Práca v Anglicku: Support worker

Bežne sa obsadzuje pozícia „support worker“. Jedná sa o prácu v Anglicku so zdravotníckym zameraním. Budete sa starať o starších, chorých alebo zdravotne postihnutých ľudí. Niektorí klienti úplne závisia na ošetrovateľoch. Vašou úlohou bude zabezpečovať osobnú hygienu, stravovanie, denný program. Samozrejmá je pomoc pri bežných denných činnostiach ako je obliekanie a starostlivosť o čistotu bielizne. Nevyhnete sa ani upratovacím prácam a príprave jedla.

Klienti vyžadujú, aby ste s nimi veľa hovorili. „Support worker“ je často jedným z mála styčných bodov, ktoré majú so svetom. Lenže pozor! Okruhy tém sú tu obmedzené. Otázky a odpovede každý deň často úplne rovnaké… Vašej angličtine to nemusí prospieť. A práca v Anglicku je aj o Angličtine, ktorú sa možno chcete naučiť.

Starostlivosť sa poskytuje predovšetkým v opatrovateľských domoch. Počet klientov sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 10 – 30 ľudí. Aby sa to zvládlo, ako „support worker“ sa podrobíte pomerne striktnej pracovnej rutine. Táto práca v Anglicku si vyžaduje predošlé skúsenosti, no uznajú vám aj prax v rámci vašej rodiny.

Prácu v Anglicku na pozícii „support worker“ si dobre zvážte. Vašou úlohou bude priniesť klientom optimizmus a radosť. Musíte si udržať dobrú náladu za každých okolností. Vaši klienti nie. Hoci málokedy prekročia hranice slušnosti, chorí a starí ľudia majú svoje vrtochy.

Pripravte sa aj na styk so smrťou a umieraním. Pozícia „support workera“ je náročná. Ak ste to nikdy neskúšali, radšej sa jej vyhnite. Táto práca v Anglicku vám určite prinesie ľudské naplnenie, ale možno aj sklamanie. „Support worker“ je práca najmenej na jeden rok.

Práca v Anglicku na pozícii „support worker“ vám zarobí 6 -7 libier za hodinu. Cez víkendy a sviatky vám priplatia. Pracovná zmluva vám zaručí určitý počet hodín, ale môžete získať aj veľa nadčasov. V prípade, že potrebujete pracovať viac ako vám umožňuje zamestnávateľ, oslovte opatrovateľské agentúry. Prihodia vám pár hodín do týždňa.

Ubytovanie spravidla poskytuje zamestnávateľ. Väčšinou vám ponúkne izbu v samostatnom rodinnom dome alebo v časti opatrovateľského domu. Prvá možnosť je lepšia. Po dlhej pracovnej zmene budete potrebovať svieži závan vzduchu. Poplatok za ubytovanie vám zamestnávateľ strhne zo mzdy.

Niekedy je zmluva o poskytnutí ubytovania súčasťou pracovnej zmluvy. Ak nebudete spokojní, môže byť ťažké odsťahovať sa a neprísť pritom o prácu.

Trochu odlišná je práca v Anglicku na pozícii live – in – career. Znamená to kompletnú starostlivosť o jediného klienta, pričom s ním aj bývate. Často mu vybavujete korešpondenciu, zabezpečujete chod domácnosti. Väčšinou je to práca pre ženy. Požaduje sa vodičský preukaz skupiny B, prax a dobré jazykové znalosti.

Ak máte auto a skúsenosti s opatrovaním, môžete sa počas dňa presúvať medzi niekoľkými klientmi. Rozsah opatrovateľských služieb je podľa dohody. Práca v Anglicku teda môže byť aj vo vašej vlastnej réžii.

Napísala MH

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)