku si deti presadzuj├║ svoj n├ízor a s├║ k tomu aj veden├ę. Ako au – pair by sa mala prisp├┤sobi┼ą t├Żmto trendom, ale z├írove┼ł si zachova┼ą ur─Źit├Ż re┼ípekt a ├║ctu. Deti pri sebe potrebuj├║ vyrovnan├ęho uvo─żnen├ęho ─Źloveka, v ktorom maj├║ istotu.

Au – pair sa hod├ş najm├Ą pre diev─Źat├í s pr├şjemn├Żm vy┼żarovan├şm. Potrebujete naozaj ├║primn├Żm vz┼ąahom k de┼ąom. Samozrejme, treba sa vedie┼ą prisp├┤sobi┼ą aj nov├ęmu dom├ícemu prostrediu. Mnoho diev─Źat sa rozhodlo pre pr├ícu v Anglicku na poz├şcii au – pair a vydr┼żalo takto pracova┼ą nieko─żko rokov. Au – pair je ve─żakr├ít aj odrazov├Żm most├şkom k in├Żm druhom pr├íce v Anglicku.

Pr├íca v Anglicku: hotely a re┼ítaur├ície

Pr├íca v Anglicku v hoteloch a re┼ítaur├íci├ích je r├┤znorod├í. Ve─ża z├ívis├ş od ├║rovne jazyka. Z├íkladn├í znalos┼ą v├ím posta─Ź├ş na poz├şciu ÔÇ×kitchen porterÔÇť ÔÇô um├Żva─Ź riadu, pomocn├şk v kuchyni. Zaplatia v├ím okolo ┼íes┼ą libier na hodinu, ale dostanete sa len k najhrub┼í├şm pr├ícam v kuchyni.

Kuch├íri s├║ osobitn├í kapitola. Ve─żk├Ż d├┤raz sa kladie na remeslo, sk├║senosti a referencie. O─Źak├íva sa dobr├í angli─Źtina. Z├şska┼ą pr├ícu kuch├íra v Anglicku nie je jednoduch├ę.

Ve─ża diev─Źat za─Ź├şna na poz├şcii chy┼żnej. Posta─Ź├ş aj mierne pokro─Źil├í znalos┼ą angli─Źtiny. T├íto pr├íca nie je pr├şli┼í n├íro─Źn├í ale pre mnoh├Żch je nudn├í.

─îa┼ín├şci reprezentuj├║ podnik. Na prvom mieste je pr├şjemn├ę vystupovanie a akt├şvna angli─Źtina. Niekde nie s├║ nevyhnutn├ę dokonca ani predo┼íl├ę sk├║senosti. Ale ak ste boli hoci len na brig├íde v re┼ítaur├ícii, spome┼łte to. Pred n├ístupom v├ís, samozrejme, za┼íkolia. Slu┼żby v hotelovom rezorte s├║ na pomerne vysokej ├║rovni. Bude sa vy┼żadova┼ą prec├şznos┼ą a presnos┼ą. Stanete sa s├║─Źas┼ąou hladko funguj├║ceho mechanizmu. Budete pracova┼ą v mlad┼íom kolekt├şve. Preto je to h├ídam najlep┼íia vo─żba pre t├Żch, ktor├ş pr├ícu v Anglicku ch├ípu aj ako jazykov├Ż kurz.

Ve─żmi atrakt├şvna je pr├íca na poz├şcii recep─Źn├ęho. Plat├ş sa v├Ą─Ź┼íinou viac ako sedem libier za hodinu. Angli─Źtina mus├ş by┼ą samozrejme v├Żborn├í.

Pr├íca v Anglicku v hotelovom rezorte v├ím umo┼żn├ş profesijne r├ís┼ą. St├íva sa, ┼że niekto za─Źne ako ÔÇ×housekeeperÔÇť a pomaly sa vypracuje a┼ż na post managera tejto zlo┼żky. Podobne je to aj na in├Żch poz├şci├ích. Zamestnaj├║ v├ís minim├ílne na ┼íes┼ą, zriedkavo aj na ┼ítyri mesiace. ┼átudenti sa cez pr├ízdniny m├┤┼żu uchyti┼ą aj ako brig├ídnici.

Ak v├ím pr├ícu v Anglicku h─żad├í agent├║ra, ubytovanie v├Ą─Ź┼íinou poskytuje zamestn├ívate─ż. Hotelov├Ż person├íl m├íva izby priamo v mieste pr├íce, teda odpadaj├║ n├íklady na dopravu. Za ubytovanie sa plat├ş r├┤zne, ale v┼żdy je to o hodne menej ako by ste zaplatili s├║kromnej osobe za pren├íjom.

Ak sa zauj├şmate o pr├ícu v Anglicku v tomto rezorte, nemus├şte sa nevyhnutne dosta┼ą do ve─żk├Żch podnikov. Agent├║ra v├ím m├┤┼że pon├║knu┼ą aj miesto v men┼í├şch pizzeri├ích, penzi├│noch alebo ubytovniach.

Fabriky, farmy, zbery, remeslá

Mnohokr├ít sa na internete vyskytuj├║ ponuky typu: ÔÇ×Pr├íca v Anglicku pre dvadsa┼ą ─żud├ş, bez angli─Źtiny.ÔÇť Ak m├íte ┼í┼ąastie a nenatrafili ste na podvod, ide pravdepodobne o pr├ícu pri v├Żrobn├Żch p├ísoch vo fabrik├ích. Tu si naozaj netreba s─żubova┼ą ni─Ź ┼ípeci├ílne. Je to pr├şle┼żitos┼ą pre ─żud├ş, ktor├ş nutne potrebuj├║ z├írobok. Dvan├ís┼ąhodinov├ę pracovn├ę zmeny, stereotyp a jednoduch├ę ubytovanie ÔÇô to je realita. Komunikuje a v┼íetky formality za v├ís vybavuje pridelen├Ż deleg├ít. Pozit├şvnym faktom je, ┼że aj skromn├Ż robotn├şk za p├ísom sa m├┤┼że pri troche ┼í┼ąastia a chuti postupne vypracova┼ą a z├şska┼ą lep┼íiu pr├ícu v Anglicku. ─îo treba zvl├ídnu┼ą je, pravda┼że, angli─Źtina.

Trochu in├í je pr├íca v Anglicku pre remeseln├şkov. H─żadaj├║ sa m├Ąsiari, stol├íri, maliari, zv├íra─Źi a in├ş. Vy┼żaduje sa aspo┼ł mierne pokro─Źil├í angli─Źtina. Pr├íca je slu┼íne zaplaten├í a ur─Źen├í pre profesion├ílov. Cen├ş sa najm├Ą spo─żahlivos┼ą a prec├şznos┼ą.

Pr├íca v Anglicku na farme m├┤┼że by┼ą pre ur─Źit├Ż typ ─żud├ş najlep┼íou vo─żbou. Je fyzicky n├íro─Źn├í, v├Ą─Ź┼íinou ur─Źen├í pre mu┼żov alebo p├íry. Farmy s├║ u┼ż v├Ą─Ź┼íinou modernizovan├ę, sk├┤r rodinn├ęho typu. Chov├í sa najm├Ą hov├Ądz├ş dobytok a ovce, pr├şroda je kr├ísna. Prekvapi┼ą v├ís m├┤┼że h├ídam iba d├í┼ż─Ć.

S bl├ş┼żiacim sa letom sa pon├║ka sez├│nna pr├íca v Anglicku. Zbiera sa r├┤zne ovocie takmer vo v┼íetk├Żch ─Źastiach ostrova. Pekn├í pr├şle┼żitos┼ą pre ┼ítudentov a brig├ídnikov. Na zberoch sa m├┤┼że stretn├║┼ą pr├şjemn├í partia ─żud├ş z r├┤znych k├║tov sveta. Je tu ve─żk├Ż priestor na komunik├íciu v angli─Źtine, ak nenatraf├şte na prive─ża krajanov. Ur─Źit├║ mzdu v├ím zamestn├ívate─ż garantuje, ale platen├ş ste predov┼íetk├Żm pod─ża toho, ko─żko nazbierate. Ak nevyjde po─Źasie, m├┤┼żete ob├şs┼ą napr├ízdno. Najm├Ą pri ponuk├ích tejto pr├íce v Anglicku si dajte pozor na podvodn├şkov a kontaktujte len seri├│zne agent├║ry. Overte si ─Źinnos┼ą agent├║ry cez obchodn├Ż register. Skontrolujte, ─Źi poskytuj├║ aj in├║ pr├ícu v Anglicku a ako dlho s├║ na trhu. Najlep┼íie je poradi┼ą sa s niek├Żm, kto u┼ż podobn├Ż z├íjazd absolvoval.

Part – time job a job centre

Pr├íca v Anglicku nemus├ş znamena┼ą len jedn├ęho zamestn├ívate─ża. Ve─ża ─żud├ş si h─żad├í pr├ícu popri pr├íci, ─Źi┼że part -time job. Ide o ─Źiasto─Źn├Ż ├║v├Ązok, resp. nieko─żko hod├şn t├Ż┼żdenne. Pon├║ka sa ven─Źenie psov, upratovanie dom├ícnosti, baby-sitting, nakupovanie…

V Anglicku funguj├║ job centres – nie─Źo ako ├║rady pr├íce. ┼Ąa┼żko to v┼íak porovn├íva┼ą so slovensk├Żm ekvivalentom. Job centre je miesto vo─żne pr├şstupn├ę v┼íetk├Żm. Z├şskate tam re├ílne inform├ície o pracovnom trhu v celom Anglicku. V ka┼żdom job centre m├┤┼żete bezplatne h─żada┼ą pr├ícu v Anglicku na PC napojenom na centr├ílny register vo─żn├Żch pracovn├Żch miest. Pracovn├şci job centra v├ím v┼żdy ochotne poradia a nasmeruj├║ v├ís. Tento syst├ęm je naozaj funk─Źn├Ż a job centre n├íjdete aj v men┼í├şch meste─Źk├ích.

Ako jazykovo vyu┼żi┼ą au-pair pobyt

Mnoh├ę mlad├ę diev─Źat├í odch├ídzaj├║ ako au-pair do Anglicka. Ved├║ ich k tomu r├┤zne pohn├║tky. V ka┼żdom pr├şpade pobyt au-pair m├┤┼że mlad├ęmu diev─Źa┼ąu da┼ą skuto─Źne ve─ża a to okrem in├ęho aj v oblasti jazyka. Kde inde sa ─Źlovek nau─Ź├ş pou┼ż├şva┼ą angli─Źtinu tak ako pr├íve v Anglicku? Diev─Źa, ktor├ę pracuje ako au-pair v anglickej rodine, mus├ş komunikova┼ą v angli─Źtine a je teda n├║ten├ę denno-denne pou┼ż├şva┼ą tento jazyk.

No niektor├ę au-pair ani po nieko─żk├Żch mesiacoch ─Źi dokonca rokoch nemaj├║ tak├║ kvalitn├║ angli─Źtinu, ako by mohli ma┼ą. Preto je d├┤le┼żit├ę vedie┼ą, ako sa v jazyku ─Źo najviac zdokonali┼ą. Tu je zop├ír tipov:

  • Nebojte sa rozpr├íva┼ą aj s chybami! Toto je z├ísadn├í vec, ktor├║ mnoh├ę diev─Źat├í akosi nedok├í┼żu prekona┼ą. Boja sa rozpr├íva┼ą s chybami a tak rad┼íej pou┼ż├şvaj├║ st├íle len nieko─żko viet a fr├íz. Aby sa ─Źlovek zdokonalil v jazyku, je potrebn├ę neb├í┼ą sa rozpr├íva┼ą aj napriek tomu, ┼że tie chyby tam bud├║. Ak chcete urobi┼ą nie─Źo pre rozvoj svojich jazykov├Żch zru─Źnost├ş, rozpr├ívajte a rozpr├ívajte! M├┤┼żete tie┼ż poprosi┼ą va┼íu hostite─żsk├║ rodinu, aby v├ís v pr├şpade ch├Żb opravili. Je to ve─żmi dobr├Ż sp├┤sob u─Źenia sa jazyka.
  • Pozerajte telev├şziu v anglickom jazyku. Aj toto m├┤┼że pom├┤c┼ą zlep┼íi┼ą si svoje jazykov├ę znalosti. Pozera┼ą programy v angli─Źtine a sna┼żi┼ą sa im porozumie┼ą je ve─żmi prospe┼ín├ę. Navy┼íe mo┼żno pou┼żi┼ą aj titulky, aby ste si vedeli odkontrolova┼ą, ak niektor├ę v├Żrazy dokonale nezachyt├şte.
  • ─î├ştajte knihy, noviny a ─Źasopisy. Toto je ─Ćal┼í├ş sp├┤sob, ako si (nielen v Anglicku) zlep┼íi┼ą svoj jazykov├Ż prejav a obohati┼ą svoju slovn├║ z├ísobu o nov├ę v├Żrazy.
  • Anglick├ş kamar├íti s├║ tie┼ż ve─żk├Żm pr├şnosom pre va┼íu angli─Źtinu. Aj ke─Ć je super ma┼ą v Anglicku kamar├ítky zo Slovenska ─Źi ─îeska, s ktor├Żmi m├┤┼żete kl├íbosi┼ą po slovensky, anglick├ş kamo┼íi v├ís bud├║ n├║ti┼ą hovori┼ą po anglicky.
  • Jazykov├ę kurzy b├Żvaj├║ tie┼ż be┼żnou s├║─Źas┼ąou ┼żivota au-pair. Ur─Źite t├║to mo┼żnos┼ą vyu┼żite a prihl├íste sa na kurz angli─Źtiny, z ktor├ęho budete ma┼ą aj nejak├Ż z├ívere─Źn├Ż certifik├ít. Rodina zvy─Źajne svojim au-pair kurz alebo aspo┼ł jeho ─Źas┼ą prepl├íca.

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: