Pred odchodom za prácou do Anglicka

Ak ste úspešne prešli pohovorom a získali svoju prácu v Anglicku, najhoršie máte za sebou. Čakajú vás už len prípravy na cestu. Tak ako doteraz, nič nezanedbajte, aby ste svoje prvé dni práce v Anglicku prežili v zdraví.

Práca v Anglicku, alebo v ktorejkoľvek inej krajine je dôvod na „veľké upratovanie“. Skontrolujte a dotiahnite svoje resty v bankách, poisťovniach, školách, knižniciach… Nedoplatky a urgencie si vás nájdu aj v zahraničí. Pred odchodom za prácou do Anglicka zájdite do svojej zdravotnej poisťovne. Nahláste, že odchádzate, aby vám zbytočne nechodili upomienky o nezaplatenom poistnom. Terajší platiteľ poistného vás síce odhlási, ale nepodá informáciu o inom platení.

Od momentu, kedy podpíšete pracovnú zmluvu s anglickým zamestnávateľom, bude vám hradiť poistné on. Jedno zdravotné poistenie v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ postačuje. Nemusíte ho uhrádzať v dvoch krajinách. V prípade, že prácu v Anglicku vykonávate na dohodu /napríklad au – pair/, poistné si budete platiť sami. Všetky informácie si skonkretizujte na svojej pobočke.

Do členských krajín EÚ cestujeme s tzv. EHIC – európsky preukaz zdravotného poistenia. Vybavíte si ho v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni na Slovensku. Platí vám aj v zahraničí, kým sa neprihlásite v inde. Pozor si treba dať na to, že EHIC a aj zdravotné poistenie hradené zahraničným zamestnávateľom platí len pre štátne zdravotnícke zariadenia. Výkony na súkromných klinikách si pacient platí sám.

Aj z tohto dôvodu pred odchodom navštívte zubára. Nie preto, že by práca v Anglicku nevyhnutne vyžadovala hollywoodsky úsmev, ale jeho služby sú pre našinca veľmi drahé. Vybavte si aj všetky iné kontroly, vyšetrenia. Vyliečte všetky zdravotné boliestky.

Nezabudnite navštíviť aj sociálnu poisťovňu. Legálna práca v Anglicku vám zaistí, že zamestnávateľ za vás zaplatí sociálne poistenie. Na Slovensku sa však môžete rozhodnúť pre platenie dobrovoľného poistenia. Ostanú vám tak niektoré sociálne výhody. Riešenie problémov sociálneho poistenia býva individuálne. Preto je najlepšie poradiť sa s pracovníkmi osobne o vašom konkrétnom prípade.

Práca úradov býva pomalá. Vybavujte si všetky tieto veci v predstihu, aby ste sa nedostali do časovej tiesne.

Práca v Anglicku si vyžaduje určitú počiatočnú investíciu. Rátajte s tým, že budete potrebovať najmenej 1500 EUR. /Ak môžete, majte k dispozícii viac. Koniec – koncov nemusíte minúť všetko./ Táto zahŕňa suma letenku alebo cestovný lístok, výdavky na pracovnú agentúru. Treba si uvedomiť, že práca v Anglicku vám prinesie peniaze až o mesiac a vy si uhrádzate stravu a ubytovanie. Zálohu vám môžu ale aj nemusia ponúknuť. A niečo je treba odložiť na nepredvídateľné komplikácie.

Zoberte si so sebou dostatočnú hotovosť v eurách aj v librách. Ostatné peniaze môžete nechať uložené na svojom slovenskom účte. Akoukoľvek kreditnou aj debetnou kartou môžete v Anglicku platiť vo všetkých obchodoch bez poplatku pre banku. Terminál je v Anglicku úplnou samozrejmosťou.

Ak by ste si ale chceli vybrať hotovosť z bankomatu, anglická banka si zaúčtuje manipulačný poplatok. /Takisto je to, ak si vyberáte peniaze na Slovensku z anglického účtu./ Každá banka si výšku poplatku určuje sama. Posielanie peňazí zo zahraničného účtu na slovenský a naopak je tiež spoplatnené. Ak nemáte inú možnosť, urobte vždy čo najväčší prevod. O poplatkoch sa informujte vo svojich bankách, pretože podmienky sú všade rozdielne.

Napísala MH

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)