Práca v Anglicku: fabriky, farmy, zbery, remeslá

Mnohokrát sa na internete vyskytujú ponuky typu: „Práca v Anglicku pre dvadsať ľudí, bez angličtiny.“ Ak máte šťastie a nenatrafili ste na podvod, ide pravdepodobne o prácu pri výrobných pásoch vo fabrikách. Tu si naozaj netreba sľubovať nič špeciálne. Je to príležitosť pre ľudí, ktorí nutne potrebujú zárobok. Dvanásťhodinové pracovné zmeny, stereotyp a jednoduché ubytovanie – to je realita. Komunikuje a všetky formality za vás vybavuje pridelený delegát. Pozitívnym faktom je, že aj skromný robotník za pásom sa môže pri troche šťastia a chuti postupne vypracovať a získať lepšiu prácu v Anglicku. Čo treba zvládnuť je, pravdaže, angličtina.

Trochu iná je práca v Anglicku pre remeselníkov. Hľadajú sa mäsiari, stolári, maliari, zvárači a iní. Vyžaduje sa aspoň mierne pokročilá angličtina. Práca je slušne zaplatená a určená pre profesionálov. Cení sa najmä spoľahlivosť a precíznosť.

Práca v Anglicku na farme môže byť pre určitý typ ľudí najlepšou voľbou. Je fyzicky náročná, väčšinou určená pre mužov alebo páry. Farmy sú už väčšinou modernizované, skôr rodinného typu. Chová sa najmä hovädzí dobytok a ovce, príroda je krásna. Prekvapiť vás môže hádam iba dážď.

S blížiacim sa letom sa ponúka sezónna práca v Anglicku. Zbiera sa rôzne ovocie takmer vo všetkých častiach ostrova. Pekná príležitosť pre študentov a brigádnikov. Na zberoch sa môže stretnúť príjemná partia ľudí z rôznych kútov sveta. Je tu veľký priestor na komunikáciu v angličtine, ak nenatrafíte na priveľa krajanov. Určitú mzdu vám zamestnávateľ garantuje, ale platení ste predovšetkým podľa toho, koľko nazbierate. Ak nevyjde počasie, môžete obísť naprázdno. Najmä pri ponukách tejto práce v Anglicku si dajte pozor na podvodníkov a kontaktujte len seriózne agentúry. Overte si činnosť agentúry cez obchodný register. Skontrolujte, či poskytujú aj inú prácu v Anglicku a ako dlho sú na trhu. Najlepšie je poradiť sa s niekým, kto už podobný zájazd absolvoval.

Part – time job a job centre

Práca v Anglicku nemusí znamenať len jedného zamestnávateľa. Veľa ľudí si hľadá prácu popri práci, čiže part -time job. Ide o čiastočný úväzok, resp. niekoľko hodín týždenne. Ponúka sa venčenie psov, upratovanie domácnosti, baby-sitting, nakupovanie…

V Anglicku fungujú job centres – niečo ako úrady práce. Ťažko to však porovnávať so slovenským ekvivalentom. Job centre je miesto voľne prístupné všetkým. Získate tam reálne informácie o pracovnom trhu v celom Anglicku. V každom job centre môžete bezplatne hľadať prácu v Anglicku na PC napojenom na centrálny register voľných pracovných miest. Pracovníci job centra vám vždy ochotne poradia a nasmerujú vás. Tento systém je naozaj funkčný a job centre nájdete aj v menších mestečkách.

Napísala MH

Komentáre k článku: Práca v Anglicku: fabriky, farmy, zbery, remeslá

  1. dana patzova 5. októbra 2014

    Mame zaujem pracovat v uk dakujeme sme par

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)